Citizen to japońska firma należąca do grupy producentów high-tech – wykorzystująca najnowsze osiągnięcia naukowe, techniczne i technologiczne, która jest równocześnie znanym globalnie i cenionym producentem zegarków oraz zegarkowych mechanizmów. To marka, która wniosła do branży zegarmistrzowskiej wiele innowacji. Zawdzięczamy jej między innymi pojawienie się tytanu jako materiału do produkcji kopert.
W 2020 roku firma celebruje 50-lecie pojawienia się pierwszego zegarka w kopercie z tytanu. Obecnie Citizen używa specjalnej jego formy – SuperTitaniumTM , czyli opracowanego we własnym zakresie stopu tytanu, podnoszącego zalety standardowego stopu i jednocześnie pozbawionego jego wad. Jak wiele może oznaczać zastosowanie tytanu, wie pewnie każdy, kto ma alergię na nikiel, który możemy znaleźć w stali.
Także osoby ceniące lekkość zegarków potwierdzą, że tytan pozytywnie przyczynił się do podniesienia poziomu komfortu użytkowania czasomierzy.
Jak to zwykle bywa, przy celebrowaniu rocznic w niemal każdej firmie z branży zegarmistrzowskiej przygotowywane są wyjątkowe modele zegarków.
Wpisując się w ten trend, wiosną 2020 marka Citizen zapowiedziała wiele nowości, w tym świetne i bardzo korzystnie wycenione zegarki do nurkowania. Wśród premier znajdują się wzory, które zawsze były lubiane i cenione przez klientów.
Modele mechaniczne o referencjach NY0100-50ME oraz NY0100-50XE to bardzo udane divery o charakterystycznej dla marki Citizen stylistyce. W zegarkach koronkę znajdziemy na godzinie ósmej, a na obrotowej lunecie pogrupowane po pięć nacięcia.
Oba zegarki mają też solidne bransolety, które tak jak koperta wykonane zostały z SuperTitaniumTM , co zapewnia niską wagę tego optycznie dość masywnego zestawu. Średnice kopert to 42 mm, co pod kątem wielkości może plasować oba „nurki” w przedziale modeli bardzo uniwersalnych. Kolorystyka tarcz wnosi powiew wiosny, której rozpoczęcie jest także chwilą startu sprzedaży tych zegarków.
Potencjalny kupujący może wybrać model z tarczą w odcieniu błękitu paryskiego i czarną wkładką lunety lub też z zieloną tarczą i zieloną wkładką. Duże i wyraziste indeksy godzinowe oraz doskonale widoczne wskazówki wypełnione zostały masą luminescencyjną. Uzupełnieniem zestawu elementów na tarczach jest podwójny datownik wskazujący dni miesiąca i tygodnia. Koperta zegarka zapewnia klasę wodoodporności na poziomie 200 metrów.
Tak skomponowana nowość japońskiej marki to sportowy, nurkowy zegarek o ciekawej kolorystyce i rozpoznawalnej stylistyce, wyposażony w ceniony mechanizm Citizen kaliber 8203 z automatycznym naciągiem sprężyny.
Oferując opisane, spore możliwości, wysoką jakość wykonania, a także SuperTitaniumTM , z którego wykonano bransoletę oraz kopertę, można byłoby spodziewać się dość wysokiej ceny detalicznej, a ta miło zaskakuje, bo wynosi jedynie 1690 złotych.
Wśród nowości roku 2020 znajdziemy także propozycje dla osób ceniących nieco subtelniejszy niż sportowy wygląd zegarka w połączeniu z tym, co w zegarmistrzostwie jest najnowocześniejsze. Wiadomo, że marka Citizen w dziedzinie nowatorskich rozwiązań technicznych wiedze prym.
W tej grupie warto wyróżnić modele CB0190-84L, CB0190-84E oraz CB0190-17E. To z jednej strony dość delikatne, klasyczne zegarki o okrągłych kopertach i prostopadle wyprowadzonych uszach, ale z drugiej strony zadbano o detale, które wyraźnie podkreślają ich nowoczesny styl i techniczne zaawansowanie.
Na uszach widoczne są ostre linie oraz odcięcia powierzchni, a okrągła i wąska luneta ma wyraźną krawędź między ustawionymi pod kątem jej płaszczyznami. Taka ciekawa, geometryczna stylistyka daje nam techniczny, nowoczesny wygląd.
Ta linia zegarków z racji swojego uniwersalnego rozmiaru, bo średnica jego koperty to 42,7 mm, oraz niskiej wagi jest oczywiście komfortowa w użytkowaniu. Tarcze opisywanych modeli są przyozdobione nadrukowanym wzorem imitującym siatkę geograficzną, a na wewnętrznym pierścieniu dystansowym nadrukowano skróty miast będących wyróżnikami stref czasowych. Indeksy godzinowe są nakładane, ramiona wskazówek proste i dobrze widoczne.
Masa luminescencyjna na wskazówkach i na indeksach ułatwia odczyt w ciemności.
Obudowę zegarka wykonano oczywiście z SuperTitaniumTM .
Wybrać możemy model z tarczą w kolorze niebieskim lub czarnym, do tego każdy może być z bransoletą lub na skórzanym pasku. „Sercem” zegarka jest mechanizm kwarcowy z modułem synchronizacji radiowej. To on, dzięki odbieraniu sygnału o skali czasu, jest kluczowym elementem, dającym pewność perfekcyjnego działania i radiowej korekty wskazań tak w Europie, jak i w Chinach, Japonii czy USA.
W rozwiązaniu marki Citizen zespół ten poza samą korektą i umożliwieniem wskazań czasu światowego zabezpiecza także zegarek przed skutkami wstrząsów i szkodliwym działaniem pól magnetycznych. Oczywiście marka Citizen przyzwyczaiła nas do stosowania w swoich kwarcowych zegarkach techniki fotowoltaicznej, więc także prezentowane zegarki są wyposażone w bardzo ceniony i sprawdzony system Eco-Drive.
Mechanizm to własna konstrukcja firmy o oznaczeniu H145. Tak atrakcyjnie wyposażony zegarek z szafirowym szkłem, wodoodporny do 100 metrów i „napakowany” nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi i z unikatowym materiałem obudowy, wyceniono na 1980 złotych. Ta cena jest jednakowa dla zegarków na bransoletach i na paskach.
Pośród nowości warto wspomnieć jeszcze o zegarkach z kopertami ze stali, które są także nowymi propozycjami przygotowanymi na ten rok. Mam na myśli tak nowości w militarnej stylistyce, jak i popularne „piloty”.
Te pierwsze reprezentują zegarki w bardzo klasycznych obudowach z karbowanymi lunetami.
Dostępne są zarówno wersje trzywskazówkowe, jak i wyposażone w stoper.
Modele w kopertach o klasycznej barwie z tarczą niebieską lub czarną dostępne są na bransoletach. Na paskach przygotowano modele: w kopercie czarnej ze stoperem lub w kolorze brązu w wersji trzywskazówkowej.
Wszystkie mają 42 mm średnicy obudowy. Te kwarcowe modele wyceniono od 680 złotych dla wersji ze wskazaniami podstawowymi do 980 złotych za modele ze stoperem.
Zegarki typu pilot, posiadające mechanizm kwarcowy z elementami fotowoltaicznymi, to własna interpretacja marki Citizen w zakresie tej lubianej stylistyki. Wersje ze stoperem wyposażono w stalowe, beczułkowate koperty o szerokości przy koronce wynoszącej 43 mm.
Te modele swoim wyglądem nawiązują do sportowych zegarków z lat 70. XX wieku.
Do wyboru są aż cztery warianty w różnych kolorach, także z kopertami z powłokami dekoracyjnymi.
Czytelność wskazań zapewniają wyraziste indeksy w postaci cyfr arabskich i wskazówki o sprawdzonym przez pilotów wzorze. Modele trzywskazówkowe mają zupełnie inne koperty. Są one okrągłe, mają prostopadle wyprowadzone uszy o stałej szerokości. Ich średnica wynosi 40 mm.
Minimalistyczne tarcze z indeksami w postaci cyfr arabskich współgrają z prostymi wskazówkami utrzymanymi w militarnym stylu.
Modele ze stoperem wyceniono na 980 złotych niezależnie od wersji, a modele prostsze na 690 złotych, także niezależnie od koloru tarczy i wyboru paska czy bransolety.
Podsumowując powyższe zapowiedzi, rok 2020 roku przynosi dla miłośników zegarków Citizen rzeczywisty powiew świeżości i dużą liczbę nowości.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Citizen znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – CITIZEN.
Adrian Szewczyk
08:18 13.08.2020Zegarki
CITIZEN – przegląd zegarkowych nowości na 2020 rok
Powrót do kategorii
Tagi:
zegarek wodoszczelnyzegarki kwarcowezegarek do pływaniazegarek mechanicznyzegarki japońskiezegarki lotniczeczarny zegarekzegarek nurkowyzegarki sportowejapoński zegarek

REKLAMA

ZAPISY - Wielka matura z wiedzy o zegarkach 2020!
Magazyn „LOGO” oraz portal „Zegarki i Pasja”, przy wsparciu medialnym grupy „Czasoholicy”, zapraszają do wzięcia udziału w konkursie z wiedzy o zegarkach. Rozpoczynamy za ...

ROAMER Rotopower Self Winding – ponadczasowa klasyka
Roamer to szwajcarska firma zegarmistrzowska z tradycjami i stosunkowo długą obecnością na rynku. Miałem przyjemność testować kilka zegarków tej marki, pierwsze co przych ...

ALPINA Alpiner Quartz GMT - dwa czasy na trzy sposoby
GMT jako dodatkowa funkcja w zegarkach naręcznych, czasem określana także jako dual-time, początkowo była szczególnie doceniana wśród pilotów obsługujących loty cywilne, ...

Recenzja: ORIENT Weekly Auto King Diver
Założona w Japonii w 1950 roku zegarkowa marka Orient to firma, która od początku istnienia hołduje zasadzie, by oferować zegarki możliwie wysokiej jakości w przystępnej ...

Pierwsza polska zegarkowa limitacja - Blonex Antymagnetyczny. 1969
Blonex Antymagnetyczny jest wyróżniającym się i bardzo poszukiwanym przez kolekcjonerów modelem zegarka wyprodukowanym w roku 1969 w Zakładach Machaniczno-Precyzyjnych Bł ...

Recenzja: DAVOSA Argonautic Lumis Automatic 300M
Davosa to niezbyt duża szwajcarska firma zegarmistrzowska. Ma szeroką ofertę zegarków w różnym stylu i o różnym przeznaczeniu - są modele eleganckie, ale oferta marki koj ...

Alpina Startimer Pilot Automatic 40mm – nowy rozmiar, nowa seria
Startimer to zegarek dla pilotów z oferty szwajcarskiej marki Alpina. Marki, która funkcjonuje jako producent zegarków sportowych obok siostrzanej marki Frederique Consta ...

Certyfikacja w świecie zegarków. Trzy odmienne przykłady.
Bezawaryjne i dokładne działanie, oraz precyzja wskazań to kluczowe wymagania w stosunku do urządzeń odmierzających czas. Na coraz bardziej konkurencyjnym rynku zegarków ...

Video recenzja: SQUALE Matic 60 Atmos
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji prezentującej zegarek Matic 60 Atmos marki Squale. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klasyczne ...