• Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Victorinox

Grand Seiko 44GS 55th Anniversary Shinshu LE z topowym mechanizmem kwarcowym


O 44GS i jednej z jego reedycji z automatycznym naciągiem w postaci Grand Seiko Hi-Beat 36000 GMT 44GS 55th Anniversary Limited Edition pisaliśmy niedawno. Japońska marka Grand Seiko oczywiście nie spoczywa na laurach i wykorzystuje jubileusz jako okazję do silnego uderzenia w nieco innym segmencie - luksusowych zegarków kwarcowych.

Rynek stworzony przez Seiko

To kawałek rynkowego tortu, który marka Seiko dosłownie stworzyła wraz z premierą modelu Astron w 1969 roku. Nadchodzące lata 70. XX wieku okazały się być złotą epoką kwarcu, której zwieńczeniem, przynajmniej dla marki Seiko, jest nadzwyczajnie precyzyjny Superior 9983. Jego parametry chodu dopuszczające odchyłkę na poziomie +/- 5 sekund na rok są do dziś niepobitą wartością w grupie Seiko.

Współczesny, flagowy mechanizm kaliber 9F85, w który wyposażony jest nowy, prezentowany tu zegarek kwarcowy Grand Seiko 44GS 55th Anniversary Shinshu Limited Edition SBGP017, szczyci się równie rygorystycznymi parametrami chodu.

Uzyskanie ich wymaga zastosowania systemu termo kompensacji, pieczołowitej regulacji oraz wyselekcjonowanych, starzonych kryształów kwarcu o najlepszych właściwościach.

Grand Seiko 44GS 55th Anniversary Shinshu Limited Edition SBGP017

Grand Seiko 44GS 55th Anniversary Shinshu Limited Edition SBGP017

Specyfikacja techniczna zegarka na stronie GS informuje, iż „dokładność chodu wynosi: ±10 sekund na rok” ze względu na konstrukcję systemu. Jednakże, jak informuje producent - co także tam znajdziemy, prawidłowa dokładność zegarka to ±5 sekund na rok. Co więcej, mechanizm Grand Seiko kaliber 9F85 ma funkcję regulacji różnicy czasu, która umożliwia nastawianie wskazówki godzinowej bez zatrzymywania wskazówki sekundowej, co pozwala zachować jej wysoką precyzję, gdy użytkownik zmienia strefy czasowe.

Bez kompromisów konstrukcyjnych i projektowych

Zegarki Grand Seiko słyną z indeksów, które swoim poziomem obróbki i formą zawstydzają wiele marek cieszących się jeszcze większym, przynajmniej globalnie, uznaniem. Podobnie jest z ramionami wskazówek, które są po prostu wykonane na bardzo wysokim poziomie, innym niż najbliższej konkurencji. Ich kształt i proporcje są możliwe do uzyskania tylko dzięki zastosowaniu przez japońskiego producenta mechanizmu wyposażonego w odpowiednio mocny silnik, a szczególnie poszukiwana zdolność do trafiania przez wskazówki w sam środek indeksów jest efektem systemu kasowania luzu międzyzębnego.

Właśnie te - wydawałoby się - detale pokazują, że zegarki Grand Seiko powstają od początku do końca jako wyliczona całość, bez kompromisów konstrukcyjnych i projektowych.

Grand Seiko 44GS 55th Anniversary Shinshu Limited Edition SBGP017
Zdjęcie - fazowane na krawędziach wskazówki mają proporcje, które można pokazywać jako dobry przykład do naśladowania w branży.

Koperta Grand Seiko 44GS 55th Anniversary Shinshu LE tradycyjnie tworzy nierozłączny tandem z tarczą. Jej projekt jest nieznaczną modyfikacją przełomowego projektu 44GSa, jednego z popisowych w wykonaniu Taro Tanaki, człowieka, który odmienił design marki. Nowością, którą wprowadził przed laty model 44GS były wyjątkowo szerokie powierzchnie polerowane metodą Zaratsu, zapewniającą ostrość refleksów i wyjątkowy kontrast powierzchni.

Koperta ma wymiary 40 mm średnicy, oraz 10,7 mm wysokości, co powinno dać dużą uniwersalność i możliwość wygodnego noszenia zegarka na szerokim spektrum nadgarstków.

Wyśrubowany poziom wykończenia mechanizmu

Frontową część zegarka chroni szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną, które pojawia się również w tylnej części, za sprawą przeszklonego dekla. Pozwala to zobaczyć wyjątkowy wyśrubowany poziom wykończenia kultowego, złoconego mechanizmu kwarcowego kaliber 9F. Złocone, zdobione pasami powierzchnie urozmaicają kamienie łożyskujące, barwione termicznie śruby i subtelny, drukowany na szkle medalion Grand Seiko.

Grand Seiko 44GS 55th Anniversary Shinshu Limited Edition SBGP017

Grand Seiko 44GS 55th Anniversary Shinshu Limited Edition SBGP017

Grand Seiko 44GS 55th Anniversary Shinshu Limited Edition SBGP017

Ponadstandardowa precyzja chodu podkreślona jest również obecnością nakładanej gwiazdy na tarczy zegarka. A ta jest wyjątkowa, bo inspirowana "morzem chmur" tworzącym się nad górskim krajobrazem regionu Shinshu. Na tarczy przedstawiono to w cyzelowanej, nieregularnej formie szorstkiej faktury, którą zabarwiono chłodnym, zabielonym błękitem właściwie oddającym kolorystykę nieba.

Nowe Grand Seiko połączono z dobrze znaną bransoletą o trzech rzędach, ze środkowym, dzielonym łącznikiem, którego skrajne elementy zwężają optycznie bransoletę i przyjemnie nawiązują do fazowanych, wąskich partii uszu. Wraz z wysoką wodoszczelnością na poziomie 10 barów stanowi to wstęp do segmentu zegarków sportowych, a miano zegarka usportowionego z pewnością nie będzie przesadzonym tytułem.

Grand Seiko 44GS 55th Anniversary Shinshu Limited Edition SBGP017 – dostępność i cena

Kolejna, jubileuszowa edycja zegarka składająca hołd 44GSowi to zegarek, jak przystało na Grand Seiko, dopracowany w każdym milimetrze.

Grand Seiko 44GS 55th Anniversary Shinshu Limited Edition SBGP017

Zachwyca wręcz emocjonalnym i spójnym designem, który był możliwy do osiągnięcia dzięki technologicznemu zaawansowaniu flagowego, kwarcowego mechanizmu kaliber 9F.

Nowe Grand Seiko 44GS 55th Anniversary Shinshu Limited Edition SBGP017 to limitowany do 2000 egzemplarzy zegarek z serii Heritage Collection, który trafia już do wybranych sklepów partnerskich oraz butików Grand Seiko, a jego cena sugerowana to 3800 USD.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Grand Seiko znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Grand Seiko.

Wiktor Kalinowski


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Bulova 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

U-Boat Chimera Greenline chrono i 2...
U-Boat Chimera Greenline chrono i 2...
25.07.2022
Dawka pozytywnej, kolorowej energii...
Dawka pozytywnej, kolorowej energii...
27.07.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco