• Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Bulova

Gdynia Sailing Days 2022 i regaty eSailing z marką Ball Watch Company


Powrót do kategorii

Gdynia Sailing Days to bezapelacyjnie jedno z najbardziej prestiżowych i największych wydarzeń żeglarskich odbywających się na terenie Polski. Trwająca w Gdyni w dniach 8-24 lipca sportowa impreza wyłoniła już w pierwszych dniach wygranych. Poznaliśmy zwycięzców esportowych regat PGE eGdynia Sailing Days oraz triumfatorów Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej.

Na starcie tej drugiej do rywalizacji przystąpiło 18 załóg. Odbyte regaty były drugą eliminacją cyklu, który na koniec wyłoni klubowego mistrza Polski w żeglarstwie. Zwycięstwo zanotowała załoga broniąca tytułu Balex Yacht Klub Polski Gdynia, pewnie wygrywając klasyfikację trzynastoma punktami.

W wirtualnych regatach do rywalizacji zameldowało się 10 zawodników, którzy od godziny 12:00 na plaży miejskiej dzielnie walczyli o wygraną.

Gdynia Sailing Days 2022 i regaty eSailing z marką Ball Watch Company

Gdynia Sailing Days 2022 i regaty eSailing z marką Ball Watch Company

Zwycięstwo regat eSailing PGE GSD 2022 zanotował Andrzej Stępkowski, który otrzymał specjalną nagrodę w postaci zegarka szwajcarskiej manufaktury BALL — model Fireman Enterprise. Nagrodę wręczył prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera, a ufundowała firma Morwa — dystrybutor marki BALL w Polsce oraz partner Gdynia Sailing Days.

Mistrzowie Polski 2022 w klasie 49erFX i w klasie 49er

Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa) w klasie 49erFX oraz Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (OŚ AZS Poznań) w klasie 49er zostali w Gdyni mistrzami Polski. Dziewczyny triumfowały po raz pierwszy, a męska załoga czwarty raz stanęła na najwyższym stopniu podium. Te regaty odbyły się w ramach 23. edycji Gdynia Sailing Days.

Najlepsi polscy żeglarze tradycyjnie rywalizują o prymat w kraju w klasach olimpijskich we wrześniu w Górkach Zachodnich w Gdańsku. W tym terminie zaplanowano jednak w Halifax w Kanadzie mistrzostwa świata w klasach 49er, 49erFX oraz Nacra 17 i dlatego te regaty trzeba było rozegrać wcześniej. Dwa lata temu skiffiści ścigali się w mistrzostwach Polski również w ramach Gdynia Sailing Days.

Zawodnicy rozpoczęli zmagania w sobotę w deszczu, a zakończyli we wtorek w pięknym słońcu. Zmieniała się pogoda, natomiast klasyfikacja regat była wyjątkowo stabilna – od początku prowadzili Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki, którzy wywalczyli czwarty tytuł mistrzowski z rzędu.

Duet 30-letnich żeglarzy okazał się najlepszy w dziewięciu z 15 wyścigów.

Gdynia Sailing Days 2022 i regaty eSailing z marką Ball Watch Company

Gdynia Sailing Days 2022 i regaty eSailing z marką Ball Watch Company

Gdynia Sailing Days 2022 i regaty eSailing z marką Ball Watch Company

Gdynia Sailing Days 2022 i regaty eSailing z marką Ball Watch Company

- Za nami cztery dni pływania w zmiennych warunkach. W sobotę ścigaliśmy się w zimnie i deszczu, ale z dnia na dzień słońca było coraz więcej, a dzisiaj kończyliśmy regaty wręcz w śródziemnomorskich realiach. Ostatniego dnia wiatr był co prawda najmniej przyjemny, jednak ogólnie panowały bardzo fajne warunki. Wiatru było pod dostatkiem i bez większych kłopotów udało się przeprowadzić komplet wyścigów. A dystans 15 startów wykluczał jakikolwiek przypadek i chyba nie zostawiliśmy złudzeń, kto w mistrzostwach był najlepszy. Uwzględniając nie tylko całe regaty, ale poszczególne dni, to w każdym byliśmy najlepsi i tylko powiększaliśmy przewagę nad konkurentami – stwierdził Szymon Wierzbicki.

Wywalczone drugie miejsce

Na drugiej pozycji uplasowali się Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki, a na trzeciej Tytus Butowski (wszyscy AZS AWFiS Gdańsk) i Łukasz Machowski (MKS Dwójka Warszawa). Ten pierwszy, z czterema innymi załogantami, triumfował w krajowych mistrzostwach 10 razy - w latach 2008-2010 oraz 2012-2018.

- Konkurencja była spora i drugiego miejsca nikt nam nie dał, tylko musieliśmy je wywalczyć. Wyścigów było sporo i jest to również korzystne dla młodszych ekip, które w bezpośredniej rywalizacji z nami, a nie zawsze jest taka sposobność, mogą zobaczyć, jakie mają jeszcze braki. I cieszymy się, że coraz więcej załóg ściga się w tej klasie w Polsce. Nie będziemy jednak ukrywać – te regaty nie są najważniejszą imprezą. Niedawno wróciliśmy z Aarhus z mistrzostw Europy, w których zajęliśmy piąte miejsce, a już we wrześniu będziemy ścigać się w Kanadzie w mistrzostwach świata. I tym zawodom wszystko jest podporządkowane. W Halifax, ze względu na bardzo wysokie koszty startu, obsada będzie zapewne mniej liczna niż w Danii, ale na pewno nie zabraknie żadnej liczącej się załogi i poziom będzie podobny – powiedział Łukasz Przybytek.

Na starcie mistrzostw, z powodu choroby, zabrakło dwóch czołowych ekip - Mikołaja Staniula i Jakuba Sztorcha (AZS AWFiS Gdańsk) oraz Adama Głogowskiego i Macieja Kruśca (Nauticus YC Olsztyn).

Gdynia Sailing Days 2022 i regaty eSailing z marką Ball Watch Company

Gdynia Sailing Days 2022 i regaty eSailing z marką Ball Watch Company

W klasie 49erFX po raz pierwszy zwyciężyły Gabriela Czapska i Hanna Rajchert, a na kolejnych stopniach podium zameldowały się Marcelina Korszon i Zuzanna Mróz oraz Magdalena Chyła i Oliwia Jekiel (wszystkie Nauticus YC Olsztyn). Na starcie, z powodu choroby, nie pojawiły się triumfatorki poprzedniego krajowego championatu Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Sandra Jankowiak (OŚ AZS Poznań), które w ostatnich mistrzostwach Europy były 13.

Ubiegłoroczne złote medalistki, a także trzy męskie duety, Buksak i Wierzbicki, Przybytek i Piasecki oraz Staniul i Sztorch, wezmą na początku września udział w mistrzostwach świata. Ta ostatnia ekipa, razem z Czapską i Rajchert oraz Butowskim i Machowskim, wybiera się również do Como, gdzie na początku sierpnia rywalizować będą w mistrzostwach świata juniorów.

Teraz musi odpocząć i ciało i umysł

A po mistrzostwach Polski reprezentanci dostali wolne.

- Mamy teraz tydzień przerwy. W poprzednią niedzielę zakończyły się w Aarhus mistrzostwa Europy, w których też rozegraliśmy 15 wyścigów. W sumie było to duże obciążenia nie tylko fizyczne, ale także psychiczne, dlatego teraz musi odpocząć i ciało i umysł. W następną środę rozpoczynamy, od zgrupowania w Górkach Zachodnich, przygotowania do mistrzostw świata. 14 sierpnia wylatujemy do Kanady, gdzie będziemy trenować i wykonamy ostatni szlif przed zawodami. Wypada zapoznać się z akwenem, bo nie miałem okazji nie tylko rywalizować, ile w ogóle nigdy nie byłem w Kanadzie. A pod koniec września udajemy się do Hagi, gdzie na początku października zaplanowano Test Event przed przyszłorocznymi mistrzostwami świata, które będą pierwszą olimpijską kwalifikacją dla krajów. To będzie również ostatni akord tego sezonu – dodał Dominik Buksak.

Gdynia Sailing Days 2022 i regaty eSailing z marką Ball Watch Company

Gdynia Sailing Days 2022 i regaty eSailing z marką Ball Watch Company

Gdynia Sailing Days 2022 i regaty eSailing z marką Ball Watch Company

Gdynia Sailing Days 2022 i regaty eSailing z marką Ball Watch Company

W Gdyni ścigali się również potencjalni następcy mistrzów w klasach 49er i 49erFX.

W Eurocup w klasie przygotowawczej 29er najlepsi okazali się August Sobczak i Krzysztof Królik (ChKŻ Chojnice), drugą pozycję zajęli Fabian Kocięda (UKŻ OPTI CWM Gdynia) i Karolina Żurek (YKP Gdynia), a trzecią Aleksander Daniszewski i Borys Podumis (UKS Navigo Sopot). A w środę rozpocznie się KINDER Joy of moving – Puchar Trenerów w klasie Optimist z udziałem około 170 najmłodszych żeglarzy.

Organizatorem regat Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Samorządem Województwa Pomorskiego (Współorganizator), miastem Gdynia i Gdyńskim Centrum Sportu (Partner Strategiczny) oraz PGE Polską Grupą Energetyczną (Partner Główny). Partner Gdynia Sailing Days jest firma Morwa — dystrybutor marki BALL w Polsce.

O regatach w 2021 roku pisaliśmy tu: Gdynia Sailing Days z marką BALL Watch Company

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Ball znajdują się na  portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Ball.

Redakcja Zegarki i Pasja
*materiał prasowy marki Ball oraz Gdynia Sailing Days


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Rado 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Tour de France 2022 i specjalna ser...
Tour de France 2022 i specjalna ser...
12.07.2022
Raport: rynek dóbr luksusowych w Po...
Raport: rynek dóbr luksusowych w Po...
06.08.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco