Prawdopodobnie niemal każdy miłośnik zegarków naręcznych w Polsce zna markę Delbana. Delbana, obok marki Atlantic, była „za czasów słusznie minionych” jedną z najpopularniejszych szwajcarskich marek zegarmistrzowskich, gdyż jej zegarki były dość łatwo dostępne w tamtym czasie w naszym kraju. Delbana została założona w szwajcarskiej miejscowości Grenchen przez Goliardo Della Balda, włoskiego wizjonera pochodzącego z miasta San Marino. Miało to miejsce w 1931 roku. Od samego początku firma stawiała na pierwszym miejscu wykonanie wysokiej jakości, modnych zegarków, które były dostępne w przystępnej cenie.
Opierając się na charakterystycznych zegarkach kieszonkowych, zegarki mechaniczne na rękę Delbana odniosły wielki sukces w latach 50. i 60. XX wieku. Po pojawieniu się mechanizmów kwarcowych w latach 70. marka Delbana wykorzystała sytuację, mogąc produkować w jeszcze prostszy sposób zegarki, które są dostępne cenowo dla szerokiego grona użytkowników.
W 2001 roku Delbana połączyła się z inną szwajcarską marką zegarmistrzowską - Delma Watch Ltd., i obecnie ma siedzibę w Lengnau w Szwajcarii, a wnuk założyciela firmy, Daniel Kessler, nadal jest częścią zespołu tej firmy, stale w niej pracując.
Współczesne podejście do zegarmistrzostwa
Obie marki reprezentują ponad 170 lat połączonego doświadczenia rodzinnych firm w produkcji zegarków na różnych poziomach, tak dla kobiet jak i mężczyzn. Dzisiejsze zegarki Delbana odzwierciedlają esencję swojej historii dzięki współczesnemu oryginalnemu podejściu do klasycznych, bardzo charakterystycznych wzorów z połowy ubiegłego wieku.
Delbana to dziś nadal prawdopodobnie jedna z najbardziej rozpoznawalnym marek szwajcarskich w Polsce wśród miłośników zegarków oraz kolekcjonerów, ciesząca się wieloletnią historią oraz wyjątkowym sentymentem z racji tego, co napisałem na wstępie. To także spowodowało, że ma ona ogromną rzeszę miłośników, a sporo starych modeli zegarków Delbana cieszy swoich użytkowników do dziś. A i rynek wtórny tych zegarków jest dość bogaty. Nie zaryzykuję wiele twierdząc, że każdy kto zna markę Delbana słyszał też o modelu określanym od lat jako „Murzynek”. To wersja z czarnym kolorem na centralnej części tarczy.
Dziś legendarna Delbana Rotonda powraca.
Powrót legendy
Nowa kolekcja Rotonda to bardzo ciekawy i zarazem udany sposób dla firmy Delbana na zakończenie minionego roku, w którym wprowadzono nowe zegarki mechaniczne z okazji 90-lecia istnienia marki wykonane na bazie najciekawszych modeli archiwalnych.
To kolejna linia po prezentowanych niedawno zegarkach Delbana Recordmaster odnosząca się do kultowych i historycznych modeli, które w połączeniu z nowymi detalami oddają unikatowy charakter produktów tej marki, przywołując jednocześnie wspomnienia dzięki odwzorowaniu charakterystycznych detali.
Delbana Rotonda Automatic czerpie inspirację z łacińskiego słowa rotunda, używanego do opisu budynków posadowionych na okrągłym planie, często przykrytych kopułą. Od wczesnych, wybitnych dzieł architektonicznych, takich jak Panteon w Rzymie i ufortyfikowane wieże szwajcarskiego zamku Chillon, po współczesne osiągnięcia, takie jak Planetarium Adlera w Chicago, kształt koła daje wyjątkową perspektywę od wewnątrz i na zewnątrz budynku.
Zegarek Delbana Rotonda jest inspirowany taką formą architektury, choć zdecydowanie zachęca użytkownika do podziwiania dużo bardziej drobnych detali tego modelu, co ma odzwierciedlenie szczególnie w misternie wykonanej tarczy.
Misternie wykonana tarcza
Szczególną uwagę przykuwa urzekający, czarny obszar na tarczy, który jest pokryty drobnym giloszowanym wzorem, którego motywem przewodnim jest kształt rombu poprzeplatany z drobnymi okrągłymi punktami i krótkimi kreskami.
W górnej części tej przestrzeni jest nałożone obłe i polerowane logo Delbana, a w dolnej nadrukowano napis „Automatic”. Ta część cyferblatu kontrastuje ze srebrzystym obwodem tworzącym pierścień o sporej szerokości. To zestawienie tworzy bardzo charakterystyczny wygląd. Jest to właśnie ukłon w kierunku wspomnianego wcześniej, najbardziej rozpoznawanego modelu wprowadzonego na rynek w latach pięćdziesiątych, który wyróżniał się właśnie taką kompozycją kolorystyczną. Był to również kultowy model na rynku polskim.
Kolejne, warte uwagi detale to indeksy. Zastosowano mieszany układ. Wszystkie indeksu są polerowane i nakładane, ale godziny parzyste są oznaczone za pomocą cyfr arabskich o retro kształcie czcionki, a nieparzyste są ostrymi i wydłużonymi grotami skierowanymi czubkami do środka. Indeks godziny 3. jest „szczątkowy” ponieważ w tym miejscu jest oprawione w ramkę okienko wskazań datownika z dniami miesiąca.
Na krawędzi tarczy nadrukowano skalę minutową. Pomiędzy indeksami minutowymi drobniejszymi kreseczkami nadrukowano jeszcze precyzyjną podziałkę sekundową. Co piąty indeks minutowy ma kształt okrągłego punktu wypełnionego masą luminescencyjną. Wybrano kojarzący się z dawnymi zegarkami zielony kolor masy świecącej.
Dla łatwego odczytu wskazań czasu zastosowano dość wyraziste wskazówki - są one proste z zakończeniem, w którym boczne krawędzie schodzą się w ostry szpic. Wskazówki są wypełnione obficie zieloną masą świecącą. Zapewnia to - w połączeniu z indeksami - łatwy odczyt wskazań w dzień, ale i całkiem dobrą widoczność w ciemności. Sekundnik jest wąski i delikatny. Zakończono go grotem o kontrastowej czerwonej barwie, co stanowi bardzo atrakcyjny element na opisywanej tarczy.
Wizualny aspekt zegarka dopełnia czarny pasek wykonany z wysokiej jakości skóry z odciśniętą fakturą skóry krokodyla. Sprzączka jest stalowa i polerowana.
Uniwersalny rozmiar koperty
Obudowa zegarka Delbana Rotonda Automatic to stalowa, elegancko zakrzywiona i polerowana koperta wykonana ze stali szlachetnej 316L. Jest ona spójna z pozostałymi modelami szwajcarskiego producenta wydanymi z okazji 90. rocznicy.
Oznacza to w pełni polerowane powierzchnie, brak ostrych krawędzi, delikatne obłości i linię wprost kierującą wyobraźnie właśnie do zegarków pochodzących z połowy XX wieku.
Rozmiar to uniwersalne i lubiane 40 mm średnicy. Grubość jest na poziomie 11,5 mm. Tarczę chroni zagięte szkło szafirowe, dekiel jest wkręcany i przeszklony, a na jego stalowej części wygrawerowano podstawowe informacje o tym modelu wraz z tą o limitowanej edycji.
Klasa wodoszczelności jest na poziomie do 50 metrów.
Zegarek Rotonda, podobnie jak modele Recordmaster i Della Balda, jest wyposażony w mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej. To ceniony i sprawdzony szwajcarski mechanizm Sellita SW200-1.
Delbana Rotonda Automatic – dostępność i cena
Nowa Delbana Rotonda Automatic to ponadczasowy hołd złożony dziedzictwu i przeszłości firmy Delbana, którym można się cieszyć wracając do wyjątkowych korzeni tej szwajcarskiej firmy. Sugerowana cena detaliczna tego modelu to 3 499 złotych, a limitacja wynosi 90 sztuk.
Zegarek otrzymujemy w czarnym pudełku z beżowo-szarym wyściełaniem wnętrza.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Delbana znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Delbana.
Adrian Szewczyk
13:08 16.02.2022Zegarki
Delbana Rotonda Automatic - legendarny zegarek powraca w limitowanej edycji
Tagi:
eleganckie zegarkizegarki szwajcarskiezegarek mechanicznyzegarki męskie eleganckiezegarki męskie mechanicznezegarek do garnituruzegarek na prezentzegarki automatycznesrebrny zegarek
Komplikacje konstrukcji modułu naciągu zegarka
W części wprowadzającej przedstawiliśmy funkcje i najważniejsze zmiany konstrukcyjne modułu naciągu zegarka, prowadzące do uzyskania rozwiązania, które zostało przyjęte j ...
Dlaczego trzeba pamiętać o zegarach wieżowych? Ciekawe ich sekrety
Sprawne oko osoby zajmującej się tematyką zegarmistrzostwa wieżowego (tego w najprawdziwszym słowa znaczeniu, a więc związanego z czasomierzami mechanicznymi) potrafi bez ...
Nauka zegarmistrzostwa w Europie i na Świecie
null ...
Recenzja: Xicorr Spark GMT Novax Bronze
Xicorr to polska marka. Ceniona i lubiana. Pisałem to za każdym razem, gdy prezentowaliśmy zegarek tej firmy. No i teraz… nic się nie zmieniło. Firma jest nadal ceniona z ...
2012 - Stoper zegarka wskazujący pomiar z dokładnością do 5/10 000
2012 rok – firma TAG Heuer zaprezentowała w Genewie koncepcyjne rozwiązanie MIKROGIRDER. Mechaniczny zegarek ze stoperem odmierzającym krótkie odcinki czasu i wskazującym ...
Aviator Swiss Made Heritage Trimeter Chronograph Polska Edycja. Trzy w jednym!
W 2024 roku zegarek jeszcze nadal służy do wskazywania czasu, choć równie często, a może nawet częściej jest elementem outfitu czy też wyrazem statusu materialnego właści ...
Aviator Swiss Made Airacobra 43 Auto. Esencja klasycznych zegarków lotniczych
Marka Aviator Swiss Made dość często gości na łamach naszego portalu. Zapoznajemy Was z nowościami, mamy też co jakiś czas przyjemność testować zegarki tej firmy. Powtórz ...
Kwintesencja zegarka zadaniowego. Nowy G-SHOCK Rangeman GPR-H1000
Rangeman zawsze był dla mnie kwintesencją zegarka dla „twardzieli”, ludzi, którzy potrafią przeżyć z nożem, krzesiwem i zwojem linki przez miesiąc w buszu. G-SHOCK GW-940 ...
Fiyta Spaceman. Uniwersalny, ultra cienki zegarek ze zintegrowaną bransoletą
Wspominaliśmy już wielokrotnie, że traktowanie w taki sam (niezbyt przychylny) sposób całej zegarkowej produkcji pochodzącej z Chin nie jest słuszne. Oczywiście dla wielu ...
Le Régulateur Louis Erard x Vianney Halter II. Wspólna kreacja zegarków typu régulateur
Zegarki typu régulateur, mimo prezentowania wskazań w nieco odmienny sposób niż ten, do którego zdążyliśmy się przyzwyczaić, hołdują klasycznemu zegarmistrzostwu, stając ...
Video recenzja: Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Skeleton. Ceramika w kolorze Blue
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Captain Cook High-Tech Ceramic Skeleton marki Rado. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie ...
Tissot PRX UFO Robot Grendizer. Pomost między światami i pokoleniami
Całkiem niedawno, bo raptem w listopadzie i grudniu 2024, prezentowaliśmy kilka nowych modeli z kolekcji PRX, czyli bestsellerowej serii zegarków wchodzącej w skład portf ...
0 Komentarzy
Średnia 0.00