• Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Bulova

Zielona tarcza i opatentowany wieczny kalendarz, czyli De Bethune DB25 Perpetual Calendar


Powrót do kategorii

Szwajcarska manufaktura De Bethune nie jest tak popularna jak marki zrzeszone w wielkich koncernach pochodzące z tego kojarzonego z zegarmistrzostwem kraju. Można ją uznać za niszową, również ze względu na ceny oferowanych zegarków. Ich jakość została jednak udowodniona między innymi za sprawą wielu zdobytych nagród GPHG. Wśród kolekcjonerów zegarków z najwyższej półki również cieszy się niemałym uznaniem.

Czasomierze tego producenta często charakteryzują się niecodziennym designem, lub wyjątkowymi rozwiązaniami technicznymi. Przykładem takiego modelu może być chociażby opisywany przez nas niedawno w magazynie oraz na portalu De Bethune Kind of Two Tourbillon. Zegarek, któremu chcielibyśmy przyjrzeć się dzisiaj należy jednak do najbardziej klasycznej w ofercie w aspekcie wyglądu kolekcji DB25. Jest nim najnowszy De Bethune, model DB25QP z funkcją dodatkową wskazań wiecznego kalendarza, realizowaną na zielonej tarczy.

DB25

Kolekcja DB25 stanowi najbardziej stonowaną ze wszystkich proponowanych przez tego niezależnego producenta rodzin zegarków. Powiedzenie jednak, że mamy tu do czynienia z klasycznymi „garniturowcami” byłoby dalekie od rzeczywistości.

De Bethune DB25 Perpetual Calendar

De Bethune DB25 Perpetual Calendar

De Bethune DB25 Perpetual Calendar

Znajdziemy tu charakterystyczne uszy z wycięciami i pokaźne koperty, a w większości modeli na tarczy gości w mniejszym lub większym stopniu motyw gwieździstego nieba.

Oprócz tego zobaczymy tu też cały przekrój różnych wskazań realizowanych przez zegarki, od najprostszego, dwuwskazówkowego przedstawienia godziny, przez popularne połączenie trzech wskazówek i daty, po czas światowy, tourbillon, czy też najnowszy wieczny kalendarz.

Wieczny kalendarz z opatentowanym wskazaniem faz Księżyca

Numer referencyjny opisywanego modelu to DB25QPATIS4. Nie jest to pierwszy zegarek z funkcją wskazań wiecznego kalendarza należący do linii DB25, a jedynie najnowsza jego wersja, która została zaprezentowana podczas Dubai Watch Week.

Najistotniejsze różnice pomiędzy nią a pozostałymi czasomierzami DB25QP to zielona tarcza i materiał wykonania koperty - tytan klasy 5. Zmiana metalu użytego do produkcji nie wpłynęła na kształt obudowy. Jest to więc koperta o średnicy 44 mm i wysokości 11,1 mm.

De Bethune DB25 Perpetual Calendar

De Bethune DB25 Perpetual Calendar

Cała jej powierzchnia została wykończona techniką polerowania. Elementem rzucającym się w oczy już od pierwszego spojrzenia na kopertę są charakterystyczne dla produktów marki De Bethune wydrążone uszy. W ich środku znajdziemy wycięcie zbliżone kształtem do trójkąta. Są one osadzone dosyć nisko na kopercie, dzięki czemu pomimo niemałych gabarytów obudowy może one dobrze przylegać do nadgarstka.

Ze względu na ten zabieg boki koperty nie są uszami oddzielone, a są po prostu jedną płaszczyzną otaczającą kopertę ze wszystkich stron. Luneta otaczająca szkło szafirowe na froncie zegarka wystaje nieco poza ich powierzchnię i została wyraźnie zaokrąglona.

De Bethune DB25 Perpetual Calendar

Koronkę umieszczono standardowo na godzinie trzeciej. Jej wygląd jednak jest dosyć interesujący. Na jej bocznej powierzchni znajdziemy wypukłe, drobne prostokąty. W ich środku zaś wycięte są koła, które zostały ze sobą połączone wąskim paskiem przebiegającym dookoła koronki. Jej czoło zaś znajduje się poniżej zewnętrznej części powierzchni bocznej, jest niejako schowane.

Zewnętrzna, tytanowa część dekla podobnie jak luneta na froncie ma nieco większą średnicę niż boki zegarka DB25QP. Nie znajdziemy tu żadnych grawerowanych informacji o tym konkretnym modelu zegarka, a większość powierzchni przykręcanego dekla zajmuje szafirowe szkło ukazujące mechanizm kaliber DB2324. Jest to oczywiście własna konstrukcja marki De Bethune, która składa się z 425 części - w tym 47 kamieni łożyskujących. Dzięki zastosowaniu innowacyjnego rozwiązania technicznego firmy De Bethune w postaci samoregulującego się podwójnego bębna sprężyny może on pracować aż do 5 dni.

De Bethune DB25 Perpetual Calendar

De Bethune DB25 Perpetual Calendar

Kolejną z zastosowanych innowacji jest wykonane z białego złota i tytanu koło balansowe. Z tych samych metali wykonany jest wahnik, który gromadzi energię w zegarku DB25QPATIS4.

Warto jeszcze wspomnieć o patencie De Bethune związanym z funkcją dodatkową wskazań wiecznego kalendarza – chodzi o sferyczne wskazanie faz Księżyca wymagające korekty jednego dnia księżycowego zaledwie raz na 122 lata. Od strony wizualnej mechanizm prezentuje się interesująco, styl jest surowy i łączący kolor srebrny z niebieskim. Znaczną powierzchnię zajmuje płyta trzy czwarte, na której znajdziemy motyw gwiazdy.

Zielona tarcza - dwa sektory i wiele wskazań

Przechodząc na front zegarka naszym oczom ukazuje się tarcza we wspomnianym zielonym kolorze. Dzieli się ona na dwie główne części: zewnętrzną, gładką, na której znajdziemy podziałkę minutową, indeksy godzinowe i wewnętrzną bardziej zdobioną, na której umieszczono przedstawienie wskazań kalendarza.

De Bethune DB25 Perpetual Calendar

De Bethune DB25 Perpetual Calendar

Znajdujące się na tej pierwszej wspomniane elementy naniesione są w postaci białej farby. Bliżej zewnętrznej krawędzi znajdziemy torową podziałkę minutową z opisanymi wartościami co 5 minut w jej środku. Bliżej centralnej części zegarka ujrzeć można rzymskie indeksy godzinowe - dolna część każdego z nich skierowana jest ku osi wskazówek.

Wewnętrzna powierzchnia tarczy została ozdobiona ręcznym giloszowaniem w postaci żłobień w kształcie wycinków koła rozchodzących się od środka tarczy, umieszczonych w dwunastu sektorach. Na godzinie 3. i 9. wycięto w tej części tarczy otwory na nazwy miesiąca i dnia tygodnia. Te przedstawione są w formie białego tekstu na czarnym tle. Na godzinie 6. znajdziemy subtarczę dla dni miesiąca, opisanych na gładkim, lekko wypukłym pierścieniu, które oznaczone są liczbowo w przypadku nieparzystych wartości i kropkami pomiędzy nimi dla dni parzystych. Podobny pierścień (tym razem z wypełnieniem) znajdziemy na godzinie 12., a na nim - nazwę marki. W jego wnętrzu zaś umieszczono wskazanie faz księżyca (sferyczne) i roku przestępnego otoczone czarnym tłem ze złotymi gwiazdami.

De Bethune DB25 Perpetual Calendar

De Bethune DB25 Perpetual Calendar

De Bethune DB25 Perpetual Calendar

Na samym środku tarczy znajdziemy dwie wskazówki: godzinową i minutową. Są to wskazówki typu leaf, wykonane ze stali i ręcznie polerowane.

De Bethune DB25 Perpetual Calendar - cena i dostępność

Zegarek De Bethune DB25 Perpetual Calendar dostępny jest na zielonym pasku tekstylnym lub brązowym skórzanym - oba przeszywane po całości nicią w pasującym kolorze. Jego cena to 125 000 franków szwajcarskich, czyli około 550 000 złotych.

Produkcja tej referencji jest ograniczona do 10 sztuk rocznie.

Piotr Tatar


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba serwis 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Czarna rEVOLucja w świecie zegarków...
Czarna rEVOLucja w świecie zegarków...
11.02.2022
Delbana Rotonda Automatic - legenda...
Delbana Rotonda Automatic - legenda...
16.02.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco