Góry Jura, nazywane inaczej również systemem Jura, ciągną się na przestrzeni 360 kilometrów po obu stronach granicy francusko-szwajcarskiej. Nazwa wywodzi się z określenia dotyczącego znacznego stopnia zalesienia tamtych terenów (w języku galicyjskim las to jor, juria), a niektóre źródła, jak jedna z najsłynniejszych encyklopedii na świecie, Britannica, podają za źródłosłów słowiańskie gora czyli góra. Te przepiękne masywy górskie stanowią część kraju alpejskiego, a naturalną dla nich roślinnością są lasy dębowe i bukowe, przeplatane w wyższych partiach jodłami. Można spotkać również nieliczne wrzosowiska oraz trawy alpejskie jednak ze względu na dość surowy klimat fauna i flora rozwija się tam w dość ograniczonym zakresie.
Okolice gór Jura to nie tylko dzika przyroda, ale również teren, gdzie od wieków rozwija się hodowla bydła, a co za tym idzie wytwórnie znamienitych serów. Dodatkowo zachodnia i południowa część sprzyja uprawie winorośli.
Zdecydowanie najbardziej interesującą naszych czytelników informacją jest jednak ta, że Jura obejmuje zasięgiem centra szwajcarskiego przemysłu zegarmistrzowskiego, takie jak La Chaux-de-Fonds, Le Locle, Saint-Imier, Genewa, Biel, Grenchen i Schaffhausen.
Tradycje zegarmistrzowskiego fachu w Szwajcarii sięgają połowy XVI w. Na początku rozwijał się on głównie w Genewie, by wkrótce przenieść się także na prowincję. Liczące się warsztaty powstały w opisanym powyżej malowniczym regionie Jury, nazywanego Doliną Zegarów.
La Chaux-de-Fonds, pełni funkcję stolicy kantonu Neuchâtel (Neuenburg), jest większe i to tam już w XVII w. zaczęła się produkcja zegarków. Stało się to dzięki represjonowanym protestantom francuskiego pochodzenia – Hugenotom. Zmuszeni do ucieczki z ojczystego kraju osiedlili się w Genewie i na terenie zachodniej Szwajcarii, otwierając pierwsze manufaktury zegarmistrzowskie. Wraz z rozwojem tej profesji La Chaux-de-Fonds stało się najważniejszym ośrodkiem zegarmistrzowskim w kraju.
Manufaktura Epos powstała i funkcjonuje na przestrzeni regionów Szwajcarii wspomnianych powyżej. Zegarki jej autorstwa są projektowane i tworzone w okolicach gór Jura oraz Vallée de Joux, zaś montaż odbywa się w Grenchen – miejscach z największą tradycją w tej dziedzinie. Podstawowym założeniem marki, której fascynującą historię można poznać tutaj: Historia marki EPOS jest podniesienie rzemiosła do rangi sztuki.
Dowodem na to jest fakt, że Epos zdecydowanie faworyzuje czasomierze z naciągiem manualnym i automatycznym, które stanowią całość oferty.
Bazowe części danych mechanizmów są zamawiane u renomowanych szwajcarskich producentów, po to by następnie dopasować je i ozdobić niezwykłymi dekoracjami. Istotną częścią działalności manufaktury są również reedycje kultowych modeli. Epos za filar swojej działalności uważa w równym stopniu innowacyjność jak i sztukę. Zegarki mają być zarówno interesujące pod kątem komplikacji zegarmistrzowskich jak i… piękne.
Sprawdźmy, czy zaprezentowany na Baselworld 2017 Epos 3435 Verso realizuje misję firmy.
Przedstawiany jako ekskluzywna nowość łącząca najlepsze tradycje i niekonwencjonalne rozwiązania ma podbić serca odbiorców.
Czy w szerokim zakresie?
Sądząc po charakterze marki, ukierunkowanym na niszowość oraz ilości – 999 sztuk – ma być to przyjemność limitowana.
Od początku istnienia EPOS aspiruje do miana marki prestiżowej, produkującej wyłącznie szwajcarskie zegarki mechaniczne, stawiając sobie za główny cel nie tylko doskonałą jakość, ale i perfekcyjne wzornictwo.
Verso oddaje w pełni ducha marki i ucieleśnia jej filozofię.
Wpływ istniejących już modeli EPOS na Verso jest zauważalny niemal natychmiast. Jako sztandarowy przykład można podać model "Hundertwasser", który został wyprodukowany przez tę manufakturę niemal ćwierć wieku temu, w 1993 roku, w serii limitowanej.
Poza tym wiele inspiracji pochodziło z szkieletowych zegarków, takich jak 3424SK czy 3423SK.
Zegary tego typu koncentrują się zarówno na mechanicznych funkcjach zegarka jak i możliwie dużej przejrzystości. Dzięki tym ekskluzywnym wariacjom firma EPOS odnosi się do klasycznego zegarka mechanicznego w zupełnie nowatorski sposób.
EPOS 3435 Verso to niewątpliwie odważny projekt i spore wyzwanie techniczne.
Odważnym krokiem jest prezentacja zegarka typu skeleton, którego stylistyka jest na tyle kontrowersyjna, że może zdobyć tyle samo fanów co i przeciwników.
Można pokusić się stwierdzenie, że w tym przypadku ma to rację bytu, głównie ze względu na doskonałą jakość wykończenia.
W centrum uwagi znajduje się jednak co innego, a mianowicie odwrócony mechanizm!
Zabieg niemal pełnej transparentności frontu i dekla jest w tym przypadku zdecydowanie zamierzony i uzasadniony. Czy ta „zabawa” konwencją zegarmistrzowską to pierwsze kroki ku Haute Horlogerie?
Czas pokaże, tymczasem Unitas 6497 lśni w świetle reflektorów jako… tarcza i odgrywa wiodącą rolę w całym przedstawieniu.
Koło balansu jest wyraźne widoczne, a o wysokim kunszcie wykonania świadczą ręcznie grawerowane mosty i niebieskie śruby, podkreślające wyjątkowy wygląd.
Właściwa tarcza jest zdecentralizowana względem całości (umiejscowiona na wysokości godziny 3), co potęguje lekko futurystyczny design nowego modelu Eposa.
Jest czarna, pokryta szlifem słonecznym, a znaczniki indeksów są dla równowagi surowe i wygrawerowane jako proste linie. Logo i numer seryjny są położone opozycyjnie względem siebie, między (a jakże) prostymi wskazówkami, by nie wprowadzać dodatkowego zamieszania w projekcie.
Sporą niespodzianką jest zastosowanie pełnego dekla, gdyż znakiem manufaktury są te przezroczyste. W tym przypadku jest to uzasadnione konwencją 3435 Verso.
Zatem po wewnętrznej stronie znajduje się jedynie niewielkie okienko z sekundnikiem oraz dodatkową funkcją – pulsometrem.
Bogactwo wzorów chroni szkło szafirowe oraz koperta ze stali szlachetnej bądź z powłoką PVD, do wyboru. Wodoszczelność to 50 metrów.
Imponujące, że to arcydzieło udało się zamknąć w relatywnie niewielkich gabarytach – koperta ma bardzo standardowy rozmiar 42,5 milimetra.
Zegarek oferowany jest na klasycznym skórzanym pasku.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące EPOS znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu - EPOS.
Autorka: Marzena Kondera
12:27 08.06.2017Zegarki
EPOS 3435 Verso - role się odwróciły! (Baselworld 2017 - zdjęcia)
Powrót do kategorii

REKLAMA

Smocza krzywka – regulacja ustawienia wychwytu w zegarkach
Konstruując zegarek, jego projektanci wiedzą, że jedną z bardzo ważnych, ukształtowanych przez lata i stulecia ich własności jest całkowita zamienność części. Taki wymóg ...

Izochronizm. Impulsy napędowe
Nie tak dawno temu, publikując na naszym portalu materiał na temat izochronizmu układów drgających, co w przypadku mechanicznych zegarów i zegarków dotyczy wahadła i bala ...

Jakim wymagającym testom poddawane są paski do zegarków?
W trakcie użytkowania skórzanych pasków zegarkowych, największym źródłem ich destrukcji jest… codzienne użytkowanie, oraz działanie ludzkiego potu i promieniowania słonec ...

DC7 Genesis Piece Unique by D. Candaux & Saturno – unikatowe arcydzieło
Prawdopodobnie jedną z najpopularniejszych, regularnie odbywających się aukcji na świecie, których przedmiotem sprzedaży są zegarki, jest Only Watch. Pisaliśmy o tym wyda ...

Delma Shell Star Decompression Timer – „diver” z praktyczną funkcjonalnością
Historia zegarków do nurkowania sięga lat 20. ubiegłego wieku. Najpierw powstawały modele wodoszczelne, których mechanizm był chroniony przed dostaniem się wody do środka ...

Rekordowy rok dla szwajcarskiej branży zegarkowej. Wyniki eksportu zegarków 2021
Rok 2021 przyniósł większe ożywienie eksportu szwajcarskich zegarków niż się spodziewano - w porównaniu z rokiem 2020 na wszystkich najważniejszych rynkach zanotowano dwu ...

Legenda wiecznie żywa. Roger Dubuis Excalibur Knights of the Round Table
Zapewne wielu z nas dobrze znana jest legenda o Królu Arturze i jego Rycerzach Okrągłego Stołu. Różne są wersje co do liczby zasiadających wokół niego rycerzy, najczęście ...

Michel Herbelin Inspiration Automatic Moonphase - elegancja lat 50. i wskazanie faz Księżyca
W zegarkach naręcznych możemy znaleźć cały wachlarz różnego rodzaju dodatkowych wskazań realizowanych dzięki komplikacjom konstrukcji mechanizmu. Dla części z nich użytko ...

Tissot PRX 35mm. Uniwersalny look z odrobiną fikuśnego twistu
Blichtr. Blask. Kultowy styl. I to wszystko za dnia. Witajcie w latach 70. XX wieku, witajcie w świecie disco. Fenomen stylu skoncentrowanego na kilku dekadach wstecz opi ...

Zegarkowe imprezy odporne na wstrząsy – AuroChronos Festival powraca!
Najbardziej znane targi zegarkowe Baserworld nie odbyły się tej wiosny! Wyczekiwana przez branżę reaktywacja branżowego eventu w nowej formule zgodnie z ogłoszeniem organ ...

Bulova Computron D-Cave. Zegarek przyszłości i cyfrowego świata
Kiedy w latach 70. i 80. XX wieku popularność zegarków elektronicznych i kwarcowych zaczęła rosnąć, marka Bulova odpowiedziała na to rosnące zapotrzebowanie oferując lini ...

Nowość 2022: Certina DS Chronograph Automatic 1968
Po bardzo udanej premierze modelu DS-2 Powermatic 80, który dumnie zdobi okładkę ostatniego wydania naszego magazynu Zegarki i Pasja NR 18, marka Certina postanowiła “wsk ...