• Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Epos

ROLEX Oyster Perpetual Date Explorer II - opinia użytkownika


Powrót do kategorii

Wiele lat temu Rolex był mi znany tylko z widzianego czasami w kolorowej prasie logo. Wiedziałem, że to szwajcarska firma od zegarków, ale nic ponadto. Kilka lat później dowiedziałem się, że firma Rolex produkuje bardzo dużo, drogich i bardzo drogich zegarków, głównie sportowych w większości na bransolecie. Później moja wiedza ewoluowała.

O Rolex'ie wiedziałem już całkiem sporo.

Mogłem co nieco powiedzieć o mechanizmach, stosowanych rozwiązaniach uszczelnień, zapięciach i regulacji długości bransolety.

Ale, co z tego skoro wciąż Rolex kojarzył mi się z kimś bez gustu i bez poczucia estetyki.

Oczywiście byłem przekonany, że będę ostatnim, który kiedykolwiek kupi i będzie nosił jakiegokolwiek Rolex'a. Tak było dawno temu w czasie kiedy zegarki jeszcze nie były moją pasją.

ROLEX Oyster Perpetual Date Explorer II - opinia użytkownika

Zegarkowa pasja przyszła potem.

Pierwsza wizyta na targach Baselworld i zobaczenie w jednym miejscu, tak wielkiej ilości, tak różnych  zegarków,  poszerzyła moje zegarkowe horyzonty na tyle, że po powrocie z nich już nie byłem tak pewny swoich racji co do nie posiadania Rolex'a.

Wielokrotnie, odwiedzając internetowe strony rożnych zegarkowych marek, zatrzymywałem się nieco dłużej na stronach Rolexa.

Gdy na klubowym forum /KMZiZ/ pojawiały się informacje o firmie, chętnie je czytałem. Miałem już swoje wytypowane modele zegarków w kolekcji Rolexa, które wydawały mi się bardziej interesujące od innych. Explorer II był jednym z nich.

Zaczynał mi się podobać.

ROLEX Oyster Perpetual Date Explorer II - opinia użytkownika

Gdy Explorer II pojawił się w warszawskich salonach sprzedaży i można było go dotknąć i przymierzyć, oczywiście zrobiłem to.

Pierwszy, który przymierzyłem,  to wersja z czarną tarczą.

Następny, który założyłem na rękę to wersja z białą tarczą.

ROLEX Oyster Perpetual Date Explorer II - opinia użytkownika

Po tych przymiarkach zegarek zaciekawił mnie.

Znakomicie leżał na nadgarstku, ale w dalszym ciągu  nie wzbudzał we mnie prawie żadnych emocji. No, może wersja z jasną tarczą wydała mi się ładniejsza i nieznacznie większa od wersji z czarną.

Chociaż wielkość w przypadku tego Rolexa, to złudzenie, bo obie wersje kolorystyczne mają identyczne koperty mające 42 mm średnicy. Mimo, że wiedziałem o tym bo to standard u Rolexa, nie podobało mi się to, że  dekiel koperty był absolutnie gładki, bez żadnych napisów, cyferek czy zdobień.

ROLEX Oyster Perpetual Date Explorer II - opinia użytkownika

Cztery lata temu podczas pobytu na Lazurowym Wybrzeżu poza wylegiwaniem się na plaży sporo jeździłem po okolicy. Marsylia, Nicea, Saint Tropez, Monte Carlo, kanion rzeki Verdę, perfumiarskie miasteczko  Grasse i  trochę zarozumiałe filmowe Cannes.

Wszędzie tam gdy napotykałem butiki z zegarkami nic nie mogło mnie powstrzymać przed wchodzeniem do nich. Mogłem oglądać i przymierzać zegarki o których wcześniej tylko czytałem, do woli, wręcz do utraty tchu.

ROLEX Oyster Perpetual Date Explorer II - opinia użytkownika

Podczas jednego z wieczornych leniwych spacerów po Cannes, wszedłem tak trochę od niechcenia  do jakiegoś zegarkowego butiku przymierzyć Daytonę i Submarinera, które były  pięknie wyeksponowane w witrynie.

Przy okazji za namową sprzedawcy założyłem na rękę Explorera II, wersję z białą tarczą.

ROLEX Oyster Perpetual Date Explorer II - opinia użytkownika

Naturalnym, ewentualnym zakupem w takim miejscu i wakacyjnych okolicznościach powinien być oczywiście Submariner. Lecz stało się zupełnie inaczej.

Mimo, że Explorer II dedykowany jest raczej zimie ze śniegiem, albo wręcz mroźnej Arktyce, kupiłem go nad morzem na południu Francji w bardzo ciepły wrześniowy wieczór.

Zegarek sprzedawany jest w mało wyszukanej zielonej szkatułce dodatkowo opakowanej w kartonowe białe pudełko. Mój oklejony był niezliczoną ilością przezroczystych folii, które jeszcze po kilku dniach znajdowałem na różnych elementach zegarka.

Zacząłem go nosić praktycznie od wyjścia z butiku. 

ROLEX Oyster Perpetual Date Explorer II - opinia użytkownika

Jest niemalże codziennie na moim ręku.

Okazał się być zegarkiem dokładnym i bardzo wygodnym w noszeniu. Koryguję jego wskazania tylko dwa razy w roku przy okazji zmian czasu z letniego na zimowy i odwrotnie.

Biała tarcza z dużymi kropkami indeksów godzinowych / indeks godziny 12 jest odwróconym trójkątem, indeksy 6 i 9 są prostokątne / jest bardzo czytelna, niczego nie trzeba wypatrywać, jedno spojrzenie i wiadomo która aktualnie jest godzina.

Wskazówki są duże i ładnie komponują się z tarczą. 

ROLEX Oyster Perpetual Date Explorer II - opinia użytkownika

ROLEX Oyster Perpetual Date Explorer II - opinia użytkownika

To samo odnosi się do datownika umieszczonego na godzinie 3 pod charakterystyczną Rolexową lupką. Są tacy, których to rozwiązanie na tyle irytuje, że to ”oko Cyklopa” usuwają z szafirowego szkła zegarka.

Dla mnie ta lupka jest czymś bardzo praktycznym.

Brakuje mi tego bardzo prostego rozwiązania w innych zegarkach które czasami noszę.

Explorer II pokazuje też czas  drugiej strefy. Przydatne jeśli się sporo podróżuje, jeśli nie, to tylko ładnie wygląda  i moim zdaniem nie jest potrzebne. Ładnie wygląda z uwagi na pomarańczowy kolor wskazówki drugiej strefy, której  24 indeksy naniesione są w postaci czarnych cyferek na stalowym pierścieniu okalającym szkiełko. Indeksy parzyste są cyframi, a nieparzyste tylko kropkami.

Zarówno wskazówki jak indeksy na tarczy są wypełnione masą luminescencyjną, świecącą w ciemności ładnym niebieskim czy raczej szafirowym blaskiem. Koronka zegarka jest zakręcana. Certyfikowany przez COSC mechanizm o symbolu 3187 z automatycznym naciągiem umieszczony jest w masywnej stalowej kopercie.

Producent gwarantuję szczelność zegarka do 100 m zanurzenia. 

Nigdy tego nie sprawdzałem, bo w warunkach domowych niby jak to zrobić ?

Zreszta po co ?

Ja nawet nigdy nie wszedłem z tym zegarkiem pod prysznic. A na basen i nad morze mam inny zegarek, którego mi nie szkoda katować w słońcu, piachu i wodzie. 

Mój Explorer II nieprzerwanie chodzi od chwili zakupu. Nie wiem jaką ten zegarek ma rezerwę chodu, nigdy nie doprowadziłem go do zatrzymania.

ROLEX Oyster Perpetual Date Explorer II - opinia użytkownika

Czasami gdy go nie noszę, umieszczam w roto-macie obok innych ”automatów”.

Bransoleta wykonana jest z tej samej stali 904 L co koperta. Jest solidna i co ważne mimo codziennego noszenia w dalszym ciągu nie jest w żaden sposób ”wyciągnięta” i nie przejawia luzów między ogniwami. 

Zapięcie jest precyzyjne i mocne, wyposażone w możliwość mikroregulacji długości bransolety. Rzecz praktyczna szczególnie w lato.

Ani koperta, ani bransoleta nie są podatne przy normalnym codziennym użytkowaniu na zarysowania. Oczywiście pojawiają się z czasem mikrorysy, ale nie tak, jak na zegarku innej prestiżowej marki, który noszę sporadycznie.

Jest jednak jedna, jedyna cecha tego zegarka trochę kłopotliwa.

ROLEX Oyster Perpetual Date Explorer II - opinia użytkownika

Na początku gdy zaczynałem się z nim przyjaźnić, wieki całe trwało ustawienie właściwego czasu drugiej strefy. Trzeba było sporo  pokręcić koronką, aby strefy czasowe i data były właściwie pokazywane.

Szafirowe szkło zegarka ma w okolicach godziny 6 znacznik, ale znalezienie go i zobaczenie nie jest takie łatwe. Jeśli ktokolwiek twierdzi, że potrafi go dostrzec tak z marszu, nieuzbrojonym okiem, to ja w to nie wierzę.

Łatwiej jest znaleźć ten znacznik na tle czarnej tarczy, na tle białej jest to trudne.

Sprawdziłem to.

ROLEX Oyster Perpetual Date Explorer II - opinia użytkownika

Czy kilka tysięcy Euro, to dużo za taki zegarek ?

Na drugi dzień po zakupie byłem przekonany, że zdecydowanie tak.

Dzisiaj po prawie czterech latach noszenia tego czasomierza twierdzę, że to był dobry zakup.

Ten zegarek się świetnie ”nosi”.

ROLEX Oyster Perpetual Date Explorer II - opinia użytkownika

ROLEX Oyster Perpetual Date Explorer II - opinia użytkownika

Natomiast w dalszym ciągu mimo kilkuletniego noszenia Rolexa nie wiem i nie potrafię określić na czym polega jego fenomen, kilka osób w tym naszych Klubowiczów mówiło mi, że gdy zacznę nosić Rolexa to raczej stanie się on moim ulubionym zegarkiem.

Rzeczywiście tak się stało.

Dlaczego ?

Nie potrafię jednoznacznie powiedzieć.

Wiem, że jeśli będę kupował kiedyś następny, kolejny zegarek do swojej domowej  kolekcji męskich gadżetów, pewnie będzie to jednak  Rolex.

Autor: Eugeniusz Szwed

*członek Zarządu KMZiZ, miłośnik czasomierzy tradycyjnych, pasjonat zegarmistrzostwa.Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

ROGER DUBUIS kolekcja Velvet - w ho...
ROGER DUBUIS kolekcja Velvet - w ho...
29.01.2016
MeisterSinger Adhaesio GMT - recenz...
MeisterSinger Adhaesio GMT - recenz...
02.02.2016

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco