• Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Perrelet

Czas na Marsie. Omega Speedmaster X-33 Marstimer


Jakiś czas temu, około 10 lat lub więcej, na wystawie jednego z salonów jubilerskich zobaczyłem nietypowy zegarek. Jego koperta o charakterystycznym kształcie, znanym mi z linii zegarków Seamaster, od razu przyciągnęła mój wzrok. Ale zegarek ten zwracał na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, iż miał bardzo nietypowy wygląd - przyciski po obu stronach wspomnianej koperty i tarczę w formie cyfrowego wyświetlacza. Dodatkowo prezentowane było analogowe wskazane czasu wskazówkami, których kształt też już znałem. Zegarek wyglądał nietypowo, ale zarazem świetnie. To była Omega Speedmaster X-33. 

Muszę jednak przyznać, iż wówczas byłem na etapie absolutnej, wyłącznej fascynacji zegarkami mechanicznymi, a zegarki kwarcowe traktowałem po macoszemu, więc mimo, że bardzo spodobał mi się czasomierz z witryny - wymazałem go z pamięci. Teraz, w 2022 roku, marka Omega właśnie zaprezentowała nowość - zegarek, który jest następcą tego modelu, o którym wspomniałem na wstępie. To najnowszy, kosmiczny zegarek Omega, który tym razem bije w rytm Czerwonej Planety. Nowy model Omega Speedmaster X-33. 

Czas na Marsie

Marka Omega jest twórcą pierwszego zegarka, który wraz z astronautą był na Księżycu. Teraz szwajcarski producent tworzy czasomierz, który ma predyspozycje, by stać się pierwszym zegarkiem na powierzchni nie srebrnego, a czerwonego globu, czyli Marsa.

Czas na Marsie. Omega Speedmaster X-33 Marstimer

Czas na Marsie. Omega Speedmaster X-33 Marstimer

Stylowy zegarek zaprojektowano tak, by precyzyjnie odmierzał każdy moment dnia nie tylko na Ziemi, ale właśnie również na Marsie. Model ten stworzony został w ramach współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną ESA. Zatem Omega Speedmaster X-33 Marstimer oferuje dokładnie to, co możemy wyczytać już z jego nazwy – wskazanie czasu na Marsie. 

Za wskazanie czasu oraz funkcje dodatkowe zegarka Marstimer odpowiada specjalny mechanizm Omega kaliber 5622. Wysoce precyzyjny mechanizm kwarcowy z termokompensacją, szybko obsługujący liczne cyfrowe i analogowe funkcje zegarka. Jedna bateria zapewnia 24 miesiące pracy. To zegarek jedyny w swoim rodzaju. 

Koperta o rozpoznawalnym kształcie jest wykonana z tytanu 2 stopnia. Ma średnicę 45 mm oraz 14,9 mm grubości. Po jej obu stronach umieszczono po dwa podłużne przyciski do ustawiania i korekty wskazań oraz obsługi funkcji dodatkowych. Na godzinie 3. widoczna jest bardzo ciekawie zaprojektowana koronka. Zegarek może śledzić upływ czasu i strefy czasowe w naszym świecie, ale także na ciągle tajemniczej Czerwonej Planecie. Opracowany, by wspierać naukowców w ich pracy, Omega Speedmaster X-33 Marstimer oferuje wiele cennych funkcjonalności dla badaczy odległej przestrzeni kosmicznej. Licencjonowane przez ESA funkcje obejmują między innymi funkcję MTC do śledzenia daty i czasu na południku zerowym Marsa, uwzględniającą fakt, że doba na Marsie jest o 39 minut dłuższa niż na Ziemi. 

Czas na Marsie. Omega Speedmaster X-33 Marstimer

Czas na Marsie. Omega Speedmaster X-33 Marstimer
Zegarek posiada także innowacyjny kompas słoneczny, który pozwala odnaleźć rzeczywistą północ na Ziemi i na Marsie. Ponadto, użytkownicy mają dostęp do wszystkich możliwości oferowanych przez tradycyjny model Speedmaster Skywalker X33, takich jak MET (Czas trwania misji), PET (Czas fazy), alarmy, wieczny kalendarz i oczywiście stoper. 

Profesjonalny zegarek… na co dzień

Nowy zegarek marki Omega projektowany był z myślą o wykorzystywaniu go przez profesjonalistów, ale oczywiście jako w pełni funkcjonalny, relatywnie „normalny” czasomierz, równie dobrze spełni bardziej standardową misję - stylowy dodatek i zegarek na co dzień. 

Jego tarcza w czarnym kolorze stanowi doskonale kontrastujące tło dla licznych, analogowych i cyfrowych wskazań, które dla większej czytelności oznaczono symbolami Ziemi i Marsa, pozwalającymi rozróżnić, która funkcja jest akurat w użyciu.

Spójrzmy, jak to wygląda na żywo na krótkim wideo:


Warto wspomnieć, że poprzednik miał tarczę w kolorze szarym, jaki znamy z ówczesnych wyświetlaczy ciekłokrystalicznych. Dziś tarcza, będąca jednocześnie - jak w modelu sprzed lat – wyświetlaczem, jest właśnie w kolorze czarnym, co bardzo korzystnie wpływa na wygląd i styl nowej Omegi, jak również poprawia czytelność wskazań tego modelu. Tarczę okala luneta, która ma wkładkę wykonaną z anodowanego szczawianowo aluminium w odcieniu czerwonego hematytu, przypominającego barwą marsjański pył nadający barwę jaką widzimy na całej planecie. 

Wygrawerowano na niej klasyczną skalę minutową z białym wypełnieniem masą luminescencyjną, co w ciemności, po naświetleniu, daje spektakularny widok wraz ze wskazówkami, indeksami godzinowymi i dobranymi kolorystycznie pod barwę światła jakie emituje masa podświetlająca wskazania cyfrowe. 

Bardzo ciekawie wygląda barwiony gradientowo sekundnik. Przechodzi od czerni przy osi do charakterystycznej czerwieni, jak na lunecie. Wskazówki godzinowa i minutowa zachowują styl modelu Speedmaster, ale są bardziej wyraziste, szersze. 

Wszystkie elementy zestawu wskazań gwarantują szybki i łatwy odczyt, oczekiwany od zegarka, który ma w razie potrzeby pełnić także rolę narzędzia pomiarowego. 

Czas na Marsie. Omega Speedmaster X-33 Marstimer

Czas na Marsie. Omega Speedmaster X-33 Marstimer

Czas na Marsie. Omega Speedmaster X-33 Marstimer

Odczyt danych cyfrowych prezentowany jest natomiast w górnej i dolnej części tarczy, oraz po stronie godziny 9. Na wysokości godziny 3. umieszczono logo i nazwę marki Omega, oraz nazwę modelu. Płaszczyznę tarczy/wyświetlacza oddziela od szkła wkładka o skośnej powierzchni przechodzącej w wąski poziomy pierścień. To tam nadrukowano skalę minutową i umieszczono wypełnione masą luminescencyjną wygrawerowane indeksy godzinowe. Tarczę chroni wypukłe szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną nałożoną po obu stronach. 

ESA TESTED AND QUALIFIED

Po obróceniu czasomierza naszym oczom ukazuje się przykręcany ośmioma śrubkami dekiel, ozdobiony tłoczonym oznaczeniem OMEGA Speedmaster i logo z konikiem morskim. Otaczają je słowa: SPEEDMASTER X-33 MARSTIMER, ESA TESTED AND QUALIFIED, potwierdzające autentyczność partnerskiej współpracy oraz zgodność zegarka z normami Europejskiej Agencji Kosmicznej. 

Czas na Marsie. Omega Speedmaster X-33 Marstimer

Czas na Marsie. Omega Speedmaster X-33 Marstimer

Dla Dyrektora Generalnego Omegi, Raynalda Aeschlimanna, stworzenie Marstimera było obowiązkiem dla marki, która podróże kosmiczne ma w swoim DNA.

„Każdy, kto interesuje się kosmosem lub nawet science-fiction ma obsesję na punkcie Marsa. To planeta, która skupia ogrom uwagi i powstało wokół niej mnóstwo niesamowitych historii. Nadaliśmy nawet nazwę jej wyimaginowanym mieszkańcom. Jest tak blisko, a jednocześnie tak daleko. Pragnęlibyśmy postawić stopę na jej powierzchni. Być tu na Ziemi i móc wsłuchać się w jej rytm, nadaje słowu czasomierz zupełnie nowego znaczenia. Jestem osobiście zachwycony najnowszym modelem w naszej słynnej rodzinie zegarków Speedmaster.” 

Omega Speedmaster X-33 Marstimer

Zegarek oferowany jest na bransolecie wykonanej z tytanu. To klasycznie wyglądająca bransoleta ze szczotkowanymi ogniwami w trzech rzędach. Rząd środkowy ma dodatkowe, wąskie, polerowane ogniwka na bocznych krawędziach. 

Dla tych, którzy chcieliby wymienić bransoletę z tytanu, Marstimer ma w zestawie również dedykowany pasek typu NATO, oraz narzędzie do samodzielnej i szybkiej ich wymiany. 

Czas na Marsie. Omega Speedmaster X-33 Marstimer

Czas na Marsie. Omega Speedmaster X-33 Marstimer

Czas na Marsie. Omega Speedmaster X-33 Marstimer
Akcesoria można znaleźć w specjalnym, rolowanym etui na zegarek, które zawiera odniesienia do Czerwonej Planety. Wewnętrzny materiał zdobi reprodukcja Hebes Chasma, wyjątkowego kanionu o stromych ścianach na powierzchni Marsa. Choć załogowa misja na Marsa to wciąż odległa perspektywa, nowy OMEGA Speedmaster X-33 Marstimer jest dostępny już teraz. Stanowi świetne uzupełnienie oferty tej szwajcarskiej marki. Marstimer i Moonwatch. 

Cena zegarka Omega Speedmaster X-33 Marstimer to 34 100 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Omega znajdują się w portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Omega.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Małe zmiany, duża różnica. Tudor Pe...
Małe zmiany, duża różnica. Tudor Pe...
30.09.2022
Niemieckie zegarki z brytyjską dusz...
Niemieckie zegarki z brytyjską dusz...
04.10.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco