Zegarki skierowane do kobiet to dość często modele wzorniczo wyrafinowane, pełniące rolę nie tylko urządzenia wskazującego czas, ale często stanowią one uzupełniającą biżuterię do wyszukanych stylizacji. Muszę z przykrością stwierdzić, że gust płci pięknej jest zdecydowanie bardziej wysublimowany niż nasz, mężczyzn, w związku z tym producenci, także zegarków, mają sporo więcej pracy, by oczekiwania pań spełnić. Niemniej na rynku są również zegarki, które są typowo damskie, ale zarazem w pełni klasyczne w rozumieniu „zegarmistrzowskim”. Dziś zaprezentujemy jeden z takich zegarków, a w zasadzie linię, przygotowaną przez Certinę, markę, którą darzę ogromną sympatią.
Styl retro ze świeżym, kobiecym akcentem
Prezentowane dzisiaj zegarki to jakby damski „odłam” linii PH. Serii, która wprowadzona na rynek została w ramach odpowiedzi Certiny na poszerzanie kolekcji wielu producentów o zegarki bazujące na wzorach sprzed lat, na archiwalnych modelach, na stylistyce wywodzącej się z lat 70., 60., a czasem nawet 50. ubiegłego wieku. Certina ma to szczęście, że we własnych zasobach ma archiwalne modele do których warto wrócić, a między innymi atrakcyjne wizualnie pierwowzory z lat 70. stanową wzorniczą bazę dla dzisiejszych edycji.
Dwie nowe wersje modelu Certina DS PH100, poza tym, że są atrakcyjnymi dodatkami do stylizacji, są także w pełni praktycznymi zegarkami, w tym zegarkami nurkowymi.
Wodoszczelność do 100 m jaką zapewniają, nie jest na bardzo imponującym poziomie, ale w pełni wystarczy do ochrony przed przypadkowym zachlapaniem, a także podczas uprawiania sportów wodnych i do pływania. Precyzję wskazań zapewni zaś zaawansowany technicznie, szwajcarski mechanizm kwarcowy z serii Precidrive.
Zegarek Certina DS PH100 Lady nawiązuje do modeli z lat 70. XX wieku.
Stalowa koperta nie jest mała, bo jej średnica to 37,5 mm. Biorąc pod uwagę dzisiejsze trendy, dzisiejszą modę, można byłoby je potraktować jako niewielkie zegarki dla panów, jednak tutaj mamy akcenty, które zdecydowanie kojarzą się z ofertą dla kobiet. Podstawową sprawą są indeksy, które są nakładane, mają okrągły kształt, ale ich powierzchnia ma taką strukturę, że odbijają one światło w sposób kojarzący się z brylantami i blaskiem, który w ten sposób generują te szlachetne kamienie. Także tarcza w wersji z masy perłowej predestynuje zegarek raczej dla pań. Grubość zegarka to jedynie 9,6 mm, co zapewni wygodę użytkowania.
Zapoznajmy się więc tym atrakcyjnym, sportowym damskim zegarkiem.
Ponadczasowy kształt koperty
Koperta tego modelu ma bardzo klasyczny, ponadczasowy kształt.
Okrągły korpus i bardzo łagodnie wyprowadzone, zwężające się ucha doskonale pasują do stylistyki tego zegarka. Bardzo dobrze prezentują się ukośne zakończenia tych uch. Nieco technicznego charakteru nadaje wykończenie ich górnych powierzchni poprzez szczotkowanie.
Także, dzięki tej matowej strukturze całą uwagę skupiamy na tarczach, o których za chwilę.
Boki i spód koperty są polerowane na wysoki połysk. Na godzinie 3., w tradycyjnym miejscu, umieszczono standardową koronkę. Jest ona dość duża, zapewne wygoda w użytkowaniu i pasuje do stylu zegarka. Jej czołowa część jest wypukła, a tam, na matowym tle, widzimy lekko wystające, lśniące logo systemu DS.
Od spodu kopertę zamyka pełny, stalowy dekiel, na którym nie zabrakło symbolu żółwia, który powiązany jest z systemem DS, czyli Duble Security, w który wyposażony jest już dziś każdy zegarek Certina. System ten – w skrócie - zapewnia podwyższoną odporność zegarka, w tym wodoszczelność. To wręcz wizytówka marki. Żółw ten jest także kojarzony z zegarkami do nurkowania od tego szwajcarskiego producenta.
Od frontu koperta zegarka ma obrotową lunetę, która przy samej obudowę ma wąski, gładki pierścień. Potem, wyżej, luneta rozszerza się do elementu tworzącego ząbkowaną krawędź, która odrobinę wystaje poza obrys koperty. Wkładka lunety ma naniesioną nurkową skalę minutową, z dokładnym oznaczeniem co minutę w sektorze do 15. Jest ona ustawiona lekko ukośnie, to znaczy przy krawędzi niżej, i delikatnie unosi się przechodząc do szkła, które jest lekko wypukłe, przez co z tą lunetą tworzy niemal jednolitą strukturę, jednolitą powierzchnię.
Szkło jest oczywiście szafirowe i ma nałożoną powłokę antyrefleksyjną.
Dwie wersje zegarka
Dostępne są dwa warianty zegarka Certina DS PH100M Lady.
Pierwszy to zdecydowanie bardziej wyrafinowana wersja z tarczą wykonaną z ciemnej masy perłowej. Na tej tarczy znajdują się indeksy o wcześniej opisanym kształcie. Mają one kolor złocisty, tak jak wskazówki, ale i także jak koronka, obrotowa luneta, skala na niej i logo DS na tarczy. Ten model zdaje się być zdecydowanie bardziej biżuteryjny przy zachowaniu cech użytkowych jakie ma ten zegarek.
Masa perłowa ma tutaj ciemną barwę. Mieni się ona, opalizuje, zależnie od tego, pod jakim kątem i w jakim świetle będziemy ją podziwiać. Zielenie, granaty, czerń – wiele barw jednocześnie. Wersja ta jest dostępna na eleganckim bezszwowym pasku, który ma strukturę skóry krokodyla. Jest bardzo płaski i - co ciekawe - nadano mu kształt taki. jak mają zazwyczaj paski typu NATO. Zapinany jest na standardową klamrę z pinem.
Druga dostępna opcja jest jednocześnie bardziej purystyczna wersją.
Zegarek ten wyposażono w lakierowaną tarczę w kolorze czarnym, która doskonale kontrastuje z pozostałymi elementami. Na niej również umieszczono indeksy o opisywanym kształcie tyle, że w kolorze srebrzystym. Tak samo jak i pozostałe elementy zegarka, które mają naturalny kolor stali, tak wskazówki czy logo. Tym samym to wersja bardziej stonowana.
W obu zegarkach pod godziną 12. widzimy nadrukowane logo maki wraz z rokiem jej powstania, a po przeciwnej stronie jest polerowane, nakładane logo systemu DS oraz nazwa modelu PH100M. Ten zegarek oferowany jest z tekstylnym paskiem wykonanym z materiału #tide ocean material®.
Pasek, który ma zaimplementowany system demontażu bez narzędzi, został zaprojektowany jako klasyczny, dwuczęściowy pasek do zegarka z klasyczna klamerką. Miałem już wielokrotnie do czynienia z paskami Certina wykonanymi właśnie z materiału #tide ocean material® i muszę powiedzieć, że są to paski bardzo wygodne, bardzo przyjemne i przyjazne w użytkowaniu.
Wyglądają na bardzo trwałe i też dawały mi jakiś taki poziom zadowolenia, wynikający właśnie z tego, że przyczyniają się choć troszkę do zachowania mórz i oceanów w lepszym stanie.
Oczywiście bez problemu możemy dobrać do tych zegarków inne paski, ponieważ rozstaw w miejscu motywowania to standardowe 18 mm.
Certina DS PH100M Lady - podsumowanie, dostępność i cena
Podsumowując, ta nowa damska kolekcja zegarków marki Certina, poza tym, że wnosi trochę kobiecego stylu i świeżości do retro serii DS PH, także daje paniom możliwość wyboru wytrzymałego i sportowego zegarka do użytku na co dzień. Obie wersje zegarka są atrakcyjne i obie są dopracowane w taki sposób, by się w gusta pań jak najlepiej wpisać.
Praktyczne zastosowanie zegarka to oczywiście doskonała czytelność w dobrych warunkach, bo wskazówki są naprawdę bardzo wyraziste i w obu przypadkach na ciemnym, kontrastowym tle. Aby zwiększyć czytelność w trudnych warunkach oświetlenia wskazówki, jak i dla orientacji punkt na godzinie 12. na lunecie, mają nałożoną warstwę masy luminescencyjnej Super-LumiNova®, co gwarantuje optymalną czytelność nawet w ciemności.
Mechanizm Eta F06.412 to szwajcarski mechanizm serii Precidrive. To oznacza, że mamy do czynienia z ponad standardowym poziomem dokładności. Mechanizm ten łożyskowany jest na 3 kamieniach, może pracować nawet do 94 miesięcy na jednej baterii, zależnie od tego, jaką zastosujemy baterię, czyli nawet 7 lat. No i co najważniejsze - ta wspomniana precyzja to plus - minus 10 sekund w skali roku!
Cena zegarka Certina DS PH100M Lady to 2 090 złotych. Model ten jest dostępny w Polsce.
Szukasz informacji o nowościach marki Certina? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Certina.
09:00 22.10.2024Zegarki
Certina DS PH100M Lady. Styl retro ze świeżym, kobiecym akcentem
Tagi:
zegarek na prezentczarny zegarekzegarki kwarcowezegarek do pływaniasrebrny zegarekzegarki sportowezegarek wodoszczelnyzegarki szwajcarskiezegarki młodzieżowezegarek damski na pasku

REKLAMA

TOP 5 „alternatywnych” zegarków typu pilot
Na internetowej stronie magazynu Watch Time, każdego piątku w zakładce blog pojawiają się seria opracowań sygnowana wspólnym elementem tytułu - „Przyjazny piątek”. W edyc ...

Krótka historia zegarmistrzostwa od II Wojny Światowej. „Bitwa o handel”
Nie tylko na fali ujawniania tajemnic funkcjonowania powojennej Polski, bardzo ciekawą może okazać się próba przedstawienia historii niezwykłego zawodu, jakim jest zegarm ...

Zegarki na Dakarze 2016 – testy czasomierzy Vostok Europe
Wiadomo, że w rajdach samochodowych uzyskiwane w wyniku pomiaru czasów rezultaty każdego z zespołów są jedynym kryterium w jakim oceniana jest rywalizacja. Oczywiście nie ...

Louis Moinet Black Moon z meteorytami Gadamis 005 i Dhofar 457
Louis Moinet był zegarmistrzem i wynalazcą pierwszego w świecie chronografu. Dziś jego nazwiskiem sygnowana jest manufaktura, której przewodzi Jean-Marie Schaller. Jej na ...

Ankieta nr 4 – Pokolenie Z (Gen Z). „Zegarki przez pokolenia”
Ankieta nr 4 - Pokolenie Z W 2024 roku nasz portal Zegarki i Pasja obchodzi 10-lecie. Przez tę dekadę funkcjonowania dookoła nas wydarzyło się bardzo wiele - szybki rozwó ...

Atak hakerski na markę Casio i przesunięta premiera zegarków
Żyjemy w czasach, w których bardzo często słyszymy o atakach hackerskich na różnego rodzaju firmy. Aktualnie niemal już co tydzień możemy przeczytać, że miało miejsce pod ...

Ball Engineer II Moon Phase Chronometer. Fazy Księżyca na obu półkulach
Ball to marka zegarmistrzowska działająca w Szwajcarii, ale pochodząca ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Pisaliśmy o jej historii jak i tragicznym wypadku kolejowym, który ...

Roamer Helios Power. Chronograf z tytanu, zasilany energią światła!
Roamer to szwajcarska marka, która relatywnie często gości na łamach naszego portalu, ponieważ oferuje ciekawe, atrakcyjne pod względem wyglądu i funkcji dodatkowych, a t ...

Alpina Heritage Tropic-Proof Handwinding. Zaskakująca i (nie)doceniona premiera 2025
Podczas, gdy wiele zegarków zaprezentowanych na tegorocznych targach Watches & Wonders 2025 w Genewie zdawało się niemal krzyczeć o uwagę - latającym tourbillonem, mister ...

Ergonomia i harmonia. Rado Anatom z ceramicznymi bransoletami High-Tech
Zegarki Rado nie pozostawiają nikogo obojętnym. Ta szwajcarska marka od dekad stosuje w procesie produkcji różne materiały, ale jest szczególnie doświadczonym specjalistą ...

Vostok Europe Undine. Damskie zegarki łączące piękno z wytrzymałością
Litewska firma Vostok Europe to producent oferujący bardzo charakterystyczne i wyjątkowe zegarki, wyróżniające się na tle rynkowej oferty popularnych marek. Ich główną ce ...

Fiyta Space Shuttle. Kosmiczny zegarek z trójwymiarową prezentacją czasu
Fiyta to chińska firma zegarmistrzowska założona w 1987 roku, której nazwa oznacza "latanie w przestworzach". Firma ta jest jedną z trzech największych marek produkującyc ...