• Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Aerowatch

Girard-Perregaux Planetarium Tri-Axial (SIHH 2017) - powrót do 1791 roku


Powrót do kategorii

Girard-Perregaux to bardzo charakterystyczna marka z kategorii Haute Horologerie, czyli najwyższego zegarmistrzostwa. Wśród branży zegarmistrzowskiej jest jedną z najbardziej cenionych firm z ogromnym dorobkiem w historii produkcji mechanizmów zegarkowych oraz ogromnym wkładem w tworzenie najpiękniejszych i najefektowniejszych komplikacji konstrukcji.

W roku 2017, na targach SIHH 2017, manufaktura wprowadziła na rynek nową interpretację swojego zegarka z kolekcji Bridges - mostki, do której należą modele wyposażone w 3-osiowy tourbillon, który w chwili obecnej jest jedną z wizytówek marki. Zegarek ten jest połączeniem najwyższej klasy zegarmistrzostwa z rozpoznawalnym stylem i zaawansowaną konstrukcją.

Haute Horologerie w najczystszej postaci

GP to manufaktura oferująca w swoim portfolio jeden z najbardziej skomplikowanych technicznie mechanizmów na rynku. Model Planetarium to doskonała demonstracja tego, jak precyzyjne zegarmistrzostwo otwiera przed podziwiającym swoje najlepsze cechy.

Girard-Perregaux Planetarium Tri-Axial - powrót do 1791 roku

Model Tri-Axial Planetarium jest rozwinięciem znanych już czasomierzy wyposażonych w trzyosiowy Tourbillon. Tym razem firma poszła znacznie dalej prezentując wyjątkowy model Planetarium, który jest nie tylko pięknym przedstawieniem upływu czasu na wskazówkach, ale również  ukazaniem, że bieg wskazówek nie jest jedynym wyznacznikiem tego, że minuty przemijają.

Rzut oka wystarczy, aby jednoznacznie stwierdzić, że zegarek ten jest niepowtarzalny.

Główna płaszczyzna tarczy to nic innego, jak siatka geograficzna, w której biegunem i miejscem w którym swój przebieg rozpoczynają południki, od którego w równych odstępach oddalają się równoleżniki, jest oś wskazówek godzin i minut.  Pokaz upływu czasu w tym modelu jest odmienny od najbardziej popularnych typów czasomierzy, w których centralnym punktem cyferblatu jest wskazanie godzin.

Girard-Perregaux Planetarium Tri-Axial - powrót do 1791 roku

W tym układzie prezentacja ruchu wskazówek zegarka jest ukazana w połowie odległości pomiędzy środkiem a krawędzią tarczy w prawej górnej części zegarka.

Złote wskazówki typu Dauphine poruszają się ponad srebrzystą, szlifowaną powierzchnią, na której naniesiono datę 1791, czyli rok założenia firmy Girard-Perregaux.

Ponad tą skalą, w miejscu indeksu godziny 12, znalazło się miejsce na realizację wskazania fazy księżyca, która została umieszczona w charakterystycznym półokrągłym oknie. Pod nim porusza się ręcznie malowany dysk z tarczą księżyca, która obraca się ukazując nam jaki kształt w chwili obecnej ma srebrny glob na niebie.

Girard-Perregaux Planetarium Tri-Axial - powrót do 1791 roku

Girard-Perregaux Planetarium Tri-Axial - powrót do 1791 roku

Girard-Perregaux Planetarium Tri-Axial - powrót do 1791 roku

Niezwykle precyzyjny pokaz fazy w modelu Planetarium wymaga skorygowania raz na 122 lata. Prawdopodobnie pierwszy właściciel tego modelu nie będzie miał okazji uczynić tej korekty, ale mimo wszystko ma taką możliwość za pomocą przycisku, schowanego w bocznej części koperty w okolicach godziny 2.

Ziemia w roku powstania

Rok 1791 był początkiem manufaktury mającej swoją siedzibę w La Chaux-de-Fonds, i z tego powodu rok ten został uczczony w niezwykłym rozwiązaniu, jakie oferuje model Planetarium.

Skupiając się na wyglądzie modelu nie można nie zauważyć Ziemi, która znajduje się w dolnej części tarczy. Jest to 13-mm tytanowa kula, która została ręcznie pomalowana zgodnie z mapą kartograficzną, przedstawiającą wygląd kuli ziemskiej przedstawiany w 1791 roku.

Obraca się ona zgodnie ze stanem faktycznym, czyli wykonuje pełny obrót w ciągu 24 godzin.

Girard-Perregaux Planetarium Tri-Axial - powrót do 1791 roku

Girard-Perregaux Planetarium Tri-Axial - powrót do 1791 roku

Poniżej tej kuli możemy dostrzec małą, złotą strzałkę wskazującą linię południa.

Rozwiązanie to pozwala zaobserwować, w jakiej strefie czasowej obecnie jest godzina 12.

Ciemna strona Ziemi

Odwrócenie zegarka ukazuje nam drugą stronę półkuli ziemskiej ukrytej głęboko w mechanizmie zegarka. W pobliżu niej znajdują się mostki zegarka w kształcie strzał oraz orzeł trzymający insygnia marki. To właśnie są szczegóły, które w każdym zegarku marki GP są podkreślane.

Girard-Perregaux Planetarium Tri-Axial - powrót do 1791 roku

Symbolem tego, że po drugiej stronie kuli ziemskiej obecnie panuje noc, jest płyta główna mechanizmu pokryta czarną powłoką PVD.

Trójpłaszczyznowe „serce” zegarka

Dla jednych wygląd zegarka jest najważniejszy, dla drugich istotniejsze jest to, jakie „serce” bije w tym modelu. Z punktu widzenia fanów zegarków trój-osiowy tourbillon jest cechą, która najbardziej przykuwa uwagę do tego czasomierza.

Widać to również w wyglądzie.

Girard-Perregaux Planetarium Tri-Axial - powrót do 1791 roku

Girard-Perregaux Planetarium Tri-Axial - powrót do 1791 roku

Na godzinie 9 dumnie i przejrzyście została pokazana klatka tourbillonu.

Ruch klatki balansu i wychwytu, który odbywa się 3 płaszczyznach, sprawia, że najważniejsza siła - grawitacja, będąca wrogiem dokładności zegarka zostaje zredukowana, przez co precyzja chodu zegarka jest doskonała. Sama klatka balansu waży tylko 1,24 grama i składa się ze 140 części.

Mechanizm umieszczony w modelu Planetarium to manufakturowy, ręcznie nakręcany trzyosiowy tourbillon o oznaczeniu GP09310-0001, który oferuje około 60 godzin rezerwy chodu. Werk ten posiada częstotliwość taktowania na poziomie 21 600 wahnięć na godzinę (3Hz)  i składa się z 386 części.

Girard-Perregaux Planetarium Tri-Axial - powrót do 1791 roku

Girard-Perregaux Planetarium Tri-Axial - powrót do 1791 roku

Girard Perregaux to synonim dbałości o detale i kunszt z jakim wykonują każdy zegarek. Limitowana edycja Planetarium posiada wyjątkową kopertę doskonale ukazującą najważniejsze elementy mechanizmu.

Koperta o średnicy 48 mm, wykonana z różowego złota, została przykryta szkłem szafirowym. Grubość zegarka wynosi maksymalnie 21,52 mm. Wymiar ten ma związek z rozwiązaniem jakie zostało zastosowane, aby kula ziemska i klatka tourbillonu mogła się obracać.

Zabiegiem tym są kopuły z szafirowego szkła umieszczone ponad miejscami, w których najważniejsze elementy mechanizmu poruszają się. Dla fanów komplikacji konstrukcji mechanizmu w postaci tourbillonu, w kopercie w bocznej części stworzono okienko ze szkła szafirowego, przez które od strony godziny 9 można podziwiać obroty klatki balansu i wychwytu. Rozwiązanie to pozwala na spojrzenie na tą komplikację z zupełnie innego punktu widzenia.  

Girard-Perregaux Planetarium Tri-Axial - powrót do 1791 roku

Koperta posiada wodoszczelność na poziomie 3 ATM, co jest oczywistą kwestią dla tego typu klasycznego, niezwykle skomplikowanego zegarka.

Model jest oferowany z paskiem ze skóry aligatora, który doskonale komponuje się z elegancją jaką reprezentuje model Planetarium.

Najwyższa klasa komplikacji konstrukcji klatki balansu i wychwytu, z niepowtarzalnym ukazaniem faz księżyca i obrotem kuli ziemskiej wewnątrz zegarka musi wiązać się z odpowiednim poziomem cenowym, który w tym przypadku został ustalony na 305 000 Euro, czyli w przeliczeniu około 1 270 000 złotych.

Na polskim rynku jest to ogromna cena, ale moim zdaniem wśród światowych kolekcjonerów niezwykłych zegarków model ten będzie jednym z „must have” w kolekcji.

Autor: Jakub Wojdat


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

MeisterSinger 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

EPOS 3435 Verso - role się odwrócił...
EPOS 3435 Verso - role się odwrócił...
08.06.2017
NOMOS Glashütte kolekcja Aqua – z p...
NOMOS Glashütte kolekcja Aqua – z p...
13.06.2017

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco