• Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki G-SHOCK

Delbana Rotonda Automatic - legendarny zegarek powraca w limitowanej edycji


Powrót do kategorii

Prawdopodobnie niemal każdy miłośnik zegarków naręcznych w Polsce zna markę Delbana. Delbana, obok marki Atlantic, była „za czasów słusznie minionych” jedną z najpopularniejszych szwajcarskich marek zegarmistrzowskich, gdyż jej zegarki były dość łatwo dostępne w tamtym czasie w naszym kraju. Delbana została założona w szwajcarskiej miejscowości Grenchen przez Goliardo Della Balda, włoskiego wizjonera pochodzącego z miasta San Marino. Miało to miejsce w 1931 roku. Od samego początku firma stawiała na pierwszym miejscu wykonanie wysokiej jakości, modnych zegarków, które były dostępne w przystępnej cenie.

Opierając się na charakterystycznych zegarkach kieszonkowych, zegarki mechaniczne na rękę Delbana odniosły wielki sukces w latach 50. i 60. XX wieku. Po pojawieniu się mechanizmów kwarcowych w latach 70. marka Delbana wykorzystała sytuację, mogąc produkować w jeszcze prostszy sposób zegarki, które są dostępne cenowo dla szerokiego grona użytkowników.

W 2001 roku Delbana połączyła się z inną szwajcarską marką zegarmistrzowską - Delma Watch Ltd., i obecnie ma siedzibę w Lengnau w Szwajcarii, a wnuk założyciela firmy, Daniel Kessler, nadal jest częścią zespołu tej firmy, stale w niej pracując.

Współczesne podejście do zegarmistrzostwa

Obie marki reprezentują ponad 170 lat połączonego doświadczenia rodzinnych firm w produkcji zegarków na różnych poziomach, tak dla kobiet jak i mężczyzn. Dzisiejsze zegarki Delbana odzwierciedlają esencję swojej historii dzięki współczesnemu oryginalnemu podejściu do klasycznych, bardzo charakterystycznych wzorów z połowy ubiegłego wieku.

Delbana Rotonda Automatic

Delbana to dziś nadal prawdopodobnie jedna z najbardziej rozpoznawalnym marek szwajcarskich w Polsce wśród miłośników zegarków oraz kolekcjonerów, ciesząca się wieloletnią historią oraz wyjątkowym sentymentem z racji tego, co napisałem na wstępie. To także spowodowało, że ma ona ogromną rzeszę miłośników, a sporo starych modeli zegarków Delbana cieszy swoich użytkowników do dziś. A i rynek wtórny tych zegarków jest dość bogaty. Nie zaryzykuję wiele twierdząc, że każdy kto zna markę Delbana słyszał też o modelu określanym od lat jako „Murzynek”. To wersja z czarnym kolorem na centralnej części tarczy.

Dziś legendarna Delbana Rotonda powraca.

Powrót legendy

Nowa kolekcja Rotonda to bardzo ciekawy i zarazem udany sposób dla firmy Delbana na zakończenie minionego roku, w którym wprowadzono nowe zegarki mechaniczne z okazji 90-lecia istnienia marki wykonane na bazie najciekawszych modeli archiwalnych.

Delbana Rotonda Automatic

Delbana Rotonda Automatic

To kolejna linia po prezentowanych niedawno zegarkach Delbana Recordmaster odnosząca się do kultowych i historycznych modeli, które w połączeniu z nowymi detalami oddają unikatowy charakter produktów tej marki, przywołując jednocześnie wspomnienia dzięki odwzorowaniu charakterystycznych detali.

Delbana Rotonda Automatic czerpie inspirację z łacińskiego słowa rotunda, używanego do opisu budynków posadowionych na okrągłym planie, często przykrytych kopułą. Od wczesnych, wybitnych dzieł architektonicznych, takich jak Panteon w Rzymie i ufortyfikowane wieże szwajcarskiego zamku Chillon, po współczesne osiągnięcia, takie jak Planetarium Adlera w Chicago, kształt koła daje wyjątkową perspektywę od wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Zegarek Delbana Rotonda jest inspirowany taką formą architektury, choć zdecydowanie zachęca użytkownika do podziwiania dużo bardziej drobnych detali tego modelu, co ma odzwierciedlenie szczególnie w misternie wykonanej tarczy.

Misternie wykonana tarcza

Szczególną uwagę przykuwa urzekający, czarny obszar na tarczy, który jest pokryty drobnym giloszowanym wzorem, którego motywem przewodnim jest kształt rombu poprzeplatany z drobnymi okrągłymi punktami i krótkimi kreskami. 

Delbana Rotonda Automatic

W górnej części tej przestrzeni jest nałożone obłe i polerowane logo Delbana, a w dolnej nadrukowano napis „Automatic”. Ta część cyferblatu kontrastuje ze srebrzystym obwodem tworzącym pierścień o sporej szerokości. To zestawienie tworzy bardzo charakterystyczny wygląd. Jest to właśnie ukłon w kierunku wspomnianego wcześniej, najbardziej rozpoznawanego modelu wprowadzonego na rynek w latach pięćdziesiątych, który wyróżniał się właśnie taką kompozycją kolorystyczną. Był to również kultowy model na rynku polskim.

Kolejne, warte uwagi detale to indeksy. Zastosowano mieszany układ. Wszystkie indeksu są polerowane i nakładane, ale godziny parzyste są oznaczone za pomocą cyfr arabskich o retro kształcie czcionki, a nieparzyste są ostrymi i wydłużonymi grotami skierowanymi czubkami do środka. Indeks godziny 3. jest „szczątkowy” ponieważ w tym miejscu jest oprawione w ramkę okienko wskazań datownika z dniami miesiąca.

Delbana Rotonda Automatic

Na krawędzi tarczy nadrukowano skalę minutową. Pomiędzy indeksami minutowymi drobniejszymi kreseczkami nadrukowano jeszcze precyzyjną podziałkę sekundową. Co piąty indeks minutowy ma kształt okrągłego punktu wypełnionego masą luminescencyjną. Wybrano kojarzący się z dawnymi zegarkami zielony kolor masy świecącej.

Dla łatwego odczytu wskazań czasu zastosowano dość wyraziste wskazówki - są one proste z zakończeniem, w którym boczne krawędzie schodzą się w ostry szpic. Wskazówki są wypełnione obficie zieloną masą świecącą. Zapewnia to - w połączeniu z indeksami - łatwy odczyt wskazań w dzień, ale i całkiem dobrą widoczność w ciemności. Sekundnik jest wąski i delikatny. Zakończono go grotem o kontrastowej czerwonej barwie, co stanowi bardzo atrakcyjny element na opisywanej tarczy.  

Wizualny aspekt zegarka dopełnia czarny pasek wykonany z wysokiej jakości skóry z odciśniętą fakturą skóry krokodyla. Sprzączka jest stalowa i polerowana.

Uniwersalny rozmiar koperty

Obudowa zegarka Delbana Rotonda Automatic to stalowa, elegancko zakrzywiona i polerowana koperta wykonana ze stali szlachetnej 316L. Jest ona spójna z pozostałymi modelami szwajcarskiego producenta wydanymi z okazji 90. rocznicy.

Delbana Rotonda Automatic

Oznacza to w pełni polerowane powierzchnie, brak ostrych krawędzi, delikatne obłości i linię wprost kierującą wyobraźnie właśnie do zegarków pochodzących z połowy XX wieku.

Rozmiar to uniwersalne i lubiane 40 mm średnicy. Grubość jest na poziomie 11,5 mm. Tarczę chroni zagięte szkło szafirowe, dekiel jest wkręcany i przeszklony, a na jego stalowej części wygrawerowano podstawowe informacje o tym modelu wraz z tą o limitowanej edycji.

Klasa wodoszczelności jest na poziomie do 50 metrów.

Zegarek Rotonda, podobnie jak modele Recordmaster i Della Balda, jest wyposażony w mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej. To ceniony i sprawdzony szwajcarski mechanizm Sellita SW200-1.  

Delbana Rotonda Automatic

Delbana Rotonda Automatic

Delbana Rotonda Automatic – dostępność i cena

Nowa Delbana Rotonda Automatic to ponadczasowy hołd złożony dziedzictwu i przeszłości firmy Delbana, którym można się cieszyć wracając do wyjątkowych korzeni tej szwajcarskiej firmy. Sugerowana cena detaliczna tego modelu to 3 499 złotych, a limitacja wynosi 90 sztuk.

Zegarek otrzymujemy w czarnym pudełku z beżowo-szarym wyściełaniem wnętrza.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Delbana znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Delbana.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Zielona tarcza i opatentowany wiecz...
Zielona tarcza i opatentowany wiecz...
14.02.2022
Zegarek zatwierdzony przez Brytyjsk...
Zegarek zatwierdzony przez Brytyjsk...
18.02.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco