• Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Epos

Polish Watch Spotter: Zegarki polskich polityków


Powrót do kategorii

Zegarki są używane na co dzień przez miliony osób na świecie, także przez osoby znane i popularne. Jakich marek zegarki noszą celebryci, jakie są to modele, ile kosztują?

Na te intrygujące i nurtujące wielu z nas pytania postanowił spróbować znaleźć odpowiedź Paweł Sławiński – twórca kanału Polish Watch Spotter na Facebooku. Paweł stara się podpatrzeć znane osoby, a w zasadzie ich nadgarstki, aby zidentyfikować zegarki, które noszoną.

Niniejszy artykuł to już trzecia publikacja przygotowana przez Polish Watch Spotter w ramach naszej współpracy partnerskiej i cyklu publikacji na portalu Zegarki i Pasja prezentujących znane osoby oraz ich zegarki. Poprzednie publikacje spotkały się z dużym zainteresowaniem naszych Czytelników dlatego artykuły Pawła będą gościły na łamach portalu regularnie.

Maciej Kopyto


Zegarki polskich polityków

Zegarki i polityka, dwa pozornie odległe od siebie światy, na ogół przenikają się niezauważalnie, by od czasu od czasu znaleźć się na czołówkach gazet. Sprawa Sławomira Nowaka - ministra transportu w rządzie Donalda Tuska - przez wiele dni nie schodziła ze świecznika i finalnie kosztowała go utratę stanowiska oraz polityczne odejście w niebyt. Nie była zresztą jedyną tego typu, bo kilka lat później podobne problemy dosięgły europosła Michała Kamińskiego, tu jednak obyło się bez konsekwencji.

Formalnie jednak w żadnym z tych przypadków nie chodziło o klasę i jakość zegarków, a o brak wpisania ich w oświadczenia majątkowe zainteresowanych. Rzeczy ruchome będące w posiadaniu między innymi członków gabinetu rządu, posłów czy senatorów powyżej deklarowanej wartości 10 000 złotych muszą być wpisane w formularz i są dostępne do wglądu opinii publicznej. Zwykła administracyjna czynność, a szczególnie jej niedopatrzenie, stają się łatwym celem oponentów politycznych, więc w ostatnimi czasy osoby składające takie oświadczenia zwracają na nie baczniejszą uwagę.

W tym tekście przyjrzyjmy się nadgarstkom aktywnych oraz byłych polskich polityków, co nosili niegdyś rządzący, a czym mogą się pochwalić się dzisiejsi. Zapraszam.

Zaczniemy oczywiście od „niesławnej” sprawy Sławomira Nowaka.

Poseł na sejm czterech kadencji, wieloletni sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz minister odpowiedzialny za infrastrukturę posiadał interesujący zegarek marki Ulysse Nardin model Marine Chronometer referencja 263-67/42.

 Polish Watch Spotter: Zegarki polskich polityków

Duża koperta o średnicy 45 milimetrów to połączenie stali oraz tytanu, a w jej wnętrzu osadzony jest manufakturowy mechanizm z automatycznym naciągiem UN118. Mechanizm ten zapewnia 60 godzinną rezerwę chodu. Wartość tego modelu na dziś to około 30 tysięcy złotych.

Jak wspomniałem, zegarek ten kosztował pana Sławomira – i to dosłownie - funkcję ministra, ponadto sytuacja z nim związana zmusiła go do zawieszania kariery politycznej w Polsce. W późniejszych latach Sławomir Nowak pracował jako prezes państwowej agencji drogowej w Ukrainie.

Michał Kamiński to były poseł trzech kolejnych kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego oraz senator, był również rzecznikiem prasowym Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W 2015 roku przez kraj przetoczyła się zbliżona afera do tej opisanej powyżej, związana z niewpisaniem przez pana Michała rzeczy ruchomej do oświadczenia majątkowego. W tym wypadku „bohaterem” zamieszania był interesujący i niebanalny zegarek marki Paul Picot model Gentleman referencja P2031.RG.7604.

 Polish Watch Spotter: Zegarki polskich polityków

Wykonana z różowego złota koperta o średnicy 42 milimetrów skrywa mechanizm z automatycznym naciągiem, do wykonania którego za bazę posłużył mechanizm ETA 7750. Dziś taki zegarek na rynku wtórnym można nabyć za równowartość około 10 000 - 15 000 złotych. Choć sama sprawa nie wpędziła Michała Kamińskiego w kłopoty natury politycznej, na pewno sprawiła, że był w przyszłości bardziej uważny podczas deklarowania majątku.

Wspomniany wyżej świętej pamięci Prezydent Rzeczypospolitej Lech Kaczyński, był w posiadaniu ciekawego czasomierza. Na pokładzie samolotu głowy państwa wykonano zdjęcie, na którym na nadgarstku Prezydenta można było dostrzec zegarek IWC Gold Explorer.

 Polish Watch Spotter: Zegarki polskich polityków

Zegarek z manualnym naciągiem ma kopertę o średnicy 36 milimetrów, która wykonana jest ze złota, oraz skórzany pasek. Intrygującym oraz trochę niezrozumiałym faktem było zapięcie tego egzemplarza na ręku „do góry nogami”.

Dziś nie jest łatwo jednoznacznie określić wartości tego modelu, ale można ją przyjąć w przedziale około 6 000 - 9 000 złotych.

Brat prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz prezes rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość – Jarosław Kaczyński, postanowił wejść w posiadanie bardziej popularnego i niedrogiego zegarka kwarcowego marki Atlantic model Sealine referencja 62341.41.61.

 Polish Watch Spotter: Zegarki polskich polityków

Płaski, eleganci zegarek posiadający kopertę o średnicy 40 milimetrów ma skórzany pasek.

Model ten można nabyć już od około 600 złotych.

Na nierzucający się w oczy i wygodny zegarek postawił urzędujący Prezes Rady Ministrów, Pan Mateusz Morawiecki. Od jakiegoś czasu możemy zauważyć, że jest użytkownikiem czasomierza firmy Eterna model Artena Gents referencja 2520.41.41.0274.

 Polish Watch Spotter: Zegarki polskich polityków

Ten wykonany ze stali szlachetnej zegarek ma kopertę o średnicy 40 milimetrów, a wyposażono go w mechanizm kwarcowy. Możemy nabyć go za około 2 000 złotych.

Obecny minister zdrowia w rządzie Mateusza Morawieckiego, lekarz z zawodu - Łukasz Szumowski, według oświadczeń majątkowych jest posiadaczem dwóch interesujących zegarków.

Jeden z nich to zegarek marki IWC, drugi natomiast to rocznicowe wydanie kultowej Omegi Seamaster Diver 300M James Bond 50th Anniversary o referencji 212.30.41.20.01.005.

 Polish Watch Spotter: Zegarki polskich polityków

Szwajcarska firma zegarmistrzowska wyprodukowała 11 007 sztuk tego modelu z unikalną tarczą by uczcić okrągłą rocznicę pojawienia się na ekranach kin filmu z przygodami agenta 007. By stać się posiadaczem egzemplarza, trzeba przygotować kwotę około 18 000 złotych.

Działacz katolicki i publicysta, były poseł oraz deputowany do Parlamentu Europejskiego z ramienia PiS, Dominik Tarczyński w swoje oświadczanie majątkowe wpisał czasomierz marki Montblanc model Star Chronograph UTC referencja 110590.

 Polish Watch Spotter: Zegarki polskich polityków

W jego kopercie osadzono mechanizm wykonany na bazie ETA 7754 z automatycznym naciągiem, który łożyskowany jest na 25 kamieniach i posiada 42 godzinną rezerwę chodu.

Nowy Montblanc Star Chronograph UTC można zakupić za około 14 000 złotych.

Na dyskretną klasykę postawił były przewodniczący Rady Europejskiej i niegdyś czołowy polityk w kraju – Donald Tusk. Niebanalnym wyborem w jego przypadku jest zegarek marki Grand Seiko model GMT Hi-Beat nr referencyjny SBGJ001

 Polish Watch Spotter: Zegarki polskich polityków

Model z funkcją wskazań czasu w drugiej strefie czasowej posiada pasek wykonanym ze skóry w kolorze. Przybliżona cena takiego zegarka waha się w granicach 17 000 złotych.

Były prezes rady ministrów posiada również w swojej kolekcji elegancki zegarek Omega model De Ville Prestige o referencji 4800.31.01.

 Polish Watch Spotter: Zegarki polskich polityków

Wieloletni minister obrony oraz spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska - Radosław Sikorski, widziany był z prostym, ale spełniającym swoją podstawową rolę zegarkiem Bulova referencja 98H51.

Polish Watch Spotter: Zegarki polskich polityków

W stalowej kopercie o średnicy 37 milimetrów zastosowano mechanizm kwarcowy, a całość zamontowano na skórzanym pasku. Cena takiego modelu to około 600 złotych.

Były prezydent Wrocławia, senator, poseł na Sejm, deputowany do Parlamentu Europejskiego - Bogdan Zdrojewski jest użytkownikiem zegarka Maurice Lacroix Pontos Rectangulaire Reserve de Marche referencja PT6157-SS001-330.

 Polish Watch Spotter: Zegarki polskich polityków

Koperta o prostokątnym kształcie oraz skórzany pasek w kolorze czarnym dopełniają formalnego wyglądu tego zegarka.

Przybliżona wartość tego modelu marki Maurice Lacroix to około 6 000 złotych.

Poseł na sejm IX kadencji z ramienia PSL, doktor Władysław Teofil Bartoszewski w 1997 roku we Francji zakupił wyrób szwajcarskiej manufaktury Patek Philippe, legendarny model Nautilus o referencji 3800.

 Polish Watch Spotter: Zegarki polskich polityków

Co ciekawe, zegarek ten kosztował go wówczas w przeliczeniu około 16 tysięcy złotych, a dziś warty jest dziesięciokrotność tej kwoty.

Polityk na emeryturze, swego czasu niezwykle barwny oraz kontrowersyjny - Janusz Palikot, był posłem na sejm trzech kadencji, ale po przegranych wyborach w 2015 roku wycofał się z życia publicznego. Swego czasu, kiedy był aktywny politycznie, nosił zegarek Breitling Navitimer Montbrillant Datora numer referencyjny A21330.

 Polish Watch Spotter: Zegarki polskich polityków

Interesujący chronograf z zieloną tarczą posiada wskaźnik dnia tygodnia oraz miesiąca, 43 milimetrową kopertę zamontowano na pasku ze skóry aligatora. By stać posiadaczem takiego modelu trzeba przygotować kwotę około 20 tysięcy złotych.

Do grona byłych polityków można zaliczyć także Romana Giertycha, ex posła oraz swego czasu wicepremiera, ministra edukacji, a także byłego prezesa Młodzieży Wszechpolskiej.

Pan Roman mimo, że od kilku lat zajął się praktyką adwokacką, nadal uważany jest za pewnego rodzaju autorytet polityczny. W kwestii wyboru zegarka postawił na klasykę.

 Polish Watch Spotter: Zegarki polskich polityków

To popularny i ceniony zegarek marki Longines model Conquest referencja L3.659.4.58.3 z mechanizmem kwarcowym na pasku z naturalnej skóry.

Koszt jego zakupu to niespełna 3 000 złotych.

Zestawianie zamyka były Prezydent Rzeczypospolitej Aleksander Kwaśniewski, który miał niegdyś słabość do kosztowych oraz markowych zegarków.

W jego posiadaniu znajdowały się między innymi zegarek marki Franck Muller model Big Ben GMT referencja 7850, czy też zegarek IWC Da Vinci Perpetual Calendar o referencji IW375401.

 Polish Watch Spotter: Zegarki polskich polityków

 Polish Watch Spotter: Zegarki polskich polityków

Każdy z tych zegarków warty był znacznie ponad 50 000 złotych.

Jak widać, polscy politycy także są fanami sztuki zegarmistrzowskiej.

Lubią, korzystają i noszą na co dzień zegarki naręczne. Czasem są to modele relatywnie drogie, ale nie brakuje również zegarków cenowo bardziej dostępnych. Tendencja w Polsce obecnie jest taka, że posiadanie przez aktywnego polityka drogiego i luksusowego czasomierza nie jest dziś politycznie poprawne, ani pożądane. Media oraz wyborcy obserwują i wyciągają wnioski, a osoby zajmujące się tym fachem muszą bacznie zwracać uwagę na zmieniające się słupki poparcia.

 Polish Watch Spotter: Zegarki polskich polityków

Jeżeli chcecie być na bieżąco z czasomierzami, które znajdziecie na nadgarstkach znanych Polaków, zapraszam na profile na Instagramie oraz Facebooku: PolishWatchSpotter - zegarki znanych Polaków.

Autor: Paweł Sławiński
@PolishWatchSpotter

Pozostałe artykuły:

Polish Watch Spotter: magia marki Rolex i znani Polacy

Polish Watch Spotter: HUBLOT równa się futbol


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Rado 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Etui na zegarki od marki Steinhart ...
Etui na zegarki od marki Steinhart ...
22.03.2020
"The Cheetah" – mechaniczny cud wyk...
"The Cheetah" – mechaniczny cud wyk...
11.05.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco