• Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Mudita

Omega Speedmaster `57 Calibre 9906. Czy podbije serca fanów „Speediego”?


Nowy model zegarka Omega Speedmaster `57 to nieco smuklejsza odmiana jednego z najsłynniejszych, najbardziej cenionych czasomierzy ze stoperem na świecie. To model cieszący się powodzeniem wśród wielu użytkowników zegarków, ale ma on także wierne grono stałych i oddanych miłośników. Pożądany jest także przez kolekcjonerów. Mówiąc krótko: zegarek legenda, i to jedna z najbardziej znanych w zegarkowym świecie. 

Taki status to efekt bardzo udanego projektu tego zegarka, jego jakości wykonania oraz niezawodności, ale także splotu wielu wydarzeń, jak i sprawnego marketingu marki Omega. 

Wyścigi samochodowe, wyścig na Księżyc 

Model Speedmaster pierwotnie powstał z myślą o wyścigach samochodowych. 

Koniec lat 50. XX wieku to czas popularności zegarków ze stoperem i rozkwit motorsportu. Każdy, liczący się producent w branży zegarmistrzowskiej chciał móc zaoferować wówczas tego rodzaju czasomierz. Omega zaproponowała Speedmastera. Zegarek świetnie wyglądający, z innowacyjnym podejściem związanym z umieszczeniem skali tachometru nie na krawędzi tarczy pod szkłem, a na zewnętrznej lunecie. Miał więc wszelkie cechy by odnieść sukces właśnie jako udany zegarek powiązany z wyścigami. 

Jednak w tym czasie firma Omega wzięła udział w zupełnie innym wyścigu. 

Omega Speedmaster `57 Calibre 9906. Czy podbije serca fanów „Speediego”?

Wyścigu, który zorganizowała amerykańska agencja kosmiczna, czyli NASA. 

Poszukiwano wtedy zegarka dla astronautów, bo to był przecież także czas wyścigu zbrojeń, ale i wyścigu o prymat w przestworzach, w kosmosie. W obszarze „kosmicznych zegarków” marka Omega ten wyścig wygrała, a jej produkty, które stały się oficjalnymi zegarkami amerykańskich astronautów, sprawdziły się nawet w najbardziej wymagających okolicznościach. Omega była pierwszym zegarkiem na Księżycu, a zegarek z charakterystycznym logo przyczynił się do uratowania załogi misji kosmicznej, więc stała się jednym z symboli podboju kosmosu, a model Moonwatch najsłynniejszym Speedmasterem. 

Trudno więc dziś dziwić się, że model Speedmaster stanowi jeden z filarów tej marki, i dostępny jest w wielu wersjach. W roku 2022 także podkreślonych mocnymi kolorami.

Czy podbije serca wiernych fanów „Speediego”?

Wygląda na to, że w 2022 roku nowy Seeedmaster, zegarek przeznaczony przecież już od lat nie tylko dla profesjonalistów, ma szanse podbić serca kolejnego pokolenia wiernych fanów „Speedy’ego”. Tegoroczna nowość to Speedmaster ’57 Calibre 9906. 

Omega Speedmaster `57 Calibre 9906. Czy podbije serca fanów „Speediego”?

Omega Speedmaster `57 Calibre 9906. Czy podbije serca fanów „Speediego”?

Zegarek Omega Speedmaster ’57 trafił na rynek po raz pierwszy w 2013 roku. 

W 2022 roku powraca w kopercie o nieco smuklejszym profilu, oraz z nowym mechanizmem, który dołącza do coraz szerszego grona certyfikowanych bardzo rygorystycznym w zakresie spełniania odpowiednich standardów certyfikatem Master Chronometer. 

Nowa kolekcja obejmuje osiem nowych modeli z kopertami wykonanymi ze stali szlachetnej, wyposażonych w mechanizm Omega Co-Axial Master Chronometer 9906. Wykorzystanie mechanizmu z naciągiem ręcznym pozwoliło zaprojektować cieńszy pierścień lunety i bardziej płaską kopertę, a w efekcie nadać nowym zegarkom ’57 bardziej smukły wizerunek. A to, poza harmonijnym wyglądem, zaowocowało także zwiększeniem komfortu użytkowania, a zegarki te przecież stworzone są jako modele do codziennego użytkowania, niemal przy każdej okazji. 

W serii tej znajdziemy zegarki z czarną tarczą typu „sandwich”, wraz z wklęsłymi indeksami godzin wypełnionymi substancją Super-LumiNova w odcieniu vintage, czyli z beżowym zabarwieniem, dwie edycje z tarczami barwionymi metodą PVD na kolor błękitny i zielony, oraz wersję z nową tarczą lakierowaną na kolor burgundowy. 

Cała kolekcja zegarków Omega Speedmaster ’57  jest oferowana na bransoletach ze stali szlachetnej lub na dopasowanych odcieniem, kolorowych paskach skórzanych. Zmniejszona wobec choćby Moonwatcha grubość koperty zegarka jest wyraźnie widoczna i odczuwalna. To jedynie 12,99 mm. Oczywiście, jak zawsze, projektanci marki Omega zadbali o ukłon w stronę kosmicznego dziedzictwa rodziny Speedmaster. 

Omega Speedmaster `57 Calibre 9906. Czy podbije serca fanów „Speediego”?

Omega Speedmaster `57 Calibre 9906. Czy podbije serca fanów „Speediego”?

Omega Speedmaster `57 Calibre 9906. Czy podbije serca fanów „Speediego”?

To własne osiągnięcia firmy, które przyczyniły się do sukcesu, więc warto do nich sięgać, tym bardziej, że użytkownicy także tego zapewne oczekują. Stalowa bransoleta jest inspirowana tą z jubileuszowego modelu dla misji Apollo 11, zaprezentowanego w 2019 roku i wyposażona w opatentowany przez OMEGA system komfortowej regulacji długości. 

Prosta, sprawdzona koncepcja

Koperta z wąską boczną linią jest delikatniejsza od poprzedniej wersji, ale i od koperty stosowanej w klasycznych wydaniach Speedmastera. Jej koncepcja jest zdecydowanie prostsza - proste uszy tylko lekko opadają w dół. Boki są wzdłużnie szczotkowane, a górne powierzchnie uszu są polerowane na wysoki połysk, bez płaszczyzn pochylonych ku wnętrzu przestrzeni miedzy uszami. Polerowanie zgrywa się doskonale z tak samo wykończonymi zewnętrznymi ogniwami bransolety i atrakcyjne kontrastuje z okrężnie szczotkowaną powierzchnią lunety na której jest wygrawerowana skala tachometru z wypełnieniem w kolorze czarnym. Nie zapomniano przy niej o słynnej kropce nad 90 (DON). 

Zobaczmy, jak wygląda to na żywo na krótkim wideo:
 


Średnica koperty to jedynie 40,5 mm, grubość wynosi 12,99 mm, a wysokość od ucha do ucha 49,6 mm. Zegarek powinien dobrze zgrać się z niemal każdym nadgarstkiem. Koronka o dobrze dobranej wielkości z wytłoczonym logo marki jest umieszczona tradycyjnie na godzinie 3., a z obu jej stron umieszczono zakończone „grzybkami” przyciski do obsługi stopera. 

Tarcze o wymienionych już kolorach są bardzo atrakcyjne. 

Dominuje na nich wizualnie układ subtarcz typu bi-compax oraz wyraziste, świetnie widoczne wskazówki o charakterystycznym kształcie z trójkątnym grotem na końcu godzinowej. 

Matowa tarcza o chropowatej strukturze w kolorze czarnym ma budowę typu kanapka, gdzie - jak pisałem wyżej - indeksy są zagłębione, a masa świecąca ma beżowy kolor. W pozostałych wersjach modelu Omega Speedmaster ’57  indeksy są polerowane, nakładane i wypełnione białą substancją luminescencyjną, która emituje zielone światło. Tarcze niebieska i zielona są przyozdobione szlifem słonecznym, a burgundowa jest lakierowana i matowa. Mała subtarcza po lewej stronie to sekundnik, a po prawej widoczna jest tarcza z dwiema wskazówkami pozwalającymi na odczyt godzin i minut stopera. Na godzinie 6. wygospodarowano jeszcze miejsce na okienko wskazań datownika z dniami miesiąca na czarnym tle. Tarcze chroni mocno wypukłe szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną nałożoną po obu stronach. 

Omega Speedmaster `57 Calibre 9906. Czy podbije serca fanów „Speediego”?

Omega Speedmaster `57 Calibre 9906. Czy podbije serca fanów „Speediego”?

Omega Speedmaster `57 Calibre 9906. Czy podbije serca fanów „Speediego”?

Omega Speedmaster `57 Calibre 9906. Czy podbije serca fanów „Speediego”?

Dekiel, widoczny po drugiej stronie zegarka, jest polerowany i wkręcany. Tworzy go wąski pierścień i bardzo obfite przeszklenie płaskim szkłem szafirowym, co pozwala na podziwianie atrakcyjnie prezentującego się mechanizmu. 

Mechanizm z certyfikatem METAS

Zastosowany mechanizm to Omega Co-Axial Master Chronometer Caliber 9906. Jest on wyposażony w ręczny naciąg sprężyny napędowej, łożyskowany na 44 kamieniach i pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę. Rezerwa chodu to bardzo przyzwoite 60 godzin, dzięki zastosowanym dwóm bębnom. Komfort obsługi stopera jest wysoki dzięki użyciu koła kolumnowego, a za precyzję chodu i niezawodność odpowiada także współosiowy wychwyt Co-Axial, oraz krzemowa sprężyna włosowa balansu. 

Omega Speedmaster `57 Calibre 9906. Czy podbije serca fanów „Speediego”?

Omega Speedmaster `57 Calibre 9906. Czy podbije serca fanów „Speediego”?

Omega Speedmaster `57 Calibre 9906. Czy podbije serca fanów „Speediego”?

Poza tym mechanizm spełnia rygorystyczne wymogi certyfikatu METAS, i szczyci się odpornością na działanie pola magnetyczne do 15 000 gausów. Ze strony wizualnej także wykonanie jest na wysokim poziomie – widoczny jest rodowany mostek, barwione na czarno śrubki i koło balansu, czerwone wypełnienie wygrawerowanych napisów, kamienie łożyskujące i robiące świetne wrażenie pasy genewskie ułożone we wzór nazywany arabesque, co jest znakiem rozpoznawczym własnych mechanizmów marki Omega. 

Omega Speedmaster `57 Calibre 9906 – dostępność i cena

Zegarek Omega Speedmaster `57 Calibre 9906 możemy wybrać w wersji na wspomnianej wyżej bransolecie, z zapięciem mającym system szybkiego poszerzania, lub na dobranym kolorystycznie pasku wykonanym ze skóry naturalnej w stylu vintage. 

Cena modelu Omega Speedmaster `57 Calibre 9906 w wersji na bransolecie to 43 300 złotych, a w wariancie na pasku to 41 700 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Omega znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Omega.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Legenda wiecznie żywa. Roger Dubuis...
Legenda wiecznie żywa. Roger Dubuis...
03.05.2022
Koperta zegarka nie musi zawsze być...
Koperta zegarka nie musi zawsze być...
05.05.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco