• Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Sturmanski
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Meccaniche Veneziane
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Doxa Sub
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Delma
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Steinhart
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki U-boat

Polish Watch Spotter: Niebanalne zegarki wyjątkowych Polek


Powrót do kategorii

Zegarki są używane na co dzień przez miliony osób na świecie, także przez osoby znane i popularne. Jakich marek zegarki noszą celebryci, jakie są to modele, ile kosztują?

Na te intrygujące i nurtujące wielu z nas pytania postanowił spróbować znaleźć odpowiedź Paweł Sławiński – twórca kanału Polish Watch Spotter. Paweł stara się podpatrzeć znane osoby, a w zasadzie ich nadgarstki, aby zidentyfikować zegarki, które noszoną.

Niniejszy artykuł to już czwarta publikacja przygotowana przez Polish Watch Spotter w ramach naszej współpracy partnerskiej i cyklu publikacji na portalu Zegarki i Pasja prezentujących znane osoby oraz ich zegarki. Poprzednie publikacje spotkały się z dużym zainteresowaniem naszych Czytelników dlatego artykuły Pawła będą regularnie gościły na łamach portalu.

Maciej Kopyto


Niebanalne zegarki wyjątkowych Polek

Wydawać by się mogło, że od samych początków powstania urządzeń do odmierzania czasu, szczególnie zegarków naręcznych, były one domeną mężczyzn, nic jednak bardziej mylnego.

Za początki użytkowania i upowszechnienia czasomierzy naręcznych uważa się urządzenie, które zagościło na nadgarstku królowej brytyjskiej Elżbiety I. Według źródeł, już w 1571 roku otrzymała ona prezent noworoczny od księcia Roberta Dudley’a, który przybrał formę bogato zdobionej bransolety z wbudowanym mechanizmem zegarkowym. Królowa znana była z zamiłowania do ekskluzywnych strojów oraz biżuterii, a taki dodatek był w tamtym czasie pokazem kunsztu jubilerskiego i zarazem zegarmistrzowskiego. Później, przez wiele lat, w źródłach historycznych nie znalazło się wiele wzmianek o podobnych urządzeniach, ale pewnym jest, że kolejne biżuteryjne zegarki naręczne znajdowały się w posiadaniu wysoko urodzonych dam i arystokracji. Między innymi Karolina Bonaparte, siostra Napoleona, królowa Neapolu, w roku 1812 otrzymała naręczny czasomierz dodatkowo wyposażony w termometr stworzony przez Abrahama-Louisa Breguet. Przez lata królowa stała się jednym z najlepszych klientów tego zacnego zegarmistrza. Łączna liczba zamówionych przez nią zegarów standardowych oraz zegarków naręcznych wyniosła trzydzieści cztery sztuki.

W 1868 roku, już jako spółka Patek Philippe, ci dwaj znani do dziś panowie podjęli się stworzenia pierwszego szwajcarskiego zegarka naręcznego i ponownie nie ma tu zaskoczenia, było to urządzenie dla kobiety. Księżna Kocewicz z Węgier otrzymała złotą, wysadzaną kamieniami szlachetnymi bransoletę z wbudowanym mechanizmem zegarkowym nakręcanym za pomocą kluczyka.

Stwierdzenie zatem, że zegarki naręczne faktycznie zawdzięczamy kobietom wydaje się być w pełni uzasadnione, gdyż przez mężczyzn były one uważne przez długi czas za zbyt biżuteryjne i nie przystające męskim cechom. Silniejsza płeć wolała użytkować na co dzień zegarki kieszonkowe, nie będące narażone w tak dużym stopniu na uszkodzenia jak wisiorki czy bransolety.

Dziś, choć wydawałoby się, że zegarki naręczne to zdecydowana domena męskiej części populacji, użytkowane są one równie chętnie i często przez kobiety, które traktują zegarek jako praktyczny dodatek do stroju lub też zwykły przyrząd pracy. Przyjrzymy się zatem kilku niebanalnym czasomierzom, które znalazły się na nadgarstkach wyjątkowych Polek, znanych z pierwszych stron gazet.

Rozpoczniemy od najbogatszej rodaczki - Dominiki Kulczyk.

Podobnie jak jej zmarły ojciec Jan Kulczyk, pani Dominika posiada w kolekcji zegarek firmy Breguet. Ten wyjątkowy zegarek to Breguet Tourbillon Extra Plat ref. 5377PT/12/9WU. Model posiada kopertę o średnicy 42 milimetra, którą wykonano z platyny. Pasek wykonany został ze skóry krokodyla. Srebrną tarczę ozdabiają rzymskie cyfry oraz złote indeksy. Oprócz prestiżowej komplikacji konstrukcji w postaci tourbillona z tytanowym mostkiem, model ten oferuje na tarczy także wskazanie rezerwy chodu.

Polish Watch Spotter: Niebanalne zegarki wyjątkowych Polek

Jako „serce” zegarka zastosowano mechanizm posiadający rezerwę chodu do 80 godzin.

Niestety, cena takiego egzemplarza waha się między 400 000 a 600 000 złotych.

Ze względu na swoje arystokratyczne pochodzenie nazywana jest „pierwszą damą polskiego kina”.

Beata Tyszkiewicz, bo o niej mowa, użytkuje na co dzień zegarek marki Cartier.

Ten ikoniczny model to Cartier Tank (najprawdopodobniej starszej referencji 81720552) z mechanizmem kwarcowym. Niezwykle elegancki zegarek, kopertę którego wykonano ze złota. Model noszony przez panią Tyszkiewicz jest na pasku wykonanym ze skóry naturalnej w kolorze czarnym.

Polish Watch Spotter: Niebanalne zegarki wyjątkowych Polek

Koszt zakupu takiego zegarka obecnie to kwota około 10 000 - 15 000 złotych.

Na wyjątkowo niebanalny czasomierz postawiła Omenaa Mensah.

Dziennikarka i prezenterka, a także założycielka i prezes fundacji swojego imienia. Na jej nadgarstku możemy zauważyć oryginalny model Chopard Happy Sport ref.278299-2003. Zegarek, którego koperta ze stali i złota ma 32 milimetry średnicy, a jego „serce” stanowi mechanizm kwarcowy. By egzemplarz pani Omeny był wyjątkowy, postanowiono przyozdobić jego lunetę 80 diamentami, a dodatkowo w środku na tarczy umieszczono siedem unoszących się swobodnie kamieni szlachetnych.

Eleganckiego, luksusowego wizerunku dopełnia niebieski pasek wykonany ze skóry aligatora.

Polish Watch Spotter: Niebanalne zegarki wyjątkowych Polek

By stać się posiadaczem tego modelu w prezentowanej konfiguracji trzeba przygotować się na wydatek rzędu 60 000 złotych.

Uznana projektantka mody Teresa Rosati to żona byłego ministra spraw zagranicznych Dariusza Rosatiego i matka aktorki Weroniki. W jej posiadaniu znajduję się nieczęsto spotykany na kobiecych nadgarstkach model Maurice Lacroix Les Classiques ref. LC1048-YP011-11.

Polish Watch Spotter: Niebanalne zegarki wyjątkowych Polek

Stalowa koperta skrywa w sobie kwarcowy mechanizm, a sam czasomierz zaopatrzono w dodatkową funkcję chronografu, oraz wskazania daty i faz Księżyca. Zegarek dla wygody użytkownika oferowany jest na czarnym skórzanym pasku. Cena podobnych modeli dziś to około 2 000 złotych.


Na ciekawy i oryginalny egzemplarz naręcznego zegarka postawiła wokalistka zespołu Red Lips, Joanna Lazer znana szerzej jako Ruda.

Zdecydowała się na polski produkt lubianej marki Balticus - model Gwiezdny Pył.

Polish Watch Spotter: Niebanalne zegarki wyjątkowych Polek

Kopertę oraz bransoletę tego zegarka wykonano ze stali nierdzewnej, a „sercem” czasomierza jest japoński mechanizm kwarcowy Seiko VD78. Szerokość koperty to 37 mm, a jej grubość wynosi 12 mm. Na czarnej rozgwieżdżonym cyferblacie znajdziemy subtarczę z sekundnikiem.

Cena takiego modelu to około 1 500 złotych.

Wielokrotna mistrzyni świata w boksie tajskim, zawodniczka mieszanych sztuk walki, najbardziej utytułowana polka w sportach kontaktowych - Joanna Jędrzejczyk, postawiła na bardziej praktyczny, a zarazem częsty wybór w świecie sportu.

Polish Watch Spotter: Niebanalne zegarki wyjątkowych Polek

Jednym z jej zegarków jest Rolex Datejust nr ref.116200-0056.

Model ten, uznawany przez wielu zegarkomaniaków za ikonicznyn, posiada kopertę o średnicy 36 milimetrów wykonaną ze stali szlachetnej, podobnie jak bransoletę. „Sercem” zegarka jest autorski mechanizm marki Rolex kaliber 3135 z certyfikacją chronometru oraz 48 godzinną rezerwą chodu.

Cena takiego zegarka oscyluje w granicach  25 000 złotych.

Agnieszka Radwańska, najwyżej sklasyfikowana polka w prestiżowym rankingu ATP, wielokrotna zwyciężczyni turniejów tenisowych i wieloletnia ambasadorka zegarkowej marki Rado zdecydowała się na pewien… „skok w bok”. Ostatnio na jej nadgarstku można zauważyć niespotykany często chronograf Hublot Big Bang Jeans nr ref.341.SL.2770.NR.1204.

Polish Watch Spotter: Niebanalne zegarki wyjątkowych Polek

Limitowana do 250 sztuk edycja zegarka posiada stalową kopertę poddaną szczotkowaniu oraz pierścień wysadzany 36 diamentami. Tarcza tego modelu wyłożona jest prawdziwym materiałem jeansowym, a indeksy wykonano z kamieni szlachetnych.

Pasek to połączenie spranego materiału jeansowego oraz gumy. Szerokość koperty Hublot Big Bang Jeans to 41 mm, a mechanizm użyty w tym wypadku to HUB 4300, oferujący 42 godzinną rezerwę chodu przy pełnym naciągu.

Biorąc pod uwagę poziom limitacji, ciekawe połączenie materiałów oraz kamieni szlachetnych nie może dziwić, że cena takiego egzemplarza to rząd wielkości około 70 000 złotych.

Pozostając nadal w sferze sportu zawodowego, była mistrzyni świata w boksie zawodowym i wielokrotna mistrzyni Polski, Agnieszka Rylik, jest w posiadaniu równie oryginalnego czasomierza, którym jest Franck Muller Cintree Curvex ref. 1752 QZ D O 5N.

Polish Watch Spotter: Niebanalne zegarki wyjątkowych Polek

W tym przypadku kopertę o szerokości 25 milimetrów oraz bransoletę w całości wykonano z 18 karatowego złota. Lunetę wraz z uszami postanowiono pokryć ponad 50 diamentami, a w środku koperty znajdziemy praktyczny pod względem użytkowania mechanizm kwarcowy.

Cena nowego zegarka Franck Muller w opisywanym wariancie była ustalona na 100 000 złotych.

Zbliżając się do końca niniejszego artykułu zerkniemy na rękę Agnieszki Woźniak Starak.

Dziennikarka i prezenterka od lat związana ze stacją TVN użytkuje na co dzień model Lady Diver Starry Night stworzony przez manufakturę Ulysse Nardin. Dość spory zegarek, bo jego koperta ma 40 mm średnicy, oferowany jest na gumowym pasku.

Polish Watch Spotter: Niebanalne zegarki wyjątkowych Polek

Kopertę wykonano ze stali, a model ten posiada unikatową tarczę. Przypominający rozgwieżdżone niebo cyferblat pokryto 29 diamentami, a kopertę i bezel dodatkowo ozdabiają kolejne 42 kamienie szlachetne. „Sercem” tego interesującego egzemplarza jest mechanizm z automatycznym naciągiem, oferujący rezerwę chodu do 42 godzin.

Cena? Model Lady Diver Starry Night to wydatek około 30 000 – 40 000 złotych.

Jak widać, także dziś kobiece nadgarstki ozdabiają interesujące zegarki równie często, co u męskiej części populacji. Często modele te nadal są postrzegane jako bardziej biżuteryjne ze względu na fakt, iż ich koperty wykonywane są ze szlachetnych kruszców, nierzadko wysadzane szlachetnymi kamieniami, choć nie jest to już obowiązującą regułą.

Zegarki naręczne stały się nieodzowną częścią naszej codzienności, i naszej garderoby, u znacznej części społeczeństwa - za to wypada podziękować właśnie płci pięknej.

Autor: Paweł Sławiński
@PolishWatchSpotter

Pozostałe artykuły z cyklu:

Polish Watch Spotter: magia marki Rolex i znani Polacy

Polish Watch Spotter: HUBLOT równa się futbol

Polish Watch Spotter: Zegarki polskich polityków

Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 15

MAGAZYN ZIP NR 15 - wydanie rocznicowe!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba serwis 420

REKLAMA

Laco 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Qclock Two 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Pasja: Opowieść o tym, dlaczego w c...
Pasja: Opowieść o tym, dlaczego w c...
02.09.2020
Pasja: Maratony i ultramaratony gór...
Pasja: Maratony i ultramaratony gór...
21.10.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Armin Strom
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Carl F. Bucherer
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa Sub
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Meccaniche Veneziane
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Sturmanski
Zegarki marki Tag Hauer
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco