Niska odporność mechaniczna na upadki i uderzenia była poważnym zagrożeniem dla zegarków naręcznych przez lata, i problemem dla ich użytkowników. Problem nadal istnieje, ale stale rozwijająca się branża zegarmistrzowska znacznie zredukowała wpływ takich okoliczności na delikatny mechanizm zegarka za sprawą systemów antywstrząsowych. Dzięki tego typu rozwiązaniom technicznym zegarki mechaniczne w konfrontacji z codziennymi wstrząsami i sporą częścią upadków wychodzą obronną ręką, nadal pracują.
Kolejną szansę stanowił rozwój technologii kwarcowej, która pozwoliła tworzyć elektroniczne zegarki cyfrowe całkowicie pozbawione elementów ruchomych.
To jednak nie wystarczyło pewnemu Japończykowi.
Zegarek niemal niezniszczalny
Wszystko zaczęło się w 1981 roku, kiedy Kikuo Ibe wpada na pomysł stworzenia zegarka niemal niezniszczalnego. Po niezliczonej liczbie eksperymentów i setkach stworzonych prototypów jego wizja w końcu się spełnia. W 1983 roku na rynek trafia pierwszy zegarek pod marką G-SHOCK model DW-5000C, który zasila szeregi gamy Heavy Duty.
W następnych latach japońska marka Casio sukcesywnie rozwijała gamę „niezniszczalnych” zegarków naręcznych, tworząc przy tym z nazwy G-SHOCK synonim jakości i wytrzymałości.
Wytrzymałe zegarki produkowane przez G-SHOCK stały się również elementem modowym powiązanym ze streetwearem. Dużą rolę odegrały w tym modele powstałe przy współpracy z takimi podmiotami jak BAPE czy Supreme. W 2021 roku jednak marka G-SHOCK postanowiła samodzielnie zawalczyć o podbój miasta nową serią zegarków City Camouflage.
Czy z sukcesem wtopi się ona w miejską dżunglę?
Miejska dżungla
W ramach tej nowej serii przygotowano aż pięć nowych modeli. My przyjrzymy się bliżej trzem z nich. Czarne koperty w każdym z nowych modeli G-SHOCK City Camouflage powiązano z kolorowymi akcentami, które skutecznie ożywiają ich wygląd. Jeśli nazwę traktujemy jako obietnicę, to jest ona spełniona. Na frontach wykorzystano bowiem wzór nowoczesnego kamuflażu cyfrowego, a zastosowane barwy skutecznie wtapiają się w miejskie otoczenie.
W zakresie funkcjonalności nowe modele mają zdecydowanie więcej podobieństw niż różnic, i dotyczy to generalnie całej gamy zegarków „G”.
Otrzymujemy więc w każdym z modeli szereg funkcji dodatkowych, w tym: stoper mierzący odcinki czasu z dokładnością do 1/100 sekundy ( 1/1000 w przypadku GA-140 ), wskazania kalendarza, czy też możliwość swobodnego przełączania wskazań czasu między różnymi strefami czasowymi. Zegarki „G” z serii City Camouflage łączy również możliwość ustawienia do pięciu alarmów na dobę, funkcja podświetlenia oraz zastosowane wyświetlacze LCD w negatywie, którym towarzyszą zsynchronizowane wskazówki w modelach GA-140CT-1AER oraz GA-700CT-1AER.
Trzy modele, w zależności od preferencji
Najbardziej zaawansowany technicznie z całej trójki jest model GW-B5600CT-1ER.
Góruje w zakresie technicznym nad resztą rodziny przede wszystkim dzięki obecności systemu Tough Solar, czyli zasilania akumulatora zegarka energią światła, co eliminuje konieczność wymiany baterii. Ponadto model ten wyróżnia się obecnością Multiband 6, zapewniającą synchronizację z najbliższym zegarem atomowym oraz łączność Bluetooth.
Ta ostatnia funkcja pozwala na bezprzewodowe połączenie zegarka ze smartfonem za pośrednictwem aplikacji G Shock Connected. Dzięki synchronizacji nasz zegarek może automatycznie zmienić strefę czasową lub pozwolić namierzyć zagubionego w pobliżu smartfona. Możliwa jest wówczas również zdalna i - moim zdaniem - znacznie wygodniejsza konfiguracja parametrów zegarka za pomocą ekranu dotykowego telefonu.
Opisane funkcje oferuje mechanizm zamknięty w kopercie w delikatnie zmodernizowanej formie znanej z kultowego G-SHOCK kostki, który de facto stanowi następcę pierwszego DW-5000C. To oznacza powściągliwość stylistyczną, która sięga kolorystki tej specjalnej edycji - kolorowych dodatków jest tu zdecydowanie mniej niż w pozostałych premierowych modelach.
Modele GA-140CT-1AER oraz GA-700CT-1AER sprawiają wrażenie stworzonych według jednej, wspólnej idei. To typowe G-SHOCK XXI wieku, z agresywną, sportową stylistyką i powiększonymi przyciskami. Innym "pokoleniowym" wyróżnikiem jest wielowymiarowy pierścień pełen wypustek, które nachodząc na szkło zapewniając dodatkową ochronę.
G-SHOCK City Camouflage – dostępność i cena
Nowe modele G-SHOCK z linii City Camouflage mają sporo do zaoferowania i zdecydowanie mogą wkupić się w łaski młodszej klienteli. Świeży, nowoczesny wygląd i naprawdę dobrze dobrana paleta kolorów sprawiają, że są one idealnym wyborem dla dynamicznego mieszkańca metropolii. Może on oczywiście porzucić swój habitat i udać się na łono natury, by w pełni wykorzystać możliwości techniczne swojego czasomierza.
Cena zegarków z serii G-SHOCK City Camouflage zależy od modelu. Najdroższy z nich jest najbardziej zaawansowany technicznie, to G-SHOCK GW-B5600CT-1ER, który wyceniono na 625 PLN. Warto dodać, że to nadal gwarantuje fantastyczną relację ceny do możliwości.
Jeszcze bardziej atrakcyjne cenowo są modele G-SHOCK GA-140CT-1AER i G-SHOCK GA-700CT-1AER, które wyceniono na kwotę około 500 PLN. Zegarki są dostępne w Polsce.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki G-SHOCK znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu - G-SHOCK
Wiktor Kalinowski
0 Komentarzy
Średnia 0.00