• Zegarki marki Oris
  • Zegarki marki Davosa
  • Zegarki marki Epos
  • Zegarki marki Aerowatch
  • Zegarki marki Omega
  • Zegarki marki Błonie
  • Zegarki marki Montblanc
  • Zegarki marki Junghans
  • Zegarki marki Certina
  • Zegarki marki Orient Star
  • Zegarki marki G-SHOCK
  • Zegarki marki Seiko
  • Zegarki marki Prim
  • Zegarki marki Perrelet
  • Zegarki marki Frederique Constant
  • Zegarki marki Michel Herbelin
  • Zegarki marki Vostok Europe
  • Zegarki marki Roamer
  • Zegarki marki Aviator Swiss Made
  • Zegarki marki Bulova
  • Zegarki marki Tissot
  • Zegarki marki Grand Seiko
  • Zegarki marki Luminox
  • Zegarki marki Citizen
  • Zegarki marki Orient
  • Zegarki marki Ball
  • Zegarki marki Alpina
  • Zegarki marki Rado
  • Zegarki marki Atlantic

IWC Portugieser Chronograph Automatic Edition „150 Years”


Nie wiem czy inni miłośnicy zegarków mają podobne skojarzenia, ale gdy słyszę „IWC Portugieser”, hasło to wywołuje u mnie natychmiastową reakcję i przed oczami ukazuje mi się konkretny obraz. Zegarek z jasną tarczą, w kopercie wykonanej ze stali szlachetnej lub ze złota, arabskie indeksy godzinowe, a minutowe w postaci malutkich okrągłych kropek. Do tego eleganckie wskazówki w postaci wydłużonych liści i dwie dodatkowe tarcze: jedna na godzinie 12-tej, a druga na 6-tej. Oczywiście klasyczna w kształcie koperta, z łagodnie wypuszczonymi uszami i wąską lunetą. To dla mnie typowy „portugalczyk”.

Między innymi takim właśnie zegarkiem firma IWC postanowiła uczcić swoje 150-lecie.

Firma IWC jest w podejściu do nowych modeli trochę podobna do producenta samochodów Audi – kolejne modele aut tej marki są do siebie podobne, a tylko wprawne oko miłośnika zauważa, że mamy do czynienia z następna generacją.

IWC Portugieser Chronograph Automatic Edition „150 Years”

I właśnie o  to chodzi, to jest zaleta, dlatego podobnie postępuje marka IWC w przypadku tej linii, która jest jednym z filarów kolekcji i bodaj najpopularniejszym zegarkiem producenta z Schaffhausen. To wizytówka marki IWC, więc żaden z miłośników tejże kolekcji nie oczekuje radykalnych zmian, tylko raczej subtelnego podążania z duchem czasu z zachowaniem najważniejszych cech.

Wszystkie cechy, za które pokochaliśmy „portugalczyka” pozostały.

IWC Portugieser Chronograph Automatic Edition „150 Years”

IWC Portugieser Chronograph Automatic Edition „150 Years”

Zaprezentowane w tym roku modele mają taką samą kopertę, lunetę, wskazówki, indeksy i układ dodatkowych tarcz. To się nie zmieniło. Średnica koperty  wynosi 41 mm, a grubość 13,1 mm. Lakierowana tarcza przypominająca emalię dostępna jest teraz w limitowanej, jubileuszowej wersji w kolorze niebieskim z  białymi indeksami i rodowanymi wskazówkami lub w białej z czarnymi indeksami i niebieskimi wskazówkami.

Całość projektu zachowała prostotę i czystość formy nie tracąc nobliwości i specyficznej sportowej elegancji. Duże znaczenie w odbiorze jubileuszowych modeli ma powierzchnia tarczy. Lakierowanie w tym wypadku to kilka po kolei nakładanych i polerowanych warstw, by dać końcowy efekt w postaci połysku do złudzenia przypominającego powierzchnię z ceramiki.

IWC Portugieser Chronograph Automatic Edition „150 Years”

IWC Portugieser Chronograph Automatic Edition „150 Years”

Także układ dodatkowych tarcz pozostał ten sam. Są one lekko zagłębione z zaoblonymi krawędziami, co także nawiązuje do wykończeń tarcz ceramicznych. Subtarcza znajdująca się pod godziną 12-tą to 30 minutowy licznik minut stopera, a ta nad godziną 6-tą to tarcza małego sekundnika. Po prawej nadrukowano logo marki, a po lewej informacje o rodzaju naciągu i dodatkowej komplikacji konstrukcji mechanizmu.

Mimo zachowania układu wskazań na cyferblacie, mamy do czynienia z nowym mechanizmem. Do tej pory był to zmodyfikowany, ale ogólnie dobrze znany i ceniony mechanizm Eta 7750 oznaczony przez IWC jako 79350. W jubileuszowym limitowanym modelu to kaliber 69355 pochodzący z nowej rodziny mechanizmów serii 69000.

IWC Portugieser Chronograph Automatic Edition „150 Years”

Został on opracowany od podstaw wraz z należącymi, tak jak IWC, do grupy Richemont zakładami Val Fleurier. Mechanizm ten ma pełnić funkcję kalibru bazowego ze stoperem.

Wyposażony został w system naciągu automatycznego Richemont Standard zbliżonego do znanego z IWC naciągu w systemie Pellaton. Mechanizm został zoptymalizowany do masowej produkcji i łatwego serwisowania. Np. elementy wymagające smarowania są rozmieszczone na jednym poziomie. Ogólnie podejście było takie, by stworzyć w miarę prosty i niezawodny mechanizm, bez udziwnień i niesprawdzonych technologii, a zarazem rozsądny pod względem kosztów produkcji. Zanim wprowadzono go do dostępnych zegarków, 500 szt. było intensywnie eksploatowanych przez 1,5 roku.

W efekcie mamy otrzymać własny, dopracowany mechanizm IWC bez znaczącego wzrostu kosztów zakupu zegarka. I to dobry kierunek, tym bardziej, że mechanizm wygląda bardzo atrakcyjnie dla oka.

IWC Portugieser Chronograph Automatic Edition „150 Years”

Ażurowany wahnik z wprasowanym złotym medalionem z informacją o 150 latach firmy, dookoła poprowadzone pasy genewskie i groszkowanie niżej – to atrakcyjny widok, który możemy podziwiać dzięki przeszkleniu szafirowym szkłem, przykręcanego 4 śrubkami dekla.

Mechanizm łożyskowany jest na 33 kamieniach i regulowany w 5 pozycjach. Pełny naciąg sprężyny oznacza co najmniej 46 godzin rezerwy chodu przy częstotliwości pracy balansu wynoszącej 28 800 wahnięć na godzinę.

IWC Portugieser Chronograph Automatic Edition „150 Years”

IWC Portugieser Chronograph Automatic Edition „150 Years”

Poza wskazaniem czasu mamy do dyspozycji także komplikację konstrukcji mechanizmu w postaci stopera, dla komfortu obsługi wyposażonego w koło kolumnowe.

Cały mechanizm składa się ze 194 części.

Tak biała, jak i niebieska wersja zegarka jubileuszowego są dostępne w limitowanej liczbie 2000 sztuk. Dostarczane wraz z wysokiej jakości paskiem w kolorze czarnym, wykonanym ze skóry aligatora, ze składanym podwójnym zapięciem.

IWC Portugieser Chronograph Automatic Edition „150 Years”

IWC Portugieser Chronograph Edition „150 Years”  kierowany jest zapewne w dużej mierze do miłośników linii Portugieser oraz marki, ale też do każdego, kto szuka eleganckiego zegarka o sportowym charakterze. IWC Portugieser spełnia te warunki i zapewne oczekiwania.

Wodoodporność na poziomie 30 metrów pewnie wystarczy do użytku na co dzień, jednak nie ukrywam, że wolałbym trochę więcej. Nie zmienia to faktu, że to bardzo udany zegarek i pewnie znajdzie wielu nabywców.

Cena IWC Portugieser Chronograph Edition „150 Years” to 8 100 Euro, czyli około 33 000 złotych.


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Premierowy pokaz nowych zegarków Po...
Premierowy pokaz nowych zegarków Po...
17.09.2018
Prezentujemy: DOXA Grande Metre Ske...
Prezentujemy: DOXA Grande Metre Ske...
21.09.2018

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco