Przedstawiamy: EPOS 3440 Big Moon – rozmiar ma znaczenie (Basel 2018, zdjęcia live)

POWRÓT 25.04.2018 Zegarki
Przedstawiamy: EPOS 3440 Big Moon – rozmiar ma znaczenie (Basel 2018, zdjęcia live)

Epos udowadnia kontrowersyjną tezę, że... rozmiar ma znaczenie! Wszystko za sprawą ekskluzywnej nowości zaprezentowanej podczas tegorocznych targów Baselworld - modelu 3440 Big Moon. To czasomierz, który jest rozszerzeniem kolekcji EPOS Oeuvre d’art i stanowi 7 członka artystycznej rodziny.

Czy ta liczba okaże się szczęśliwa i 3440 zdobędzie tak duże uznanie, jak jego poprzednik?

Wiele na to wskazuje, ponieważ szwajcarski producent serwuje kolekcjonerom i entuzjastom smakowity „kąsek” - zegarek mechaniczny wysokiej jakości z kilkoma nietuzinkowymi komplikacjami konstrukcji mechanizmu. EPOS 3440 Big Moon, zainspirowany jednym z najsłynniejszych dzieł tej marki pod nazwą EPOS 3391 Blue Stars, będzie walczył o wysokie miejsce w swojej klasie i przedziale cenowym.

EPOS 3440 Big Moon

Ponadczasowy design wspomnianego modelu 3391 Blue Stars, który zajmuje zaszczytne miejsce w historii Eposa (jest wymieniony jako kamień milowy całej działalności firmy), jest wyznacznikiem nowego stylu i wskazuje przyszły kierunek rozwoju.

Kierunek, w moim odczuciu, bardzo dobry.  

EPOS 3440 Big Moon

EPOS 3440 Big Moon

EPOS 3440 Big Moon

Wspólne elementy nowego i historycznego modelu to tarcza przypominająca niebo nocą, wraz z jego najpiękniejszymi atrybutami, jak migocące gwiazdy i blask Księżyca. Te elementy nadają zegarkom charakteru i  aury tajemniczości.

Nowatorskie podejście do umiejscowienia faz Księżyca sprawia, że cała konstrukcja potęguje efekt zaskoczenia i wydaje się niezwykle oryginalna. Wszystko to za sprawą wspomnianego już, wyjątkowo okazałego modułu Księżycowego in-house,  przeniesionego na sam szczyt zegarka.

EPOS 3440 Big Moon

Od tej właśnie komplikacji konstrukcji wzięła się nazwa tego modelu, i to owa komplikacja jest w centrum zainteresowania. Co więcej, Księżyc oraz okalające go gwiazdy świecą w ciemności, dzięki substancji luminescencyjnej.

Zainteresowani mają do wyboru cyferblat w kolorze dark-blue, bądź dark-grey. W obydwu opcjach wygląda hipnotyzująco, w znacznej mierze dzięki zachwycającemu szlifowi słonecznemu, który rozpromienia tarczę.

EPOS 3440 Big Moon

EPOS 3440 Big Moon

Trzeba przyznać, że rozmieszczenie wskazania daty jest niemal artystyczne – część z nazwą dnia została naniesiona pomiędzy godziną 4 a 5, zaś ta z miesiącem pomiędzy 8 a 9, i to w dodatku pod nietypowym kątem. Kolejnym smaczkiem jest wskazówka pokazująca numerycznie dzień – w kształcie półksiężyca. Tym samym mamy triple date w pełnej krasie.

Indeksy są relatywnie drobne, co w tym projekcie wychodzi całości na dobre, ponieważ nie zaburza proporcji. Zwłaszcza, że obok tych godzinowych, mamy jeszcze minutowe w formie cieniutkich kresek i numeryczne dla dni. Wydaje się, że w wersji z niebieskim cyferblatem całość wygląda spójniej i bardziej czytelnie, ze względu na większy kontrast kolorystyczny.

EPOS 3440 Big Moon

EPOS 3440 Big Moon

W dolnej części, ponad godziną 6, umieszczono logo marki i kraj pochodzenia. Dzięki temu, że jest proste w formie, nie góruje nad najważniejszym elementem.

Obudowa ze stali szlachetnej jest klasyczna i elegancka oraz dostępna w dwóch tonacjach – srebrnej oraz w kolorze różowego złota (powłoka PVD). Znakomicie uzupełnia ją koronka mająca okrągły kształt, który wizualnie niemal stapia się z obudową i nadaje jej lekko stylu retro.

Tarczę zegarka chroni szafirowe szkło z powłoką antyrefleksyjną, zaś w deklu umieszczono szkło mineralne. Transparentny dekiel to okno, przez które można podziwiać bogato zdobione serce modelu Big Moon – świetnie znany mechanizm ETA 2892 kaliber z automatycznym naciągiem.

EPOS 3440 Big Moon

EPOS 3440 Big Moon

Mechanizm łożyskowany jest na 21 kamieniach, a jego balans pracuje z częstotliwością oscylacji wynoszącą 28 800 wahnięć na godzinę, z przyjemną w użytkowaniu, 42-godzinną rezerwą.

Koperta EPOS 3440 Big Moon mierzy 42 milimetry średnicy, zaś jego grubość to 11 milimetrów. Trudno mówić o ekstremalnym przeznaczeniu tego rodzaju zegarka, stąd wodoodporność na poziomie 5 ATM jest w zupełności wystarczająca.

Całości dopełnia pasek wykonany z naturalnej skóry, w kolorze czarnym bądź brązowym. Dostępna jest także wersja z paskiem w kolorze granatowym. Finalnie mamy do wyboru 4 kombinacje – złota tonacja zestawiona z szarą, bądź niebieską tarczą, oraz srebrna w połączeniu z błękitem, bądź szarością.

Cena katalogowa modelu EPOS Big Moon to 9 500 złotych.

EPOS 3440 Big Moon

EPOS 3440 Big Moon

EPOS 3440 Big Moon

Tak prezentuje się pierwsza z kilku nowości marki EPOS zaprezentowanych podczas Baselworld 2018. Marki, której korzenie sięgają lat 20. XX wieku. W  1925 roku James Aubert założył firmę zegarmistrzowską James Aubert SA w Vallée de Joux. Następnie przekazał ją swojemu zięciowi, Jeanowi Fillonowi, który w ciągu lat sprawił, że EPOS stał się rozpoznawalną marką i miejscem, gdzie powstawały niezwykłe innowacje.

Dzisiaj Epos kojarzy się z nowoczesnym podejściem do technologii zegarmistrzostwa oraz z... różnorodnością. Ambasadorami marki są ludzie różnych profesji, głównie związani ze sztuką. Warto wspomnieć, że nich znajdziemy wśród nich także dwójkę Polaków – wybitnego aktora, Bogusława Lindę oraz niezwykle utalentowaną zawodniczkę sportów motorowych, Gosię Rdest.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące EPOS znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – EPOS.

Marzena Kondera

Tagi:

Magazyn ZIP NR 6

MAGAZYN ZIP NR 6 - wydanie wakacyjne!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Junghans

REKLAMA

Oris

REKLAMA

Partner Czasocholicy

PARTNER

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Aerowatch

REKLAMA

Seiko2

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Przedstawiamy: Victorinox I.N.O.X. ...
Przedstawiamy: Victorinox I.N.O.X. ...
24.04.2018
ALPINA Startimer Pilot Chronograph ...
ALPINA Startimer Pilot Chronograph ...
26.04.2018

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Emile Chouriet
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco