• Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Rado

Limitowana edycja Seiko Speedtimer Mechanical Chronograph World Athletics Championships


Współpraca producentów zegarków z organizatorami różnych wydarzeń sportowych jest od długiego czasu powszechnym zjawiskiem - w końcu praktycznie każda dyscyplina sportu jest w jakiś sposób z pomiarem czasu związana. Czasami wynikiem tego typu kooperacji są limitowane edycje zegarków, podkreślające fakt łączenia sił. Tak właśnie jest w przypadku zegarka Seiko Prospex Speedtimer Mechanical Chronograph World Athletics Championships Oregon22 Limited Edition. Jego długa nazwa od razu daje nam do zrozumienia, że mamy do czynienia z edycją limitowaną, a wydarzeniem, którego chronometrażystą jest producent tego czasomierza są Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2022, odbywające się w Oregonie.

Oregon22

World Athletics Championships Oregon22, czyli Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2022 będą miały miejsce w dniach 15-24 lipca 2022 roku w Oregonie - a dokładniej w mieście Eugene. Pierwotnie miały się odbyć w sierpniu 2021, ale ze względu na pandemię koronawirusa wydarzenie zostało przesunięte na kolejny rok. 

Limitowana edycja Seiko Speedtimer Mechanical Chronograph World Athletics Championships

Będą to pierwsze Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce, które odbędą się na terenie USA. 

W trakcie dziesięciu dni ich trwania, około 2000 lekkoatletów z ponad 200 krajów zmierzy się ze sobą, walcząc o 49 złotych medali. Współpraca Seiko z organizatorami tego wydarzenia trwa od 1985 roku. W 2022 będzie to już siedemnasty raz, kiedy japoński producent zegarków zapewni usługi mierzenia czasu w trakcie zawodów.

“Mistrzowskie” detale tarczy

Stworzony przez markę Seiko z okazji Mistrzostw zegarek Prospex Speedtimer Mechanical Chronograph ma w sobie pewne nawiązania do lekkoatletyki, inne niż sam okolicznościowy emblemat na deklu. Ciekawym odniesieniem jest ciemnoszara tarcza o piaskowej fakturze, przypominającej powierzchnię bieżni. 

Oprócz tego oznaczenie “60” na podziałce minutowej otaczającej tarczę, oraz dwie wskazówki - minutowa i sekundowa, obie odpowiadające za wskazania stopera - są koloru żółtego, w tym samym odcieniu co urządzenia pomiarowe Seiko używane w trakcie zawodów. 

Limitowana edycja Seiko Speedtimer Mechanical Chronograph World Athletics Championships

Sekundowa znajduje się na centralnej osi, ma prosty, zwężający się kształt, a na końcu jest zakrzywiona ku dołowi. Wskazówki godzinowa i minutowa, odpowiadające już za czas bieżący są srebrne, również się zwężają, ale tylko do pewnego momenty - nie są ostro zakończone. Na nich znajdziemy jeszcze masę luminescencyjną. Druga ze wskazówek z żółtym elementem znajduje się na subtarczy na godzinie 9. i odpowiada za wskazanie minut chronografu. Znajdziemy na niej żółty akcent, jednak w jej przypadku dominuje kolor czarny - czyli proporcje są odwrotne niż w dużej wskazówce sekundowej. Druga z mniejszych wskazówek jest już czarno-srebrna, odpowiada za wskazanie bieżących sekund i znajduje się na subtarczy na godzinie 3. Na obu subtarczach skala wskazań została nadrukowana i jest w kolorze białym. Ich powierzchnia zaś różni się od tej z głównej części tarczy - mamy tu bowiem do czynienia z okrężnymi zagłębieniami. 

Taki sam wzór znajdziemy na jednym z pierścieni otaczających podstawę tarczy - bardziej wewnętrznym, którego powierzchnia jest równoległa do tarczy. Na nim też umieszczono pierwszą podziałkę minutową i dodatkowe znaczniki godzinowe, z kropkami z lumy w środku. Główne indeksy godzinowe znajdują się zaś bliżej środka tarczy. Są srebrne i wyglądają jakby unosiły się nad powierzchnią cyferblatu. Wszystkie one są podwójne, nie licząc tego na godzinie 12., który jest potrójny. Te na godzinach 3., 6. i 9. są zaś nieco skrócone, robiąc miejsce na subtarcze i okno daty. To ostatnie znajduje się na godzinie 6, a poruszający się pod nim dysk jest stylistycznie dopasowany do tarczy. 

Limitowana edycja Seiko Speedtimer Mechanical Chronograph World Athletics Championships

Limitowana edycja Seiko Speedtimer Mechanical Chronograph World Athletics Championships

Nieco wyżej, bliżej środka tarczy znajdziemy jeszcze nadrukowane logo serii Prospex, pod którym umieszczono napis “Automatic”. Nakładane logo marki znajdziemy zaś na godzinie 12. Najbardziej zewnętrzny pierścień otaczający tarczę jest nachylony do niej pod kątem. To właśnie tu znajdziemy podziałkę minutową z cyfrowymi oznaczeniami co 5 minut (w tym wspomniane wcześniej żółte “60”), i kreskowymi pomiędzy nimi. Dłuższe kreski wyznaczają pełne minuty (lub sekundy), a krótsze dzielą każdą z nich na 4 części.

Klasyczna koperta o uniwersalnych wymiarach

Stalowa koperta ma średnicę 42,5 mm i grubość 15,1 mm. Jej konstrukcja zapewnia szczelność na poziomie 100 m. Producent deklaruje również odporność na działanie pola magnetycznego o sile do 4,800 A/m. Sam kształt koperty jest dosyć klasyczny.

Zakrzywione szkło szafirowe na froncie otacza polerowana luneta o dwóch płaszczyznach. Proste skierowane ku dołowi uszy mają szczotkowaną powierzchnię, zarówno na wierzchu jak i po bokach. Ze względu na jednolitą konstrukcję koperty z uszami, taki sam rodzaj wykończenia znajdziemy też na bokach zegarka. Na godzinie 3. standardowo znajdziemy koronkę z wyraźnym karbowaniem na jej powierzchni bocznej. Czoło koronki zaś jest gładkie, tak samo jak czoła znajdujących się na godzinach 2. i 4. przycisków służących do obsługi funkcji stopera. Te ostatnie wyraźnie wystają z koperty i mają prosty, cylindryczny kształt, z krótkim poszerzeniem przy samych końcach. 

Limitowana edycja Seiko Speedtimer Mechanical Chronograph World Athletics Championships

Limitowana edycja Seiko Speedtimer Mechanical Chronograph World Athletics Championships

Dekiel jest przeszklony i wkręcany. Dookoła szafirowego szkła znajdziemy pokaźną ilość informacji o zegarku, w tym numer limitacji. Na samym szkle zaś umieszczono emblemat tegorocznych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce. 

Pod nim ujrzymy mechanizm własny marki Seiko kaliber 8R46. Posiada on automatyczny naciąg sprężyny i dodatkowe komplikacje konstrukcji w postaci stopera i wskazania daty. Charakteryzuje się on obecnością koła kolumnowego i 34 kamieni łożyskujących, rezerwą chodu wynoszącą 45 godzin i częstotliwością pracy wynoszącą 28 800 wahnięć na godzinę.

Seiko Prospex Speedtimer Mechanical Chronograph World Athletics Championships Oregon22 Limited Edition - dostępność i cena

Zegarek Seiko Prospex Speedtimer Mechanical Chronograph World Athletics Championships Oregon22 Limited Edition został wyprodukowany w liczbie 400 sztuk. 

Limitowana edycja Seiko Speedtimer Mechanical Chronograph World Athletics Championships

Każda z nich ma trzyrzędową bransoletę wykonaną ze stali, która jest szczotkowana, oraz czarny pasek wykonany ze skóry z żółtymi akcentami korespondującymi z detalami na tarczy. 

Cena egzemplarza wynosi 3 200 euro, czyli około 15 000 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Seiko znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Seiko.

Piotr Tatar


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Popularna kolekcja Tissot PRX posze...
Popularna kolekcja Tissot PRX posze...
22.03.2022
Zegarki BIOCERAMIC MoonSwatch, czyl...
Zegarki BIOCERAMIC MoonSwatch, czyl...
25.03.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco