Szwajcarska branża zegarmistrzowska od lat, nieustannie się rozwija. To w tym kraju najwięksi i najbardziej rozpoznawalni producenci mają swoje siedziby i zakłady produkcyjne. Wielu z nich dąży do zwiększenia stopnia automatyzacji procesu produkcji, a co za tym idzie, do zwiększenia liczby produkowanych zegarków w ciągu roku. Są również firmy, w których produkcja nie przekracza liczby dwóch tysięcy zegarków rocznie.
Jedną z nich jest manufaktura, która powstała w 1828 roku, a jej założycielem był zaledwie 22-letni Johan Heinrich Moser. Z całą pewnością można uznać, że zamiłowanie i pasję do zegarmistrzostwa miał “we krwi”, ze względu na dwa pokolenia swoich przodków. Mianowicie jego ojciec i jego dziadek byli zatrudnieni jako miejscy zegarmistrzowie w miasteczku Schaffhausen. Właśnie z tego względu, młody H. Moser został przez nich wysłany do miejscowości Le Locle, aby tam rozwijać swoje predyspozycje, pogłębiać wiedzę oraz umiejętności w tej trudnej dziedzinie. Niebywały talent, pracowitość oraz wrodzona odwaga sprawiły, iż podjął on decyzję o wyjeździe do Sankt Petersburga. Jego pomysłowość i chęć doskonalenia się doprowadziły go do stworzenia w niedługim czasie własnej firmy pod nazwą H. Moser & Cie. Jego produkty wyróżniały się nie tylko pięknem, lecz także ogromną starannością i precyzją wykonania, za co zdobył zaufanie i uznanie w oczach klientów.
Obecnie marka H. Moser & Cie. podtrzymuje tradycje swojego założyciela.
STREAMLINER - nowe spojrzenie na klasykę
Przykładem podtrzymywania opisanego wyżej podejścia jest linia zegarków funkcjonująca pod nazwą Streamliner. To kolekcja stanowiąca ważny element portfolio marki H. Moser & Cie., a jej najnowszym członkiem jest model Streamliner Tourbillon Vantablack.
Jest to czasomierz wykonany w całości z królewskiego metalu, jakim jest czerwone złoto.
Zegarek ten kontynuuje dotychczasowe spojrzenie firmy na tę serię, lecz poza materiałem z jakiego został wykonany wyróżnia go także niesamowity dobór zastosowanych w nim kolorów w formie kontrastu. Cała bransoleta, składająca się z przegubowych ogniw, wytworzona jest z 18-karatowego czerwonego złota 5N, i zintegrowana z kopertą o średnicy 40 milimetrów oraz grubości 12.1 milimetra, mierząc ją z szafirowym szkłem chroniącym cyferblat.
Koperta zegarka ma obłości i zaokrąglenia, dzięki czemu sprawia wrażenie bardzo opływowej i smukłej. Wykonanie koperty stoi na najwyższym poziomie - jest ona drobiazgowo dopracowana poprzez satynowanie elementów tworzących ten czasomierz.
Nowoczesna klasyka?
Firma H. Moser & Cie. udowadnia, że tak można definiować nowe wydanie zegarka z linii Streamliner, wprowadzając nową kolorystykę: od głębokiej czerni do matowego, czerwonego złota, dodatkowo wyposażając czasomierz w tourbillon.
Producent wprowadzając nową kolorystykę na zasadzie “gry kontrastów” wywiązał się z tego założenia wyjątkowo skrupulatnie, ponieważ na tarczy - utrzymanej w minimalistycznej formie i stylu - zastosował Vantablack. Głęboka czerń tarczy z jaką mamy do czynienia jest wynikiem procesu, w którym nałożono specjalną powłokę o wyjątkowej głębi. Firma H. Moser & Cie. udoskonala ten proces już od 2012 roku. Polega on na umieszczeniu na tarczy zegarka specjalnej powłoki odpowiedzialnej za prawie całkowite pochłanianie fotonów światła (producent deklaruje ten wskaźnik na poziomie 99.965%).
Za podstawowy element tej powłoki odpowiadają nanostruktury węgla pochłaniające światło, a rozwiązanie to ma zastosowanie przy budowie teleskopów astronomicznych, a także w przemyśle wojskowym, gdzie istotne jest ukrycie niektórych ważnych strategicznie elementów, tworząc swoisty kamuflaż termiczny. Nasze oczy potrzebują odbitego światła, abyśmy mogli zobaczyć obserwowany przedmiot lub obiekt, natomiast powłoka VANTABLACK daje efekt braku widoczności danego elementu, w tym przypadku jest to cyferblat zegarka Streamliner.
Dla podkreślenia kontrastu producent zegarka zdecydował, by czerwone złoto, znajdujące się na indeksach godzinowych, było dodatkowo wzmacniane różnicą kolorystyczną powodując efekt “przebijania się“ na powierzchnię tarczy.
Oznaczenie godzin zostało wykonane w taki sposób, że indeksy wycięto w powierzchni tarczy, co wizualnie daje efekt ich znikania w zależności od kąta padania światła. Na tarczy znajdują się dwie wskazówki: godzinowa i minutowa, lecz brakuje wskazówki sekundowej.
Kolejne możliwości manufaktury
Ekstremalnie czarna tarcza zegarka H. Moser & Cie. Streamliner Tourbillon Vantablack ukazuje jeszcze jeden, bardzo interesujący element, będący zarazem pokazem możliwości i umiejętności zegarmistrzów tej marki. Mowa tu o zastosowaniu tourbillonu.
Zanim przejdziemy do dalszego opisu zegarka, warto przyjrzeć mu się na krótkim video:
Jak widać, producent zdecydował się na zastosowanie 60-cio sekundowego latającego tourbillonu, który został umieszczony na tarczy w okolicach godziny szóstej. Firma, pragnąc podkreślić piękno i precyzję swojego dzieła, jako mechaniczne serce zegarka zastosowała manufakturowy mechanizm kaliber HMC 804 z automatycznym naciągiem. Tego typu mechanizm przeciwdziała negatywnym skutkom grawitacji na dwa sposoby: za pomocą jednominutowego latającego tourbillonu i opatentowanej podwójnej sprężyny balansowej, w której dwie identyczne sprężyny włosowe kompensują wszelkie błędy pozycjonowania. Za jej opracowanie odpowiada Precision Engeneering AG - firma będąca pod skrzydłami marki H. Moser &Cie. Siostrzana firma jest także odpowiedzialna za wytworzenie niektórych części i elementów, wykorzystując je do własnej produkcji. Rezerwa chodu wynosi 72 godziny, przy zachowaniu częstotliwości oscylacji balansu na poziomie 21 600 wahnięć na godzinę.
O sensie i zaletach zastosowania komplikacji konstrukcji mechanizmu w postaci tourbillonu można by długo dyskutować – polecamy zapoznać się z naszą publikacją: najpiękniejsze, ale czy potrzebne? Rozprawka z tourbillonem. Jednak w tym przypadku pragnę wspomnieć, że w tym mechanizmie ruch jaki jest wykonywany przez jego elementy podczas pracy zostaje zoptymalizowany, co przekłada się na niższe parametry tarcia, co wpływa korzystnie na dokładność chodu i niwelowanie odchyłek dobowych. Ponadto mechanizm kaliber HMC 804 został wyposażony w podwójną sprężynę, a dzięki takiemu rozwiązaniu wpływ grawitacji jaki jest wywierany na nią rozkłada się równomiernie. Zaawansowany techniczne, ale też pięknie wykonany mechanizm jest widoczny przez przeszklenie dekla, dzięki czemu możemy podziwiać także pracę rotora wykonanego, rzecz jasna, z 18-karatowego czerwonego złota.
H. Moser & Cie. Streamliner Tourbillon Vantablack – dostępność i cena
Mechanizm z tourbillonem podkreśla indywidualny charakter tego nowego, minimalistycznego a zarazem ultranowoczesnego zegarka mechanicznego.
Wyróżnia go i nadaje mu miejsce w elitarnym gronie.
Manufaktura H. Moser & Cie. uzyskała ciekawy efekt końcowy - wielowymiarowy zegarek, łączący w sobie zachowawczy styl z odważnymi, kontrastującymi kolorami, przy najwyższej klasie wykonania, wykończenia i zastosowania ciekawych rozwiązań technicznych. Jest rzeczą naturalną, że wygląd i szereg innowacji, jakie zastosował producent tworząc najnowszą wersję zegarka linii “Streamliner”, nie każdemu mogą przypaść do gustu, lecz należą się wyrazy uznania i podziwu dla pomysłowości omawianej manufaktury.
Deklarowana przez producenta cena zegarka H. Moser & Cie. Streamliner Tourbillon Vantablack jest na poziomie 109.000 CHF, czy około 550 000 złotych bez vat.