• Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Fortis

ALPINA Startimer Pilot Chronograph Quartz – nowy model ze stoperem w kolekcji Startimer


Powrót do kategorii

Firma Alpina, jako producent zegarków, już od początku istnienia swoje zainteresowanie kierowała ku modelom bardziej wytrzymałym niż ówcześnie oferowane przez konkurencję, a w kolejnych latach działalności skupiła się także na czasomierzach sportowych. Już te, które były oferowane na początku ubiegłego wieku, kierowane były do osób potrzebujących naprawdę wytrzymałych czasomierzy. Z zegarków tego producenta korzystała niemiecka marynarka, później piloci wojskowi. W tym czasie Alpina wprowadziła także gwarancję na swoje wyroby - w 1908 roku obowiązującą w Szwajcarii, a w 1926 roku wprowadzono gwarancję międzynarodową. To były działania pionierskie.

Obecnie marka Alpina, po wspaniałych czasach funkcjonowania, a potem trudnych latach 70-tych i 80-tych kiedy właściwie przestała istnieć, znów pracuje na swoją silną pozycję. W 2002 roku firmę, a w zasadzie markę, zakupił producent zegarków Frederique Constant. Dzięki temu doszło do idealnego uzupełnienia. Dziś w ramach firmy marka Frederique Constant odpowiada za zegarki eleganckie, klasyczne, a marka Alpina zajmuje się tym, czym doskonale zajmowała się za czasów swojej świetności -  zegarkami sportowymi.

Jednym z filarów oferty Alpina są zegarki typu „pilot”. Zaprezentujemy jednego z najnowszych przedstawicieli tej kolekcji, jakim jest prezentowany na targach Basel 2018 model Startimer Pilot Chronograph Quartz.

ALPINA Startimer Pilot Chronograph Quartz

Zacznę od tego, że sam nie jestem miłośnikiem zegarków kwarcowych, mimo to w pełni rozumiem tych, którzy je wybierają. W zasadzie, poza niezbyt częstą przecież wymianą baterii, to zupełnie bezobsługowe zegarki.

Bardzo wysoka precyzja chodu niejednokrotnie pozwala zajmować się ich korygowaniem jedynie przy zmianie czasu dwukrotnie w roku lub przy wymianie baterii właśnie. Do tego zegarki tak budowane są zazwyczaj lżejsze i bardziej płaskie, przez to wygodniejsze w użytkowaniu.

Co jest nie mniej ważne, są też znacząco tańsze od mechanicznych krewniaków. Tak naprawdę, z racjonalnego, praktycznego punktu widzenia, wobec zegarka mechanicznego ten „na baterie” ma wyłącznie zalety.

Nowy model kwarcowy wyposażony w funkcję stopera trafia do kolekcji Startimer, jak określa sama firma - do najlepszej linii pilotów Alpiny.

ALPINA Startimer Pilot Chronograph Quartz

Zainspirowana poprzednimi modelami, ta nowość pozostaje wierna kodom projektowym Startimer, które definiują zegarek pilota w wydaniu Alpiny. Jest on bliski założeniom, które stosują inni, ale jednak z zachowaniem własnego charakteru i tożsamości. Oprócz bycia marką określającą się jako twórca nowoczesnego zegarka sportowego, Alpina ma bogatą historię w lotnictwie. Pięćdziesiąt lat temu Alpina była oficjalnym dostawcą zegarków wojskowych dla lotnictwa i od tego czasu marka kontynuuje tę tradycję.

Aby wzmocnić więzi z tym historycznym dziedzictwem, marka Alpina powitała w 2017 roku Mike'a Gouliana - mistrza świata, jako nowego ambasadora, oraz nawiązała nową współpracę jako Oficjalny Opiekun Czasowy Drużyny Goulian w Mistrzostwach Świata w Lotach Red Bull Air Race. Samoloty drużyny dokonują podczas zawodów spektakularnych przelotów z wizerunkami zegarków Alpina na skrzydłach.

ALPINA Startimer Pilot Chronograph Quartz

Ta nowa cześć kolekcji Startimer wprowadza pięć nowych modeli sportowych w trzech różnych stylach, determinowanych przez kolorystykę. Oczywiście cechą wspólną jest klasyczna, szczotkowana, stalowa  koperta o średnicy 42 mm z łagodnie wypuszczonymi uszami, wąską polerowaną lunetą i charakterystyczna duża i wygodna koronka mocno rozszerzająca się przy zewnętrznej krawędzi.

Jako że mamy do czynienia z dodatkową funkcja stopera, po obu stronach koronki umieszczono także spore grzybkowate przyciski do jego obsługi.

ALPINA Startimer Pilot Chronograph Quartz

Pierwszy model dostępny jest z niebieską tarczą przyozdobioną wyraźnym szlifem słonecznym. Na zewnętrznej krawędzi tarczy nadrukowano dość rzucające się w oczy znaczniki minutowe, dłuższe w miejscu indeksów godzinowych dublowanych bliżej środka cyframi arabskimi. Nadruki mają biały kolor.

Godziny wskazują filigranowe, ale dobrze widoczne wskazówki w kształcie wydłużonych liści. Czystość formy musi być jednak zaburzona, bo do odczytu dodatkowych wskazań potrzebujemy dodatkowych tarcz. Konkretnie trzech tarcz. Każda jest lekko zagłębiona i dookólnie giloszowana. Ta na 2.30 wskazuje nam upływ sekund czasu głównego. Na 6-tej zliczane są upływające minuty stopera, a na 9.30 wskazywane są dni tygodnia. Dni miesiąca możemy odczytać w okienku umieszczonym na godzinie 4-tej.

ALPINA Startimer Pilot Chronograph Quartz

ALPINA Startimer Pilot Chronograph Quartz

Zakręcany dekiel jest oczywiście pełny, są na nim umieszczone podstawowe informacje oraz w centralnej części, znany z innych modeli, wizerunek gór.

Zegarek z niebieską tarczą dostępny jest wraz z nylonowym paskiem w tym samym kolorze lub na solidnej stalowej bransolecie.

Kolejny z reprezentantów nowej rodziny ma ciekawą beżową tarczę nieczęsto spotykana w zegarkach. Dla lepszej czytelności indeksy,  nadruki i wskazówki mają kolor niebieski. Do tego zestawienia także proponowany jest niebieski nylonowy pasek lub stalowa bransoleta.

ALPINA Startimer Pilot Chronograph Quartz

ALPINA Startimer Pilot Chronograph Quartz

Ostatni z drużyny jest trochę bardziej awangardowy.

Jego tarcza, koperta jak i pasek są czarne. Kolor koperty uzyskano dzięki nałożeniu powłoki PVD. Nie mamy do wyboru bransolety, ale czarny pasek z białym przeszyciem pasuje doskonale.

Wszystkie trzy wersje są atrakcyjne, jednak mi do gustu przypadła ten najbardziej „charakterny” czyli czarny.

ALPINA Startimer Pilot Chronograph Quartz

ALPINA Startimer Pilot Chronograph Quartz

ALPINA Startimer Pilot Chronograph Quartz

Niemniej sprawdzony, wygodny wzór koperty, nie absorbujące zbyt, kwarcowe zegarkowe „serce” – to przepis, który dał ładny sportowy zegarek na co dzień.

Zastosowany mechanizm wykonany jest na bazie Ronda, to Alpina AL 371, z jednym kamieniem łożyskującym i 25 miesięcznym okresem pracy na baterii. Chroniące tarczę szkło jest szafirowe, a zegarek jest wodoodporny do 100 metrów. Czego chcieć więcej?

Cena modelu Alpina Startimer Pilot Chronograph Quartz wynosi 3 790 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Alpina znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – ALPINA Watches.

Adrian Szewczyk


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Przedstawiamy: EPOS 3440 Big Moon –...
Przedstawiamy: EPOS 3440 Big Moon –...
25.04.2018
Przedstawiamy: TISSOT PRS 516 Autom...
Przedstawiamy: TISSOT PRS 516 Autom...
27.04.2018

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco