• Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Certina

Szalone projekty zegarków: 3 nietypowe modele pozbawione wskazówek


Czy zegarek noszony przez nas na nadgarstku musi być zawsze czytelny? Wielu z Was stwierdzi „A cóż to właściwie za pytanie?” - Oczywiście, zgadzam się z tym, bowiem łatwość odczytywania czasu lub pozostałych wskazań, jakie oferuje konkretny zegarek, jest rzeczą kluczową. Wielu producentów obrało taki właśnie kierunek. O ile w zegarkach specjalistycznych jest to podyktowane odgórnymi założeniami wynikającymi z ich przeznaczenia, w taki sam sposób jest z czasomierzami klasycznymi, gdzie prostota i czytelność połączona z pewnego rodzaju minimalizmem są wizytówką eleganckich kolekcji. Na rynku istnieją jednak producenci, dla których skomplikowanie zarówno w aspekcie technicznym czasomierzy, jak i wskazania czasu przez nie, podnieśli do maksimum, tworząc modele, które z łatwością odczytu… nie mają zbyt wiele wspólnego.

W niniejszym artykule przyjrzymy się kilku tego typu modelom zegarków, w których prezentacja czasu jest: nieco utrudniona, bardzo nietypowa i nie zawsze odbywa się przy pomocy tradycyjnego zestawu wskazówek. Sam artykuł jest wstępem do naszej nowej serii publikacji pod tytułem „Szalone projekty zegarków” , które nie są zbyt często widywane na nadgarstkach.

CIGA Design Blue Planet Titanium

Zegarkiem otwierającym nasze zestawienie jest model o nazwie CIGA Design Blue Planet Titanium. Nie bez powodu znalazł się on w tym zestawieniu, ponieważ - oprócz ciekawego pomysłu na sposób prezentacji czasu oraz jego wykonania - otrzymujemy zegarek będący najbardziej przystępnym cenowo modelem pośród 3 prezentowanych.

Szalone projekty zegarków: 3 nietypowe modele pozbawione wskazówek

Na uwagę zasługuje również jego pochodzenie, ponieważ jest to propozycja producenta z Chin.

Postrzeganie przez ludzi zegarków z Chin kojarzy się z - delikatnie mówiąc - mało oryginalnymi zegarkami. Otóż jest to mylne postrzeganie, ponieważ w Chinach jest silna grupa niezależnych zegarmistrzów, funkcjonujących również w obrębie Haute Horlogerie. Tym razem przyjrzymy się przedstawicielowi wcześniej wspomnianej rodziny niezależnych zegarmistrzów z Chin, w wydaniu mocno konkurującym na rynku swoją rozsądną ceną.

Walka ze stereotypami

CIGA Design jest młodą marką, silnie walczącą ze stereotypami w postrzeganiu zegarków „made in China”, która odnosi pod tym względem spore sukcesy. Doceniło to jury na gali GPHG, przyznając zaszczytne pierwsze miejsce w kategorii „Zegarek o wartości do 3 500 EUR”. Na wstępie należy dodać, że CIGA Design, jak sama nazwa wskazuje, nie jest tradycyjną firmą zegarmistrzowską. Bliżej jej do studia projektowego zajmującego się projektowaniem i sprzedażą.

Założona w 2016 r. marka zlokalizowana jest w Shenzhen, w „Państwie Środka”. Cały zespół ludzi odpowiedzialnych za projektowanie złożony jest z 8 designerów, tworzących bardzo oryginalne dzieła. Model CIGA Design Blue Planet Titanium swoim wyglądem przypomina idealnie okrągły kamyk, o bardzo dopracowanej formie.

Szalone projekty zegarków: 3 nietypowe modele pozbawione wskazówek

Szalone projekty zegarków: 3 nietypowe modele pozbawione wskazówek

Zegarek ten otrzymał tytanową kopertę o średnicy 46 mm i grubości 15 mm, co czyni go modelem o sporych wymiarach. Jest to spowodowane kształtem szkła szafirowego, które w tym przypadku jest mocno kopułowe. Ciekawym elementem obudowy są wgłębienia umiejscowione w jej górnej i dolnej części. To dzięki nim możliwe jest całkowite ukrycie mocowania paska, który nie zaburza idealnego okręgu w jego wyglądzie zewnętrznym.

„Show” kradnie tarcza

Model ten dobrze wpasowuje się w główne kryterium naszego zestawienia, ponieważ wskazanie czasu - oprócz swojej niekonwencjonalności - odbywa się bez użycia tradycyjnych wskazówek. Tym sposobem łatwość odczytu czasu schodzi na dalsze miejsce, a całe tzw. „Show” kradnie jego tarcza.

Szalone projekty zegarków: 3 nietypowe modele pozbawione wskazówek

Szalone projekty zegarków: 3 nietypowe modele pozbawione wskazówek

Jej centralna część wykonana została z aluminiowej konstrukcji o kopułowym kształcie, z mocnym grawerem. Przedstawia on kontynenty: Azji, Afryki, Australii, Antarktydy i nawet niewielki fragment Europy wokół  błękitu Oceanu Indyjskiego.

Na zewnętrznej krawędzi tarczy widnieją 2 tory, z których jeden jest obrotowy, drugi natomiast jest stały. Pierścień minutowy nie obraca się w tradycyjnym rozumieniu (to byłoby zbyt oczywiste), lecz wykonuje pełny obrót o 390°, co 60 minut, w celu zrównania się z „uciekającym” wskaźnikiem godzinowym. Z tego względu czas możliwy jest do odczytania tylko w jednym miejscu. Odbywa się to za pomocą róży kompasu pokazującej jednocześnie godziny i minuty.

Mechanizm zegarka też jest ciekawą konstrukcją.

Szalone projekty zegarków: 3 nietypowe modele pozbawione wskazówek

Szalone projekty zegarków: 3 nietypowe modele pozbawione wskazówek

Największym wyzwaniem dla twórców było opracowanie specjalnej przekładni wskazówek. Jak wcześniej wspomniałem, odczyt jest nieco utrudniony, bowiem gdy skala godzinowa przesuwa się o 30°, pierścień minutowy wykonuje obrót o 390°, sprawiając, że „wskazówki” ustawiają się w jednej linii. Sam werk pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć na godz. i łożyskowany jest przy pomocy 30 kamieni. Jego rezerwa chodu wynosi 40 godz. wskazując czas z dokładnością na poziomie od -15/+30 sekund na dobę. Tym samym oprócz swojego niezbyt przejrzystego odczytu, sama precyzja jest dość daleka od standardów, jakimi cechują się mechanizmy certyfikowane przez np. COSC.

Lecz w przypadku takiego zegarka chyba nie o to chodzi, prawda?  

Szalone projekty zegarków: 3 nietypowe modele pozbawione wskazówek

Szalone projekty zegarków: 3 nietypowe modele pozbawione wskazówek

Zegarek CIGA Design Blue Planet Titanium dostarczany jest na bardzo miękkim i komfortowym pasku w kolorze niebieskim wykonanym z gumy fluorowej, z sygnowaną klamrą.

Za ten niekonwencjonalny czasomierz, przyciągający uwagę trzeba zapłacić około 3 600 PLN za wersję wykonaną ze stali, a wariant w tytanowej kopercie wyceniony został na około 4 300 PLN

Urwerk UR-100V LightSpeed

W dziedzinie prędkości, a dokładniej w jej pomiarze, nie ma większej wartości niż prędkość jaką pokonuje światło w próżni. Samej manufaktury Urwerk w zasadzie nie trzeba przedstawiać, ponieważ regularnie pokazywane nowe modele zegarków są zawsze szeroko komentowane w świecie zegarmistrzostwa. W nowym wydaniu, w którym nawiązano do prędkości światła, został wbudowany specjalny wskaźnik astronomiczny. Ale o tym za moment.

Główną misją założycieli tej prestiżowej marki, czyli: Martina Frei oraz Felixa Baumgartnera, było pokazanie upływającego czasu w zupełnie innym wymiarze. Sam zegarek jest ciekawą konstrukcją, wykonaną z bardzo zaawansowanych technologicznie materiałów.

Szalone projekty zegarków: 3 nietypowe modele pozbawione wskazówek

Nowy UR-100V LightSpeed łączy w sobie: przestrzeń, czas i prędkość światła, którą - jak wszyscy dobrze pamiętamy ze szkolnych lekcji fizyki - zapisujemy symbolem „c”.

Droga, jaką pokonuje światło słoneczne

Niezwykłą funkcją w tym czasomierzu jest możliwość odczytu tego, ile czasu zajmuje przebycie drogi jaką pokonuje światło słoneczne, aby dotrzeć do każdej z planet znajdujących się w naszym układzie słonecznym. Dla przykładu, promień światła dociera do Ziemi w czasie 8,3 minut, a do Neptuna potrzebuje, aż 4,1 godziny. Cyferblat już samym swoim wyglądem zdradza, z jakiego typu czasomierzem mamy do czynienia, zawiera bowiem nietypowe astronomiczne wskazanie.

Na godzinach 10. i 2. podane są nazwy 8 ciał niebieskich naszego układu oraz czas, jaki jest potrzebny na dotarcie światła do ich powierzchni, a wskazuje to mała zielono-niebieska wskazówka przesuwająca się po specjalnym torze i wskazująca poszczególną planetę.

Szalone projekty zegarków: 3 nietypowe modele pozbawione wskazówek

Jednak, aby ten pozornie łatwy ruch mógł się odbywać, wymagane było od konstruktorów zamocowanie tej wskazówki do jednego z ramion „karuzeli”, wykonującej pełen obrót wokół tarczy.

Po tym, jak dotrze ona na godzinę trzecią (czyli do Saturna), chowa się pod skalę minutową, by następnie „wynurzyć się” z powrotem i płynąć dalej, w stronę planety Uran, znajdującej się na godzinie dziewiątej.

„Thin Ply”

Znane z poprzednich modeli od Urwerk, wskazanie czasu nie odbywa się za pośrednictwem klasycznych ramion wskazówek. Prezentacja czasu następuje na trzech obrotowych ramionach wspomnianej wcześniej „karuzeli”, z czerwoną wskazówką minutową, która porusza się po łuku namalowanej skali z oznaczeniami od 0 do 60.

Szalone projekty zegarków: 3 nietypowe modele pozbawione wskazówek

Obudowa jest bliźniaczą wersją znaną z poprzednich modeli manufaktury. Umieszczona na samej górze zakręcana koronka wieńczy kopertę o średnicy 43 mm i długości 51,6 mm. Natomiast jej grubość to 14,5 mm. Do jej wykonania użyto 54-warstwowego czerwonego włókna węglowego o nazwie „Thin Ply” z cętkowanym, matowym efektem.

„Windfanger”

Zegarek wyposażono w mechanizm „12.02” z automatycznym naciągiem sprężyny.

W tym bardzo nowoczesnym zegarku mechanicznym, patrząc na niego od strony dekla, na uwagę zwraca wahnik w kształcie pięcioramiennej gwiazdy. Ruch obracającego się rotora jest regulowany za pośrednictwem specjalnej śruby pneumatycznej, swoim kształtem przypominającej 5-ramienne koło zębate noszące nazwę „Windfanger”. Jest ono odpowiedzialne za zminimalizowanie wstrząsów oraz zmniejszenie zużycia mechanicznego.

Szalone projekty zegarków: 3 nietypowe modele pozbawione wskazówek

Szalone projekty zegarków: 3 nietypowe modele pozbawione wskazówek

Ramiona oraz 3 płyty bazowe zostały wykonane z „ARCAP”, czyli stopu w swoim składzie niezawierającego żelaza. Przekłada się to na doskonałe właściwości antymagnetyczne. Tak więc oprócz designu, projekt oraz zastosowane rozwiązania są imponujące.

Cena Urwerk UR-100V LightSpeed to 65.000 CHF, czyli około 285 000 PLN.

MB&F HOROLOGICAL MACHINE Nº11 ARCHITECT

Przyglądając się gamie modeli od manufaktury „Maximilian Büsser and Friends”- MB&F, w zasadzie nie można ich określić inaczej jako: niezwykle śmiałe, ekstrawaganckie, przy jednoczesnym ich dopracowaniu na najwyższym poziomie. Manufaktura tworząc swoje „maszyny czasu” wielokrotnie czerpała inspirację z rzeczy - na pozór - mających z zegarmistrzostwem naprawdę niewiele wspólnego. A jednak, ich wizja pozwoliła na wprowadzenie do zegarka naręcznego pomysłów wziętych wprost z: budowy silników spalinowych jak i odrzutowych, samochodów nie zapominając przy tym o niezwykłym świecie zwierząt, które również stały się pomysłem na wygląd zegarków.

Cztery pokoje i hol

Projekt o wymownej nazwie „HM11 Architect” otrzymał kształt swojej obudowy prosto z projektu budynku mieszkalnego, i to z czterema pokojami i holem w centralnej jego części!

Szalone projekty zegarków: 3 nietypowe modele pozbawione wskazówek

Szalone projekty zegarków: 3 nietypowe modele pozbawione wskazówek

Szalone projekty zegarków: 3 nietypowe modele pozbawione wskazówek

Jego bardzo złożona, a w dodatku obrotowa koperta składa się z czterech kapsuł oraz centralnego rdzenia, a wszystko jest przykryte szafirową kopułą będącą swoistym dachem.

Cylindryczne boki każdej z kapsuł wykonane są z tytanu, co można porównać do ścian budynku z przeszkleniem od ich zewnętrznej strony. Jak na tak wysoki stopień złożoności tego czasomierza średnica jego obudowy mierzy jedynie 42 mm, przy zachowaniu wysokości 23 mm.

Grubość jest podyktowana nietypową architekturą obudowy i wspomnianego wcześniej przykrycia szkłem szafirowym. Najciekawszą rzeczą jest fakt, że cała koperta jest obrotowa o 360º, prezentując każdą z małych tarczek, nakierowaną wprost na osobę go noszącą.

Kręcenie zegarkiem i odwiedziny w pokojach

Obrotowa obudowa spełnia niezwykle ważną funkcję jaką jest nakręcanie mechanizmu. Odbywa się to nie z koronki, do czego zdążyliśmy się już przyzwyczaić, lecz właśnie poprzez kręcenie całym zegarkiem. Pierwszą z czterech komór jest element niezbędny do ustawiania czasu oraz jego korekty, czyli koronka.

Kolejnym z „pokoi” jest wskazanie na małej tarczy aktualnego czasu.

Szalone projekty zegarków: 3 nietypowe modele pozbawione wskazówek

Szalone projekty zegarków: 3 nietypowe modele pozbawione wskazówek

Na drobnej powierzchni tarczy widoczne są „pręty”, z których każdy jest zakończony niewielką kulką. W rzeczywistości spełniają one rolę znaczników godzinowych.

Trzeci pokój zapewnia podgląd na rezerwę energii zmagazynowanej w sprężynie napędowej. Moim zdaniem i tak najciekawsze z „pomieszczeń” jest ostatnie zawierające w sobie… termometr. Jego mechaniczny system umożliwia pomiar temperatury z zakresie od -20ºC do 60ºC i wskazywania jej zarówno w stopniach Celsjusza jak i Fahrenheita. Jak wspomniałem na początku każda z komór oddzielona jest tytanem 5 klasy, zaś centralne jego miejsce zajęte jest przez majestatyczny tourbillon.

Ciekawostką w budowie zegarka jest fakt, że w jego konstrukcji użyto aż 19 skomplikowanych uszczelek, zapewniających klasę wodoszczelności na poziomie 20 metrów.

System tłumienia drgań

Mechanizm to autorska konstrukcja manufaktury MB&. Jest nakręcany manualnie, poprzez obrót całą obudową (10 razy zgodnie z ruchem wskazówek). Bęben sprężyny został umieszczony w jego dolnej części, a związane to było z jego dość dużą wielkością. Jest ona na tyle ponadwymiarowa, że jej pełne nakręcenie gwarantuje imponujące 96 godz. rezerwy chodu.

Werk z tourbillonem pracuje z częstotliwością 2.5 Hz. Aby tak skomplikowana konstrukcja mogła być noszona bezpiecznie na nadgarstku, niezbędne było opracowanie systemu tłumienia drgań składającego się z czterech sprężyn, umieszczonych pomiędzy mechanizmem a dolną częścią koperty.

Szalone projekty zegarków: 3 nietypowe modele pozbawione wskazówek

Szalone projekty zegarków: 3 nietypowe modele pozbawione wskazówek

Szalone projekty zegarków: 3 nietypowe modele pozbawione wskazówek

Istnieje możliwość wybrania przez osobę zamawiającą koloru mechanizmu: dla wersji o barwie „ozonowanego błękitu” pokryty został on powłoką PVD, zaś jego złoty odpowiednik otrzymał złote pokrycie.

MB&F HOROLOGICAL MACHINE Nº11 ARCHITECT jest limitowany do 25 sztuk dla każdej opcji kolorystycznej, a jego cena wynosi 207.000 EUR, czyli około 894 000 PLN.

Podsumowując - jak właściwie odczytać z tego godzinę?

Zaprezentowane 3 modele zegarków są jedynie tzw. „wierzchołkiem góry” w zakresie tego typu nieco szalonych, a zarazem nietypowych zegarków marek jakie kroczą własną drogą, nie zwracając uwagi na panujące trendy. Opisane firmy mają w swojej ofercie dużo większą liczbę ciekawych modeli, a każdy z nich potrafi się mocno wyróżnić.

Rzeczą oczywistą jest to, że dla większości użytkowników funkcja łatwego odczytu wskazań nadal pozostaje kluczowa. Modele tego typu, oprócz swojej funkcji, oferują spora dawkę zabawy, szczególnie w sytuacji, gdy ktoś zada nam pytanie: jak właściwie odczytać z tego godzinę?

Więcej ciekawych informacji ze świata zegarków oraz wywiadów tu: zegarkowe ciekawostki.


Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Maison Alcée. Zegar zgodny z filozo...
Maison Alcée. Zegar zgodny z filozo...
08.06.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco