• Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Atlantic

Historia Czystopolskiej Fabryki Zegarków. Zegarki Wostok


Swoją historię ЧЧЗ (Чистопольский часовой завод - Czystopolskij Czasowyj Zawod) "Wostok" rozpoczyna jesienią 1941 roku. W listopadzie cisza spokojnego prowincjonalnego miasteczka została zakłócona przypłynięciem pierwszej barki z wyposażeniem i 500 pracownikami z II Moskiewskiej fabryki zegarków, którzy z Moskwy zostali ewakuowani do Czystopola.

niniejszy tekst jest zaczerpnięty z postu forum dyskusyjnego Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków - Historia Czystopolskiej Fabryki Zegarków

Czystopolska Fabryka Zegarków

W mieście nie było warunków dla stworzenia przemysłu w zakresie mechaniki precyzyjnej, ale hasło "wszyscy dla frontu, wszyscy dla zwycięstwa" poparte reżimową tradycją i realiami wojennego  położenia, entuzjazmem moskwiczan i półtora tysięcznym tłumem czystopolskich nastolatków, którzy byli pierwszymi pracownikami fabryki, spowodowało to, czego oczekiwano. Już wiosną 1942 roku ЧЧЗ rozpoczął masową produkcję różnych czasomierzy dla wojska, a od 1 lipca dział już na pełnych obrotach.


Zegarek Pobieda z Czystopolskiej Fabryki Zegarków

Zaraz po wojnie, zakład rozpoczął produkcję zegarków mechanicznych, które stały się jego głównymi produktami.

Prawdziwą popularność czystopolskim pracownikom przyniosły męskie zegarki "Pobieda".

Na początku lat 50-tych zegarek ten błyszczał na nadgarstku prawie każdego mężczyzny i bezawaryjnie chodził przez dziesiątki lat.

Zegarek Pobieda z Czystopolskiej Fabryki Zegarków
Założenia technologiczne fabryki powstałe w latach wojny - niezawodność, trwałość i precyzja chodu, były główną zaletą naręcznych zegarków. W 1952 roku na międzynarodowej wystawie w Mediolanie czystopolskie zegarki zyskują szerokie uznanie i popularność.

Zegarek Pobieda z Czystopolskiej Fabryki Zegarków
Jeden z odwiedzających wystawę - Negroni Giovanni powiedział następujące słowa: "Mówią, że w Rosji nie ma zegarów. Po tym jak obejrzałem waszą wystawę, upewniłem się, że wasze zegarki idą dalej, w tym czasie kiedy nasze już się zatrzymały". To była tylko jedna z tych wysokich not, jakie otrzymała w tych latach Czystopolska fabryka za swój mechanizm i montaż zegarków, za najlepszych specjalistów i pracowników. Wśród nich był twórcą nowej konstrukcji pyłoodpornej koperty zegarka Pobieda, wysokiej jakości narzędzi i akcesoriów do zegarmistrzostwa - główny inżynier zakładu I. Dudin, laureat w tym samym 1952 roku Nagrody Państwowej.

Zegarek Pobieda z Czystopolskiej Fabryki Zegarków
Oddalenie Czystopola od dużych ośrodków przemysłowych i instytutów badawczych zmusiło zegarmistrzów nie tylko do projektowania nowych modeli zegarków, nowych rozwiązań technologicznych, ale również pozwoliło utworzyć własny cech.
Na początku lat 60-tych na Lipskiej międzynarodowej wystawie precyzyjny zegarek "Wostok", zegarek z wysoką dokładnością chodu plus 5 - minus 10 sekund, został nagrodzony dużym złotym medalem. Oczywistym jest że Czystopolska fabryka w 1965 roku stała się oficjalnym dostawcą zegarków dla Ministerstwa Obrony Związku Radzieckiego.

https://zegarkiradzieckie.blogspot.com

Wtedy to firma stworzyła zegarek "Komandirskij", znany dziś na całym świecie.

"Komandirskije" przez te wszystkie lata, nie tylko nie straciły na atrakcyjności u przedstawicieli najbardziej męskich zawodów, ale też zyskały duże uznanie wśród cywili, przede wszystkim ze względu na ich precyzję, niezawodność i odporność na niesprzyjające warunki. Niebagatelną rolę odegra tu wygląd zegarka - surowa i funkcjonalna konstrukcja budzi w duszy właściciela romantyczne uczucia i daje poczucie przynależności do surowego świata profesjonalistów.

https://zegarkiradzieckie.blogspot.com

Zdjęcia zegarków Komandirskij pochodzą z podforum forum dyskusyjnego KMZiZ

Doświadczenie zdobyte w produkcji wojskowych zegarków, stworzyły podstawę następujących modeli specjalnych zegarków - "Amfibia". Te zegarki są w masywnym korpusie ze stali nierdzewnej wytrzymują głębokość 200 metrów ("Komandirskije" tylko 20 m.).

https://zegarkiradzieckie.blogspot.com

Sukces na rynku profesjonalnych zegarków pozwolił ustawić kierunek rozwoju na następne lata
- zakład postawił na zegarki mechaniczne, zdolne odliczać czas w każdej temperaturze w każdym środowisku i będące w stanie wytrzymać znaczne wstrząsy i przeciążenia.

Przez cały czas czystopolscy zegarmistrze nie odeszli od klasycznego schematu: wszystkie modele mechanizmów mają tak zwany system szwajcarski wychwytu, rubinowe kamienie, sprężynę włosową zegara ze specjalnych stopów, antywstrząsowe zabezpieczenie balansu.


Pod koniec lat 80-tych europejska moda na sowieckie rzeczy z wojskową symboliką spowodowała zwiększone zapotrzebowanie na czystopolskie zegarki. W czasie prezentacji "Amfibii" w miastach włoskich, każdy chętny mógł na specjalnym stole uderzyć młotkiem w zegarek, a następnie pokazać innym niedowiarkom, że nawet po takich uderzeniach zegarek nadal chodzi.

Minister przemysłu ZSRR W.I.Shimko, będąc w podróży służbowej w Nowym Jorku w 1989 r., był w ciężkim szoku, gdy na jednej z centralnych ulic miasta zobaczył ogromny świecący neon "Sowieckie cudo - zegarki z Czystopola". Dlatego nie jest zaskoczeniem że już w roku 1991 tylko amerykanom sprzedano czterdzieści tysięcy firmowych "Komandirskich". Nawiasem mówiąc jedna czwarta tych zegarków była przygotowana na zamówienie Pentagonu dla uczestników operacji "Pustynna Burza".

Aktywność czystopolskich zegarmistrzów na rynku krajowym i zagranicznym jest determinowana przez fakt, że od 1986 roku, zakład kierowany przez W.W.Tsivilina, zjednoczył młodych i energicznych pracowników. Chodziło nie tylko o przetrwanie w czasach kryzysu gospodarczego, ale także o rozwój i niezależność od zegarmistrzowskiego instytutu centralnego "Czasprom".
Wsparcie rządu Tatarstanu pozwoliło firmie utrzymać swoje zasoby ludzkie i potencjał przemysłowy, możliwość modernizacji produktów oraz z powodzeniem rozwijać nowe koncepcje produkcji zegarków.
Jako pierwsi czystopolscy zegarmistrzowie opanowali produkcję zegarków z zamówioną symboliką. Wielkim popytem w kraju na początku lat 90 stał się zegar z tatarskimi symbolami narodowymi. Dziś kolekcjonerskimi rarytasami zostały wyprodukowane w tych latach zegarki z portretami Gorbaczowa i Busha, Jelcyna, Papieża Jana Pawła II i Patriarchy Aleksego II - była to pierwsza i najbardziej popularna seria zegarków z portretami przywódców politycznych,religijnych i społecznych.

Od tego czasu fabryka wypuszcza miesięczne od 10 do 20 000 zamówionych zegarków.
Dla szybszej realizacji zamówień w Moskwie została otwarta specjalna firma "Wostok-Design". Firma ta zakupiła drogi sprzęt, zdolny do wytwarzania na tarczach dowolnych symboli i robiła tarcze na miejscu w Moskwie w ciągu dwóch - trzech dni. Główna fabryka z Czystopola zapewniała firmie koperty, mechanizmy i czyste cyferblaty, a w Moskwie malowano je pod zamówienia indywidualne np. z okazji rocznicy ślubu, jak również pod duże zamówienia grupowe, takie jak zlecenie Valentiny Tiereszkowej dla Rosyjskiego Towarzystwa Przyjaźni które ma biura w 67 krajach i wyprodukowane na jego zamówienie zegarki rozeszły się po całym świecie. W ten sposób "Wostok", wyprzedzając swoich konkurentów, pewnie przejął rynek robionych na zamówienie zegarków.

Zegarmistrze nie mogą spocząć na laurach, firma stale poszukuje nowych sposobów na powiększenie asortymentu. W 1996 roku, wraz z amerykańską firmą "Kapitał Trading" nastąpiło rozpoczęcie produkcji zegarków nowego pokolenia, których zewnętrzny design, odzwierciedlał najnowsze trendy światowej zegarkowej mody i bazował na dostarczanym dla zagranicznych partnerów czystopolskim mechanizmie. Amerykański wybór zegarkowego rosyjskiego partnera został spowodowany przez fakt, że w latach 60-tych i 80-tych, wiele szwajcarskich i niemieckich zegarkowych firm kupowało w Czystopolu mechanizmy, które wkładali do swoich zegarków. I kto wie, może nawet dzisiaj niektórzy szczęśliwi posiadacze szwajcarskich zegarków nie podejrzewają nawet, że przez te wszystkie lata, czas im odmierzał sowiecki mechanizm, a jednak wieść niesie że szwajcarskie zegarki są znane jako najbardziej dokładne na świecie.

Jednak popełniane przez zagranicznych partnerów niedoskonałości w wykonaniu koronki i wiele innych niedociągnięć dotyczących wyglądu zewnętrznego oraz znaczny wzrost ich cen w sierpniu 98 roku zmusił czystopolskich zegarmistrzów do zajęcia się składaniem tych zegarków z powrotem w Rosji.
ЧЧЗ był jak niezatapialna wyspa, która przetrwała wszystkie burze i sztormy kryzysu gospodarczego z lat dziewięćdziesiątych w przeciwieństwie do innych rosyjskich firm produkujących zegarki.

Jednak opłakany stan konkurencji - producentów krajowych zegarków pośrednio odbił się na  "Wostoku", gdyż w 1993 roku coraz trudniej było zakupić komponenty i surowce ze względu na niższy poziom zapotrzebowania. Wtedy to zakład został zmuszony do samodzielnej produkcji kamieni, projektowania i produkcji przez własną fabrykę cienkiego drutu i robienia sprężyn których średnica i zwój są mierzone w ułamkach milimetra.
W ciągu następnych dwóch lat w fabryce zaczęto robić własne szkła do zegarków.
Zakup szwajcarskich maszyn z automatycznym systemem sterowania pozwolił produkcję nowych kopert zegarkowych i innych części skrócić do kilku dni a nie miesięcy, jak w poprzednich latach.

W 1998 r. w zakładzie została całkowicie odnowiona montownia, przez co warunków pracy mogą pozazdrościć robotnicy światowych wiodących firm zegarkowych. 400.000 rubli zapłacono za wprowadzenie czystych technologii w branży galwanicznej, co pozwoliło o 80% oczyścić z chromu okoliczne rzeki i zapobiec emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Po raz pierwszy w historii produkcji zegarków w Czystopolu zaczęto realizować w lakierniach próżniowych produkcję ochronnych i dekoracyjnych powłok zegarków i ich części, co pozwoliłoprodukować zegarki nie tylko w tradycyjnych kolorach, ale i w super awangardowych odcieniach.

Modernizacje sprzętu, wdrożone nowe technologie, wysoki poziom merytoryczny pracowników, surowość norm jakości (w ciągu ostatniego roku reklamowano jedynie 2% całkowitej sprzedaży zegarków) pomogły zmniejszyć koszty do 79 kopiejek z 1 rubla produkcji, podwoić ilość produktów wytwarzanych i sprzedawanych, zwiększyć Wydajność pracy w 1999 r. i doprowadzić do średniego poziomu dochodu na pracownika do 2600 rubli.

W lipcu, wraz z tradycyjnymi "Komandirskimi", "Generalskimi", "Admiralskimi" i "Amfibiami" w fabryce rozpoczęto produkcję testowych partię złotych zegarków "Wostok": w których złota było dokładnie 41 gramów. Koperta i zewnętrzne części konstrukcyjne są odlewane w mennicy w Moskwie, mechanizm czystopolski. Okres gwarancji tych zegarków to półtorej roku. Cenne zegarki pakowane są w pięknie wykonane drewniane pudełko zawierające oprócz zegarka broszurę opisującej historię fabryki, kartę gwarancyjną, a także wizytówkę generalnego dyrektora z wszystkimi telefonami: Władysław Tsiwilin osobiście gwarantował jakość i dokładny chód złotych zegarków.

Pomysł produkcji złotych zegarków nie był przypadkowy. Kiedyś, złote zegarki przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Badania rynku wykazały, że ciąg do powrotu do tej tradycji zapewni tym zegarkom zbyt.

Na drugi rok czystopolska fabryka wypełnia kolejną niszę na rynku: w zakładzie skutecznie rozwijają i produkują wieżowe i uliczne zegary miejskie. Pierwszy zegar na wieży zainstalowano w Raifskim męskim klasztorze w centrum Kazania. Wykonano też zlecenia z Samary, Toliatti, Jałty i innych miast, którzy zamówiły zegary do ozdobienia placów i budynków.

Zegarki - to nie jedyny produkt, na którym opiera się dobrobyt Czystopola.

Historia Czystopolskiej Fabryki Zegarków. Zegarki WostokDla samochodowej fabryki WAZ tu przygotowuje sie zegary samochodowe i połączenie urządzeń do centralek do wszystkich marek samochodów osobowych, w tym dla Łady 110. Do innych aut przyłącza centralek robione są w kooperacji z niemiecką firmą "Mannesmann".

Interesujące jest jak doszło do kooperacji z Niemcami. Pierwotnie "Wostok" rozpoczął współpracę z firmami japońskim. Ale po sporze o Kuryle między Rosją i Krajem Wschodzącego Słońca fabryka została zmuszona do poszukiwania partnerów w innych regionach świata. Znalazła ona kooperatora w Anglii, ale współpraca się nie układała. Gdy Niemcy dowiedzieli się, że fabryka w Czystopolu poszukuje partnerów do produkcji urządzeń, odwiedzili fabrykę, wysoko ocenili jej potencjał i zgodzili się pracować razem.

Tak więc na brzegu Kamy otworzyła swoją produkcję centralek oraz tachografów znana niemiecka firma "Mannesmann".
Innym przyborem masowo produkowanym w Czystopolu są wodomierze. Jest to model, opracowany wraz z białoruskimi naukowcami, spełniający wszystkie międzynarodowe standardy, ale koncentrujący się na rynku rosyjskiej wody i jednocześnie filtrując ją z zanieczyszczeń i rdzy.

Historia zakładu. Chronologia wydarzeń.

1942
1 lipca w Czystopolu fabryka zegarków numer 835, stworzona na bazie Drugiej Moskiewskiej Fabryki Zegarków, zaczął pracować pełną parą na potrzeby służb wojskowych.

1943
Fabryka rozpoczęła produkcję zegarków męskich na rękę K-43 dla ludności cywilnej

1949
Rozpoczęła się seryjna produkcja męskiego zegarka K-26 "Pobieda", zegarów ściennych ze świecącym cyferblatem dla "Zim", "Wołga", "Pobieda", naściennych i ulicznych przemysłowych zegarów.

1952
Zakład zaczął produkcję zegarków "Kama" z odpornym na wstrząsy mechanizmem, pyło i wodoodporną kopertą.

1957
Rozpoczęcie produkcji precyzyjnych zegarków K-28 "Wostok", zegarków "Mir", "Wołna", "Saturn", "Kosmos" z bocznym i centralnym sekundnikiem i wstrząsoodpornym mechanizmem.
Eksport zegarków wzrósł siedmiokrotnie.

1962
Zegarek "Wostok" precyzyjny został nagrodzony złotym medalem na targach w Łipsku.
Opracowano i wprowadzono do produkcji zegarki "Kamandirskie". Czystopolska fabryka stała się oficjalnym dostawcą zegarków dla Ministerstwa Obrony Związku Radzieckiego.

1968
Wypuszczenie zegarków "Amfibia".

1969
Wszystkie naręczne zegarki wypuszcza się pod jedną marką "Wostok", a firma zmieniła nazwę na "Czystopolska fabryka zegarków - Wostok ".

1972
Rozpoczęto produkcję męskiego zegarka kaliber 24 z kalendarzem, podwójnym kalendarzem, i z naciągiem automatycznym. Zegarki są eksportowane do 54 krajów na świecie.

1976
Kosmonauta G.Grechko podczas wizyty w fabryce, dziękuje pracownikom za stworzenie tak dobrego zegarka i daje im zegarek "Wostok" z którym był w kosmosie.

1980
W tym roku zakład wyprodukował najwięcej zegarków - 4,5 mln sztuk. Cała produkcja tylko pierwszej i wyższej kategorii jakości.

1986
Zaczęto produkować wodomierze, tachografy i manometry.

1989
70 % produkcji to zegarki z niestandardowym/zamówionym logo. Zwiększa się eksport zegarków.

1992
Zakład przechodzi na własność Republiki Tatarstan. Rozbija się na małe przedsiębiorstwa produkujące komponenty do zegarków. Duże partie zegarków są eksportowane do Włoch, USA, Szwajcarii. W USA, najbardziej popularne były zegarki "Pustynna Burza".

2000
ЧЧЗ  "Wostok" - zostaje liderem krajowego przemysłu zegarmistrzowskiego w zakresie produkcji i sprzedaży zegarków męskich. Rozpoczyna produkcję zegarków damskich, drogich prestiżowych zegarków męskich i kwarcowych budzików. Wypuszcza też budzik mechaniczny z siedmiodobową rezerwą chodu - jedynego w Rosji i na świecie.

2004
Popularne fabryczne zegarki "Komandirskie" przybrały drogi nowoczesny design i zostały wyposażone w bardziej złożony mechanizm. Utworzono nowe wersje mechanizmu z kalendarzem księżycowym, które były pokazane na międzynarodowej wystawie w Bazylei. Spółka zyskała certyfikaty zgodne z rosyjskimi i międzynarodowymi normami jakości ГОСТ Р и JQ Net.
Rozpoczęto sprzedaż zegarków i części w Europie.

We wrześniu 2004 roku zaprezentowano nową spółkę "Wostok-Europa", stworzoną wraz z litewską spółką "Koliz", aby sprzedawać zegarki w krajach Unii Europejskiej.
 
Zdjęcia opisane jako www.zegarkiradzieckie.blogspot.com są autorstwa p. Wojciecha Tymkiewicza i pochodzą ze strony: www.zegarkiradzieckie.blogspot.com

Powyższy tekst został opublikowany jako post na forum dyskusyjnym Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków przez użytkownika podpisującego się nickiem „gregch”
Znajduje się on w temacie: Historia Czystopolskiej Fabryki Zegarków


Zgodnie ze wskazanie autora publikacji, jest to tłumaczenie (nieistniejącej już dziś w sieci) strony internetowej https://www.citywatch.ru/stat/49_stat.html
Zniknięcie wskazanej strony internetowej jest kolejnym argumentem za re publikowaniem tak ciekawych opracowań.

c.d.n.
- postaramy się, by temat był kontynuowany
Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Wakacje, podróże i… zegarki – kilka...
Wakacje, podróże i… zegarki – kilka...
20.08.2016
Historia marki Atlantic – czyli jak...
Historia marki Atlantic – czyli jak...
09.09.2016

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco