Manufaktura Eberhard & Co. została założona w 1887 roku w La Chaux-de-Fonds przez George'a-Emile'a Eberharda, w historycznym miejscu narodzin szwajcarskiego przemysłu zegarmistrzowskiego. Do II Wojny Światowej firma stała się jednym z największych producentów zegarków. Po wojnie, w 1947 roku, wznowiła działalność rozwijając się do dziś.
Eberhard & Co. to marka zegarmistrzowska, która mi osobiście kojarzy się z zegarkami sportowymi z dodatkową funkcją stopera, szczególnie w wersji z małymi tarczami ułożonymi w jednym rzędzie, w dolnej części cyferblatu.
To jednak także marka, która oferuje przepiękne zegarki klasyczne, eleganckie, o sportowych akcentach, między innymi takie, jak nasz dzisiejszy bohater - Eberhard Traversetolo.
Kolor firmowy
Zaprezentowano ten model w 2 wersjach, będących jakby swoimi odwrotnościami, ponieważ jeden z nich to zegarek o ciemnoniebieskiej tarczy i białych inskrypcjach, z białą masą świecącą SuperLuminova, a drugi wariant ma białą tarczę, na której wszystkie inskrypcje oraz masa luminescencyjna mają czarny kolor.
Kolor niebieski zastosowany na tarczy to barwa naturalnie kojarzona z marką Eberhard, taki można powiedzieć - kolor firmowy.
Jeśli chodzi o styl, zegarek Traversetolo zakwalifikowałbym w typie klasycznego pilota. Jest on dość duży. Koperta ma średnicę 43 mm, co potwierdza też to, o czym napisałem na początku - dążenie do bardzo dobrej czytelności. Ponieważ obie wersje tarczy są kontrastowe jeśli chodzi o ich tło, a te elementy, które służą do odczytu wskazań zapewniają błyskawiczny wręcz, intuicyjny odczyt czasu. Jest to cecha oczywiście przydatna, a w zasadzie nieodłączna w zegarkach typu pilot właśnie.
Lata 90. I natychmiastowy sukces
Te dwa nowe zegarki wzbogacają istniejącą już kolekcję Traversetolo.
Linia ta pojawiła się w latach 90. XX wieku. To były zegarki, które dzięki rozmiarowi przyczyniły się do rozpowszechnienia mody na duże modele. Traversetolo, po pojawieniu się na rynku jako kolekcja, odniosło natychmiastowy sukces, a popularność linii trwa nadal.
To obecnie jeden z filarów oferty marki Eberhard.
Klasyczna kompozycja tarczy
Będąc przy opisie tarczy, mamy tutaj bardzo klasyczną kompozycję. Na krawędzi cyferblatu umieszczono znaczniki minutowe. Jest też zestaw indeksów godzinowych, prezentowanych jako cyfry arabskie. Wskazówki w finezyjnym kształcie „leaf”, czyli liści, wydłużonych tutaj, godzinowa i minutowa są doskonale widoczne i podkreślają klasyczny charakter zegarka.
Sekundnik jest oddzielony, ponieważ pracuje na małej tarczy, która jest umieszczona na godzinie 6. Wyznacza ją nadrukowana, delikatna skala sekundowa z zaznaczona każdą z 60 sekund, która jest zdublowana oznaczeniami cyfrowymi co 10 sekund.
Takie umiejscowienie sekundnika spowodowało konieczność rezygnacji z indeksu godziny 6. oraz, mówiąc kolokwialnie, pożarcie części indeksów godzin 5. i 7. Tu warto wspomnieć, że wskazówka minutowa sięga ostrym zakończeniem do połowy skali minutowej i podobnie, bardzo delikatna wskazówka sekundowa także dochodzi do połowy skali sekundowej. To niby szczegół, który ja jednak szczególnie doceniam.
Poza tym na tarczy widzimy jeszcze pod godziną 12. charakterystyczne, ukośnie ułożone logo firmy, a pod nim napis „Mecanisme & Tradition”. To odniesienie do tego, że zastosowano właśnie tradycyjny, czyli mechaniczny mechanizm z ręcznym naciągiem sprężyny napędowej.
I kończąc wątek tarczy, jeszcze raz napiszę, że są obie – niezależnie od wersji - bardzo przejrzyste, bardzo czytelne i relatywnie minimalistyczne. Natomiast ze względu na zastosowaną czcionkę, na logo marki oraz finezyjne wskazówki widać także, że duży wpływ na projektowanie tarczy tego zegarka miało klasyczne podejście.
Koperta zgodna z kanonami
Koperta Eberhard & Co Traversetolo jest kolejnym, ważnym elementem zegarka. Ma ona kształt w pełni zgodny ze znanymi, najbardziej popularnymi kanonami. Jest okrągła, a w górnej i dolnej części są łagodnie wyprowadzone, zwężające się uszy, pomiędzy którymi montowany jest pasek lub bransoleta o szerokości 21 mm.
Miłym akcentem jest to, że otwory na teleskopy są wywiercone na przestrzał.
Od góry kopertę wieńczy elegancka, średniej szerokości zaokrąglona i polerowana luneta. Okala ona wypukłe, odporne na zarysowania szkło szafirowe chroniące tarczę.
Na godzinie 3., czyli w klasycznym miejscu, umieszczono koronkę, której czołową część zdobi stylizowana litera „e”. Koronka jest duża, na pewno wygodna w użytkowaniu, co ważne przy ręcznym naciągu, a ponadto ma ciekawy kształt, z paskiem nacięć na bocznej powierzchni.
Spód zegarka to oczywiście dekiel. W tym przypadku jest on przykręcany 8 śrubkami. Podobnie jak we wszystkich wersjach zegarków z kolekcji Traversetolo, klient może wybrać wersję z pełnym deklem lub wersję „Vitré” z przeszkleniem ukazującym mechanizm.
Jak już wspomniałem, koperta ma średnicę 43 mm, jej grubość to jedynie 10,7 mm, a klasa wodoszczelności zegarka ustalona została na poziomie do 50 m.
Wybierając wersję przeszkloną możemy obserwować pracujący mechanizm EB 140, łożyskowany na 18 kamieniach. Jest on przyozdobiony kołowo poprowadzonymi pasami genewskimi. Ma grawery wypełnione złocistym lakierem, a szyku dodają zabarwione na niebiesko łebki śrubek. To mechanizm własny, manufakturowy firmy Eberhard.
Mocowanie zegarka do nadgarstka
Jeśli chodzi o mocowanie zegarka do nadgarstka to dla miłośników wersji „bransoletowej” dostępna jest stalowa bransoleta, trójrzędowa, model Chaland.
Natomiast dla tych, którzy wolą pasek, propozycją jest pasek wykonany z niebieskiej gumowanej tkaniny w połączeniu z niebieską tarczą lub czarny, skórzany pasek z podwójnym przeszyciem do białej tarczy. Paki są zapinane na klasyczną klamrę lub opcjonalnie można wybrać opatentowane zapięcie Déclic®.
Eberhard & Co Traversetolo – dostępność i cena
Prezentowane zegarki Eberhard & Co Traversetolo na pasku są wycenione na 10 490 złotych, a w opcji na bransolecie to koszt rzędu 12 830 złotych. Nowe wersje Traversetolo są już dostępne także w Polsce.
11:58 10.05.2024Zegarki
Eberhard & Co Traversetolo. Klasyczna tarcza i mechanizm z ręcznym naciągiem
Tagi:
prestiżowe zegarkieleganckie zegarkizegarki szwajcarskiezegarek do garnituruzegarek mechanicznyzegarek męski na bransoleciezegarki męskie eleganckiesrebrny zegarekzegarek na prezentzegarki męskie klasycznezegarki męskie mechanicznezegarek męski na pasku

REKLAMA

BASELWORLD 2017 – fotoimpresje i wrażenia z pierwszego uczestnictwa w targach!
Odbywające się cyklicznie od wielu lat targi Baselworld 2017 rozpoczęły się oficjalnie wczoraj i będą trwały do 30 marca. Obok genewskiego SIHH (Salon International de la ...

Historia marek zegarkowych: manufaktura Ulysse Nardin
Tytułem wstępu: na łamach portalu zegarkiipasja.pl regularnie prezentujemy autorskie publikacje przedstawiające historie powstania i rozwoju cenionych dzisiaj producentów ...

II wydanie książki „Czas na głębokości – historia zegarków do nurkowania”
Polscy miłośnicy czasomierzy nie mogą narzekać na zakres oferty zegarków dostępnych na naszym rodzimym rynku – marek zegarkowych z każdego przedziału cenowego jest bardzo ...

Ekstremalnie? Idealnie! Alpina Alpiner Extreme Automatic Freeride World Tour
Freeride World Tour to prestiżowe zawody, które rokrocznie przyciągają najlepszych narciarzy i snowboardzistów z całego świata, rywalizujących w spektakularnych zjazdach ...

Portal „Zegarki i Pasja” - już pół miliona wizyt w 2024!
W zeszłym roku, dokładnie 10 sierpnia 2023, pisałem, iż dzień ten zapisał się na zawsze w historii naszego wydawnictwa. Wtedy bowiem, po raz pierwszy w wieloletniej dział ...

Pogorszenie sytuacji grupy VRG, właściciela W.Kruk, w pierwszym półroczu 2024
W pierwszym półroczu 2024 r. grupa kapitałowa VRG osiągnęła zysk netto na poziomie 30,4 mln zł. Zysk wypracował jedynie segment zegarków i biżuterii, segment odzieżowy gr ...

Testujemy: G-SHOCK GM-2110D, czyli „CasiOak” w najnowszej wersji
G-SHOCK to marka zegarków firmy Casio, od zawsze kojarzona z wytrzymałością. Pierwsze modele zegarków były wyłącznie cyfrowe, z czasem pojawiły się modele analogowe (wska ...

Singer Reimagined Divetrack. Nowa era w zegarkach do nurkowania?
Pewnym niedopowiedzeniem byłoby stwierdzenie, że marka Singer oferuje zegarki nietypowe. To firma, która potrafi bardzo mocno zaskoczyć, tak od strony technicznej, jeżeli ...

Alpina × Fratello Alpiner Extreme Regulator. Zegarek „GADA”, czyli codzienny kompan
Oto zegarek, który został stworzony z myślą o codziennej harówce, niezależnie od tego, czy pracujesz na laptopie w biurze, rąbiesz drewno w Bieszczadach, czy pędzisz kare ...

Recenzja: Atlantic Worldmaster World Cup Krzysztof Hołowczyc Limited Edition. W drogę z „Hołkiem”
Około półtora roku temu, w październiku 2023 roku, marka Atlantic wypuściła na rynek limitowaną edycję zegarka Worldmaster World Cup Krzysztof Hołowczyc. Ten inspirowany ...

Girard-Perregaux Laureato Chronograph Aston Martin Edition z tarczą wykonaną lakierem samochodowym
Końcówka lutego 2025, siedziba manufaktury Girard-Perregaux, mieszcząca się w La Chaux-de-Fonds, właśnie tam szwajcarski producent luksusowych zegarków zaprezentował najn ...

Premiera: Aviator Swiss Made Moonflight Diamond Edition. Nowa, spektakularna odsłona!
Aviator Swiss Made to szwajcarski producent zegarków, którego oferta w dużej mierze składa się z modeli w typie pilot. Dużych, solidnych i wytrzymałych, bardzo często ins ...