Manufaktura Girard-Perregaux swoim ikonicznym zegarkiem o nazwie Laureato, po raz kolejny udowadnia ponadczasowość tego projektu. Nowe wersje kolorystyczne w postaci dwóch zegarków tym razem zostały zamknięte w kopertach wykonanych ze złota, tym samym pokazując, że sportowy zegarek w luksusowym wydaniu nadal jest pożądany przez klientów. Sukces tego modelu jest wciąż widoczny, i to od wielu lat istnienia na rynku.
W przyszłym roku Laureato skończy równe 50 lat. Śmiało można przypuszczać, że manufaktura zaprezentuje rocznicowe wersje tego modelu, które być może będą limitowane? Czas pokaże.
Aktualnie kolekcja ta otrzymała kolejne rozszerzenie, o wersje z niebieską oraz zieloną tarczą w dobrze znanej obudowie mierzącej 42 mm średnicy. Dwie nowe opcje Laureato 42mm Sage Green i Ultramarine Blue mają zintegrowaną bransoletą, zaś trzeci wariant zestawiono ze skórzanym paskiem wykonanym ze skóry aligatora.
Projekt Adolfo Nataliniego
Za projekt modelu Laureato powstałego w 1975 roku odpowiada znany w świecie designu Włoch, będący profesorem na Uniwersytecie we Florencji. Wielu osobom słyszącym o projektancie najsłynniejszych zegarków od razu przychodzi na myśl nazwisko osoby Geralda Genty. A. Natalini pozostaje niejako w cieniu, lecz to właśnie on odpowiada za projekt modelu Laureato, który znakomicie przetrwał próbę czasu, nie tracąc nic ze swojej atrakcyjności.
Girard-Parregaux Laureato zadebiutował jako zegarek z mechanizmem kwarcowym, będącym połączeniem stali i żółtego złota. Zegarek miał mechanizm o oznaczeniu “Cal. 705”, pracujący z imponującą częstotliwością 32 768 Hz, i – co ważne - był autorską konstrukcją marki, noszącą dumne określenie “Quartz Chronometer”. Geneza nazwy została zaczerpnięta ze słynnego filmu pt. “Absolwent” z 1967 r., z Dustinem Hoffmanem w roli głównej. Kolejną ewolucję modelu przyniósł rok 1984, wtedy to właśnie do koperty trafił mechanizm mechaniczny i tak już zostało do dziś.
Model Laureato jest uznawany za jeden z “tych kultowych” czasomierzy, jakie miały wpływ na kształtowanie się pewnej epoki w świecie zegarków. Zupełnie bez znaczenia jest fakt, że model ten pojawił się już po tym, jak Audemars Piguet zaprezentował model Royal Oak w 1972 r. Laureato natomiast “wyprzedził” takie ikony świata zegarków jak: PP Nautilus pokazany w 1976 roku, IWC Ingenieur powstały w 1976r. czy też Vacheron Constantin z modelem “222” z roku 1977.
Klasyczne Laureato pokazane w tym roku na nowo ożywia tę bardzo rozbudowaną kolekcję, zachowując przy tym ducha zegarmistrzostwa z lat 70. XX wieku.
Koperta z 18-karatowego złota
Nowe wersje modelu Laureato zamknięte zostały w mierzącej 42 mm średnicy i 10.68 mm wysokości kopercie wykonanej z 18-karatowego różowego złota.
Spora wielkość koperty jest dobrze maskowana, dzięki jej lekko zakrzywionemu profilowi. Powierzchnie obudowy są wykończone szczotkowaniem, lecz da się zauważyć także polerowane akcenty podkreślające jej kształt.
Koperta jest wodoszczelna na poziomie 50m, a zamyka ją po obu stronach szkło szafirowe, które od strony tarczy zostało pokryte powłoką antyrefleksyjną.
W opisywanych modelach kształt obudowy oraz bransoleta praktycznie się nie zmieniła w stosunku do pierwotnej wersji. Podobnie jak ośmiokątny kształt lunety, dodający głębi wskazań widocznych na powierzchni tarczy.
Błękit ultramaryny i zieleń szałwii
Niezależnie od wersji kolorystycznej, na cyferblacie widnieje wytłoczony, trójwymiarowy wzór o nazwie “Clous de Paris”. Jest on o tyle ciekawy, że w zależności od której strony na niego patrzymy, światło słoneczne na niego padające prezentuje intensywny kolor w różnych odcieniach. Kolory tarcz to: zieleń w odcieniu szałwii oraz niebieski - ultramaryna.
Ciekawostką może być fakt, że w epoce renesansu błękit ultramaryny był niezwykle kosztowny, dlatego był używany na obrazach w niewielkich ilościach. Dzięki swojej tonacji, mocno się wyróżniał, i tak też jest w przypadku koloru tarczy zegarka Laureato.
Tradycyjnie dla tej kolekcji nakładane indeksy są pozłacane, podobnie jak logo “GP” w górnej części tarczy.
Cyferblat prezentuje klasyczne wskazówki w kształcie ołówka, których ramiona zwężają się ku podstawie. Wskazania datownika są prezentowane w okienku na godz. 3., a pole cyfr jest w tym samym kolorze jak barwa tarczy.
Manufakturowy mechanizm
Mechanicznym sercem zegarków Girard-Perregaux Laureato 42mm Sage Green i Ultramarine Blue jest mechanizm "in-house" oznaczony jako “Cal. GP 1800”.
Samo wykończenie mechanizmu jest zgodne ze standardami pochodzącymi z elitarnej ligi, do której ta manufaktura się zalicza. Szafirowy dekiel ukazuje widoczne krawędzie i mostki poddane fazowaniu. Widoczne są także liczne polerowania i perłowanie na płycie głównej.
Oprócz tego, nie mogło zabraknąć pięknego zdobienia wahnika wykonanego ze złota, który otrzymał dekoracje w postaci półokrągłych pasków.
Od strony technicznej werk ten składa się ze 191 elementów, mierzy 30 mm x 3.97 mm. Czas pracy jaki zapewnia w pełni nakręcona sprężyna wynosi 54 godzin. Manufaktura posiada długoletnie doświadczenie w produkcji najwyższej klasy zegarków mechanicznych, dlatego z pewnością zegarek tego typu może służyć jako rodzinna pamiątka.
Girard-Perregaux Laureato 42mm Sage Green i Ultramarine Blue – dostępność i cena
Wersja w kolorze szałwiowej zieleni oraz ultramaryna są zestawiona ze złotą bransoletą z solidnymi ogniwami, kształtem przypominając literę “H”, wykończoną szczotkowaniem, natomiast środkowa jej część jest polerowana. Dodatkowo niebieska wersja może być dostarczona na ciemnoniebieskim pasku wykonanym ze skóry aligatora ze składaną klamrą.
Nowe wersje modelu Laureato będą wchodzić w skład regularnej kolekcji tej marki.
Ceny Laureato 42mm Sage Green i Ultramarine Blue są ustalone na poziomie ok. 235 000 PLN za wersję na złotej bransolecie. Wariant ze skórzanym paskiem kosztuje ok. 160 300 PLN.
Zegarek Girard- Perregaux Laureato jest kolejnym przykładem na to, że model który jest dostępny na rynku już tak długi czas, może cieszyć się niesłabnącą popularnością.
10:20 07.06.2024Zegarki
Girard-Perregaux Laureato 42 mm Sage Green i Ultramarine Blue. Błękit ultramaryny i zieleń szałwii
Tagi:
zegarki męskie klasycznezegarek męski na paskuzegarki męskie mechanicznezegarki automatyczneprestiżowe zegarkizegarki męskie eleganckiezegarek męski na bransoleciezegarek na prezentzegarki szwajcarskieeleganckie zegarkizegarek mechanicznyluksusowe zegarkizłoty zegarek
REKLAMA
9999 - Informacja: Kalendarium ewolucji mechanizmów, innowacje zegarmistrzowskie
Mamy przyjemność zaprezentować Państwu nowy dział na portalu Zegarki i Pasja ! Nosi on nazwę: „Kalendarium ewolucji mechanizmów” i zawiera, oraz systematyzuje informacje ...
Epizod 7. Zegarek bazowy - wychwyt
Zadaniem wychwytu jest przekazanie do oscylatora, energii pochodzącej z napędu, transmitowanej przez przekładnię chodu, a równocześnie impulsowe zwalnianie przekładni cho ...
Niesamowite, unikalne zegary mechaniczne autorstwa Krzysztofa Płonki!
Bardzo wielu z nas ma pasje. Różne. Dla nas pasją, jedną z najważniejszych, a dla wielu najważniejszą, są zegarki i zegary, zegarmistrzostwo. Szczęściem trudnym do osiągn ...
Longines Conquest Heritage Central Power Reserve. 70-lecie kolekcji Conquest
Nie przemija moda na reedycje zegarków z lat 50. i 60., a nawet późniejszych ubiegłego wieku, recepta na sukces wydaje się być prosta – wytypować bardzo udany, często wrę ...
Kolejna odważna kreacja Maurice Lacroix - szkieletowany Aikon Urban Tribe
Wprowadzając w 2023 na rynek nowy zegarek, firma Maurice Lacroix po raz kolejny odwołała się do miejskiego krajobrazu i czerpiąc inspirację z wyglądu wysokich budynków - ...
Serwis zegara Patek Philippe z fregaty „Dar Młodzieży” – relacja, film i zdjęcia
Pewnie niewielu miłośników zegarów, czy nawet zakręconych zegarkomaniaków mogło przypuszczać, że na „Darze Młodzieży” – żaglowcu szkolnym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni – ...
IWC Pilot’s Watch Performance Chronograph AMG i AMG Petronas Formula 1
International Watch Company (w skrócie IWC) robi zegarki dla różnego klienta i o różnym przeznaczeniu: od modeli eleganckich, poprzez egzemplarze z zaawansowanymi komplik ...
Recenzja: Epos Originale Limited Edition for Poland (4. edycja)
Epos to samodzielnie funkcjonująca szwajcarska marka zegarmistrzowska. Jest chlubną spuścizną jej założyciela Jamesa Auberta, współtwórcy słynnego mechanizmu Landeron 48. ...
Citizen Promaster Mechanical GMT. Pierwszy zegarek mechaniczny z funkcją GMT z serii Promaster
Firma Citizen to duży producent zegarków, który ma bardzo bogatą ofertę modeli charakteryzujących się wysokim zaawansowaniem technicznym i wysoką jakością wykonania, a pr ...
Propozycje zegarków dla pokolenia Z. „Zegarki przez pokolenia”
Zakończyła się 4 ankieta w ramach wspólnej kampanii Zegarki i Pasja x Czasoholicy „Zegarki przez pokolenia”, która wystartowała pod koniec maja 2024. Celem naszej kampani ...
Eberhard Extra-Fort Roue a Colonnes Retour en Vol. Historyczne zegarki w nowym wydaniu
Mówi się, że “klasyka się nie starzeje”. Doskonałe wzornictwo utrzymane w tradycyjnym stylu, które nacechowane jest sportowymi akcentami oraz użytecznością mocno opiera s ...
INHORGENTA ogłasza rozpoczęcie współpracy z Fondation Haute Horlogerie (FHH)
Pod koniec września 2024, w Monachium, INHORGENTA - jedna z wiodących europejskich platform służących do promocji biżuterii, zegarków i kamieni szlachetnych, ogłosiła swo ...