• Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Doxa Sub
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Meccaniche Veneziane
 • Zegarki marki Delma
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Steinhart
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Sturmanski

AUDEMARS PIGUET Code 11.59 - [Re]master01


Powrót do kategorii

Audemars Piguet to marka będąca w miejscu, które można określić jako absolutny zegarkowy top, i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Dzieli to miejsce z niewieloma konkurentami. Jednak w tej beczce miodu jest całkiem zauważalna porcja dziegciu. Myśląc „Audemars Piguet” widzę oczami wyobraźni, jakbym się nie przyglądał, jedynie model Royal Oak i różne wariacje na jego temat. Nic więcej.

Oczywiście wiem, że istnieją inne modele. Ale nawet przeglądając katalog tej marki w ramach przygotowań do napisania niniejszego artykułu – pięknie wydany, obszerny - widzę w nim… Royal Oak. W zasadzie 90% oferty zajmuje ta właśnie kolekcja. Dlatego można odnieść wrażenie, iż marka AP nie ma nic innego do zaoferowania. Pewnie takim stwierdzeniem narażę się miłośnikom tego producenta, ale zgodnie opinią szerokiego grona miłośników zegarków, ta zasłużona, zacna firma zegarmistrzowska z Le Brassus stała się niewolnikiem swojego największego sukcesu.

Tym bardziej cieszy więc pojawienie się swego rodzaju jaskółki, nowej kolekcji.

AUDEMARS PIGUET Code 11.59 - [Re]master01

Po budzącej mieszane uczucia całej serii zegarków Code 11.59, poznajmy model [Re]master01, nowy czasomierz z automatycznym naciągiem i komplikacją konstrukcji w postaci stopera, oparty na pięknym archiwalnym modelu w stylu retro. To dodatkowy „smaczek”, bo Audemars Piquet zdaje się być firmą niechętnie spoglądająca w przeszłość, mimo, że jest ona w tym wypadku bardzo cenna i bogata.

Raczej skupianie się na teraźniejszości i przyszłości jest siłą sprawczą rozwoju. Wspomniana kolekcja Royal Oak była swego czasu czymś zupełnie nowym w branży, niepowtarzalnym. Kolekcja Code 11.59 to także nie wzorująca się na niczym wcześniej nowa seria. Tutaj jednak mamy do czynienia z retrospekcją i wykorzystaniem wzoru z historii. W pierwszej połowie XX wieku zdaniem znawców marki powstało zaledwie 307 zegarków ze stoperem, co czyni je wyjątkowo rzadkimi okazami. (dom aukcyjny Phillips podaje liczbę 286 sztuk).

AUDEMARS PIGUET Code 11.59 - [Re]master01

W 2014 roku na aukcji Phillips licytujący Audemars Piguet nabył zegarek z 1941 roku o numerze referencyjnym 1533. To wtedy zaczął kiełkować pomysł na prezentowany dziś zegarek. Jego koncepcja opiera się na dwóch równoległych zasadach. Po pierwsze wizualnie zegarek jest bliźniaczo podobny do pierwowzoru. Oglądając je osobno, można by się pomylić. Jednak z drugiej strony wykonanie, mechanizm a nawet rozmiar koperty są na wskroś nowoczesne, co w wydaniu takiego tuza zegarmistrzostwa oznacza naprawdę najwyższy poziom. Pod tym względem to w pełni współczesny zegarek ze stoperem.

Opisując wygląd nowego modelu widzimy bardzo wyraźnie cechy charakterystyczne archiwalnego zegarka. Koperta w kształcie krążka z obłymi bokami jest dwukolorowa. Część główna ułożona niżej, wraz z wyglądającymi jak dolutowane uszami w stylu Art Deco jest stalowa i polerowana. Cześć górna w postaci zlicowanego z bokami, wysokiego pierścienia jest wykonana z 18-karatowego różowego złota. Z tego samego kruszcu są wykonane owalne przyciski do obsługi stopera i umiejscowiona pomiędzy nimi duża i płaska koronka.

AUDEMARS PIGUET Code 11.59 - [Re]master01

AUDEMARS PIGUET Code 11.59 - [Re]master01

Te elementy okalają piękną, złocistą tarczą, której kolor trudno jednoznacznie określić. Na jednym z portali branżowych przeczytałem, że to mieszanka koloru żółtego złota i koloru szampańskiego. To może jedno z najtrafniejszych określeń barwy jaką nadano tarczy. Tarczy, która została przyozdobiona szczotkowaniem o pionowo ułożonych liniach.

Trzy dodatkowe, małe tarcze są wyraźnie zagłębione, doskonale odznaczając się w ten sposób. Subtarcza widoczna na godzinie 6 to mały sekundnik, wraz z pracującą złotą wskazówką. Na godzinie 9 to licznik minut stopera z niebieska wskazówką, a na godzinie 3 licznik godzin tej komplikacji także z niebieską wskazówką. Wskazówki centralne są proste i wąskie. Godzinowa i minutowa są wykonane z różowego złota, a centralna wskazówka sekundowa należy do sekcji stopera, co podkreślone zostało w formie zbieżnego z pozostałymi wskazówkami niebieskiego koloru.

AUDEMARS PIGUET Code 11.59 - [Re]master01

Na najbardziej zewnętrznym obszarze tarczy również niebieskim kolorem nadrukowano skale tachymetru. Bliżej środka widoczna jest podziałka minutowa na wzór torowiska w kolorze czarnym. Od wewnętrznego okręgu zamykającego ją dodrukowane są odchodzące do wewnątrz znaczniki tworzące precyzyjną podziałkę sekundową. Indeksy godzinowe to ultra skromne, wąskie i długie kreski nadrukowane dalej w kierunku środka od skali minutowej. Tylko indeks godziny 12 jest w postaci cyfr arabskich, nadrukowany czcionką w stylu retro.

Ciekawostką jest nadrukowana pod godziną 12.00 nazwa firmy w starym stylu, z dopiskiem Geneve, mimo, że jak wszystkie inne, także ten zegarek powstaje w zakładach w Le Brassus. Jednak postanowiono oddać hołd oryginałowi i umieścić napis Geneve, czyli miejsca gdzie wcześnie postawały zegarki Audemars Piquet.

Takim odniesieniem jest też czerwony nadruk na tarczy minut stopera 4/5. Cała koncepcja obudowy i tarczy stawia przed nami współczesny model, ale jakby w całości przeniesiony z lat 40 XX wieku. Wygląda to stylowo i atrakcyjnie. Mimo, że uszy w stylu „łzy” zawsze były dla mnie średnio pociągające, delikatnie mówiąc, to ten zegarek jako całość robi na mnie bardzo pozytywne wrażenie.

AUDEMARS PIGUET Code 11.59 - [Re]master01

Jego wygląd to niewątpliwie odniesienie do przeszłości. Wyrazem współczesności, poza 4 mm większą średnicą koperty i współczesnym wykonaniem, jest na pewno zegarkowe „serce”.  W pierwowzorze był to mechanizm z ręcznym naciągiem, łożyskowany na 22 kamieniach o oznaczeniu 13 VZAH, oparty na mechanizmie Valjoux. Dziś zastosowano mechanizm Audemars Piguet kaliber 4409. To nowoczesny, własny mechanizm marki z Le Brassus, wyposażony w automatyczny naciąg sprężyny, łożyskowany na 40 kamieniach.

Rezerwa chodu zapewnia 70 godzin pracy. Mechanizm składa się z 349 komponentów i pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć koła balansowego na godzinę. Oczywiście wykończenie jest zgodne z najwyższymi standardami do jakich przyzwyczaiła nas firma Audemars Piquet. Wahnik wykonany z 22-karatowego złota przyozdobiono logiem marki, tutaj już współczesnym, oraz wzorem w postaci gwoździ paryskich.

AUDEMARS PIGUET Code 11.59 - [Re]master01

AUDEMARS PIGUET Code 11.59 - [Re]master01

Audemars Piguet [Re]master01 to limitowana do 500 sztuk edycja zegarków.

Zegarki będzie można kupić jedynie w butikach firmy, powoli już otwieranych po przestoju związanym z COVID-19. Cena Audemars Piguet [Re]master01 ustalona jest na poziomie 49 500 CHF, co oznacza dla nas około 255 000 złotych wraz z podatkiem.

Premiera zegarka zbiegnąć się ma, jeśli okoliczności pozwolą, z otwarciem nowego muzeum Audemars Piguet planowanym na 25 czerwca 2020 roku.

Dane techniczne: Audemars Piguet [Re] master01

Numer referencyjny: 26595SR.OO.A032VE.01
Średnica koperty: 40 mm
Materiał koperty: Stal nierdzewna i różowe złoto
Kolor tarczy: Żółta tarcza w odcieniu złota z niebieską skalą tachymetru
Indeksy: Cyfry arabskie i pałeczki
Odporność na wodę: do 20 metrów
Pasek: Jasnobrązowy pasek ze skóry cielęcej i ciemnobrązowy pasek ze skóry aligatora
Mechanizm własny AP kaliber 4409
Funkcje: godziny, minuty, sekundy, stoper z licznikami 12-godzinnym i 30-minutowym
Rezerwa chodu: 70 godzin
Naciąg: automatyczny
Częstotliwość pracy balansu: 4 Hz (28 800 wahnięć na godzinę)
Kamienie łożyskujące: 40
Liczba komponentów: 349

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Audemars Piguet znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – Audemars Piguet. 

Adrian Szewczyk

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 13

MAGAZYN ZIP NR 14 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Doxa 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Qlock Two 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Laco 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

BREITLING Chronomat Collection – no...
BREITLING Chronomat Collection – no...
08.05.2020
DOXA SUB 300 Sharkhunter Carbon Aqu...
DOXA SUB 300 Sharkhunter Carbon Aqu...
15.05.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Armin Strom
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Carl F. Bucherer
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Chopard
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa Sub
Zegarki marki Emile Chouriet
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Longines
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Meccaniche Veneziane
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Sturmanski
Zegarki marki Tag Hauer
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki Ulysse Nardin
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco