• Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Mudita

TAG Heuer Carrera 160 Years Silver Limited Edition


Marka TAG Heuer obchodzi w 2020 roku 160 urodziny. By uczcić tę wyjątkową rocznicę, prestiżowa firma zegarmistrzowska przedstawiła oczywiście nowy, specjalny model zegarka - TAG Heuer Carrera 160 Years Silver Limited Edition. Łączy on stylistykę zegarków z lat 60. XX wieku, oraz nowoczesność przejawiającą się wysokim poziomem wykonania i mechanizmem pochodzącym z XXI wieku.

Firma TAG Heuer, znana wcześniej jako Heuer, została założona w 1860 roku przez Edouarda Heuera w mieście Saint-Imier w szwajcarskiej Jurze. Od tamtej pory przez 160 lat firma stale się rozwijała, czego dowodem są także wdrażane innowacyjne rozwiązania techniczne. Szczególne miejsce się w historii zegarmistrzostwa firma zajmuje w chronometrażu, czyli odmierzaniu krótkich odcinków czasu, realizowanych z użyciem stoperów, a ta dodatkowa komplikacja konstrukcji mechanizmu stała się ważnym elementem tożsamości marki i jednym z jej znaków rozpoznawczych. Z tego powodu na szczególną uwagę zasługuje kolekcja TAG Heuer Carrera, która zawiera najbardziej eleganckie zegarki ze stoperem. Rok jubileuszowy - świętowanie 160. lecia marka rozpoczęła premierą modelu Carrera 160 Years Silver Limited Edition.

TAG Heuer Carrera 160 Years Silver Limited Edition

Wyprodukowano tylko 1860 sztuk, co oczywiście stanowi odniesienie do daty powstania firmy. Już od czerwca 2020 roku, zegarek jest dostępny dla klientów na całym świecie.

Pierwowzorem tegorocznego zegarka jest bardzo ciekawy i udany model z 1963 roku. Stojący w tamtym czasie na czele firmy Jack Heuer chciał stworzyć bardzo prosty, ale jednocześnie wyrazisty i funkcjonalny czasomierz. Heuer fascynował się wówczas amerykańsko-meksykańskimi wyścigami samochodowymi Carrera Panamericana, które odbywały się w latach 1950-1954. Uchodziły one za wyjątkowo trudne i niebezpieczne. Carrera oznacza w języku hiszpańskim drogę, wyścig. Jack Heuer słusznie uznał, że będzie to też doskonała nazwa dla zegarka inspirowanego motoryzacją. Tak się też stało i w 1963 roku pierwsze modele Heuer Carrera trafiły do klientów. Czytelny zegarek ze stoperem, łatwy do użycia także dla kierowców. Zapoczątkował on jedną z najbardziej popularnych kolekcji firmy, która  do dziś funkcjonuje jako filar marki TAG Heuer.

Słynna, bardzo stonowana wersja ze srebrzystą tarczą z 1964 roku z trzema małymi licznikami to doskonały wybór na bazę do stworzenia zegarka mającego uczcić 160. rocznicę urodzin firmy. Ten model, często nazywany „2447S”, jest teraz ponownie wprowadzany na rynek w nowym wcieleniu wraz z „aktualizacjami” związanymi z dobrodziejstwami XXI wieku.

TAG Heuer Carrera 160 Years Silver Limited Edition

Koperta nowego zegarka wykonana jest ze stali, a z pierwowzorem łączy ją ponadczasowa, elegancka stylistyka. To klasyka gatunku - charakterystyczny okrągły kształt koperty i płynnie wypuszczone, ale oparte na prostych liniach uszy, których stylistyka towarzyszy wszystkim kolejnym modelom z linii Carrera. Bardzo podobna do pierwowzoru jest także srebrzysta tarcza. Jej powierzchnię zdobi szlif słoneczny. Tak jak w zegarku z 1964 roku, także we współczesnym modelu zastosowano nakładane, podłużne indeksy godzinowe. Zmienione, można powiedzieć unowocześnione w stosunku do oryginału są natomiast wskazówki: godzinowa i minutowa. Są one fasetowane i mają zaaplikowaną beżową masę świecącą SuperLuminova®.

Masę zastosowano również jako punkty na zewnątrz za indeksami. Nazwa Carrera i logo HEUER są niemal identyczne jak kilkadziesiąt lat temu - nadrukowane czarnym lakierem pod godziną 12. Tarczę uzupełniają trzy zagłębione subtarcze. Ta na godzinie 3. odpowiada za zliczanie minut stopera, na 9. za godziny a ta 6. jest tarczą małego sekundnika. Tę klasyczną, stonowaną i bardzo podobną do pierwowzoru tarczę chroni mocno wypukłe szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną. To właśnie kształt szkła silnie podkreśla charakter vintage tego zegarka.

TAG Heuer Carrera 160 Years Silver Limited Edition

TAG Heuer Carrera 160 Years Silver Limited Edition

Bardzo podobne do pierwowzoru są także: dość płaska koronka i przyciski stopera w kształcie nałożonych na trzpienie walców. Inna jest oczywiście wielkość koperty jubileuszowego modelu w stosunku do modelu antykwarycznego. Jej średnica wynosi 39 mm. Dzięki temu zegarek lepiej przystaje do współczesnych oczekiwań niż pierwotne 36 mm. Opisane cechy nadają zegarkowi niepowtarzalny, dostosowany do oczekiwań współczesnych klientów wygląd retro, przypominający historyczny model Heuer Carrera z lat 60. XX wieku.

Wkręcany dekiel zegarka jest polerowany, a dzięki przeszkleniu umożliwia on oglądanie pracującego mechanizmu Calibre Heuer 02. To innowacyjne, szwajcarskie zegarkowe serce wyprodukowano w zakładach TAG Heuer w Chevenez.  

Mechanizm składa się ze 168 elementów, w tym decydującego o konstrukcji koło kolumnowe, pionowe sprzęgło i 33 kamienie łożyskujące. Ta niewielka jak na mechanizm ze stoperem liczba komponentów, zgodnie z opinią producenta, ma przekładać się na bezawaryjność, łatwość serwisowania i korzystną cenę. Mechanizm ten oferuje także bardzo atrakcyjną z punktu widzenia użytkownika rezerwę chodu wynoszącą 80 godzin. Trzeba też przyznać, że werk prezentuje się całkiem dobrze, dlatego przeszklenie dekla jest doskonałym posunięciem producenta.

TAG Heuer Carrera 160 Years Silver Limited Edition

W mechanizmie zastosowanym w jubileuszowym zegarku przeprojektowano nieco wahnik automatycznego naciągu. Na jego zabarwionej na czarno powierzchni, na tle kojarzącej się z flagami używanymi podczas wyścigów samochodowych szachownicy, wygrawerowano informacje o 160-leciu firmy. Ten element bardzo ciekawie prezentuje się na tle srebrzystego mechanizmu, którego powierzchnie przyozdobiono pasami genewskimi. Rocznicowy zegarek jest oferowany na czarnym pasku ze skóry aligatora, w specjalnie na tę okazję wykonanym opakowaniu.

Odważna, innowacyjna i elegancka kolekcja TAG Heuer Carrera, powstała jako wyposażenie  profesjonalnych kierowców. Od chwili jej wprowadzenia na rynek ewoluowała, ale jej związki ze światem sportów motorowych są nadal wyraźne.

TAG Heuer Carrera 160 Years Silver Limited Edition

Model jubileuszowy jest bardzo praktycznym i uniwersalnym czasomierzem. Z racji wymiarów będzie zapewne wygodny w użytkowaniu. Równocześnie dobra czytelność, spora rezerwa chodu i wodoodporność do 100 metrów tylko tę uniwersalność potęgują.

Artykuł ukazał się w drukowanym kwartalniku – Magazyn Zegarki i Pasja NR 13

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki TAG Heuer znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – TAG Heuer.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

CITIZEN – przegląd zegarkowych nowo...
CITIZEN – przegląd zegarkowych nowo...
13.08.2020
VACHERON CONSTANTIN Égérie - kod bo...
VACHERON CONSTANTIN Égérie - kod bo...
18.08.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco