• Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Roamer

Magia brzasku poranka. Seiko Astron “Morning Star” GPS Solar Limited Edition


Wyobraźcie sobie następującą sytuację: budzicie się bardzo wcześnie i kiedy wszyscy jeszcze śpią wychodzicie na zewnątrz. Oczywiście nie po to, aby zdążyć na uczelnię czy do pracy, lecz aby zobaczyć jak wstaje nowy dzień, popijając przy tym poranną kawę. Cały spektakl, kiedy to czerń nocy ustępuje miejsca coraz to jaśniejszym odcieniom błękitu, zaś migoczące na nieboskłonie gwiazdy zostają pochłonięte przez złote promienie wschodzącego słońca. Ta krótka i ulotna chwila, nazwana “przedświtem”, została uchwycona jako ozdoba powierzchni cyferblatów nowych modeli od japońskiego producenta.

Seiko prezentując nowe, limitowane modele z serii Astron GPS Solar nawiązuje do wspomnianej już pory dnia, dzięki urzekającym detalom. Magia poranka utrwalona na tarczach ma przypominać właścicielowi zegarka o tej pięknej chwili, niezależnie od aktualnej pory dnia. Współczesna linia Astron funkcjonuje od 2012 roku, lecz sama nazwa “Astron” znana jest od wielu lat, a dokładniej od 1969 roku, za sprawą zapoczątkowanej przez siebie rewolucji. O samej tzw. “rewolucji kwarcowej” możecie dowiedzieć się więcej ze Słownika Pojęć Zegarmistrzowskich dostępnego na portalu Zegarki i Pasja.

Para modeli w nowym wydaniu

Sukcesywnie poszerzana kolekcja Astron w ostatnim czasie doczekała się wielu wersji, my jednak przyjrzymy się modelom z bieżącego roku: SSH145 oraz SSJ021, dostępnych w limitowanych wersjach nazwanych “Morning Star" GPS Solar.

Seiko Astron “Morning Star” GPS Solar Limited Edition

Seiko Astron “Morning Star” GPS Solar Limited Edition

Oba modela czerpią inspirację z uroku jakim jest moment wczesnego poranka, wykorzystując kolorystykę jaką wtedy można zaobserwować, z tego powodu obydwa wykonano z tytanu w czarnym kolorze. Wspomniany na samym wstępie wzór gwieździstego nieba widoczny jest na każdym z zegarków, a uzupełniają je złote detale będące nawiązaniem do planety Wenus widocznej na nieboskłonie. W każdym z nich możemy zauważyć indeksy godzinowe oraz wskazówki pokryte substancją luminescencyjną o nazwie LumiBrite, emitującą wyraźne światło o błękitnym kolorze.

Zanim przejdziemy do prezentacji pierwszego z modeli, nie zapomnijcie wziąć łyka kawy “na dzień dobry”.

Czarny tytan i stoper – Astron SSH145

Zegarek Seiko Astron “Morning Star” SSH145 ma geometryczną kopertę o łagodnych kształtach. Jej średnica to 42,7 mm, przy zachowaniu grubości 12,2 mm, zaś odległość “od ucha do ucha” wynosi równe 48 mm.

Na uwagę zasługuje jego imponująco niska waga, która dzięki wykorzystaniu tytanu wynosi 105 gram. Tytanowa koperta jest bardzo lekka, a zarazem ponadprzeciętnie wytrzymała.

Seiko Astron “Morning Star” GPS Solar Limited Edition

Seiko Astron “Morning Star” GPS Solar Limited Edition

Na zewnętrznej części obudowy widzimy koronkę znajdującą się na godz. 3, a także dwa prostokątne przyciski służące do obsługi licznych funkcji dodatkowych, jakie oferuje ten model. Zegarek wyposażono w mechanizmem “5X35” z wbudowanym panelem solarnym, który poza sporymi możliwościami ma też moduł pozwalający na synchronizację czasu przy użyciu GPS. Cechą szczególnie ważną dla miłośników “wskazówkowych” zegarków jest fakt, iż wszystkie wskazania i informacje są pokazywane w pełni analogowy sposób.

Zaawansowany technicznie mechanizm

Łożyskowany na 12 kamieniach werk jest bardzo precyzyjny, jego deklarowana przez producenta dokładność chodu wynosi +/- 15 sekund na miesiąc.

Mechanizm ma możliwość korekcji wskazań lub zmiany lokalnego czasu przy aktywacji tego trybu jednym przyciskiem na obudowie. Ten mechanizm jest dużo bardziej zaawansowany technicznie w porównaniu do standardowych solarnych mechanizmów. Oprócz swoich doskonałych parametrów pracy, zdolny jest zapewnić czas pracy aż do sześciu miesięcy w trybie normalnym i do dwóch lat w trybie czuwania, po pełnym naładowaniu akumulatora.

Seiko Astron “Morning Star” GPS Solar Limited Edition

Seiko Astron “Morning Star” GPS Solar Limited Edition

Poza wspomnianą synchronizacją czasu zegarek oferuje bogaty przekrój dostępnych funkcji dodatkowych, takich jak m.in: wskazania wiecznego kalendarza - działający aż do 28 lutego 2100 roku, funkcja podwójnego wskazania czasu, czy też wskaźnik rezerwy chodu. Ponadto Seiko SSH145 umożliwia przełączanie wskazań pomiędzy wszystkimi strefami czasowymi na świecie, co z pewnością docenią osoby często podróżujące. Dodatkowo “na pokładzie” znalazł się stoper, wskaźnik pory dnia, czy też datownik.

W razie potrzeby mamy możliwość błyskawicznego przejścia pracy zegarka na tzw. tryb samolotowy, w czasie którego następuje rozłączenie zegarka z satelitami.

Od góry, szczególnie wyraźnie prezentuje się pierścień okalający całą górną część z naniesionymi oznaczeniami poszczególnych stref czasowych.

Szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną chroni tarczę na której widać układ subtarcz w takiej formie, do której zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Widoczne na powierzchni tarczy subtarcze są otoczone wysokimi pierścieniami. Dwie z nich, na godzinach 3. i 9., mają złoty kolor, który wyraźnie odcina się swoją barwą od ciemnej tarczy.

Seiko Astron “Morning Star” GPS Solar Limited Edition

Seiko Astron “Morning Star” GPS Solar Limited Edition

W centralnej części widać grube wskazówki, które są wypełnione masą świecącą dobrze komponując się z wysokimi, prostymi znacznikami godzinowymi.

Seiko Astron GPS Solar Limited Edition SSH145 ma klasę wodoszczelności do 100 m.

Inne funkcje, inny mechanizm - Astron SSJ021

Drugim zegarkiem z tej edycji jest model Astron GPS Solar Limited Edition noszący oznaczenie SSj021, który również jest objęty limitacją (tak samo jak SSH145) do 1200 sztuk.

Różni się on dosyć wyraźnie od modelu opisanego w pierwszej części artykułu, ze względu na oferowane przez siebie funkcje dodatkowe oraz zastosowany mechanizm.

Seiko Astron “Morning Star” GPS Solar Limited Edition

Seiko Astron “Morning Star” GPS Solar Limited Edition

Zegarek ten nie ma stopera, dlatego na powierzchni cyferblatu jest mniej pomocniczych subtarcz, co przypadnie do gustu tym osobom, które preferują mniej techniczny wygląd.

W przypadku tego modelu, który również wchodzi w skład kolekcji “Morning Star”, mamy większą powierzchnię “nieba”, na którym możemy podziwiać gwiazdy tuż przed ich zniknięciem. Także i ten zegarek Seiko oferuje ładowanie baterii przy użyciu panelu solarnego oraz łączność przy użyciu GPS. Koperta w tym modelu jest bardziej kanciasta, z ostrymi krawędziami przywodzącymi na myśl Audemars Piguet z modelem Royal Oak.

Wygląd oraz możliwości

Rozmiar tytanowej obudowy modelu SSJ021 jest nieco mniejszy w stosunku do Seiko SSH145, bo wynosi 41,2 mm średnicy i grubości 12 mm.

Dzięki wspomnianemu tytanowi, który jest bardzo trudnym w obróbce materiałem, udało się uzyskać wagę wynoszącą zaledwie 110 gram. Seiko Astron (SSJ021) ma mechanizm 3X62, zapewniający doskonałą precyzję wskazań dzięki łączności z satelitą przy użyciu GPS (zegarek ustanawia takie połączenie automatycznie, dwa razy dziennie).

Seiko Astron “Morning Star” GPS Solar Limited Edition

Seiko Astron “Morning Star” GPS Solar Limited Edition

Co ciekawe, w przypadku braku połączenia z satelitą moduł zegarka zapisuje ostatnie, najdokładniejsze ustawienie czasu i dokonuje synchronizacji czasu w oparciu o ten odczyt, aż do następnego poprawnego połączenia. Pojedyncza tarcza umieszczona na godzinie 8. informuje o pomyślnym procesie nawiązania takiego połączenia. Dodatkowa subtarcza wskazuje również stan naładowania baterii, a także informuje użytkownika, o aktualnym trybie pracy zegarka. Projekt tarczy w aspekcie prezentowanych informacji dopełnia okienko datownika zamknięte z złotej ramce, które znalazło się na godz. 3.

Gwiaździsta tarcza

Mniej zapełniona powierzchnia tarczy w tej wersji Seiko Astron GPS Solar Limited Edition pozostawia znacznie więcej miejsca na wspomniane “gwieździste niebo”, które prezentuje się naprawdę wyjątkowo, szczególnie podczas gry padającego na nią światła.

Seiko Astron “Morning Star” GPS Solar Limited Edition

Seiko Astron “Morning Star” GPS Solar Limited Edition

Także i tutaj znajdziemy fasetowane indeksy, które mocno wystają, tworząc efekt 3D, natomiast te umieszczone na godzinach: 12., 3., 6. i 9. są w złotym kolorze, który nawiązuje do planety Wenus widocznej o poranku.

Co istotnej, obydwa zegarki zostały wyposażone w czujnik informujący o tym, czy w danej chwili panele solarne zegarka odbierają padające na nie promienie słoneczne.

Bransoleta

W tym elemencie także doskonale widać połączenie cech tworzących spójny i nowoczesny wygląd tych Astronów. Tytanowa bransoleta w obu zegarkach jest zintegrowana z kopertą i składa się z ogniw które na środkowej części są szerokie, zaś te po zewnętrznej stronie są wyraźnie węższe. Zarówno spasowanie jak i wykończenie stoi na najwyższym poziomie.

Seiko Astron “Morning Star” GPS Solar Limited Edition

Szerokość bransolety zwęża się lekko od koperty w stronę zapięcia, będącego typowym “motylkiem” z parą przycisków zabezpieczających po bokach. Użyty do jej budowy tytan zapewnia ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz gwarantuje komfort noszenia, dzięki niewielkiej wadze oraz hipoalergiczności.

Seiko Astron “Morning Star” GPS Solar Limited Edition – dostępność i cena

Astrony są linią nieustannie rozwijaną przez markę Seiko, spełniając wymagające oczekiwania klientów ceniących zegarki kwarcowe oferujące więcej, z dużo wyższej półki.

Modele z edycji “Morning Star” różnią się ceną. Seiko Astron SSH145 został wyceniony na kwotę 12 000 PLN, a SSJ021 kosztuje ok. 9 900 PLN. Oba limitowane do 1200 sztuk.

Seiko Astron “Morning Star” GPS Solar Limited Edition

To zegarki, które zapewniają użytkownikowi bezobsługowość, połączoną z doskonałą jakością wykonania, precyzji wskazań i dbałością o szczegóły. Wszystkie te cechy sprawiają, że bardzo często nawet miłośnicy zegarków mechanicznych pragną posiadać czasomierz tego typu w swojej kolekcji. Nasuwa się pytanie: który wybrać?

Zegarek ze stoperem i dużą liczbą funkcji dodatkowych, czyli Astron SSH145, czy też model Astron SSJ021 - z ciekawą koperta o ostrych kształtach? Bez względu na to, który wybierzemy, niemal z pewnością mogę stwierdzić, że każdy z nich będzie cieszył swojego posiadacza.

Szukasz informacji o nowościach marki Seiko i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Seiko.


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Propozycje zegarków dla pokolenia B...
Propozycje zegarków dla pokolenia B...
19.06.2024
Premiera: PRIM Wratislavia Edycja L...
Premiera: PRIM Wratislavia Edycja L...
21.06.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco