• Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Bulova

Sylwetki wielkich zegarmistrzów: Hans Wilsdorf – twórca marki Rolex i Tudor


Hans Otto Wilhelm Wilsdorf urodził się 22 marca 1881 roku w Bawarii. Jego rodzinne miasto - Kulmbah, położone u podnóża zamku Plassenburg, w 1882 roku liczyło 26 browarów i było miastem katolickim.

Ojciec Hansa Wilsdorfa – Ferdynand, prowadził sklep z narzędziami, założony jeszcze przez swojego ojca. Kolejnym etapem miało być przejęcie sklepu przez syna, ale tragiczne wydarzenia inaczej pokierowały jego życiem. Młody Hans Wilsdorf najpierw musiał uporać się ze śmiercią matki-Anny, a niedługo później - w 1893 roku - ze stratą ojca. 

Sylwetki wielkich zegarmistrzów: Hans Wilsdorf – twórca marki Rolex i Tudor

Rodzina postanowiła sprzedać prosperujące przedsiębiorstwo, a środki pozyskane z transakcji przeznaczyć na edukację osieroconych dzieci w prestiżowych szkołach z internatem. W wieku zaledwie 12 lat, Hans Wilsdorf poszedł do szkoły z internatem w Coburg. Już od początku edukacji wykazywał szczególną sympatię do matematyki i języków obcych, co pomogło mu w Genewie, gdzie przeniósł się zaraz po ukończeniu szkoły. Tam zajął się sprzedażą pereł, zdobywając przy tym doświadczenie w dziedzinie ekskluzywnego handlu światowego.

Jeszcze w czasie edukacji, jeden z przyjaciół przyszłego przedsiębiorcy namawiał go by ten podjął pracę dla jednego z największych eksporterów zegarków. W 1900 roku, w wieku 19 lat, Hans Wilsdorf opuścił Genewę, przeniósł się do La Chaux-de-Fonds gdzie podjął pracę urzędnika i tłumacza w domu zegarków Cuno Korten.

Zarabiał 80 franków miesięcznie i pracował tam przez 3 lata.

Sylwetki wielkich zegarmistrzów: Hans Wilsdorf – twórca marki Rolex i Tudor

Po tym czasie przeniósł się do Londynu, gdzie w innej firmie zdobywał doświadczenie i badał rynek zegarmistrzowski. Praca wśród zegarków, rosnąca wiedza i pewność siebie sprawiły, że Hans postanowił otworzyć własną działalność.

Dzięki pomocy finansowej ze strony siostry i szwagra Alfreda James Davisa, w maju 1905 roku otworzyli własną działalność gospodarczą pod nazwą „Wilsdorf and Davis” z siedzibą w Londynie przy 83 Hatton Gardens. Pierwszym prawdziwym osiągnięciem spółki był podróżny zegarek, zamknięty w pięknie oprawionym skórzanym portfelu.

Sylwetki wielkich zegarmistrzów: Hans Wilsdorf – twórca marki Rolex i Tudor

Jednak myśli Hansa Wilsdorfa krążyły wokół zegarka naręcznego, który w owych czasach nie był zbyt popularny. Uważano go bowiem za element damskiej biżuterii, przez co zegarki tego typu nie były popularne wśród mężczyzn, a Ci którzy jednak je nosili uważani byli za zniewieściałych.

Trudności z wykonywaniem zegarków naręcznych było wiele, w owym czasie górowały zegarki kieszonkowe, a wyprodukowanie mechanizmu na tyle małego, by móc umieścić go w kopercie i nosić na nadgarstku, przy tym łatwego w naprawie i precyzyjnego, było nie lada wyzwaniem. Jednak Hans postanowił iść za głosem serca - w 1905 roku złożył największe, jak do tej pory, zamówienie na małe mechanizmy opiewające na kwotę kilkuset tysięcy franków.

Początkowo, w związku z wieloma trudnościami, firma zajmowała się importowaniem wysokiej klasy Szwajcarskich mechanizmów wyprodukowanych przez Hermanna Aeglera, a następnie zlecała ich oprawę innym firmom. Następnie wspólnicy dostarczali gotowe wyroby do jubilerów, a Ci firmowali je swoim nazwiskiem. Jedynym znakiem rozpoznawczym była niewielka inskrypcja „W&D” na wewnętrznej części dekla.

W 1907 roku w La Chaux-de-Fonds, Hans Wilsdorf otworzył w celach marketingowych biuro oraz zarejestrował nazwę handlową swoich wyrobów. Pierwsza nazwa - Lusitania - nawiązywała do największego i najszybszego oceanicznego liniowca. Jednak niedługo później Hans Wilsdorf porzucił nazwę, na rzecz czegoś bardziej rozpoznawalnego i nie koniecznie kojarzonego z militariami. Decyzja okazała się słuszna, gdyż kilka lat później (rok 1915) Lusitania została storpedowana przez niemieckiego U-Boota, a kto wie, może równie zły los dotkną by zegarki „Lusitania” ?

Mimo, że firma miała już swoją nazwę, Hans Wilsdorf chciał stworzyć nazwę handlową z którą będzie identyfikowana firma i jej wyroby. Nazwa zegarków miała być krótka, rozpoznawalna, łatwa do wypowiedzenia i zapamiętania w każdym języku, ale również dobrze wyglądać na zegarkach i mechanizmach. Hans długo zastanawiał się nad nazwą łącząc w różnoraki sposób litery alfabetu i tworząc w swojej głowie wiele wariantów, wszystkie jednak nie były dość dobre. Któregoś dnia, podróżując na górnym pokładzie konnej dorożki, jakiś dobry duch szepnął mu do ucha „ROLEX”. Rolex to dokładnie to czego potrzebował Hans Wilsdorf i jego firma, w związku z czym 2 lipca 1908 roku oficjalnie zarejestrowano znak towarowy „ROLEX” w Szwajcarii.

Sylwetki wielkich zegarmistrzów: Hans Wilsdorf – twórca marki Rolex i Tudor

Początkowo sprzedaż zegarków nie osiągała zadowalających rezultatów, nazwa firmy nie była znana i nie wszyscy, którzy kupowali zegarki od Hansa chcieli, by były one sygnowane tą nazwą.

Hans Wilsdorf, jak przystało na odważnego człowieka, w ciągu roku wydał niebotyczną sumę dwunastu tysięcy funtów na reklamę i zwiększenie świadomości na temat marki.

To ryzyko się opłaciło i sprzedaż zegarków zwiększyła się prawie dwukrotnie.

W 1910 roku Rolex jako pierwsza firma otrzymał oficjalny certyfikat chronometru od Official Watch Rating Centre.

Sylwetki wielkich zegarmistrzów: Hans Wilsdorf – twórca marki Rolex i Tudor

Od początku istnienia zegarki marki Rolex cechowały się wyjątkową precyzją, za co w 1914 roku otrzymali nagrodę od Kew Observatory w Anglii. Takie certyfikaty świadczące o precyzji chodu otrzymywały wcześniej jedynie chronometry okrętowe, co jeszcze bardziej podniosło prestiż marki.

Aby otrzymać certyfikat wszystkie zegarki przez 45 dni były poddawane testom, podczas których narażone były na działanie w trzech temperaturach i pięciu położeniach, a po otrzymaniu nagrody, wszystkie zegarki "rolex" poddawane były dokładnie takim samym testom.

Sylwetki wielkich zegarmistrzów: Hans Wilsdorf – twórca marki Rolex i Tudor

Do tego czasu „rolex” stanowił jedynie nazwę handlową, jako firma została zarejestrowana 15 listopada 1915 r.

W 1919 roku firma przeniosła swoją siedzibę do Genewy, najprawdopodobniej przyczyną zmiany lokalizacji były wysokie podatki nałożone na import wyrobów luksusowych oraz zbyt duże koszty importu złota i srebra wykorzystywanego do produkcji zegarków.

Nazwa firmy została oficjalnie zmieniona w roku 1919 na Rolex Watch Company.

Została ona później ponownie zmieniony na Montres Rolex, SA i wreszcie na Rolex, SA.

Sylwetki wielkich zegarmistrzów: Hans Wilsdorf – twórca marki Rolex i Tudor

Wraz z końcem I wojny światowej w 1918 roku, globalny handel znów zaczął kwitnąć, a marka Rolex zauważyła, iż coraz więcej jej zegarków było wysyłanych do najdalszych zakątków Imperium Brytyjskiego.

Wilgotny klimat tropikalny powodował, iż mechanizmy w zegarkach wyposażonych w konwencjonalne koperty szybko korodowały.

Zrodziła się pilna potrzeba stworzenia koperty wodoszczelnej i odpornej na wilgoć.

W 1922 roku Rolex wyprodukował małą serię zegarków z wykorzystaniem jednoczęściowej koperty marki Borgel (firmy słynącej z produkcji zegarków dla wojska). Na bazie koncepcji wykonania kopert marki Borgel oraz dzięki dalszym pracom rozwojowym, w 1926 roku świat ujrzał cudowne ”dziecko” Hansa Wilsdorfa:

Rolex Oyster - pierwszy wodoszczelny zegarek naręczny.

Sylwetki wielkich zegarmistrzów: Hans Wilsdorf – twórca marki Rolex i TudorModel ten posiadał 3-częściową, wodoszczelną kopertę, która dodatkowo posiadła zakręcaną koronkę, a same zegarki były hermetycznie zamykane, co sprawiło że od razu przywodziły na myśl trudne do otwarcia ostrygi.

Wymyślone przez zegarmistrzów marki Rolex narzędzie do zamykania „ostryg”, wymagało umieszczenia specjalnych nacięć, co również nadało zegarkom  unikatowy wygląd i własną osobowość.

Aby spopularyzować wodoszczelny zegarek Oyster, Hans Wilsdorf podarował egzemplarz Mercedes Gleitze, Brytyjce która przepłynęła z nim Kanał Angielski. Jak można się domyślić zegarek idealnie trzymał czas oraz udowodnił swoją wodoszczelność.

Wilsdorf wykupił reklamę na pierwszej stronie Daily Mail, i na jej łamach zachwalał ów „cud zegarek”.

Sylwetki wielkich zegarmistrzów: Hans Wilsdorf – twórca marki Rolex i Tudor

Rok 1926 był dla 45-letniego Hansa Wilsdorfa bardzo pracowity, przełomowy i z pewnością znaczący.

Na jego polecenie, mało znana firma Veuve de Philippe Hüther (Wdowa po Philippe Hüther), zastrzegła znak towarowy i nazwę Tudor, nabywając prawa do korzystania z niego w przyszłości. Wilsdorf wybrał nazwę Tudor, ponieważ chciał w ten sposób uczcić okres rządów rodu Tudor w Anglii.

Sylwetki wielkich zegarmistrzów: Hans Wilsdorf – twórca marki Rolex i Tudor

W myśl Hansa Wilsdorfa, Tudor miał być odrębną marką, posiadającą własny styl i charakter.

Pierwsze czasomierze produkowane pod siostrzaną marką powstają jednakże dopiero w połowie lat 40” XX wieku. Zegarki Tudor sygnowane były Różą Tudorów, czyli symbolem Anglii, który bierze swój początek właśnie z okresu dynastii Tudorów.

Główną różnicę między produktami marki Rolex i Tudor widać było już w latach 40-tych, czyli w momencie kiedy pierwszy Rolex Tudor Oyster został wprowadzony na rynek: we wnętrzu koperty nie znajdował się bowiem mechanizm produkcji Rolex’a, tylko werk dostarczony przez Ebauches SA (ETA), co oczywiście miało wpływ na niższą cenę.

Pod koniec 1960 roku marka Tudor zmienia swój słynny znak róży na obecnie używany symbol tarczy.

Sylwetki wielkich zegarmistrzów: Hans Wilsdorf – twórca marki Rolex i Tudor

Wracając jeszcze do Rolex’a – zegarek tej marki został umieszczony na zewnątrz batyskafu „Trieste”, i wraz z nim zszedł 11 km poniżej poziomu morza na dno głębi Challengera, znajdującego się w rowie Mariańskim.

Tam przetrwał ekstremalne ciśnienie 110 MPa, a po wynurzeniu działał i wskazywał czas bez zarzutu.

Sylwetki wielkich zegarmistrzów: Hans Wilsdorf – twórca marki Rolex i Tudor

Hans wraz z żoną nie doczekał się potomstwa, jego „dzieckiem” była firma o którą osobiście się troszczył.

Marzeniem Hansa było, by po jego śmierci firma wciąż się rozwijała, i nie wpadła w niepowołane ręce, które będą nią nieodpowiednio zarządzać. Dlatego też twórca legendarnej dziś marki założył fundację - Hans Wilsdorf Foundation, której przekazał wszystkie udziały.

Do dnia dzisiejszego, firma znajduje się w rękach fundacji i nie posiada właściciela, a jedynie opiekunów którzy, decydują jak reinwestować zyski. Jako powiernicy nie dostają wynagrodzenia za swoją pracę, jedynym profitem jest otrzymany od czasu do czasu nowy zegarek marki Rolex.

Inaczej jest z kierownictwem i pracownikami fabryki, oni otrzymują solidne wynagrodzenie oraz odpowiednią ilość dni wolnych, w duchu myśli „pracownik szczęśliwy - pracownik produktywny”.

Status fundacji można odnaleźć na  rc.ge.ch, nie znajdziemy tam jednak informacji na temat finansowej kondycji firmy, wiadomo natomiast, że spora część dochodów przekazywana jest na cele charytatywne, a sama firma zwolniona jest z obowiązku płacenia podatku dochodowego.

Sylwetki wielkich zegarmistrzów: Hans Wilsdorf – twórca marki Rolex i Tudor

W 1946 roku Hans wydał 4 tomową książkę: ”Rolex Jubilee Vademecum”.

Książka powstała w około 1 000 egzemplarzach, a w jej posiadanie weszli sprzedawcy zegarków Rolex.

Najprawdopodobniej przesłanką do powstania książki, wydanej w łacinie i w języku angielskim, było propagowanie informacji o marce, by pogłębić wiedzę na jej temat, i tym samym zwiększyć i wzmocnić sprzedaż jej produktów.

Wierny Genewie przez całe życie, Hans Wilsdorf zmarł 6 lipca 1960 w "Escale-Fleurie", jego letniej rezydencji.

Autor: Katarzyna Pajkowska


Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Sylwetki wielkich zegarmistrzów: An...
Sylwetki wielkich zegarmistrzów: An...
22.06.2016
Sylwetki wielkich zegarmistrzów: An...
Sylwetki wielkich zegarmistrzów: An...
16.08.2016

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco