• Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Certina

Grand Seiko 44GS 55th Anniversary Limited Edition Sakura-kakushi


Rok 2022 przyniósł nowy trend w branży zegarkowej – kolory. Na stosowanie różnych, także nieoczywistych barw jak dotąd bardzo poważni gracze na rynku po prostu się nie odważali. Nowością, a nawet swego rodzaju ekstrawagancją, jeszcze do niedawna była - i wciąż jest - zieleń, która coraz wyraźniej wchodzi do produktów z wielu segmentów cenowych, także najwyższych. Zieleń teraz, w 2022 roku, zyskała konkurencję w postaci nietypowych pastelowych barw znanych chociażby z ostatniej premiery zegarków Oris Cotton Candy, czy całej palety żywych kolorów z oferty Rolexa i Omegi. Marka Grand Seiko również w ostatnich latach aktywnie wspierała tę kolorową tendencję i chyba wciąż wierzy w słuszność tego ruchu.

Dowodem na to był prezentowany niedawno Grand Seiko 44GS 55th Anniversary Shinshu, a teraz jest kolejny nowy, jubileuszowy model Grand Seiko 44GS 55th Anniversary Limited Edition Sakura-kakushi o nr referencyjnym SBGW289.

Zegarek ten stanowi hołd złożony genialnym, geometrycznym i atypicznym w gruncie rzeczy liniom archiwalnego modelu 44GS z 1967 roku, jednego z kamieni milowych zarówno dla designu produktów Seiko, jak i odrębnej od kilku lat marki Grand Seiko. To premiera, która na dobre odmieniła język stylistyczny japońskich marek i podzieliła ich historię na dwie ery.

Zabielone śniegiem kwiaty wiśni

Bardzo subtelny, lecz bezsprzecznie obecny na tarczy akcent kolorystyczny to nawiązanie do zabielonych śniegiem kwiatów wiśni. Japończycy nazywają to zjawisko Sakura-kakushi.

Grand Seiko 44GS 55th Anniversary Limited Edition Sakura-kakushi

Nie da się ukryć, że w zegarkach Grand Seiko od lat świetnie łączy się delikatne akcenty ze zdecydowanym, wyrażającym siłę designem. Jest to widoczne nawet w omawianej referencji, która nieco zaskakuje staroszkolnymi wymiarami koperty - średnica tej pięknej, miejscami tradycyjnie masywnej koperty to 36,25 mm. To dobra wiadomość, którą powinni z entuzjazmem przyjąć nie tylko posiadacze szczupłych nadgarstków - tego typu zegarki pozwalają w moim odczuciu każdemu pełniej poczuć klimat zegarków vintage, które świetnie układają się na rękach właścicieli. Mniejszy rozmiar koperty pozwala także w odmienny sposób prezentować bransoletę zegarka, która staje się dobrze widoczna także od frontu.

Stworzenie modelu Grand Seiko o takiej wielkości koperty można w mojej opinii traktować jako próbę bezpośredniej rywalizacji z bardzo popularnymi w tym rozmiarze Rolexami.

Odpowiednio do rozmiaru całkowitego zredukowano również wspomnianą tarczę zegarka. Łączy ona unikalną, nieregularną fakturę, przypominającą swoim wyglądem nieco zmrożoną powierzchnię, z indeksami które można bez wahania określić jednymi z najlepiej wykonanych w przemyśle zegarmistrzowskim. Wizerunku dopełniają wskazówki, które nieco odbiegają od większości ostatnich modeli, które powstawały w oparciu o zupełnie nowe projekty. Są one wzorowo polerowane oraz fazowane na bokach, i jednocześnie pozostają relatywnie niepozorne, zwłaszcza jak na współczesne standardy marki Grand Seiko.

Grand Seiko 44GS 55th Anniversary Limited Edition Sakura-kakushi

Grand Seiko 44GS 55th Anniversary Limited Edition Sakura-kakushi

W istocie jest to kolejny ukłon w stronę miłośników zegarków vintage i ich stylu.

Właściwie jeden z kolejnych, bo w zegarku tym zastosowano pełny dekiel ze zintegrowanym, głęboko grawerowanym medalionem Grand Seiko, zrezygnowano z okienka wskazań daty - dla pełniejszej symetrii elementów tarczy, i postawiono na wyraźnie wypukłe, wyniesione ku górze szkło. Jest ono szafirowe i zgodnie z obecnymi normami, pokryte powłoką antyrefleksyjną.

Kopertę ze zintegrowanymi, polerowanymi metodą zaratsu uszami połączono z bransoletą o pięciu rzędach pełnych ogniw. Wykończono ją w większości satynowym, pionowo poprowadzonym szlifem, który separują i podkreślają wąskie elementy polerowane. Ogniwa, które możemy zaliczyć do "skracalnych", są skręcane w całość śrubami. Zwieńczeniem bransolety jest krótkie zapięcie zwalniane przyciskami. Widnieje na nim logo japońskiej marki w postaci liter GS.

Mechaniczne serce zegarka

Zastosowany mechanizm kaliber 9S64 z manualnym naciągiem należy do rodziny znanej od 1998 roku, czyli od momentu reaktywacji mechanicznej gałęzi zegarków Grand Seiko. To pieczołowicie regulowany i zdobiony pasami werk, z 24 kamieniami łożyskującymi, który w kontrolowanych warunkach uzyskuje dokładność na poziomie +5/-3 sekund na dobę.

Grand Seiko 44GS 55th Anniversary Limited Edition Sakura-kakushi

Grand Seiko 44GS 55th Anniversary Limited Edition Sakura-kakushi

Estetykę mechanizmu wyraźnie uatrakcyjniają również widoczne kamienie oraz grawerowane, złote bądź granatowe napisy. Skoro oglądanie go z bliska będzie jednak przywilejem zegarmistrza, to warto ponownie przyjrzeć się liczbom. To mechaniczne serce zegarka pracujące w częstotliwości 28 800 wahnięć na godzinę, a sprężyna czerpie energię bezpośrednio z obrotów wykonywanych logowaną koronką. Pełne nakręcenie sprężyny gwarantuje 72 godziny nieprzerwanej pracy, która swoją precyzję zawdzięcza indywidualnie przeprowadzonej regulacji w sześciu różnych pozycjach oraz zróżnicowanych temperaturach.

Grand Seiko 44GS 55th Anniversary Limited Edition Sakura-kakushi – dostępność i cena

Nowe Grand Seiko 44GS 55th Anniversary Limited Edition Sakura-kakushi SBGW289 to zegarek, który w moje ocenie ma duże szanse stać się „młodym klasykiem”, może nawet jednym z szybciej drożejących na rynku wtórnym GSów.

Grand Seiko 44GS 55th Anniversary Limited Edition Sakura-kakushi

Ma świetny rozmiar koperty, wybitny, historyczny projekt, tradycyjny mechanizm manualny, i kolor tarczy, który kontrowersyjny jest najwyżej z nazwy. Na opublikowanych w sieci zdjęciach live widać, że to odcień zdecydowanie bliższy kolorom uzyskiwanym w efekcie starzenia się srebrnych tarcz w zegarkach Seiko z lat 60. i 70. XX wieku, niż jaskrawości kojarzone z zegarków damskich. W gruncie rzeczy jest to zegarek mechaniczny, który ma „na papierze” wszystkie cechy i parametry, żeby wiernie odtwarzać feeling pierwowzoru.

Grand Seiko 44GS 55th Anniversary Limited Edition Sakura-kakushi, ten świetnie zapowiadający się zegarek, wyceniono na 5400 euro, czyli około 25 000 złotych. Jest on objęty limitacją do 1200 egzemplarzy. Do sprzedaży trafił już w czerwcu bieżącego roku, dostępny jest w butikach marki Grand Seiko oraz u wybranych partnerów w sklepach na całym świecie.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Grand Seiko znajdują się w portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Grand Seiko.

Wiktor Kalinowski


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

SEIKO 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

By każda chwila była bardziej rados...
By każda chwila była bardziej rados...
29.08.2022
Wielki powrót po latach! Alpina Alp...
Wielki powrót po latach! Alpina Alp...
01.09.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco