W 75-lecie Formuły 1 TAG Heuer powraca jako oficjalny chronometrażysta „Królowej Prędkości”.
TAG Heuer był pierwszą luksusową marką zegarków, której logo pojawiło się na bolidzie Formuły 1 w 1969 roku, pierwszą, która została sponsorem zespołu F1 w 1971 roku, marką, której udziałem stało się 239 zwycięstw, 613 miejsc na podium, 9 471 punktów oraz aż 15 Mistrzów Świata kierowców i 11 tytułów Mistrza Świata konstruktorów.
TAG Heuer 1 stycznia 2025 roku powrócił do Formuły 1 jako jej oficjalny chronometrażysta. Z bogatą historią w Formule 1 obejmującą ponad siedem dekad, obecny rok przynosi odrodzenie wyjątkowego partnerstwa, które uosabia precyzję, innowacyjność i szybkość.
Partnerstwo pomiędzy TAG Heuer i Formułą 1 wykracza poza wyścigi, poprzez zaangażowanie w inżynierię precyzyjną, najnowocześniejszą technologię i awangardowe materiały, oraz wyraża ich wspólną filozofię przekraczania własnych barier.
Dziesięciolecia doświadczenia
Założona w 1860 roku firma TAG Heuer szybko zyskała reputację producenta urządzeń do precyzyjnego pomiaru czasu, co zawdzięcza między innymi obsesyjnemu dążeniu Jacka Heuera do prefekcji w kwestii dokładności pomiaru czasu.
W 1911 roku firma zaprezentowała pierwszy w historii chronograf montowany na desce rozdzielczej samochodu, w 1916 roku zabłysnęła pierwszym stoperem z dokładnością pomiaru do 1/100 sekundy, modelem Mikrograph, stając się standardem w precyzyjnym pomiarze czasu dla sportu.
W latach 50. XX wieku, w początkach Formuły 1, firma Heuer (bo taką wówczas nosiła nazwę), postawiła na produkcję wyłącznie chronografów, pozycjonując się jako dostawca czasomierzy dla tych, dla których czas ma największe znaczenie.
To właśnie w latach 60-tych, gdy Formuła 1 zyskiwała popularność, firma Heuer stała się nierozerwalnie związana ze sportem i kierowcami.
Jednym z pierwszych „ambasadorów marki”, choć wówczas raczej nie używano tego określenia, stał się Jochen Rindt, słynny kierowca Formuły 1, który w 1970 r. wygrał mistrzostwa świata kierowców i konstruktorów dla Lotus, nosząc na przegubie zegarek Heuer Autavia, model 2446.
Moment zwrotny nastąpił, gdy Jack Heuer, ówczesny dyrektor generalny rodzinnej firmy produkującej zegarki, spotkał na swojej drodze młodego, utalentowanego kierowcę o imieniu Jo Siffert z Fryburga w Szwajcarii.
Szef Heuera dostrzegł w tym szansę na wypromowanie marki i podpisał z Siffertem umowę, na mocy której kierowca miał pomóc w wypromowaniu premiery rewolucyjnego chronografu Calibre 11 z automatycznym naciągiem, między innymi poprzez umieszczenie logo na swoim samochodzie Rob Walker Lotus 49B, którym ścigał się w sezonie 1969, oraz umieszczając wizerunek tarczy zegarka na swoim kombinezonie wyścigowym, a także nosząc zegarek Autavia 1163 z nowym mechanizmem i białą tarczą.
Był to pierwszy raz w historii, kiedy producent zegarków lub jakakolwiek luksusowa marka, inna niż dostawcy komponentów motoryzacyjnych, będzie sponsorować kierowcę Formuły 1 i umieści swoje logo na bolidzie. A był to dopiero początek rewolucyjnej strategii Jacka Heuera, która miała na nowo zdefiniować marketing budowany wokół wyścigów samochodowych.
Scuderia Ferrari i McLaren
W 1971 roku Ferrari poszukiwało systemu pomiaru czasu na potrzeby nowego toru testowego Fiorano we Włoszech, pierwszego obiektu zbudowanego specjalnie dla tego producenta, jako wiodący na świecie producent sprzętu do pomiaru czasu, Heuer był naturalnym wyborem. Firma opracowała nowe urządzenie o nazwie Le Mans Centigraph, aby umożliwić zespołowi pomiar czasów uzyskiwanych przez ich kierowców oraz pojazdy.
Le Mans Centigraph i jego słynny operator, pracownik Heuer-a, Jean Campiche, legenda w świecie sportów motorowych, nazywany „Pianistą”, podróżował z zespołem po całym świecie i zapewniał niezależny pomiar czasu pracując w pit-stopie Ferrari, pomagając teamowi zdobyć Mistrzostwo Świata Kierowców i Konstruktorów w 1975 roku z Nikim Laudą.
Sukces Ferrari sprawił, że również inne zespoły F1 zwróciły się do Heuera o dostarczenie systemów pomiaru czasu. Współpraca Heuera z Ferrari trwała do 1979 roku, potem firma kontynuowała współpracę z McLarenem, która stała się jedną z najdłuższych w historii Formuły 1.
W 1985 roku Heuer został przejęty przez Techniques d'Avant Garde Group, która była również właścicielem zespołu McLaren Formula 1. Firma zmieniła nazwę na TAG Heuer, a ich nowe logo pojawiło się na przedniej szybie MacLarena MP4/2C, w którym Alain Prost zdobył tytuł Mistrzostwa Świata Kierowców w 1986 roku.
W tym samym roku marka wprowadziła na rynek nowy zegarek TAG Heuer Formula 1, z rewolucyjnymi na tamte czasy, jaskrawymi, kolorowymi kopertami, paskami i tarczami.
Kolejny, ważny moment dla marki miał miejsce w 1988 roku, kiedy to wschodząca gwiazda Formuły 1, młody Brazylijczyk, Ayrton Senna dołączył do McLarena. Z zegarkami TAG Heuer zdobył trzy tytuły Mistrza Świata. Zginął na torze Imola 1 maja 1994 roku, ale firma nadal współpracuje z fundacją Senna, promując ducha rywalizacji i wartości, które uczyniły Ayrtona Sennę ikoną sportów motorowych.
W 1992 roku TAG Heuer zawarł umowę, na mocy której został oficjalnym partnerem w zakresie pomiaru czasu dla Formuły 1, a system poza pomiarem zapewniał również przekazywanie danych pomiarowych w transmisjach telewizyjnych.
Nowoczesna Formuła 1
TAG Heuer miał swój udział w dwóch kolejnych zwycięstwach Miki Häkkinena i McLarena w Mistrzostwach Świata Kierowców w 1997 i 1998 roku
Lata 2000 były niesamowitą erą dla Formuły 1, przejścia z silników V10 na V8, intensywnej rywalizacji między słynnymi kierowcami - przyszłymi gwiazdami tego sportu, pojawiającymi się na padoku. Jednym z tych nowych kierowców ścigających się dla McLarena, był wielki talent - Lewis Hamilton, który zdobył swoje pierwsze Mistrzostwo Świata Kierowców w 2008 roku z zegarkiem TAG Heuer na nadgarstku.
W 2015 roku, po 30 latach udanej współpracy, TAG Heuer i McLaren podążyły różnymi ścieżkami, rok później TAG Heuer dołączył do zespołu Red Bull Racing, który w krótkim czasie odcisnął niezatarte piętno na Formule 1.
Współpraca TAG Heuer i Oracle Red Bull Racing zaowocowała czterema tytułami Mistrzostwa Świata Kierowców, dzięki wyjątkowemu talentowi Maxa Verstappena, a także dwa z rzędu Mistrzostwa Świata Konstruktorów. Partnerstwo kontynuowano, a TAG Heuer godził to z obowiązkami oficjalnego chronometrażysty Formuły 1.
Nowy rozdział
W ostatnich latach, pod rządami Liberty Media, Formuła 1 stała się jednym z najbardziej istotnych sportowych show z 750 milionami fanów na całym świecie i ponad 90 milionami obserwujących w mediach społecznościowych, o bardzo zróżnicowanej strukturze wiekowej i kulturowej - 42% fanów stanowią obecnie kobiety, a co trzeci fan ma mniej niż 35 lat. Sezon 2024 , który zakończył się batalią pomiędzy McLarenem i Ferrari o mistrzostwo w Abu Dabi, obejrzało 1,5 miliarda widzów.
TAG Heuer właśnie dumnie powraca do mierzenia czasu w Formule 1, mogąc kontynuować to, co rozpoczęło się ponad 70 lat temu.
Antoine Pin, dyrektor generalny TAG Heuer, podekscytowany powrotem firmy jako oficjalnego chronometrażysty Formuły 1, powiedział: „W sporcie, w którym jak nigdzie indziej liczy się odporność psychiczna, siła fizyczna, strategia, innowacyjność i efektywność, naturalne jest, że to TAG Heuer jest w samym sercu Formuły 1 jako oficjalny chronometrażysta”.
Rok 2025 będzie początkiem nowej ery w wieloletniej historii TAG Heuer i Formuły 1. Jako oficjalny chronometrażysta Formuły 1, TAG Heuer będzie obecny zarówno na torze, jak i poza nim, poprzez eventy, Fan Zone i Paddock Club oraz nowe serie produktów, które będą związane z Formułą 1.
Kilka słów o TAG Heuer
TAG Heuer, założona w 1860 roku przez Edouarda Heuera w górach Jura w Szwajcarii, jest marką zegarków należącą do grupy LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton SE. Z siedzibą w La Chauxde-Fonds w Szwajcarii i czterema zakładami produkcyjnymi, zatrudnia 1900 pracowników i działa w 139 krajach.
Od 165 lat TAG Heuer jest w awangardzie zegarmistrzostwa i innowacji z rewolucyjnymi rozwiązaniami technicznymi, takimi jak wałek oscylacyjny do mechanicznych stoperów w 1887 roku, zegarek Micrograph w 1916 roku – stoper mierzący czas z dokładnością do 1/100 sekundy, Microtimer (1969) zdolny mierzyć czas z rozdzielczością 1/1000 s, czy też – opisywany przez nas w Kalendarium ewolucji mechanizmów - stoper zegarka wskazujący pomiar z dokładnością do 5/10 000 z 2012 roku.
Dziś podstawowa kolekcja marki składa się z trzech kultowych rodzin zaprojektowanych jeszcze przez Jacka Heuera: Carrera, Monaco i Autavia, uzupełniona współczesnymi liniami Link, Aquaracer, Formuła 1 Connected.
Życzymy Wam wiele emocji podczas oglądania zmagań najszybszych kierowców na świecie, a marce TAG Heuer gratulujemy przejęcia pałeczki od Rolexa.
Więcej ciekawych informacji tego typu prezentujemy tu: wiadomości z branży zegarkowej.
19:45 11.01.2025Wiadomości
TAG Heuer is back. Formuła 1 ma nowego (starego) chronometrażystę!
Tagi:
REKLAMA
Zawód Zegarmistrz – rzemiosło dla osób potrafiących panować nad swoim ciałem i umysłem
Zawsze, myśląc o zawodzie zegarmistrza, miałem przed oczyma starszego pana otoczonego przez niezliczone zegarki i zegary, siedzącego w nieco zgarbionej pozycji z lupą prz ...
BIATEC – zegarki „Made in Slovakia” – historia marki i kolekcja zegarków!
Kiedy myślimy o zegarkach, o krajach jakie kojarzą się nam z powstawaniem czasomierzy – zapewne większości z nas jako pierwsza na myśl przychodzi Szwajcaria. Po głębszym ...
RUHLA Chronograf – zegarek z nieistniejącego już kraju!
Zegarki vintage, prócz ogromnego uroku, ciekawego design’u oraz tradycyjnych werków mechanicznych, często posiadają także bardzo ciekawą historię. W przypadku prezentowan ...
Recenzja: Davosa Ternos Professional 68H Automatic
Redakcyjny kolega Paweł w artykule o modelu Davosa Ternos Professional Diver 68H, który niedawno ukazał się na łamach naszego portalu, cytował szefową tej firmy, Corrinę ...
Recenzja: PRIM Wratislavia Edycja Limitowana
Pisałem wielokrotnie, że radość czy chociaż zadowolenie sprawia mi taka sytuacja, kiedy to znani i cenieni szwajcarscy producenci zegarkowi wplatają, że tak się wyrażę, w ...
CODE41 Moon Inception. Powierzchnia i kratery Księżyca na tarczy zegarka!
Firma CODE41, założona w 2016 roku przez projektanta zegarków Claudio D’Amore, postawiła za cel swojej działalności stworzenie własnej, nowej wersji wysokiej jakości zega ...
Vacheron Constantin The Berkley Grand Complication. Najbardziej skomplikowany technicznie zegarek na świecie!
Manufaktura Vacheron Constantin wiele razy już zaskakiwała zegarkowy świat złożonością, ekskluzywnością i pięknem swoich czasomierzy. Do tej pory przeważnie były to zegar ...
Tudor Pelagos FXD. Diver wykonany we współpracy z czynnymi wojskowymi
Już od połowy lat 50. XX wieku divery od Tudora można było zobaczyć na nadgarstkach żołnierzy marynarki wojennej USA. W 1958 roku marka ta oficjalnie zagościła w US Navy, ...
Hanhart Chronographs – poznaj tę niemiecką markę i jej zegarki (AuroChronos 2025)
Nie jest tajemnicą, że wszyscy zegarkomaniacy z niecierpliwością oczekiwali powrotu festiwalu, który w poprzednich latach cieszył się w Polsce dużą popularnością. Międzyn ...
Perrelet Turbine Ice Blue Carbon i Titanium. Turbiny w “lodowatych” kolorach
Innowacja, konsekwencja w kreowaniu nowych modeli zegarków i precyzja - to zaledwie kilka określeń oddających wypracowaną przez lata renomę marki Perrelet. Oczywiście nal ...
Fiyta Spaceman. Uniwersalny, ultra cienki zegarek ze zintegrowaną bransoletą
Wspominaliśmy już wielokrotnie, że traktowanie w taki sam (niezbyt przychylny) sposób całej zegarkowej produkcji pochodzącej z Chin nie jest słuszne. Oczywiście dla wielu ...
Le Régulateur Louis Erard x Vianney Halter II. Wspólna kreacja zegarków typu régulateur
Zegarki typu régulateur, mimo prezentowania wskazań w nieco odmienny sposób niż ten, do którego zdążyliśmy się przyzwyczaić, hołdują klasycznemu zegarmistrzostwu, stając ...