Manufaktura Eberhard & Co. została założona w 1887 roku w La Chaux-de-Fonds przez George'a-Emile'a Eberharda, w historycznym miejscu narodzin szwajcarskiego przemysłu zegarmistrzowskiego. Do II Wojny Światowej firma stała się jednym z największych producentów zegarków. Po wojnie, w 1947 roku, wznowiła działalność rozwijając się do dziś.
Eberhard & Co. to marka zegarmistrzowska, która mi osobiście kojarzy się z zegarkami sportowymi z dodatkową funkcją stopera, szczególnie w wersji z małymi tarczami ułożonymi w jednym rzędzie, w dolnej części cyferblatu.
To jednak także marka, która oferuje przepiękne zegarki klasyczne, eleganckie, o sportowych akcentach, między innymi takie, jak nasz dzisiejszy bohater - Eberhard Traversetolo.
Kolor firmowy
Zaprezentowano ten model w 2 wersjach, będących jakby swoimi odwrotnościami, ponieważ jeden z nich to zegarek o ciemnoniebieskiej tarczy i białych inskrypcjach, z białą masą świecącą SuperLuminova, a drugi wariant ma białą tarczę, na której wszystkie inskrypcje oraz masa luminescencyjna mają czarny kolor.
Kolor niebieski zastosowany na tarczy to barwa naturalnie kojarzona z marką Eberhard, taki można powiedzieć - kolor firmowy.
Jeśli chodzi o styl, zegarek Traversetolo zakwalifikowałbym w typie klasycznego pilota. Jest on dość duży. Koperta ma średnicę 43 mm, co potwierdza też to, o czym napisałem na początku - dążenie do bardzo dobrej czytelności. Ponieważ obie wersje tarczy są kontrastowe jeśli chodzi o ich tło, a te elementy, które służą do odczytu wskazań zapewniają błyskawiczny wręcz, intuicyjny odczyt czasu. Jest to cecha oczywiście przydatna, a w zasadzie nieodłączna w zegarkach typu pilot właśnie.
Lata 90. I natychmiastowy sukces
Te dwa nowe zegarki wzbogacają istniejącą już kolekcję Traversetolo.
Linia ta pojawiła się w latach 90. XX wieku. To były zegarki, które dzięki rozmiarowi przyczyniły się do rozpowszechnienia mody na duże modele. Traversetolo, po pojawieniu się na rynku jako kolekcja, odniosło natychmiastowy sukces, a popularność linii trwa nadal.
To obecnie jeden z filarów oferty marki Eberhard.
Klasyczna kompozycja tarczy
Będąc przy opisie tarczy, mamy tutaj bardzo klasyczną kompozycję. Na krawędzi cyferblatu umieszczono znaczniki minutowe. Jest też zestaw indeksów godzinowych, prezentowanych jako cyfry arabskie. Wskazówki w finezyjnym kształcie „leaf”, czyli liści, wydłużonych tutaj, godzinowa i minutowa są doskonale widoczne i podkreślają klasyczny charakter zegarka.
Sekundnik jest oddzielony, ponieważ pracuje na małej tarczy, która jest umieszczona na godzinie 6. Wyznacza ją nadrukowana, delikatna skala sekundowa z zaznaczona każdą z 60 sekund, która jest zdublowana oznaczeniami cyfrowymi co 10 sekund.
Takie umiejscowienie sekundnika spowodowało konieczność rezygnacji z indeksu godziny 6. oraz, mówiąc kolokwialnie, pożarcie części indeksów godzin 5. i 7. Tu warto wspomnieć, że wskazówka minutowa sięga ostrym zakończeniem do połowy skali minutowej i podobnie, bardzo delikatna wskazówka sekundowa także dochodzi do połowy skali sekundowej. To niby szczegół, który ja jednak szczególnie doceniam.
Poza tym na tarczy widzimy jeszcze pod godziną 12. charakterystyczne, ukośnie ułożone logo firmy, a pod nim napis „Mecanisme & Tradition”. To odniesienie do tego, że zastosowano właśnie tradycyjny, czyli mechaniczny mechanizm z ręcznym naciągiem sprężyny napędowej.
I kończąc wątek tarczy, jeszcze raz napiszę, że są obie – niezależnie od wersji - bardzo przejrzyste, bardzo czytelne i relatywnie minimalistyczne. Natomiast ze względu na zastosowaną czcionkę, na logo marki oraz finezyjne wskazówki widać także, że duży wpływ na projektowanie tarczy tego zegarka miało klasyczne podejście.
Koperta zgodna z kanonami
Koperta Eberhard & Co Traversetolo jest kolejnym, ważnym elementem zegarka. Ma ona kształt w pełni zgodny ze znanymi, najbardziej popularnymi kanonami. Jest okrągła, a w górnej i dolnej części są łagodnie wyprowadzone, zwężające się uszy, pomiędzy którymi montowany jest pasek lub bransoleta o szerokości 21 mm.
Miłym akcentem jest to, że otwory na teleskopy są wywiercone na przestrzał.
Od góry kopertę wieńczy elegancka, średniej szerokości zaokrąglona i polerowana luneta. Okala ona wypukłe, odporne na zarysowania szkło szafirowe chroniące tarczę.
Na godzinie 3., czyli w klasycznym miejscu, umieszczono koronkę, której czołową część zdobi stylizowana litera „e”. Koronka jest duża, na pewno wygodna w użytkowaniu, co ważne przy ręcznym naciągu, a ponadto ma ciekawy kształt, z paskiem nacięć na bocznej powierzchni.
Spód zegarka to oczywiście dekiel. W tym przypadku jest on przykręcany 8 śrubkami. Podobnie jak we wszystkich wersjach zegarków z kolekcji Traversetolo, klient może wybrać wersję z pełnym deklem lub wersję „Vitré” z przeszkleniem ukazującym mechanizm.
Jak już wspomniałem, koperta ma średnicę 43 mm, jej grubość to jedynie 10,7 mm, a klasa wodoszczelności zegarka ustalona została na poziomie do 50 m.
Wybierając wersję przeszkloną możemy obserwować pracujący mechanizm EB 140, łożyskowany na 18 kamieniach. Jest on przyozdobiony kołowo poprowadzonymi pasami genewskimi. Ma grawery wypełnione złocistym lakierem, a szyku dodają zabarwione na niebiesko łebki śrubek. To mechanizm własny, manufakturowy firmy Eberhard.
Mocowanie zegarka do nadgarstka
Jeśli chodzi o mocowanie zegarka do nadgarstka to dla miłośników wersji „bransoletowej” dostępna jest stalowa bransoleta, trójrzędowa, model Chaland.
Natomiast dla tych, którzy wolą pasek, propozycją jest pasek wykonany z niebieskiej gumowanej tkaniny w połączeniu z niebieską tarczą lub czarny, skórzany pasek z podwójnym przeszyciem do białej tarczy. Paki są zapinane na klasyczną klamrę lub opcjonalnie można wybrać opatentowane zapięcie Déclic®.
Eberhard & Co Traversetolo – dostępność i cena
Prezentowane zegarki Eberhard & Co Traversetolo na pasku są wycenione na 10 490 złotych, a w opcji na bransolecie to koszt rzędu 12 830 złotych. Nowe wersje Traversetolo są już dostępne także w Polsce.
11:58 10.05.2024Zegarki
Eberhard & Co Traversetolo. Klasyczna tarcza i mechanizm z ręcznym naciągiem
Tagi:
zegarki męskie mechanicznezegarki szwajcarskiezegarki męskie eleganckiesrebrny zegarekzegarek do garnituruzegarek mechanicznyprestiżowe zegarkizegarek męski na bransoleciezegarki męskie klasycznezegarek męski na paskuzegarek na prezenteleganckie zegarki
REKLAMA
Zegary Comtoise. Zegar dla Cechu
Jednymi z najbardziej masowo i najdłużej wytwarzanymi zegarami, były wyroby, o których nasi polscy fachowcy czasami mówią „francuski Szwarcwald”. Mimo wielkiej liczby wyp ...
Historia marek zegarkowych: manufaktura Ulysse Nardin
Tytułem wstępu: na łamach portalu zegarkiipasja.pl regularnie prezentujemy autorskie publikacje przedstawiające historie powstania i rozwoju cenionych dzisiaj producentów ...
PRIM, czyli czeski film pod tytułem „Kto jest kim?”
Niniejsze opracowanie dotyczyć będzie wymienionej w tytule czeskiej marki Prim, a w zasadzie dwóch firm, które produkują zegarki pod tą marką. Jak to możliwe, że dwie nie ...
Video recenzja: PRIM Manufacture 1949 Pavouk 40
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Manufacture 1949 Pavouk 40 marki PRIM. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klasycznej re ...
Polska marka Xicorr na World Time UK - The London Watch Event 2023
Firma Xicorr w tym roku po raz pierwszy podjęła decyzję, aby wystawić się na zagranicznych targach zegarkowych. Wybór padł na World Time UK - The London Watch Event 2023, ...
Recenzja: Luminox Navy SEAL Original 3001.H.SET + porównanie z wersją z 2018 roku
Niespełna miesiąc temu pisaliśmy o nowości Luminoxa – modelu Original 3001.H z serii Navy SEAL, zegarków tworzonych z żołnierzami sił specjalnych i na ich potrzeby. Dziś ...
Policjanci z Rolexami. Czyli brytyjski sposób na “Rolex Rippers”
Czy kiedykolwiek spodziewaliście się usłyszeć, że do walki z przestępczością będą użyte zegarki? Nie? Szczerze powiedziawszy ja również się tego nie spodziewałem, ale to ...
Eberhard & Co Traversetolo. Klasyczna tarcza i mechanizm z ręcznym naciągiem
Manufaktura Eberhard & Co. została założona w 1887 roku w La Chaux-de-Fonds przez George'a-Emile'a Eberharda, w historycznym miejscu narodzin szwajcarskiego przemysłu zeg ...
Parmigiani Fleurier Tonda PF Automatic 36 mm. Bogaty minimalizm w 3 wersjach
Elitarne zegarmistrzostwo oferowane przez Parmigiani Fleurier pokazało w tym roku nowe trio unikalnych zegarków przygotowanych z myślą o kobietach (choć wersja stalowo-zł ...
Recenzja: Atlantic Worldmaster Bicompax Automatic
Atlantic to w Polsce firma – legenda. Napisano o niej już chyba wszystko, także na portalu Zegarki i Pasja. Niemal każdy kojarzy charakterystycznego, eleganckiego Worldma ...
Zmiany w Zarządzie Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków
Działalność Klubu, rozpoczęta 20 lat temu, obejmuje wszystkie aspekty świata czasomierzy: zegarki i zegary, firmy i kraje, w których powstają oraz społeczeństwo miłośnikó ...
The Polo Watch Ralph Lauren w nowym wydaniu. Modnie, ale z umiarem
Zegarki to dziś bardzo bogata, urozmaicona gałąź przemysłu, sprzedaży i oczywiście marketingu. Nas, zegarkomaniaków, cieszy, że chęć noszenia zegarków nie zanikła, a zega ...