Citizen Eco Drive World Time Radio Controlled Super Titanium™ – i wszystko jasne – zegarkowy kombajn. Nieczęsto gościmy na łamach zegarkiipasja.pl czasomierze kwarcowe. Dziś, po prezentowanym niedawno Seiko Astron – kolejny cybernetyczny „gigant” reprezentujący wielką czwórkę japońskich producentów.
„Wszystko mający” Citizen.
Zegarek posiada cechy wyglądu, które niczym nie zaskakują. Jeden z wielu dość podobnych projektów w ramach kategorii zegarków kwarcowych ze stoperem i innymi funkcjami. Taki układ oraz klasyczne rozwiązanie stylistyczne jednak mają bardzo wielu zwolenników. Miłośnicy zegarków nie zawsze szukają „fajerwerków”, które ciągle eksplodują. Wielu szuka czasomierza, który ma wiele funkcji, ale nie musi być to manifestowane w krzykliwy sposób.
Prezentowany dziś Citizen jest w takiej sytuacji idealna propozycją.
Klasyczny, nie zaskakujący układ i stylistyka to jedna strona.
Druga, to ponadprzeciętnie wysoka jakość wykonania, wykończenia detali i powierzchni. Cechy te dotyczą tak koperty, bransolety, jak i tarczy.
Na tarczy prezentowanych jest bardzo wiele informacji.
Poza standardowym wskazaniem czasu możemy odczytać datę z dniem miesiąca w okienku, ale i nazwę dnia tygodnia za pomocą wskazówki na tarczy ułamków sekundy stopera, na obwodzie której jest podziałka z pierwszymi literami dni tygodnia. W podstawowym trybie sytuacja wygląda tak, że mamy wskazanie czasu, datę, wskazanie dnia tygodnia, czas w trybie 24 godzinnym, a sekundy wskazuje duża wskazówka sekundowa.
Należy w tym miejscu nadmienić, że trafia ona niemal idealnie w większość indeksów – a jeśli jest odchyłka to nie większa niż szerokość tej wskazówki.
To nieczęsto spotykane.
Większość użytkowników stwierdziłby wręcz, że w tym egzemplarzu sekundnik zawsze dokładnie trafia. Ja jednak czepiam się bardziej i twierdzę, że nie spotkałem jeszcze zegarka, w którym prawdziwe trafienia we wszystkie 60 indeksów miały miejsce.
Tu jest mimo to doskonale i w pełni akceptuję taką dokładność „trafień”. Dodatkowym akcentem jest przeciwwaga w kształcie charakterystycznym dla zegarków z funkcją Eco-Drive.
Przyciskiem ponad koronką uruchamiamy stoper.
Wtedy na tarczy ponad godziną 6-tą rusza wskazanie dziesiątych części sekundy, a na 12-tej minut. Po powrocie do wskazania czasu dolny przycisk uruchamia wskazania naładowania akumulatora na 12-tej oraz powodzenia lub niepowodzenia synchronizacji z zegarem atomowym na 6-tej.
Kolejne funkcje uruchamiamy koronką.
Po odciągnięciu do pozycji 1 obracając wybieramy strefę czasową.
Odpowiednią wskazuje sekundnik zatrzymując się na oznaczeniu miasta właściwego dla danej strefy. Wskazówka na tarczy pod godziną 12-tą wskazuje wtedy czy mamy ustawiony czas letni czy zimowy. Wskazania wskazaniami, cieszą, tak jak cieszy pełna bezobsługowość tego zegarka – ale jak ta tarcza wygląda?
Wszystkie białe nadruki, skale, podziałki są wykonane na najwyższym poziomie.
Indeksy godzinowe są stalowe, nakładane i polerowane. Na ich części zwróconej ku pierścieniowi z miastami stref nałożona jest substancja luminescencyjna. Jest ona biała, tak samo jak ta nałożona na wskazówce godzinowej i minutowej.
W ciemności daje ona kolor niebieskawy.
Tarcza pełni także funkcję osłony ogniwa słonecznego, przetwarzającego na energię elektryczną każdy rodzaj światła. Ma ona granatowy kolor, w świetle pod pewnymi kątami przechodzący w lekko fioletowy.
Ma ona strukturę trójwymiarowych poprzecznych rowków.
Całość to mimo wielu wskazań jednak koncepcja prosta, bez udziwnień i na tyle na ile to możliwe – minimalistyczna. Jak dla mnie brakuje jakiegoś akcentu. Znajdziemy taki w wersji z czarną tarczą. Tam napis „Radio Controlled” , skala naładowania akumulatora i indeksy stref są pomarańczowe. Tutaj informacje o materiale koperty, zasilaniu słonecznymi sterowaniu radiowym są nadrukowane bardzo drobnymi literami pod okienkiem datownika, które jest na godzinie 3-ciej.
Nad nim jest nadrukowane logo marki, a nad wszystkim „czuwa” szafirowe szkło.
Prosta i bez fajerwerków jest także koperta, ale i ona jest popisem jakości wykonania.
Luneta wokół szkła jest wąska i polerowana. Koperta jest w większej części szczotkowana. Tylko krawędzie oddzielające powierzchnie szczotkowane są polerowane. Taki jest też spód koperty, gdzie jest pełny, płaski, wciskany dekiel z informacjami na temat zegarka.
Czasomierz dostarczany jest na bransolecie z pełnych ogniw, szczotkowanej z wąskim paskiem na środku, który jest polerowany. Wszystkie linie, odcięcia bardzo ostre i równe.
Największa ciekawostką jest kolor.
Po odpakowaniu zegarka byłem pewien, że jest on stalowy.
Tym bardziej, że nie wiedziałem jak dokładnie model jest w drodze do mnie. Dopiero kiedy wziąłem go w rękę okazało się, że niemal nic nie waży. Mając już świadomość, że to tytan można zauważyć, że odcień jest zbliżony do srebra, a nie stali.
Wygląda to bardzo dobrze – jednak waga wymaga przyzwyczajenia.
Dla mnie jest trochę zbyt niska – ale jestem przekonany, że dla wielu osób będzie to ogromna zaleta. Poza tym, jak wiemy, tytan ma także inna zaletę – ważną dla alergików – tytan nie sprawia problemów związanych z tą dolegliwością.
Dane techniczne CITIZEN Eco-Drive World Time Radio Controlled Super Titanium™:
Koperta: tytanowa (Super Titanium™), szczotkowana i polerowana
Średnica koperty: 43 mm
Grubość: 10,8 mm
Wysokość od ucha do ucha: 49,5 mm
Szkło: szafirowe
Dekiel: wciskany, szczotkowany
Wodoodporność: 10 bar
Antymagnetyczność: 4 800 A/m
Bransoleta: przy uszach 21 mm, szczotkowana i polerowana z zapięciem dwuczęściowym zwalnianym przyciskami
Mechanizm: Citizen kaliber H800
Funkcje: czas, czas światowy, stoper, poziom naładowania akumulatora, Eco-Drive, Sterowanie radiowe, datownik, czas letni i zimowy, czas 24 godzinny.
Cena katalogowa: 2 980 złotych.
Reasumując – mimo, że jestem zagorzałym miłośnikiem zegarków mechanicznych, i także nasz portal głównie takimi czasomierzami się zajmuje – to jednak prezentowany Citizen bez większych oporów mógłby znaleźć miejsce w mojej kolekcji.
Nie dość, że opisywany przeze mnie zegarek dobrze wygląda, to jest także bardzo dobrze wykonany, co cenię szczególnie w kwestii koperty. Gdybym miał wybrać super tarczę z marną kopertą lub odwrotnie, to wybrałbym opcje z perfekcyjną kopertą i prostą tarczą.
Tutaj dylematu nie ma – przecież i tarcza jest bardzo dobra. Do tego masa użytecznych funkcji czyniących z tego zegarka narzędzie bezobsługowe.
Suma daje nam obraz nie do przecenienia.
Czasomierz codzienny, niemal idealny. Jeśli jeszcze wpisze się w czyjeś oczekiwania estetyczne, a „kwarcowość” nie będzie przeszkodą - to jest idealny.
Autor: Adrian Szewczyk
18:20 30.11.2016Recenzje i testy
Recenzja: CITIZEN Eco-Drive World Time Radio Controlled Super Titanium™
Powrót do kategorii

REKLAMA

Alpina 1883 Geneve – historia marki
Informacje o marce Alpina oraz jej czasomierzach publikowane były na łamach naszego portalu już wielokrotnie. Wśród wielu czasomierzy jakie prezentowaliśmy na przestrzeni ...

Kalendarium ewolucji mechanizmów zegarków elektronicznych kwarcowych
O upowszechnieniu się zegarka kwarcowego na rynku zegarkowym, a w szczególności o dziejach i osiągnięciach tej grupy zegarków, z wyjątkiem informacji o spowodowaniu tak z ...

PRIM, czyli czeski film pod tytułem „Kto jest kim?”
Niniejsze opracowanie dotyczyć będzie wymienionej w tytule czeskiej marki Prim, a w zasadzie dwóch firm, które produkują zegarki pod tą marką. Jak to możliwe, że dwie nie ...

Mniejsza koperta, większa funkcjonalność. Alpina Alpiner Extreme Automatic
Niedawno, we wrześniu 2022, opisywaliśmy nowy model zegarka Alpina Extreme w wersji regulator - Alpiner Extreme Regulator Automatic. Zastosowana została w nim ciekawa kon ...

Video recenzja: Epos 3439 Moon Classic
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji prezentującej zegarek 3439 Moon Classic marki Epos. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klasyczn ...

Speake-Marin Ripples Anniversary Edition z okazji 20. rocznicy powstania marki!
Speake-Marin, jak na standardy branży zegarmistrzowskiej, to młoda marka zegarkowa, założona w 2002 roku przez zegarmistrza pochodzącego z Londynu - Petera Speake-Marin’a ...

Recenzja: Doxa SUB 300 Sharkhunter Carbon Aqua Lung US Divers
W 1943 roku Jacques-Yves Cousteau i Émile Gagnan opracowują niezawodny, przenośny i skalowalny regulator sprężonego powietrza do użytku pod wodą: Aqua Lung. Dziś Aqua Lun ...

Ball Engineer M Skindiver III Beyond. Kompromis nie jest rozwiązaniem
Marka Ball ma ponad 60 lat doświadczenia w zakresie produkcji zegarków do nurkowania. To skutkuje odpowiednią wiedzą, popularnym know-how, dzięki której ta szwajcarska fi ...

Najdroższy zegarek sprzedany na aukcji internetowej! Patek Philippe Sky Moon Tourbillon
W dniu 22 marca 2023 roku został ustanowiony kolejny rekord w świecie zegarków i zegarmistrzostwa. Na aukcji internetowej “Christie’s Hong Kong Top Of The Time Watches On ...

Roamer Optimus Automatic. Klasyczna kolekcja zegarków mechanicznych
Roamer, szwajcarski producent zegarków, od lat głosi, iż jego produkty charakteryzują się wysoką jakością wykonania i bardzo dobrym stosunkiem tejże do ceny. W naszej red ...

Przyszłość luksusowych zegarków! H. Moser & Cie Endeavour Central Second Genesis
Firma H. Moser & Cie. została założona przez Heinricha Mosera w 1828 roku. Ciekawostką jest fakt, że miejscem powstania firmy była Rosja. A dokładnie - Sankt Petersburg. ...

Relacja: FIS World Cup w Oslo z marką Certina i zegarkowe nowości 2023
Na przestrzeni niemal 10 lat działalności wydawnictwa Zegarki i Pasja (nasz pierwszy portal zaczął funkcjonować w 2014 roku) mieliśmy okazję uczestniczyć już w niezliczon ...