• Zegarki marki Czapek Geneve
 • Zegarki marki Steinhart
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Carl F. Bucherer
 • Zegarki marki Doxa
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Glycine
 • Zegarki marki Armin Strom
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Longines
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Perrelet

CERTINA DS PH200M Powermatic 80 – klasyka vintage w nowym wydaniu


Powrót do kategorii

W 2018 roku Certina zaprezentowała reedycje swojego modelu do nurkowania DS PH200M. Mając w swoich historycznych zasobach tak atrakcyjny zegarek nie dziwi fakt, że w czasie mody na reedycje i modele inspirowane zegarkami sprzed lat, także marka Certina sięgnęła właśnie po niego, by zaproponować współczesną wersję. Wersję bardzo zbliżoną do oryginału, choć jednak nie obyło się bez powiększenia wymiarów koperty. W mojej ocenie zegarek ten jest jedną z najciekawszych propozycji w ramach współczesnych modeli utrzymanych w stylu „heritage”, zarówno w tym, ja i wyższym przedziale cenowym.

Zaprezentowana w 2018 roku  targach w Bazylei linia DS PH200M jest bezpośrednim wspomnieniem modelu, który cieszy się powodzeniem i jest poszukiwany przez  kolekcjonerów marki.

CERTINA DS PH200M Powermatic 80 – klasyka vintage w nowym wydaniu

CERTINA DS PH200M Powermatic 80 – klasyka vintage w nowym wydaniu

Zazwyczaj mając do czynienia z zegarkami marki Certina nazwy modeli poprzedza przedrostek DS, będący skrótem od opisywanego na łamach naszego portalu systemu Double Security. Tym razem pojawiło się jeszcze nietypowe PH.

To skrót od określenia Pression Hydrostatique, czyli ciśnienie hydrostatyczne, co możemy po prostu przełożyć na naszą „zwyczajną” wodoodporność do 200 metrów.

Oryginalny model PH200M pochodzi z 1967 roku. Nowa edycja została wzbogacona o szereg elementów wzorowanych na oryginale, a jednocześnie nadających projektom z szalonych lat 60-tym współczesnego wymiaru, tak w zakresie wyglądu jak i wymiarów sensu stricte. W końcu wspomniane lata w ubiegłym wieku w branży zegarkowej były tym czasem, kiedy każdy liczący się producent starał się zaoferować zegarek do nurkowania. A skoro użyłem słowa wymiar, to warto wspomnieć, że pierwowzór miał średnicę koperty ok. 40 mm. Był duży jak na swoje czasy, ale dziś oznaczałoby to najwyżej niewielki zegarek.

CERTINA DS PH200M Powermatic 80 – klasyka vintage w nowym wydaniu

CERTINA DS PH200M Powermatic 80 – klasyka vintage w nowym wydaniu

Nowy model DS PH200M Powermatic 80 jak wspomniałem wcześniej ma powiększone, uwspółcześniane wymiary obudowy, zgodnie z oczekiwaniami rynku, na które producent nie może być przecież obojętny, ale o tym za moment.

Tarcza najnowszej wersji jest w kolorze czarnym, jak w pierwszej edycji po „odrodzeniu”. Jej powierzchnia jest lakierowana. Nadrukowano na niej wyraziste prostokątne indeksy i dość długimi kreskami zaprezentowano skalę minutową. Czerwone akcenty w postaci krzyżujących się linii oraz czerwony sekundnik dodają charakteru i są ożywiającym, kontrastowym dodatkiem. Szerokie wskazówki wypełniono masą świecąca Super-LumiNova taką jak ta, z której utworzono indeksy. Na godzinie 3-ciej wygospodarowano miejsce na datownik wskazujący dni miesiąca na białym tle.

CERTINA DS PH200M Powermatic 80 – klasyka vintage w nowym wydaniu

CERTINA DS PH200M Powermatic 80 – klasyka vintage w nowym wydaniu

Całą tarczę, relatywnie niewielkiej średnicy, okala obrotowa, szeroka luneta obracana w jednym kierunku. Na jej czarnej wkładce naniesiono podziałkę minutową z zaznaczeniem w postaci kresek każdej minuty. Taki zabieg spowodował, że tarcza z wyrazistą podziałką ma optycznie jakby dołożoną drugą podziałkę na lunecie w tej samej stylistyce. Dla niektórych ten zabieg wizualny może być postrzegany jako zbyt wiele. Moim zdaniem to właśnie element rozpoznawczy i jedna z głównych atrakcji tego zegarka.

To zestawienie pozwala zauważać od razu z jakim zegarkiem mamy do czynienia. Wkładka pierścienia jest anodowana. To jednak nie wszystko. Certina zdecydowała się na dość śmiały krok. W zegarku wodoodpornym do 200 m zastosowane hesalitowe wypukłe szkło. Dzięki temu uzyskano świetny wygląd, który wprost nawiązuje do pierwowzoru. W ramach polepszania każdego elementu, szkło ma naniesioną od wewnątrz powłokę antyrefleksyjną a wierzch pokrywa odporna na zarysowania powłoka NEX Scratchguard.

CERTINA DS PH200M Powermatic 80 – klasyka vintage w nowym wydaniu

CERTINA DS PH200M Powermatic 80 – klasyka vintage w nowym wydaniu

Kolejnym elementem charakterystycznym tego modelu jest dekiel. Zastosowano pełny spód zegarka, który jest wkręcany, a w centralnej części przedstawiony jest kojarzony z nurkowymi zegarkami tego producenta wizerunek żółwia. Skalowany, obracany w jednym kierunku czarny pierścień lunety i wypukły symbol żółwia otoczony karbowanym pierścieniem na deklu zegarka. Kolejna kluczowa cecha wpływająca na ogólny bardzo atrakcyjny wizerunek DS PH200M Powermatic 80 to koperta.

Wykonana jest ze stali szlachetnej i ma średnicę 42,8 mm. Od góry cały korpus zakrywa masywna luneta spod której wystają jedynie łagodnie wyprowadzone uszy i umieszczona na godzinie 3-ciej spora, prosta i wygodna w obsłudze koronka. Uszy są dobrze wyprofilowane, łagodnie kierując się ku dołowi. Ich górne powierzchnie jak i boki koperty są precyzyjnie satynowane za pomocą szczotkowania.

Linia boczna jest dość wąska, co optycznie czynie ten zegarek filigranowym, mimo, że luneta ma swoją grubość, a przecież także szkło hesalitowe mocno wystaje.

CERTINA DS PH200M Powermatic 80 – klasyka vintage w nowym wydaniu

CERTINA DS PH200M Powermatic 80 – klasyka vintage w nowym wydaniu
Co nowego w prezentowanej odsłonie modelu DS PH200M Powermatic 80?

Na szczęście niewiele, bo ryzykowne i trudne jest poprawianie bardzo udanego projektu.

W nowym wydaniu chciano wpłynąć na wizerunek zegarka, by był odbierany jako nieco bardziej elegancki. Nowa wersja modelu do nurkowania jest więc z tego powodu oferowana na stalowej bransolecie typu mesh Milanese. Charakter zegarka możemy łatwo zmienić samodzielnie, ponieważ w zestawie jest także płócienny pasek typu NATO.

Sercem DS PH200M Powermatic 80 jest ciągle nowoczesny, ale sprawdzony już szwajcarski mechanizm Eta ETA Powermatic 80.111. Ten mechanizm bez problemów funkcjonuje na rynku już kilka lat. Jego ważną cechą, bardzo praktyczną w użytkowaniu jest spora, bo 80 godzinna rezerwa chodu.

CERTINA DS PH200M Powermatic 80 – klasyka vintage w nowym wydaniu

Podsumowując, mamy do czynienia z ciekawym zestawem, którego podstawą jest jeden z najbardziej udanych - moim zdaniem - zegarków opartych na sięganiu do korzeni.

Tym atrakcyjniejsza jest ta propozycja, gdy spojrzymy na nią w kontekście atrakcyjnej ceny, która katalogowo wynosi w tym zestawieniu 3 090 złotych. Otrzymujemy za nią świetny, wytrzymały zegarek o nieprzesadzonych rozmiarach, atrakcyjnym designie, udanie nawiązujący do pierwowzoru i sprawdzający się jako codzienny zegarek, choć z pełną możliwością zanurzenia na spore głębokości.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Certina znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – CERTINA.

Adrian Szewczyk

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 13

MAGAZYN ZIP NR 13 - wydanie rocznicowe!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Matura z wiedzy o zegarkach - Edycja 2
Aerowatch 420

REKLAMA

Glycine 420

REKLAMA

Qlock Two 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Alpina 420

REKLAMA

Prezentujemy: Vostok Europe Expedit...
Prezentujemy: Vostok Europe Expedit...
19.06.2019
Schaumburg Urbanic Moon Crater – ze...
Schaumburg Urbanic Moon Crater – ze...
02.07.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Armin Strom
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Carl F. Bucherer
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Chopard
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Czapek Geneve
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Doxa
Zegarki marki Emile Chouriet
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Eterna
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Glycine
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Longines
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Tag Hauer
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki Ulysse Nardin
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco