Marka Carl F. Bucherer powstała w 1888 roku w szwajcarskiej Lucernie. W 2008 roku stworzyła i zaprezentowała światu swój pierwszy manufakturowy mechanizm A1000. Po ośmiu latach wytężonych prac, podczas tegorocznych targów w Bazylei, firma przedstawiła kolejny wyrób własnej produkcji - mechanizm In-house CFB, oznaczony jako kaliber A2000.
Biorąc pod uwagę relatywnie krótki czas – odnosząc się oczywiście do świata zegarków - w jakim przedsiębiorstwo CFB wykonało nowy mechanizm, nie pozostaje nic innego jak napisać: „Chapeau bas!”.
Nowy mechanizm daje przede wszystkim możliwość zastosowania go w szerokiej ofercie modeli.
Sprawdzona konstrukcja
Nowy mechanizm wyposażony jest w automatyczny naciąg, a energię potrzebną do pracy pobiera przy każdym z dwóch kierunków obrotu wahnik umieszczonego na obwodzie mechanizmu.
Jest to nietypowe rozwiązanie, po raz pierwszy zastosowane w mechanizmach oferowanych w ramach seryjnej produkcji.
Carl F. Bucherer, jako pierwsza manufaktura, zastosowała to rozwiązanie w czasomierzach wyposażonych w mechanizm CFB kaliber A1000. Liniowa konstrukcja jest charakterystyczna dla marki Carl F. Bucherer zarówno z punktu widzenia estetyki, jak i technologii.
Szlif genewski ozdabiający mechanizm jest swego rodzaju hołdem dla szwajcarskiego zegarmistrzostwa.
Klucz to precyzja
Niewielka korekta kalibru podkreśla kunszt rzemiosła zegarmistrzowskiego z nim związanego. Aby zachować wysoką dokładność, zegarmistrzowie Carl F. Bucherer skupili się na „oddychającej“ sprężynie balansu, która nie ulega żadnej zmianie w całej jej długości.
W tym mechanizmie nie ma przesuwki regulacyjnej
Tempo chodu mechanizmu, czyli częstotliwość pracy jego balansu, kalibrowana jest za pomocą sworzeni. Są to małe ciężarki umieszczone na 4 ramionach balansu, których obrót zmienia moment bezwładności balansu.
Częstotliwość pracy mechanizmu wynosi 28 800 wahnięć na godzinę, a rezerwa chodu wynosi 55 godzin.
Wszechstronność
CFB A2000 ma docelowo pełnić rolę bardzo uniwersalnego, bazowego mechanizmu, który będzie stanowił podstawę do kolejnych jego modyfikacji poprzez dokładanie kolejnych komplikacji konstrukcji.
Jego bazowa struktura została zaprojektowana tak, by móc stosować ją w przyszłych modelach marki. Imponujące energia generowana przez obracający się rotor daje siłę napędową, która umożliwia dalsze modyfikacje i dodawania nowych funkcji w ramach postępu prac własnego działu rozwojowego manufaktury CFB.
Nowy mechanizm zadebiutował w nowej kolekcji Manero Peripheral.
Już teraz, po modyfikacji, CFB A2050 - jako pierwszy członek nowej rodziny mechanizmów Carl F. Bucherer - dostarcza następujące wskazania: godzina, minuta, mały sekundnik i data na godzinie 3.
Autor: Paweł Gigauri