Firma Frederique Constant, jak pisałem już kiedyś, konsekwentnie buduje od lat swoją pozycję w zegarkowym świecie, co więcej – robi to bez żadnych kompleksów. Mimo, że jak na standardy branży zegarmistrzowskiej jest to marka relatywnie młoda, to oferuje świetne zegarki, ma już szereg własnych mechanizmów „in-house”, oraz gwarantuje wysoki poziom jakości wykonania. Co istotne, przy tym wszystkich pożądanych cechach zapewnia ceny swoich produktów na takim poziomie, który umożliwia dostęp do świata komplikacji konstrukcji mechanizmów i wysublimowanych zegarków dla dużo szerszego grona nabywców niż wiele innych firm. Taka filozofia to wręcz motto przyświecające działaniom Frederique Constant.
Już dekadę razem
Dokładnie 10 lat temu do kolekcji czasomierzy marki Frederique Constant dołączył zegarek z funkcją dodatkową określaną jako „worldtimer”, czyli prezentujący czas światowy. To zegarek ważny w historii marki, bo taki model oferuje każda licząca się w branży manufaktura.
Marka Frederique Constant ma profil producenta czasomierzy dość eleganckich, klasycznych, i tamten zegarek sprzed 10 lat właśnie taki był. Takie same cechy charakteryzują także najnowszą odsłonę Worldtimera w dwóch wersjach, wydanych z okazji 10-lecia linii.
Oba modele Frederique Constant Classics Worldtimer Manufacture 10 Years przygotowane są w edycji limitowanej, z tym że bardziej szlachetny wariant ma kopertę wykonaną z 18-karatowego różowego złota. Ten model wyprodukowano w liczbie 88 sztuk. Model oferowany w niższej cenie ma kopertę wykonaną z klasycznego budulca, jakim jest stal 316L, a jego dostępność będzie o wiele większa, gdyż wykonanych zostanie 1888 egzemplarzy.
Zastosowany mechanizm jest oczywiście wykonany „in-house” przez markę Frederique Constant, i jest to nadal kaliber FC 718. O nim napiszę więcej nieco dalej.
Podobieństwa i różnice
Zegarek Classics Worldtimer Manufacture sprzed dekady cieszył się popularnością i sympatią klientów. Pokazywał czas w 24 strefach, a bazą do stworzenia mechanizmu z taką komplikacją konstrukcji było zegarkowe serce o oznaczeniu FC-700, które powstało jako podstawowy, własny werk używany przez tę genewską firmę.
Dzięki odpowiednim modyfikacjom stał się on doskonałą bazą pod inne „atrakcje”, jak funkcja dodatkowa w postaci wskazania faz Księżyca w mechanizmie FC 705, małą sekundę w mechanizmie FC 710, czy właśnie funkcję worldtimer w FC 718.
Pierwszy model Worldtimer doczekał się wielu wersji kolorystycznych, a dziś – w 2022 roku, zaprezentujemy kolejne, które powstały w ramach celebrowania 10-lecia kolekcji.
Oba zegarki są oczywiście wizualnie tożsame, jeśli chodzi o kształt i aspekty techniczne. Różnica między nimi wynika z materiału z jakiego wykonano kopertę. Czyli w tym przypadku jest to stal szlachetna lub różowe złoto.
Zegarek jest bardzo klasyczny. Okrągła koperta i prostopadle wyprowadzone uszy to kanon dający bazę pod ponadczasowy, stylistycznie elegancki i biznesowy jednocześnie zegarek. Poza wyraźnym odcięciem miejsca w którym zaczynają się uszy i krawędziami na nich, zegarek zdominowany jest przez łagodne linie, łuki i obłości. Wypukła linia lunety, zaoblenia na bokach czy łagodnie zaokrąglone powierzchnie dekla tworzą spokojną i harmonijną całość, co przekłada się na ogólny wizerunek zegarka, który po prostu powinien się podobać.
Od frontu korpus wraz z lunetą tworzą okrąg składający się jakby z dwóch nałożonych na siebie warstw. Jednocześnie wszystkie elementy mają odpowiedni poziom wielkości i grubości, dzięki którym zegarek nie sprawia wrażenia zbyt delikatnego.
Worldtimer to podróże
Skoro model Frederique Constant Classics Worldtimer Manufacture 10 Years w nazwie ma słowo worldtimer – to wiadomo, że chodzi o podróże, a skoro podróże, to musimy jako użytkownicy tego typu zegarka mieć odpowiedni poziom poczucia jego wytrzymałości i solidnego wykonania.
W tym przypadku tak właśnie jest.
Zegarek nie jest też mały. Średnica jego koperty to 42 mm i nieco ponad 12 mm grubości. W zasadzie marka nie starała się za wszelką cenę wprowadzać jakieś modyfikacje czy też ulepszenia względem pierwszych modeli sprzed dziesięciu lat. Wydaje się, że po prostu nie ma takiej potrzeby. Zegarek w wydaniu na 2022 rok jest niemal identyczny z poprzednimi wersjami, co oceniam jako bardzo dobre posunięcie producenta.
Tarcza ma dwa dominujące kolory - biały i niebieski. Część zewnętrzna, gdzie nadrukowano nazwy miast reprezentujących strefy czasowe, jest w kolorze białym. Część centralna jest głównie w niebieskiej tonacji, z jasno szarymi obszarami będącymi wizerunkiem mapy świata. Ta mapa jest lekko wypukła dając delikatne wrażenie trójwymiarowości.
Oddziela te obszary pierścień ze skalą godzinową o biało granatowej barwie dla dnia i nocy. Na godzinie 6. widoczna jest mała tarcza z niebieskim tłem z naniesioną skalą datownika, gdzie wskazówka pokazuje nam dzień miesiąca. Wyznacza ją ryflowany wąski pierścień na obwodzie. Skala jest na płaskiej powierzchni, a centralną część wypełnia giloszowanie dające wzór promieniście rozchodzących się wyżłobień. Główne wskazówki o kształcie mieczy mają wypełnienie substancją luminescencyjną w białym kolorze. Na części niebieskiej umieszczono okrągłe, nakładane indeksy godzinowe, także wypełnione masą świecącą.
Tarcza prezentuje sporo informacji i wskazań, ale jest czytelna i bardzo atrakcyjna. Chroni ją szafirowe szkło z powłoką antyrefleksyjną. Po odwróceniu zegarka na drugą stronę widoczny jest przykręcany dekiel, który ma także przeszklenie szafirowym szkłem.
Przez przeszklenie widać wspomniany już mechanizm „in-house” FC 718. Jest on łożyskowany na 26 kamieniach, ma 38 godzin rezerwy chodu i całkiem atrakcyjnie wygląda dzięki zdobieniu. To zasługa wyraźnego perłowania płyty głównej, okrężnie ułożonych pasów genewskich, wyrazistych niebieskich śrubek i pozłacanego, ażurowanego wahnika, które w sumie dają obraz mechanizmu nowoczesnego, ale wykończonego z użyciem tradycyjnych technik stosowanych od lat w zegarmistrzostwie.
Ciekawostką jest konstrukcja umożliwiająca dokonanie wszelkich nastaw i obsługi funkcji zegarka za pomocą cebulkowatej koronki umieszczonej na godzinie trzeciej. W pozycji wciśniętej obracając koronkę możemy dokręcić mechanizm, po odciągnięciu jej do pozycji pierwszej - kręcąc w górę - ustawimy datę, a w dół - godziny drugiego czasu. W pozycji trzeciej ustawimy czas główny. Taki prosty sposób obsługi ułatwia korzystanie z zegarka.
Frederique Constant Classics Worldtimer Manufacture 10 Years – dostępność i cena
Zegarek Frederique Constant Classics Worldtimer Manufacture 10 Years w wersji ze stalową kopertą dostarczany jest na granatowym pasku wykonanym ze skóry aligatora z przeszyciem białą nicią, z zapięciem typu motylowego, gdzie widoczna część klamry to charakterystyczny herb marki.
Zegarek w wersji z kopertą ze złota ma pasek w kolorze czarnym i złote zapięcie.
Model Classics Worldtimer Manufacture 10 Years stalowy dostępny jest w edycji liczącej 1888 sztuk, w cenie 3 895 euro, czyli około 18 500 złotych.
Złoty zegarek limitowany jest do 88 egzemplarzy, a jego cena to 16 995 euro, czyli około 80 000 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Frederique Constant dostępne są na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Frederique Constant.
Adrian Szewczyk
0 Komentarzy
Średnia 0.00