• Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Squale

Polish Watch Spotter: magia marki Rolex i znani Polacy


Powrót do kategorii

Ludzie sukcesu, to często osoby, które cieszą się sławą i uznaniem, a ich popularności z reguły towarzyszy także zdecydowanie wyższy poziom zamożności, niż „przeciętnego Kowalskiego” (choć bywa, że poziom zamożności jest powodem popularności). Kulisy życia gwiazd i znanych osobistości od zawsze stanowiły obiekt zainteresowania wielu z nas – jesteśmy ciekawi jak wygląda „życie jak z bajki”, chętnie śledzimy codzienność naszych idolek i idoli, przeżywamy sukcesy i porażki. Znani i lubiani często stanowią także wzór do naśladowania, wyznaczają nowe trendy w kulturze i modzie, dlatego są chętnie śledzeni przez ogromne rzesze swoich fanów w niemal każdym zakątku świata.

Tysiące osób śledzi konta znanych osobistości w mediach społecznościowych, aby na bieżąco widzieć w jakich miejscach bywają, jak spędzają wolny czas, czy też jak się ubierają.

A na co zwracamy uwagę my – Czytelnicy oraz redakcja Zegarki i Pasja?

To oczywiście pytanie retoryczne, bo każdy miłośnik zegarków z reguły spotykając lub poznając nową osobę w pierwszej kolejności zwraca uwagę na… nadgarstek i widoczny na nim zegarek. W końcu – parafrazując znane przysłowie – „pokaż mi swój zegarek, a powiem ci kim jesteś”.

Zegarki używają na co dzień także znane osoby – jakich marek, jakie modele, ile kosztują?

Na te intrygujące i nurtujące wielu z nas pytania postanowił spróbować znaleźć odpowiedź Paweł Sławiński – twórca kanału Polish Watch Spotter na Facebooku. Paweł stara się podpatrzeć znane osoby, a w zasadzie ich nadgarstki, aby zidentyfikować zegarki, które noszoną.

Niniejszym artykułem przygotowanym przez Pawła chcemy wspólnie wraz z Polish Watch Spotter otworzyć cykl publikacji na portalu Zegarki i Pasja prezentujących znane osoby oraz ich zegarki. Jeśli ta i kolejne publikacje spotkają się z zainteresowaniem naszych Czytelników, to artykuły Polish Watch Spotter będą gościły na łamach portalu regularnie.

Maciej Kopyto

Polish Watch Spotter: magia marki Rolex i znani Polacy

Magia marki Rolex i znani Polacy

Nastał czas, gdy 27-letni Hans Wilsdorf miał już dość tworzenia zegarków bez żadnych oznaczeń i nazw na zlecenie londyńskich jubilerów, zapragnął tworzyć i sprzedawać je pod swoją własną marką. Wielodniowe burze mózgów, dziesiątki spędzonych godzin na układaniu słów ze wszystkich liter alfabetu, a na koniec dnia w głowie… pustka.

Jednak pewnego słonecznego popołudnia, siedząc przy zakurzonej barierce piętrowego konnego omnibusu i spoglądając z góry na ulice Londynu, na jego ramieniu przysiadł niewielki, roześmiany dżin. Szepnął mu cicho jedno słowo i uleciał w górę rozpływając się wśród konarów drzew.

Hans odetchnął lekko się uśmiechając, już wiedział jaką nazwę nada dziełom swojej firmy.
 
Krótko, zwięźle i na swój sposób dostojnie.


Oczywiście przedstawiona literacka interpretacja tego zdarzenia może nie mieć wiele wspólnego z rzeczywistością, jednak sam Wilsdorf w swych wspomnieniach na pytanie jak wymyślił nazwę dla swojej marki, odparł że podpowiedział mu ją dobry dżin w londyńskim konnym zaprzęgu.

2 lipca 1908 roku, firma Wilsdorf & Davis zarejestrowała nazwę handlową Rolex.

Polish Watch Spotter: magia marki Rolex i znani Polacy

Wygląda więc na to, że to magia dobrego dżina oraz upór i pracowitość twórców marki zegarkowej stoją za sukcesem firmy, która po latach, stała się jednym z najbardziej renomowanych i rentownych przedsiębiorstw tworzących zegarki na świecie.

Kiedy marka Rolex rosła w siłę, tworząc naręczne legendy takie jak Submariner czy Explorer, w naszym kraju i szarej, powojennej socjalistycznej rzeczywistości naród zmagał się z innymi problemami i miał inne potrzeby. Nie oznacza to jednak, że zegarków Wilsdorfa w Polsce nie było. Jednymi z pierwszych i nielicznych właścicieli czasomierzy z koroną w logo w naszym kraju byli marynarze, którzy przywozili je z zamorskich wojaży oraz, co zrozumiałe, państwowi dygnitarze.

Dziś po latach magia marki Rolex jest jednak wszechobecna. Zegarek Rolex postrzegany jest w naszym kraju jako towar luksusowy i w pewien sposób elitarny. Nie może więc dziwić, że osoby znane i popularne, celebryci, dziennikarze czy sportowcy, wybierają go jako swoje codzienne narzędzie do pomiaru czasu, a często jako zwykłą biżuterię.

Czy Wy także jesteście ciekawi, kto uległ jego magii?

Udzielając jednego z wywiadów na pytanie o swoją największą ekstrawagancję na jaką sobie pozwolił, odparł: zegarek. Rzeczą względną jest oczywiście stwierdzenie, czy Rolex Submariner to ekstrawagancja, jednak bezspornym faktem byłoby określenie go mianem legendy.

Historia tego modelu oficjalnie rozpoczęła się w 1954 roku na targach w Bazylei i po dzień dzisiejszy jest uważany za wzorzec zegarka typu diver.

Aktor młodszego pokolenia Sebastian Fabijański, którego mogliśmy obejrzeć na wielkim ekranie w produkcjach takich jak „Miasto 44” czy „Pitbull”, postawił na ten sprawdzony i niezwykle popularny model.

Zegarek o numerze referencyjnym 114060 nie posiada datownika, posiada natomiast pierścień wykonany z ceramiki w kolorze czarnym i wygodną bransoletę wykonaną ze stali szlachetnej z wysokiej jakości zapięciem. We wnętrzu koperty osadzono autorski mechanizm marki Rolex kaliber 3130 z 48 godzinną rezerwą chodu.

Polish Watch Spotter: magia marki Rolex i znani Polacy

Zafascynowany szwajcarską marką bez wątpienia jest także znany szerokiej publiczności prezenter telewizyjny Tomasz Kammel związany od lat z Telewizją Polską.

W swojej kolekcji posiada lub posiadał co najmniej dwa modele tego producenta.

W pierwszym wypadku również postawił na klasycznego „divera”, czyli model przeznaczony do nurkowania  Rolex Submariner. Model posiadany przez Pana Tomasza to najprawdopodobniej zegarek ze starszej kolekcji, o pięciocyfrowym nr referencyjnym 14060M bez datownika, posiadający obrotowy aluminiowy pierścień w kolorze czarnym oraz klasę wodoszczelności na poziomie 300 metrów..

Polish Watch Spotter: magia marki Rolex i znani Polacy

Drugim zegarkiem z którym od jakiegoś czasu jest widywany, to wykonany z ceramiki model Cosmograph Daytona o numerze referencyjnym 116500. Niezwykle poszukiwany i bardzo trudny do zakupienia u autoryzowanych sprzedawców.

Miarą jego popularności jest możliwość sprzedaży tego właśnie modelu w cenie dwu krotnie wyższej na rynku wtórnym niż wynosi cena producenta. Koperta to uniwersalne 40 milimetrów średnicy, a w środku obudowy umieszczono bardzo dokładny mechanizm kaliber 4130 z deklarowaną rezerwą chodu wynoszącą 72 godziny.

Polish Watch Spotter: magia marki Rolex i znani Polacy

Jim Henson w połowie lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku stworzył postać niezwykle popularnego Kermita - żaby z programu Muppet Show, który latami platonicznie adorowany był przez różową świnkę Piggi. Po latach Kermit nadal jest adorowany, choć tym razem w trochę innej formie - imię płaza ze względu na kolor pierścienia przyjął Rolex Submariner o referencji 16610LV.

Model ten firma z Genewy zaprezentowała w 2003 roku, w celu uczczenia pięćdziesiątej rocznicy wprowadzenia do sprzedaży pierwszego Sub’a. Tak jak inne modele posiadające datownik z tych lat, „sercem” zegarka jest mechanizm kaliber 3135 z 50 godzinną rezerwą i certyfikacją chronometru. Użytkownikiem tego dość poszukiwanego i trzymającego cenę na rynku wtórnym modelu jest Dawid Woliński, projektant mody i osobowość telewizyjna, znany między innymi z programu Top Model.

W roku 2010 popularną „zieloną żabę” zamieniono dodając między innymi ceramiczną wkładkę pierścienia oraz zieloną tarczę w groźnego i nieobliczalnego Hulka (ref.:116610LV).

Polish Watch Spotter: magia marki Rolex i znani Polacy

Jak każdy producent na rynku, także i marka Rolex posiada mniej popularne modele w swojej ofercie, takie na które nie trzeba się zapisywać i czekać kilkanaście miesięcy w kolejce.

Nie oznacza to jednak, że nie znajdują one swoich fanów i nabywców.

Na taki model zdecydował się Piotr Rubik. Muzyk, kompozytor oraz twórca takich przebojów jak „Niech mówią, że to nie jest miłość” czy też „Psalm dla Ciebie”.

Rolex Yacht Master II (ref.:116680) został zaprezentowany w roku 2007 jako zegarek o konotacjach żeglarskich, posiada masywną kopertę o średnicy 44 milimetrów, a na czas premiery został użyty w nim całkiem nowy mechanizm oznaczony jako kaliber 4161. Dyskusyjna stylistyka nie przysporzyła mu jednak wielkiej popularności, choć trzeba przyznać, że model ten wyróżnia się na tle innych produktów szwajcarskiej marki i zdecydowanie przyciąga uwagę.

Polish Watch Spotter: magia marki Rolex i znani Polacy

Co łączy Ewę Chodakowską oraz Małgorzatę Rozenek, oprócz tego że są znane, atrakcyjne i zapewne zamożne? Obie Panie postanowiły posiadać w swoje kolekcji zegarek marki Rolex model Daytona.

W przypadku Pani Małgorzaty, czyli Perfekcyjnej Pani Domu, jest to model o referencji 116523BKD, czyli zegarek którego koperta wykonana została ze stali i 18-karatowego złota, posiada  tarczę w kolorze czarnym i osiem indeksów wysadzanych diamentami.

Pani Ewa - zapewne obecnie najpopularniejsza polska trenerka personalna - zdecydowała się na model o oznaczeniu 116505, w którym kopertę oraz bransoletę w całości wykonano z różowego złota.

„Sercem” tych modeli jest mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny kaliber 4130 posiadający deklarowaną przez producenta rezerwę chodu na poziomie 72 godzin. Daytona wybierana jest raczej przez panów z racji słusznego rozmiaru koperty mierzącej 40 milimetrów średnicy, choć widać, że nie przeszkadza to obu paniom i świetnie się z nimi czują.

Polish Watch Spotter: magia marki Rolex i znani Polacy

Polish Watch Spotter: magia marki Rolex i znani Polacy

Świat sportu to również świat drogich aut, kosztownych ubrań oraz dobrych zegarków. Nie inaczej jest z naszymi rodzimymi sportowcami. Różnią ich uprawiane dyscypliny sportu oraz kontynenty na których zdobyli sławę, ale łączy jedno: Rolex GMT-Master.

Mariusz Czerkawski, były hokeista najlepszej ligi świata NHL, postawił na sprawdzony model ze starszej kolekcji, z  aluminiową wkładką pierścienia w kolorze czarnym (nr ref.:16700).

Natomiast nasz „eksportowy piłkarz” grający w drużynie AC Milan Krzysztof Piątek zdecydował się na nowszy model 116713, charakteryzujący się połączeniem 18-karatowego złota oraz stali szlachetnej. Historia tego modelu sięga 1954 roku, a sam czasomierz jest niekwestionowanym symbolem zegarka ze wskazaniami czasu w dwóch strefach czasowych.

Polish Watch Spotter: magia marki Rolex i znani Polacy

Polish Watch Spotter: magia marki Rolex i znani Polacy

Zdarza się wielokrotnie, że to właśnie milionerzy są posiadaczami zegarków z symbolem koronki na tarczy, ale jak często są to milionerzy prowadzący program Milionerzy?

Hubert Urbański, bo o nim mowa, również należy to grupy posiadaczy przynajmniej dwóch modeli zegarków marki Rolex.

Jest właścicielem - podobnie jak wspominany wcześniej Sebastian Fabijański - modelu Submarinera bez wskazań daty, z ceramicznym pierścieniem w kolorze czarnym o  nr referencyjnym 114060. Jednak drugą, ciekawszą sztuką jest poszukiwany model GMT- Master II o referencji 116710BLNR, potocznie zwany Batmanem ze względu na kolory pierścienia.

Podobnie jak model Daytona, także „Batman” jest niezwykle trudny do pozyskania u autoryzowanych sprzedawców, prowadzone są na niego zapisy, a chętnych do jego zakupu czeka wielomiesięczny czas oczekiwania.

Polish Watch Spotter: magia marki Rolex i znani Polacy

Polish Watch Spotter: magia marki Rolex i znani Polacy

Jeśli sądziliście, że posiadanie dwóch zegarku marki Rolex to przesyt lub zbytni przepych, poznajcie prawdziwego fascynata tej marki.

Kontrowersyjny i nieobliczalny, człowiek o niewyparzonym języku - Patryk Vega.

Ostatnie lata ugruntowały jego pozycję jako najbardziej kasowego polskiego reżysera - to twórca takich obrazów jak: „Pitbull”, „Kobiety Mafii”, „Botoks” czy „Polityka”.

Na wieść o pozwie sądowym o zniesławienie od byłego pracownika Ministerstwa Obrony odrzekł, że jego zegarek jest dwa razy droższy niż ewentualne roszczenia. Wygląda więc na to, że liczba jego Rolexów jest tak duża jak jego ego.

Pierwszy to klasyczny model Submariner bez okienka daty, czyli zegarek o pięciocyfrowym numerze referencji 14060M, taki sam model jaki jest w posiadaniu Tomasza Kammela.

Następny jest jeszcze ciekawszy, choć to także typowy „diver” o numerze referencyjnym 116613LB. Zegarek z pierścieniem wykonanym ze złota i ceramiczną wkładką w kolorze niebieskim, który dodatkowo posiada dwutonową bransoletę wykonaną ze złota oraz stali.

Polish Watch Spotter: magia marki Rolex i znani Polacy

Polish Watch Spotter: magia marki Rolex i znani Polacy

Kolejnym jego zegarkiem jest model GMT-Master II o referencji 116718LN w którym kopertę oraz bransoletę wykonano w całości ze szczotkowanego i polerowanego 18 karatowego złota.

Polish Watch Spotter: magia marki Rolex i znani Polacy

Specjalne miejsce w jego sercu ma zapewne nietuzinkowy, choć o mocno kontrowersyjnym wyglądzie, wysadzany diamentami model SkyDweller o referencji 326938 (warto wspomnieć, że to nie jest model zegarka marki Rolex, który jest dostępny w sprzedaży, tylko egzemplarz wykonany wedle upodobania Pana Patryka, na bazie modelu SkyDweller).

Kopertę tego zegarka oraz bransoletę w całości wykonano z żółtego złota, jednak diamenty nie zostały umieszczone oryginalnie przez producenta, gdyż w części jest to wyrób jubilerski. Jak twierdzi sama firma Rolex, mechanizm kaliber 9001 działający w jego kopercie, to chroniony siedmioma patentami, najbardziej złożony mechanizm z automatycznym naciągiem opracowany i zbudowany przez markę Rolex, wskazujący czas w dwóch strefach jednocześnie wraz z rocznym kalendarzem.

Pan Patryk kupując rano bułki w sklepie z tym zegarkiem na nadgarstku, nie przejdzie zapewne nie zauważony.

Polish Watch Spotter: magia marki Rolex i znani Polacy

Jedni uważają je za szczyt nowobogackiego szpanerstwa, inni doceniają kunszt zegarmistrzowski, precyzję wykonania czy też innowacyjność, którą przez lata wprowadzali Szwajcarzy.

Niewątpliwie jednak nie uda się przejść obok zegarków Rolex obojętnie.

Znanych Polaków, którzy ulegli magii firmy Rolex jest jak widać nie mało, choć oczywiście to nie wszystkie persony noszące zegarki tego genewskiego producenta. Jest ich zdecydowanie więcej, ale to już materiał na kolejny tekst.

Jeżeli chcecie być na bieżąco z czasomierzami, które znajdziecie na nadgarstkach znanych Polaków, zapraszam na profile na Instagramie oraz Facebooku: PolishWatchSpotter - zegarki znanych Polaków.

Autor: Paweł Sławiński


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba serwis 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

PRIM, czyli czeski film pod tytułem...
PRIM, czyli czeski film pod tytułem...
18.10.2019
Jedyny taki zegar na świecie. Zegar...
Jedyny taki zegar na świecie. Zegar...
16.11.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco