Biorąc pod uwagę dzisiejszą ofertę japońskiej marki Orient Star można dojść do wniosku, że głównym motywem w kolekcjach firmy są zegarki mechaniczne z tarczami typu „open heart”, czyli z widocznym kołem balansu mechanizmu, albo całkowite szkieletowanie. Oczywiście są w ofercie również zegarki pozbawione tego typu „atrakcji”, ale jak w mało której ofercie producenta zegarków, u Orient Star motywy szkieletowania tarcz widać bardzo wyraźnie.
Dzisiejszy bohater to zegarek Orient Star M34 F8 Skeleton Hand Winding w limitowanej edycji. To zaawansowana wizualnie nowość w M Collections. Model, który z jednej strony prezentuje bardzo klasyczne podejście do zegarmistrzostwa, poprzez właśnie szkieletowany mechanizm, termicznie barwione wskazówki czy też manualny naciąg, ale ma także współczesny wizerunek.
Zegarek ten jest na wskroś nowoczesny i to również od razu widać, ponieważ jego stylistyka, mimo, iż mamy do czynienia z klasyczną, okrągłą kopertą i wyżej wymienionymi cechami, bazuje w dużej mierze na prostych liniach, na ostrych krawędziach, które - poza nadaniem mu technicznego charakteru - również budują wrażenie, że mamy do czynienia z zegarkiem nowoczesnym. Do tego dochodzi wysoka jakość obróbki powierzchni - ostre, równe krawędzie, które to poczucie wzmacniają.
M34 F8 Skeleton Hand Winding bardzo przyciąga wzrok, więc jeśli ktoś jest szczególnie miłośnikiem tego rodzaju stylistyki, jest to opcja bardzo atrakcyjna. Ale to model wykonany w taki sposób, że ma też szansę zainteresować tych, którzy wcześniej w tę stronę nie spoglądali.
Gwiazdy na nocnym niebie
Jak można przeczytać w materiałach prasowych marki Orient Star: „The Contemporary Collection M34, nazwana na cześć Perseusza, oferuje najbardziej zróżnicowaną linię zegarków Orient Star, równie różnorodną, jak liczne smugi spadających meteorów na nocnym niebie”.
Zacznę więc od tarczy, a w zasadzie od tego, co z niej pozostało. Tutaj oczywiście główną rolę gra widoczny mechanizm z wyrafinowanymi detalami, który wyglądem ma nawiązywać do światła gwiazd w głębokiej przestrzeni kosmicznej.
Jak to często bywa wśród innych tego typu projektów, elementami, które pozostały po ażurowaniu tarczy są pierścienie na jej krawędzi. I tutaj taki mamy. Widzimy naniesioną na nim skalę minutową. Są tam też dość wyraźne, nakładane indeksy godzinowe w postaci lekko wydłużonych trapezów. Poza tym na godzinie 12. jest indeks, który prezentowany jest w postaci całkiem sporej cyfry rzymskiej.
Ale to nie wszystko, ponieważ mamy jeszcze dodatkowe 3 elementy w kolorze antracytowo-szarym, które są przykręcane do górnej płyty mechanizmu i stanowią także te elementy, które są pozostałością tarczy. Chodzi mi coś w rodzaju tabliczki przykręcanej 2 śrubkami, na której umieszczone jest nakładane logo marki Orient Star. Chodzi również o elementy tworzące skalę dla małego sekundnika umieszczonego na godzinie 6., oraz dość rozbudowany element stanowiący wycinek okręgu, łuk, który jest wykorzystany do naniesienia skali wskaźnika rezerwy chodu, w który ten zegarek jest wyposażony.
W tych drobnych detalach także zadbano jeszcze o szczegóły.
Powierzchnie płaskie są matowe, a te części, które są okrągłe lub półokrągłe, czyli wspomniane skale. są pokryte kołowym, koncentrycznym wzorem. Takie giloszowane rowki.
Ukośny pierścień ze skalą minutową jest czarny, a ułożony niżej pierścień, na którym są nakładane indeksy godzinowe ma kolor taki elektryczno-błękitny. Dodatkowo gradientowy. Jest on osadzony na szerszym, srebrzystym pierścieniu, który lekko wystaje z obu stron.
Clou programu – szkieletowany mechanizm
Pod tymi opisanymi elementami widać clou programu.
W modelu Orient Star M34 F8 Skeleton Hand Winding to całkiem misternie ażurowana, górna płyta mechanizmu. Jej widoczne elementy są pokryte szlifem w postaci perłowania. Krawędzie wycięć są fazowane i polerowane na wysoki połysk. Całość stanowi naprawdę atrakcyjne tło dla wskazań zegarka. A mimo, że jak w niemal każdym zegarku tego rodzaju nie mamy tu do czynienia z czytelnością na nieprzeciętnie wysokim poziomie, to jednak dzięki temu, że wyraziste wskazówki są barwione na niebiesko, odczyt czasu jest zupełnie nietrudny.
Poza wyrazistymi, niebieskimi wskazówkami, godzinową i minutową, które mają naprawdę doskonale dobraną długość, w kolorze niebieskim jest także wskazówka małego sekundnika oraz wskazówka wskazująca nam aktualną rezerwę chodu. Wprawne oko od razu zauważy również jeszcze jeden element w tym kolorze. To koło wychwytowe. W tym mechanizmie jest ono wykonane z krzemu i jest również wyrazistoniebieskie.
Warto zobaczyć w tym momencie krótkie wideo idealnie prezentujące te elementy:
Zastosowanie krzemu zapewnia zmniejszony poziom tarcia, większą trwałość i zmniejsza się tym samym zapotrzebowanie na energię, a tym samym pozwala to na osiągnięcie wyższego poziomu rezerwy chodu. Tutaj, w prezentowanym modelu, wynosi ona do 70 godzin.
Ten mechanizm to Epson F8B61. Dodatkowe elementy przyciągające wzrok od tej strony to jeszcze rubinowe kamienie łożyskujące oraz złociste koło balansowe. Zastosowany mechanizm „in-house” kaliber F8B61 oczywiście możemy również obserwować z drugiej strony zegarka, dzięki temu, że dekiel jest częściowo przeszklony szkłem szafirowym.
A to, co widzimy, to znów połączenie klasyki i nowoczesności. Mostki mają szare zabarwienie i pokryte są szlifem w postaci pasów genewskich. Niektóre kamienie łożyskujące są osadzone w srebrzystych szatonach, a krawędzie widocznych mostków są również fazowane i polerowane.
Wszystko tworzy bardzo przyjemne dla każdego miłośnika zegarków wrażenia wzrokowe.
Nowoczesny, ale klasyczny wygląd
W tym zegarku główną rolę gra oczywiście to, co widzimy, czyli wspomniany szkieletowany mechanizm i ażurowana tarcza, piękne wskazówki i ciekawy widok, który możemy podziwiać z drugiej strony. Jednak dla stworzenia tego wrażenia nie mniej ważna jest koperta. Ona również ma, powtórzę to, widoczny w każdym niemal elemencie nowoczesny, ale klasyczny wygląd.
Jej polerowane oraz szczotkowane powierzchnie są poukładane naprzemiennie, tworząc atrakcyjny widok współgrający z tym, co widzimy pod podwójnie zagiętym szkłem szafirowym z nałożoną powłoką antyrefleksyjną.
Kopertę od góry wieńczy polerowana na wysoki połysk luneta, kierująca wzrok na widok w jej wnętrzu. Od spodu kopertę zamyka stalowy, wkręcany dekiel, który ma powierzchnię kołowo szczotkowaną, a na środku centralne, duże przeszklenie. Co bardzo ważne, ta stalowa koperta ma średnicę 39 mm, a więc doskonale wpisuje się w aktualnie panującą modę na zegarki, które nie są zbyt duże. Koronka jest klasyczna, o dobrze dobranej wielkości, a jej czołową część zdobi logo marki, czyli wpisana w elipsę litera „O”.
Grubość wspomnianej koperty to 10,8 mm, a wysokość od ucha do ucha wynosi 46,5 mm. Wymiary te sugerują, że będziemy mieli do czynienia z naprawdę wygodnym w użytkowaniu i uniwersalnym zegarkiem. A ten poziom uniwersalności podnosi wodoszczelność do 50 m. Poziom ten być może nie jest spektakularny oczywiście, ale biorąc pod uwagę rodzaj tego zegarka, jego przeznaczenie, wydaje się być zupełnie wystarczający.
Orient Star M34 F8 Skeleton Hand Winding – dostępność i cena
Zegarek otrzymujemy na stalowej bransolecie, której konstrukcja to ogniwa w kształcie spłaszczonych liter H połączonych elementami tworzącymi środkowy rząd ogniw. Zapięcie to składana klamra zwalniana przyciskami. Na części widocznej tej klamry wygrawerowano logo marki Orient Star.
Jak wspominałem, materiały promocyjne producenta w typowo japońskim stylu zapewniają, że wyrafinowany wygląd nowego zegarka z jego detalami przywołuje na myśl światło gwiazd w głębokim kosmosie. Aby to ocenić, najlepiej byłoby zobaczyć go na żywo, ale faktycznie muszę przyznać, że coś w tym stwierdzeniu jest, co widać nawet w użytych przez nas w publikacji grafikach produktowych. Model ten jest dostępny w limitowanej edycji 100 sztuk.
Cena Orient Star M34 F8 Skeleton Hand Winding o nr ref. RE-AZ0104L00B to 16 160 złotych.
Szukasz informacji o nowościach marki Orient Star? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Orient Star.