• Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Montblanc

Testujemy: Frederique Constant HYBRID Manufacture – zegarek w wersji 3.0!


Frederique Constant to firma, której historia odbiega od dziejów większości popularnych szwajcarskich producentów zegarków. Odbiega głównie dlatego, że nie jest tak długa. Firma ta powstała bowiem w 1988 roku, zatem nie może pochwalić się wiekową tradycją i wielkimi osiągnięciami z „dawnych czasów”, kiedy przemysł zegarmistrzowski powstawał. Z drugiej strony doskonale wiemy, że często dawne osiągnięcia i dawna pozycja jakiegoś przedsiębiorstwa produkującego zegarki ma niewiele wspólnego z tym, co oferowane jest przez te marki dziś. Frederique Constant miał zatem niejako czystą kartę do zapisania, a wspomniana „wiekowa historia” - mimo, że dobrze ją mieć - nie jest wcale konieczna, by dumnie i z podniesioną głową „rozpychać” się w zegarkowym świecie.

Dziś możemy powiedzieć, że ta czysta karta zapisywana jest bardzo szybko, co więcej – historia Frederique Constant pisana jest złotymi zgłoskami. Obecni aktualnie na rynku producenci zegarków zdecydowanie muszą uważnie przyglądać się dynamicznemu rozwojowi tej genewskiej manufaktury, a wielu z nich niewątpliwie podziwia i chciałoby naśladować jej poczynania.

Frederique Constant HYBRID Manufacture – zegarek w wersji 3.0!

Tak więc założona w 1988 roku manufaktura zegarkowa produkuje wysmakowane i stonowane zegarki, które określiły charakterystyczny i rozpoznawalny styl marki. Modele eleganckie i casualowe to trzon kolekcji, a klasyczny wygląd oraz wyszukane, ale gustowne zdobienia są nieodłącznymi cechami każdego zegarka, który opuszcza bramy genewskiej manufaktury. Na naszym rynku firma ma bardzo dobrą, ugruntowaną pozycję, ponadto - moim zdaniem - ma także ogromny wkład w ubogacenie go.

Dzięki Frederique Constant wielu miłośników czasomierzy mechanicznych może pozwolić sobie na zegarek z manufakturowym mechanizmem szwajcarskiego producenta, dodatkowo charakteryzujący się ponadczasową stylistyką i jakością wykonania na najwyższym poziomie, nie płacąc horrendalnych kwot. Jest tak dlatego, iż jednym z celów firmy, który jest na bieżąco realizowany, to oferowanie zegarków na najwyższym poziomie za możliwie jak najatrakcyjniejsze ceny. Dodatkowo firma co rusz zaskakuje innowacjami.

Prezentujemy jedną z nich, która jest bardzo odważnym krokiem w świecie tradycyjnego zegarmistrzostwa, a zarazem stanowi duże osiągnięcie techniczne i technologiczne.  

Frederique Constant HYBRID Manufacture – zegarek w wersji 3.0!

Frederique Constant HYBRID Manufacture – zegarek w wersji 3.0!

Frederique Constant HYBRID Manufacture – zegarek w wersji 3.0!

W lutym bieżącego roku w Nowym Jorku firma Frederique Constant przedstawiła „zegarek w wersji 3.0”. Patrząc na to określenie można domyślić się, że chodzi o jakąś poważną innowację w zegarmistrzostwie.

I moim zdaniem tak właśnie jest.

Model HYBRID Manufacture to połączenie tradycyjnego, szwajcarskiego rzemiosła zegarmistrzowskiego z tym, co dziś niesie za sobą dynamiczny rozwój technologii oraz jej nowe możliwości związane z miniaturyzacją, bezprzewodowymi połączeniami itp. Nie ma przecież po co udawać, że tzw. smartwatche nie istnieją, a tym bardziej, że nie mają wpływu na klasyczne zegarmistrzostwo, a co za tym idzie, na sprzedaż zegarków mechanicznych i elektronicznych. Mają wpływ, i to całkiem spory. Samo urządzenie Apple Watch sprzedaje się w ilości kilkunastu milionów egzemplarzy nie będąc przecież produktem tanim i dostępnym dla każdego, tylko relatywnie kosztowny. Kosztownym tym bardziej, jeśli weźmiemy pod uwagę zastosowane w nim rozwiązania technologiczne, które „starzeją się” w szybkim tempie i dość szybko są zastępowane nowszymi. Dodatkowo nie każdy z zegarkomaniaków jest w stanie przełknąć niemal komputer na ręku zamiast mechanicznego zegarka.

Właśnie w tym obszarze Frederique Constant zaskoczył wszystkich proponując połączenie dwóch zupełnie innych światów.

Frederique Constant HYBRID Manufacture – zegarek w wersji 3.0!

Frederique Constant HYBRID Manufacture – zegarek w wersji 3.0!

Frederique Constant HYBRID Manufacture – zegarek w wersji 3.0!

Wprawdzie wcześniej powstał już Horological Smartwatch od tego samego producenta, będący połączeniem zegarka kwarcowego z analogowymi wskazaniami i funkcjami dostępnymi po połączeniu z telefonem. Teraz jednak jest to kolejny krok dalej.

Kierując się terminologią zaproponowaną przez genewską manufakturę, do tej pory dostępne były zegarki mechaniczne lub kwarcowe oferujące funkcje związane ze wskazaniem i pomiarem czasu, takie jak stoper, różnie rozbudowane kalendarze, wskazania faz Księżyca czy alarmy. To jakby jedna kategoria - zegarek właściwy, zegarek 1.0.
Coraz bardziej popularne od kilku lat smartwatche z niezliczoną ilością funkcji, to zegarki 2.0. Połączenie tych dwóch światów to zegarki hybrydowe, czyli 100% mechaniki połączone z cyfrowym implantem do obsługi dodatkowych funkcji. Zegarek 3.0.

To ciekawa i niemal rewolucyjna koncepcja. Mamy bowiem do dyspozycji tradycyjny mechanizm z naciągiem automatycznym, co istotne – manufakturowy!, który jest umieszczony w jednej obudowie z elektronicznym modułem posiadającymi swoje własne zasilanie i łączący się bezprzewodowo ze smartfonem.

Frederique Constant HYBRID Manufacture – zegarek w wersji 3.0!

Przyjrzyjmy się zatem dokładnie rewolucyjnej nowości Frederique Constant.

Patrząc na model Hybrid Manufacture widzimy standardowy zegarek w eleganckim, ale uniwersalnym stylu, łatwo kojarzonym z tą marką. Widzimy klasyczną okrągłą kopertę oraz odpowiednie wskazania na tarczy, oczywiście w pełni analogowe. Okrągła koperta jest w całości polerowana i ma prostopadle wyprowadzone uszy zagięte ku dołowi. Obłe boki i również obła, nieco węższa od całości luneta wraz ze wspomnianymi uszami i cebulkowatą koronką tworzą klimat zegarka o aspiracjach „na eleganta”, choć nie całkiem typowego. To klasyczny, ponadczasowy styl o eleganckim charakterze.

Średnica koperty to 42,5 mm, 12,8 mm grubości i 49 mm wysokości, czyli od ucha do ucha. Wymiary tego zegarka to obecnie uniwersalny standard. I taki ma być ten zegarek.

Klasyczny i elegancki, ale nadal uniwersalny.

Klimat buduje nie tylko styl koperty, ale przede wszystkim tarcza. Testowana przez nas wersja Hybrid Manufacture ma ją utrzymaną w ciemnej kolorystyce, dodatkowo jest to wersja bardzo atrakcyjna pod względem projektu. Tarcza prezentuje wiele różnych wskazań, ale twórcom udało się zachować porządek i czystość formy, choć udało się także „przemycić” nowoczesne akcenty.

Frederique Constant HYBRID Manufacture – zegarek w wersji 3.0!

Frederique Constant HYBRID Manufacture – zegarek w wersji 3.0!

Frederique Constant HYBRID Manufacture – zegarek w wersji 3.0!

Frederique Constant HYBRID Manufacture – zegarek w wersji 3.0!

Wskazówki w stylu dauphine w połączeniu z nakładanymi podłużnymi i polerowanymi indeksami z bardzo wąskimi kreseczkami wykonanymi z masy luminescencyjnej, zakończonymi grotami zwróconymi do środka tarczy tworzą czytelny układ. Dla poprawienia widoczności w słabych warunkach oświetlenia także na wskazówkach umieszczono masę luminescencyjną, nie zaburzając nadanego im dość subtelnego charakteru. Wspomniane indeksy umieszczono na nieco zagłębionym, gładkim pierścieniu. Przy jego zewnętrznej krawędzi jest umiejscowiony minimalnie wyżej, węższy pierścień, który na obu swoich krawędziach jest przyozdobiony wzorem przypominającym karbowanie i nawiązującym do centralnej części tarczy. Pomiędzy wzorami nadrukowano białym lakierem bardzo wąskie indeksy minutowe.

Wspomniany centralny obszar tarczy jest także nieco wyżej niż część z indeksami. Krawędź zewnętrzna tego obszaru ma taki wzór, jak zewnętrzny pierścień, a wnętrze tak wydzielone jest giloszowane na wzór tzw. „clous de paris”. Po lewej nadrukowano nazwę firmy oraz napis Geneve, czyli oznaczenie miejsca, gdzie znajduje się siedziba marki. Po drugiej stronie, pochyłą nowoczesną czcionką widzimy napis HYBRID, który jako pierwszy zdradza ukrytą we wnętrzu koperty tajemnicę. To jest właśnie ten wspomniany nowoczesny akcent.

Nowoczesna czcionka być może nie do końca pasuje do klasycznego stylu całości. Takie zdania słyszałem, choć mnie ona zupełnie nie przeszkadza stanowiąc symetryczne uzupełnienie naapisów po lewej stronie i informując jednoczenie, że nasz zegarek jest wyjątkowy. Pod wskazówkami na godzinie 6-tej umieszczono małą tarczę na której delikatna, niemal eteryczna wskazówka w białym kolorze precyzyjnie wskazuje dzień miesiąca. Taka forma wskazań datownika jest już dziś niemal cechą charakterystyczną manufakturowych mechanizmów Frederique Constant.

Frederique Constant HYBRID Manufacture – zegarek w wersji 3.0!

Frederique Constant HYBRID Manufacture – zegarek w wersji 3.0!

Po przeciwległej stronie na godzinie 12-tej jest dużo mniej subtelna tarcza. Wyraźnie ją zaznaczono niebiesko białym pierścieniem z 24 godzinną skalą. Wewnątrz jest jeszcze druga podziałka do 100. Wskazówka jest taka sama, jak w datowniku, ale o tej tarczy napiszę w dalszej części recenzji.

Zegarek wygląda klasycznie i trudno podejrzewać, że kryje w sobie sporą niespodziankę, choć wspomniana skala na małej tarczy oraz napis „HYBRID” dają do myślenia. Podobnie jak prostokątny przycisk znajdujący się pomiędzy godziną 9-tą a 10-tą, na boku koperty. Nasza czujność jest jeszcze bardziej usypiana, kiedy spojrzymy na zegarek od strony eleganckiego, przeszklonego dekla. Widzimy wtedy atrakcyjnie zdobiony, tradycyjny mechanizm z automatycznym naciągiem.

Frederique Constant HYBRID Manufacture – zegarek w wersji 3.0!

Frederique Constant HYBRID Manufacture – zegarek w wersji 3.0!

Na pierwszym planie jest mocno ażurowany wahnik w złotym kolorze z wygrawerowaną nazwą firmy i dumnym napisem „Manufacture”. Niżej widoczna jest płyta z poprowadzonymi dookoła pasami genewskimi i półkolistym wycięciem, w którym widać pracujące koło balansowe. Widoczne najbardziej na zewnątrz płyty mechanizmu są misternie perełkowane. Śrubki zabarwiono na niebiesko, a wygrawerowane informacje są wypełnione lakierem, dzięki czemu pozostają w kolorze złotym. Całość do bardzo przyjemny dla oka widok. Szczególnie w sytuacji, w której coraz częściej nowe mechanizmy różnych producentów projektowane są w bardzo nowoczesnym, technicznym stylu, w którym nie ma miejsca na urzekające klasyczne zdobienia. Tu mamy ukłon wobec tradycjonalistów.

Czyli, biorąc pod uwagę dotychczas zaprezentowane elementy, to przecież zwykły zegarek mechaniczny. Owszem, z własnym, pięknie wykończonym mechanizmem, atrakcyjną wizualnie i elegancką tarczą oraz kopertą. Świetnie wykonany, ale zwykły. Otóż nie!

Cała niespodzianka i innowacja kryje się w tej części mechanizmu, który jest zakryty tarczą. Więc wracamy właśnie do niej – poza standardowym czasem i datownikiem, których wskazania realizuje w pełni mechaniczny układ, mamy jeszcze na godzinie 12-tej wspomnianą wyżej tarczę, którą można by, posługując się terminologią medyczną, nazwać implantem. Jej zakres informacji jest wskazywany dzięki wbudowanemu w mechanizm układowi elektronicznemu a „wywoływanie” odczytu następuje za pomocą wspomnianego wcześniej przycisku znajdująco się z boku koperty.

Frederique Constant HYBRID Manufacture – zegarek w wersji 3.0!

Frederique Constant HYBRID Manufacture – zegarek w wersji 3.0!

Pod płytą mechanizmu, w jego północno zachodniej i północnej części ukryto nieco elektroniki. Podstawowe wskazania tego układu są początkowo ograniczone, może to być np. druga strefa czasowa na 24 godzinnej skali, ale możliwości jest więcej. Warunkiem jest jednak sprzężenie ze smartfonem. Połączenie jest oczywiście bezprzewodowe. Uzyskujemy wtedy możliwość tzw. monitorowania swojej aktywności i snu.

To funkcje mające na celu ułatwienie dbania o swój stan zdrowia. Jest wielu amatorów tego typu aplikacji i możliwości. Moda na zdrowy tryb życia spowodowała pojawienie się aplikacji na telefon ułatwiających to zadanie. Kolejnym etapem było wykorzystanie do tego smartwatchy. Nasza mechaniczna hybryda ze „smart” układem także to umożliwia.

Funkcje typowo oczekiwane od zegarka smart to:

•    Activity tracker - zliczanie liczby wykonanych kroków, spalonych kalorii i całkowity, przebyty dystans – nawet z niej korzystam ;)
•    Active alerts - możliwość ustawienia alarmów przypominających o koniecznej aktywności ruchowej w ciągu dnia.
•    Dynamic coach - sugestie, wskazówki, informacje przekazywane specjalnie dla użytkownika oparte na pomiarach jego aktywności i monitorowania snu
•    Sleep Monitoring - zawiera szczegółowe informacje na temat, ile czasu spędzono w głębokim, lekkim śnie czy na jawie. Klinicznie udowodnione śledzenie snu z trafnością na poziomie 95%. Warunkiem jest zegarek na ręce lub…. pod poduszką.
•    Sleep alarm – to alarm, który umożliwia pobudkę w najlepszym, odpowiednim momencie cyklu snu tak, abyś obudzić się wypoczętym.
•    Worldtimer - nie trzeba ustawiać godziny i daty poruszając się w różnych strefach czasowych, Frederique Constant Horological Smartwatch pobiera czas ze smartfonu i wyświetla go automatycznie.

Frederique Constant HYBRID Manufacture – zegarek w wersji 3.0!

Frederique Constant HYBRID Manufacture – zegarek w wersji 3.0!

Mnie zainteresowała inna funkcjonalność – mianowicie możliwość sprawdzania dokładności wskazań czasu, czyli pracy części mechanicznej czasomierza.

Funkcję tę nazwano Calibre Analytics. Odbywa się ona za pomocą czujnika akustycznego - mikrofonu. To jakby wbudowany mini chronokomparator, który pozwala na odczytanie właściwych danych za pomocą aplikacji w telefonie.

Należy od razu zaznaczyć jednak, że nie ma możliwości automatycznej korekty, gdyż części mechaniczna i elektroniczna są zintegrowane w ramach jednej platformy, ale nie są połączone ze sobą mechanicznie w żaden sposób. Są w pełni niezależne od siebie. Także wskazani dowolnej strefy czasowej po wybraniu jej w telefonie jest korzystnym, możemy powiedzieć biznesowym udogodnieniem.

Frederique Constant HYBRID Manufacture – zegarek w wersji 3.0!

Frederique Constant HYBRID Manufacture – zegarek w wersji 3.0!

Całość projektu jest dopieszczona pod każdym względem. Jak pisałem, to pełnoprawny członek rodziny Frederique Constant, a co za tym idzie - otrzymujemy rozpoznawalny klasyczny styl, jakość wykonania na wysokim poziomie, a także szafirowe, lekko wypukłe szkło z wewnętrzną powłoką antyrefleksyjną chroniące tarczę. Również szkło, które służy do przeszklenia dekla jest szafirowe.

Zastosowany w HYBRID Manufacture mechanizm powstaje w zakładach FC – stąd „manufacture” w nazwie. To kaliber FC750. Mechanizm zapewnia 42 godzinną rezerwę chodu, pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć na godzinę i jest łożyskowany na 33 kamieniach. Jak pisałem wyżej, atrakcyjnie wygląda i ucieszy każdego miłośnika mechanicznego zegarmistrzostwa.

Elektroniki nie widzimy, ale ona jest, działa, wskazuje dodatkowe funkcje  i…  potrzebuje energii. Zapewnia ją wbudowany akumulator, który wystarcza na ok. 7 dni pracy. Ładowanie odbywa się za pomocą portu umiejscowionego obok koronki, i następuje po zamocowaniu zegarka w uchwycie  i podłączenia do ładowarki, lub włożeniu całości do pudełka, które też stanowi ładowarkę. Pudełko w przypadku tego modelu jest również wyjątkowe, bo - co bardzo cieszy, jest jednocześnie rotomatem, który zapewnia naciąg sprężyny napędowej, a przez to prace mechanizmu zegarka. Więc odkładając zegarek w uchwycie na wyznaczone stanowisko w pudełku, w tym samym czasie możemy ładować akumulator elektronicznego modułu, jak również utrzymywać naciąg sprężyny głównej. To bardzo wygodne i przemyślane rozwiązanie.

Frederique Constant HYBRID Manufacture – zegarek w wersji 3.0!

Frederique Constant HYBRID Manufacture – zegarek w wersji 3.0!

Frederique Constant HYBRID Manufacture – zegarek w wersji 3.0!

Frederique Constant HYBRID Manufacture – zegarek w wersji 3.0!

Nowość manufaktury Frederique Constant oferowana jest wraz z paskiem wykonanym ze skóry krokodyla w ciekawym szarooliwkowym odcieniu, którego kolor niełatwo oddać na zdjęciach. Dodatkowo pasek ma jasnoniebieskie przeszycie i futrówkę w takim samym kolorze jak nici, co dodaje nieco awangardowego wyglądu.

Pasek zapinany jest na składaną i zatrzaskiwaną klamrę o bardzo finezyjnym, znanym z innych modeli kształcie w postaci ażurowanego herbu firmy. Pasek jest na początku bardzo twardy, ale po ułożeniu się pewnie trzyma zegarek. Ponadto jest wygodny i wygląda na solidnie wykonany, co daje nadzieję na długie użytkowanie.

Dla kogo zatem ten zegarek 3.0?

Trudno jednoznacznie powiedzieć, bo Frederique Constant podążą ścieżką, którą sam wyznaczył i jest pionierem w tej dziedzinie. Z drugiej strony, można spekulować, że część osób sceptycznie podchodzących do zastąpienia swojego zegarka mechanicznego „z duszą” na smartwatcha na takie właśnie rozwiązanie spojrzy łaskawszym okiem – idąc „z duchem czasu”. Wielce prawdopodobne, że zegarek 3.0 ma świetlaną przyszłość.

Frederique Constant HYBRID Manufacture – zegarek w wersji 3.0!

Frederique Constant HYBRID Manufacture – zegarek w wersji 3.0!

Frederique Constant HYBRID Manufacture – zegarek w wersji 3.0!

Może przekonać tradycjonalistów do smartwatchy w wersji light. Tym bardziej, że zgodnie z filozofią Frederique Constant dotyczącą oferowania zegarków najwyższej jakości za rozsądna cenę, zegarek 3.0, czyli HYBRID Manufacture oferowany jest w atrakcyjnej cenie.

Szczególnie, że w zamian otrzymujemy wysokiej jakości szwajcarski zegarek z innowacyjnym, własnym mechanizmem i innowacyjnymi dodatkami. Dodatkowym atutem jest limitacja do 888 sztuk, oraz coś w rodzaju poczucia udziału w eksperymencie, bo to przecież zegarek 3.0.

Frederique Constant HYBRID Manufacture – zegarek w wersji 3.0!
 
Plusy (+) Minusy (-)
 + nietypowe rozwiązanie połączenie mechanizmu klasycznego z elektroniką  - konieczność ładowania baterii modułu elektronicznego
 + mechanizm in-house  - napis Hybrid na tarczy (może nie każdemu odpowiadać taki nowoczesny w stylistyce i wydźwięku napis)
 + atrakcyjny, klasyczny design  
 + wysoka jakość wykonania  
 + świetnie wykonany i wyglądający pasek  
 + atrakcyjna cena  
 + rotomat wysokiej klasy w zestawie (jako pudełko)  
 + aura wyjątkowości i innowacyjności  


Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Frederique Constant znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – Frederique Constant.

Adrian Szewczyk


Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

SEIKO 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Recenzja: DOXA Shark 300L Ceramica ...
Recenzja: DOXA Shark 300L Ceramica ...
11.06.2018
Recenzja: Montblanc TimeWalker Chro...
Recenzja: Montblanc TimeWalker Chro...
28.06.2018

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco