• Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Michel Herbelin

Raport: rynek dóbr luksusowych w Polsce. Poprawa sytuacji w segmencie zegarków i biżuterii


Wartość sprzedaży luksusowej biżuterii i zegarków w Polsce w 2021 roku wyniosła 493 mln zł, co oznacza wzrost o 15 procent w stosunku do roku 2020 - to dobra wiadomość. Wiadomość zła jest taka, że wciąż nie powrócono do wartości sprzedaży z przedpandemicznego 2019 roku.

Firma doradcza KPMG opublikowała niedawno raport "Rynek dóbr luksusowych w Polsce. Luksus w dobie zrównoważonego rozwoju", w którym analizie poddano dynamikę i strukturę rynku w Polsce w 2021 roku. To już dwunasta edycja takiego raportu. Raport sporo miejsca poświęca polskiemu rynkowi zegarków i luksusowej biżuterii – przyjrzyjmy się zatem zaprezentowanym danym.

Spadek i odbicie

Kluczem do analizy raportu jest pandemiczny rok 2020. Wówczas to sprzedaż na rynku luksusowej biżuterii i zegarków w Polsce skurczyła się o 21,8 procent i wyniosła 429 mln zł.

W roku 2021 roku wartość sprzedaży na tym rynku wyniosła 493 mln zł, co - jak podkreślają autorzy raportu - dzięki niskiej bazie z 2020 roku dało wysoki wzrost sprzedaży o 15 proc.

Pomimo tak dynamicznego wzrostu, wartość sprzedaży w 2021 r. nie osiągnęła poziomów z przedpandemicznego roku 2019 (mieliśmy 97,4 proc. wartości sprzedaży). Ma być jednak coraz lepiej.

Raport: rynek dóbr luksusowych w Polsce. Poprawa sytuacji w segmencie zegarków i biżuterii

- Prognozy na przyszłość mówią o średniorocznej dynamice rozwoju na poziomie 4,7 proc. w ciągu następnych 5 lat, co oznaczałoby, że wartość sprzed pandemii zostanie osiągnięta dopiero w 2024 roku - czytamy w raporcie.

Do 2019 roku rynek luksusowej biżuterii rósł średniorocznie szybciej niż wartość sprzedaży luksusowych zegarków. Poza zmianami w zachowaniu i potrzebach konsumentów, na segmencie luksusowej biżuterii bardzo mocno odbiło się czasowe zamknięcie galerii handlowych oraz ograniczenie możliwości organizowania ślubów oraz innych uroczystości, w czasie których wyroby szlachetne są kluczowe zarówno jako symbol, jak i element garderoby.

W 2020 roku sprzedano o 31,5 proc. mniej biżuterii luksusowej niż rok wcześniej.

Stopniowe luzowanie obostrzeń sanitarnych pozwoliło na poprawę wyniku sprzedażowego na rynku biżuterii i w całym 2021 roku wyniósł on 269 mln zł, o 23,4 proc. więcej rok do roku. W segmencie biżuterii luksusowej dominują produkty damskie, wyprodukowane z metali i kamieni szlachetnych.

Udział zegarków

Wartość sprzedaży zegarków marek luksusowych w Polsce wyniosła w 2021 roku 224 mln zł.

Raport: rynek dóbr luksusowych w Polsce. Poprawa sytuacji w segmencie zegarków i biżuterii

Raport: rynek dóbr luksusowych w Polsce. Poprawa sytuacji w segmencie zegarków i biżuterii

Dynamika wzrostu, wynosząca 6,3 proc. w skali roku, była niższa niż w segmencie biżuterii, natomiast za sprawą relatywnie łagodnego, 8,4 proc. spadku rok wcześniej, do pełnego odbudowania rynku luksusowych zegarków sprzed pandemii zabrakło już tylko 6 mln zł wartości.

Europejski słabeusz

Raport KPMG prognozuje, że spośród dużych rynków europejskich, odbudowanie wartości rynku luksusowej biżuterii i zegarków sprzed wybuchu pandemii, które było na poziomie 4,7 mld euro, jest spodziewane najszybciej, bo w 2023 r. w Wielkiej Brytanii.

Charakterystyczny jest rynek szwajcarski, gdzie za 78 procent wartości kategorii dóbr luksusowych odpowiadają zegarki, natomiast wartość tego segmentu jest większa niż biżuterii również w Wielkiej Brytanii (67 proc. udział), Holandii (60 proc.) czy we Włoszech (53 proc.).

Z raportu wynika, że największym europejskim rynkiem biżuterii i luksusowych zegarków jest Wielka Brytania, w 2021 roku ten rynek był wart 4,09 mld euro.

Raport: rynek dóbr luksusowych w Polsce. Poprawa sytuacji w segmencie zegarków i biżuterii

Na drugim miejscu była Francja z 3,3 mld euro a na trzecim Niemcy z 3,1 mld euro.

Polska była daleko w tyle ze 108 mln euro, byliśmy daleko w tyle np. za Holandią, która ma znacznie mniej ludności niż Polska - tam rynek był wart 685 mln euro.

Rynek lokalny i internet

- Miniony rok był korzystny dla rynku dóbr luksusowych. Niepewność gospodarcza jak zwykle zaowocowała zwróceniem się konsumentów ku produktom i markom renomowanym i dającym gwarancję ponadczasowości. Rosnąca inflacja również zwiększyła dynamikę zakupów w branży luksusowej biżuterii i zegarków. Złoto, diamenty, czasomierze od legendarnych marek takich jak Rolex i Patek Philippe cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem - komentuje, cytowany w raporcie, Łukasz Bernacki, prezes W.Kruk.

Jak zauważa, jednym z ciekawych trendów, który zauważalny jest w pandemii i jest czynnikiem, który długofalowo przyczyni się do rozwoju rynku dóbr luksusowych w Polsce jest lokalność zakupów.

- W kategorii luksusowej biżuterii, a przede wszystkim zegarków widzimy bardzo duże zainteresowanie dobrami z najwyższej półki. Obok klientów, którzy mają już historię zakupów w naszych salonach, pojawili się konsumenci, którzy do tej pory dokonywali zakupów za granicą - zapewnia Łukasz Bernacki.

W jego ocenie pandemia zachwiała łańcuchem produkcji i dostaw na całym świecie, notowania produktów renomowanych marek gwałtownie wzrosły, a chętnych do zakupu luksusowych czasomierzy jest więcej. Jeśli na taki zakup czeka się nawet kilka lat, to wygodniej i prościej realizować go lokalnie i być na miejscu, w kontakcie z przedstawicielem danej marki.

Raport: rynek dóbr luksusowych w Polsce. Poprawa sytuacji w segmencie zegarków i biżuterii

Ta tendencja widoczna była już w 2020, a w 2021 roku utrzymała się.

- Wybuch pandemii spowodował ogromną dynamikę rozwoju kanału internetowego i nowoczesnych narzędzi sprzedaży oraz płatności - podkreśla Łukasz Bernacki.

Więcej bogatych Polek i Polaków

Żeby luksusowe zegarki i biżuteria się sprzedawały, to musi być grupa, która na taki zakup jest nie tylko chętna, ale też posiada odpowiednie finanse. Z raportu wynika, że pandemia Covid-19 tylko spowolniła, ale nie zatrzymała dynamicznego od lat wzrostu liczby Polaków przekraczających drugi próg podatkowy i ich majątków.

- W 2020 roku już ponad 1,76 mln osób osiągnęło dochody przekraczające 7,1 tys. zł brutto. Najwyraźniej powiększyła się przy tym grupa osób bogatych i bardzo bogatych, zarabiających kolejno powyżej 50 tys. zł miesięcznie i 1 mln zł rocznie. Także to ich zarobki wzrosły najbardziej - podają autorzy raportu.

Raport: rynek dóbr luksusowych w Polsce. Poprawa sytuacji w segmencie zegarków i biżuterii

Dla firm sprzedających dobra luksusowe kluczową grupą potencjalnych konsumentów są osoby zamożne i bogate, których dochody brutto przekraczają odpowiednio 20 tys. zł i 50 tys. zł.

Liczebność i dochody tych grup powiększyły się wyraźnie szybciej. W 2020 roku w Polsce mieszkało 284 tys. osób o dochodach powyżej 20 tys. zł miesięcznie, po wzroście o 7 proc. w skali roku. Łącznie zarobili oni 201 mld zł, o 15,1 proc. więcej niż rok wcześniej. Z kolei liczba osób bogatych, o dochodach brutto przekraczających 50 tys. zł miesięcznie wzrosła o 11,6 proc. do 77,1 tys.

Przeciętne zarobki w tej grupie wyniosły prawie 134 tys. zł miesięcznie, co oznacza, że dochody osób bogatych rozliczających się w Polsce w całym 2020 roku wyniosły 124 mld zł i były o 20 proc. wyższe niż w 2019 roku.

Bardzo bogaci są kolejną kluczową grupą docelową dla firm z branży dóbr luksusowych. To osoby zarabiające brutto powyżej 1 mln zł rocznie (83,3 tys. zł miesięcznie), które w 2020 roku już po raz drugi zapłaciły dodatkową, czteroprocentową daninę solidarnościową od nadwyżki powyżej tej kwoty. Zgodnie z danymi Ministerstwa Finansów w tym czasie w Polsce mieszkało 35 tys. takich osób, które w sumie osiągnęły 92 mld zł dochodów.

Wśród analizowanych grup to właśnie zarobki osób bardzo bogatych powiększyły się najistotniej – o 23,8 proc. względem 2019 roku, przy czym ich liczebność wzrosła w tym czasie o 10,3 proc. Średnie zarobki w tej grupie potencjalnych nabywców dóbr luksusowych wyniosły w 2020 roku 216 tys. zł.

Niepewne prognozy

Autorzy raportu zwracają uwagę na niepewne otoczenie gospodarcze i polityczne.

Raport: rynek dóbr luksusowych w Polsce. Poprawa sytuacji w segmencie zegarków i biżuterii

- Rok 2021 upłynął pod znakiem rekordowej inflacji, która w grudniu przekroczyła 8 proc. i osiągnęła najwyższy poziom od 21 lat, a pierwsze miesiące 2022 roku przyniosły w tym zakresie kolejne rekordy. Choć osoby zamożne i bogate są dotknięte inflacją w mniejszym stopniu niż reszta Polaków, ma ona przełożenie na decyzje także tej grupy.

Jednym z bezpośrednich efektów inflacji, który obserwujemy jest zwiększone zainteresowanie dobrami luksusowymi, jako lokatą kapitału czy też inwestycją. Jest to szczególnie widoczne w kategoriach takich jak nieruchomości, samochody czy luksusowa biżuter
ia - komentuje Andrzej Marczak, partner i szef Działu Doradztwa Podatkowego w Europie Środkowo Wschodniej oraz szef Zespołu ds. PIT w Polsce z KPMG w Polsce.

Wydaje się, że niepewność jest teraz dominującym czynnikiem nie tylko na rynku zegarków i biżuterii.

Więcej informacji z branży oraz analiz rynkowych tu: wiadomości ze świata zegarków.

Jacek Ciepiela


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Gdynia Sailing Days 2022 i regaty e...
Gdynia Sailing Days 2022 i regaty e...
24.07.2022
Diamond League w Chorzowie z chrono...
Diamond League w Chorzowie z chrono...
18.08.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco