• Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Doxa
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Armin Strom
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Czapek Geneve
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Carl F. Bucherer
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Glycine
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Longines
 • Zegarki marki Steinhart
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Aerowatch

BALL Engineer Hydrocarbon AeroGMT II Automatic


Powrót do kategorii

Marka Ball pojawiła się na naszym rynku niedawno, ale - można powiedzieć - z przytupem. To firma, której obecności na polskim rynku wyczekiwało grono fanów zegarmistrzostwa, a konkretnie oczekiwane były oczywiście zegarki Ball. Modele tej marki w ramach prywatnego importu były u nas znane, a zdobywały uznanie za takie cechy, jak atrakcyjny wygląd, świetna jakość wykonania i trytowe podświetlenie. Dziś, kiedy oficjalnie marka funkcjonuje na polskim rynku, ma tu dystrybutora i bez większego problemu można na żywo obejrzeć wiele modeli Ball, mamy nareszcie szeroki dostęp do kolekcji zegarków tego producenta.

Ponadto kolejne nowe modele trafiają na nasz rynek, także nowości.

W niniejszym artykule zaprezentujemy model Engineer Hydrocarbon AeroGMT II, którego producent nazywa „zegarkiem lotniczym GMT z najjaśniejszą na świecie lunetą”.

BALL Engineer Hydrocarbon AeroGMT II Automatic

BALL Engineer Hydrocarbon AeroGMT II Automatic

Każdy zegarek BALL zapewnia natychmiastową widoczność i łatwy odczyt czasu nawet przy słabym oświetleniu, ale nasz dzisiejszy bohater wprowadza to „świecenie” nowy poziom.

Zegarek wyposażono w aż 43 rurki z trytowym gazem H3, z czego 19 umieszczono na indeksach godzinowych i wskazówkach, a pozostałe podświetlają 24-godzinną skalę znajdującą się na obrotowym pierścieniu. W zegarku tym połączono podświetlenie trytowe z masą SuperLuminova, która została nałożona na wewnętrzną skalę 24-godzinną.

Dzięki temu bezproblemowo można odczytać czas aż w 3 strefach, nawet w całkowitej ciemności. Zegarek zaprojektowano jako profesjonalne narzędzie dla komercyjnych pilotów.

BALL Engineer Hydrocarbon AeroGMT II Automatic

BALL Engineer Hydrocarbon AeroGMT II Automatic

Biorąc pod uwagę jego parametry techniczne, można być spokojnym o to, że nadaje się doskonale do tej roli. Kontynuując wątek parametrów, warto wspomnieć też, iż także wytrzymałość to cecha immanentna większości zegarków marki Ball.

Engineer Hydrocarbon AeroGMT II jest w stanie absorbować uderzenia nawet do 7 500Gs i może „pochwalić się” zabezpieczeniem antymagnetycznym na poziomie 4800 A / m. O standardowe cechy wytrzymałościowe dba koperta wykonana ze stali szlachetnej o średnicy 42 mm i 13,82 mm grubości. Kopertę wyposażono dodatkowo w opatentowany system ochrony koronki zapewniający jej uszczelniane, ale także zabezpieczający przed uszkodzeniami z powodu uderzeń.

BALL Engineer Hydrocarbon AeroGMT II Automatic

BALL Engineer Hydrocarbon AeroGMT II Automatic

Tarcza jest odzwierciedleniem wizji projektantów firmy Ball w zakresie cyferblatu zegarka lotniczego. Zachowano cechę niezbędną, jaką stanowi czytelność w każdych warunkach. Czarne matowe tło o subtelnej strukturze jest uzupełnione odpowiednimi podziałkami. Na samej krawędzi tarczy znajdziemy skalę minutową w postaci nadrukowanych wąskich kresek.
Jako indeksy godzinowe zastosowano trytowe rurki, jednakże cztery główne indeksy, czyli 3, 6, 9 i 12 są podwójne. Oznaczenia godzin umieszczono nad rurkami na skośnym pierścieniu dystansującym.

Bliżej centrum tarczy, jako kolejny krąg oznaczeń zastosowano skalę 24-godzinną nadrukowaną za pomocą białej masy luminescencyjnej, która świeci na niebiesko.

Czas na niej wskazuje dodatkowa wskazówka GMT. Pomalowano ją na kolor czerwony, a zakończenie grotem ma przedłużenie, na którym umieszczono rurkę z trytem. Wskazówki godzinowa i minutowa są bardzo dobrze widoczne.

BALL Engineer Hydrocarbon AeroGMT II Automatic

Wskazówkom nadano typowo „pilotowy” kształt. W dzień są dobrze widoczne, ponieważ zabarwiono je w kolorze białym, a w ciemności za czytelność odpowiadają trytowe rurki odpowiedniej długości emitujące pomarańczowe światło. Poza tym na tarczy, w tradycyjnym miejscu, w górnej połowie, umieszczono logo firmy, a po drugiej stronie, poniżej osi wskazówek informację o certyfikacie chronometru i funkcji GMT. Tarczę chroni sferyczne szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną, które okala kolejna ciekawostka.

Obrotowy w obie strony dwukolorowy, czarno czerwony pierścień (lub cały czarny), który ma zamieszczoną skalę 24-godzinną. Skala ta świeci na zielony kolor, czyli firmową barwę Ball.

BALL Engineer Hydrocarbon AeroGMT II Automatic

BALL Engineer Hydrocarbon AeroGMT II Automatic

BALL Engineer Hydrocarbon AeroGMT II Automatic

Świeci bez naświetlania, ponieważ pod indeksami wyciętymi w szafirowej wkładce umieszczono także „zasobniki” z trytem. Cała kompozycja w ciemności wygląda imponująco.

Dekiel zegarka jest pełny i wkręcany. Na jego zewnętrznej krawędzi wygrawerowano nazwy najważniejszych miast symbolizujących poszczególne strefy czasowe. Bliżej środka jest naniesiona skala informująca o przesunięciu czasowym wobec uniwersalnego wskazania, a w centralnej części wygrawerowano wizerunek siatki geograficznej i podstawowe informacje o zegarku. Ball Engineer AeroGMT II dostępny jest na bransolecie, o której jakości nie trzeba nic pisać, gdyż firma Ball słynie z bardzo dobrze wykonanych bransolet.

BALL Engineer Hydrocarbon AeroGMT II Automatic

BALL Engineer Hydrocarbon AeroGMT II Automatic

Zastosowano w niej opatentowane, potrójne zapięcie z naniesionym logo.  Nieco tańsza jest wersja tego modelu oferowana wraz z gumowym paskiem i klasyczną klamrą na pin. W kopercie zegarka umieszczono szwajcarski mechanizm BALL RR1201-C posiadający naciąg automatyczny. Mechanizm jest certyfikowany przez COSC, a powstał na bazie Eta 2824, do którego zaimplementowano funkcje GMT.

BALL Engineer Hydrocarbon AeroGMT II jest w mojej ocenie świetnym i nietuzinkowym sportowym zegarkiem.

BALL Engineer Hydrocarbon AeroGMT II Automatic

BALL Engineer Hydrocarbon AeroGMT II Automatic

Śmiało może być używany jako narzędzie pilota, ale i zwyczajny miłośnik tego typu zegarków znajdzie w nimi ponadprzeciętnie dużo cech sprawiających radość. Sprawdzi się jako codzienny zegarek, a poziom zabezpieczeń i wodoodporność do 100 metrów pozwoli znieść także trudne warunki eksploatacji pod wodą. Biorąc pod uwagę możliwości i jakość wykonania, jaką oferuje firma Ball, ceny skalkulowano na adekwatnym poziomie.

Wersja wyposażona w bransoletę wyceniona jest katalogowo na kwotę 13 690 złotych, a wersja oferowana z gumowym paskiem na 12 990 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Ball Watches znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – BALL WATCHES.

Adrian Szewczyk

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 13

MAGAZYN ZIP NR 13 - wydanie rocznicowe!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Matura z wiedzy o zegarkach - Edycja 2
Qlock Two 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

Aerowatch 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Alpina 420

REKLAMA

Glycine 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Xicorr – model Warszawa 200 w wersj...
Xicorr – model Warszawa 200 w wersj...
02.11.2018
DAVOSA Ternos Professional Black Su...
DAVOSA Ternos Professional Black Su...
08.11.2018

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Armin Strom
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Carl F. Bucherer
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Chopard
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Czapek Geneve
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Doxa
Zegarki marki Emile Chouriet
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Eterna
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Glycine
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Longines
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Tag Hauer
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki Ulysse Nardin
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco