• Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Bulova

Bulova Lunar Pilot Meteorite Limited Edition. Kosmiczny zegarek z tarczą z meteorytu


Astronauci wszystkich misji Apollo byli wyposażeni w wybrane przez NASA zegarki Omega Speedmaster Professional, jednak, gdy w lipcu 1971 roku Dave Scott, członek misji Apollo 15, spacerował po powierzchni Księżyca miał na ręku chronograf marki… Bulova.

Jak do tego doszło?

Bohater z przypadku

Astronauci mogli zabrać ze sobą na misję kilka prywatnych przedmiotów, które podlegały skatalogowaniu, zmierzeniu i zważeniu. Jednym z tych przedmiotów, które znalazły się na pokładzie statku Misji Apollo 15, był zegarek Bulova, który Dave Scott zabrał ze sobą na Księżyc, co znalazło potwierdzenie w oficjalnym katalogu przedmiotów zabranych na pokład Endeavour’a . Być może nawet nie zamierzał go zakładać, ale po tym, jak w jego Speedmasterze stłukło się szkło, założył swoją prywatną Bulovę, żeby móc mierzyć czas. W ten sposób Bulova Chronograph 88510/01 stała się pierwszym i jak dotąd jedynym, prywatnym zegarkiem, jaki znalazł się na powierzchni srebrnego globu.

A może jednak Dave Scott zamierzał go założyć?

Bulova Lunar Pilot Meteorite Limited Edition. Kosmiczny zegarek z tarczą z meteorytu

Nie był bynajmniej to jedyny przypadek zabrania w kosmos swojego prywatnego zegarka, np. Jack Swigert na pechową misję Apollo 13 zabrał swojego prywatnego Rolexa GMT Master, nie miał jednak szansy założyć go na rękę, a właściwie na mankiet skafandra na Księżycu, gdyż eksplozja, która uszkodziła moduł serwisowy uniemożliwiła im lądowanie.

W 2015 roku na aukcji zorganizowanej przez bostoński dom aukcyjny RR, Bulova noszona przez Davida Scotta została sprzedana za 1 625 000 dolarów (pisaliśmy o tym tu: „Księżycowy” zegarek vintage Bulova sprzedany).

W 2015 roku marka Bulova wprowadziła na rynek reedycję tego zegarka, który wyglądał niemal dokładnie jak Bulova Dave’a Scotta, wyposażoną w mechanizm kwarcowy z oscylatorem „high-beat”, drgającym z częstotliwością 262 144 kHz, dzięki czemu uzyskano płynny ruch wskazówki sekundnika.

Dokładnie ten model kupiłem sobie w 2015 roku i mam go do dziś.

Bulova Lunar Pilot

Bulova Lunar Pilot

Od tego czasu pojawiło się kilka innych wersji tego zegarka, nazywanego już Lunar Pilot, w tym bardzo ciekawa wersja z biało-niebieską tarczą, czy też model HAPPY 70TH NILE RODGERS.

Teraz, w 2024 roku, Bulova powraca z nowym modelem w tej serii z tarczą wykonaną z meteorytu.

Bulova Lunar Pilot Meteorite LE

Nowy, limitowany model Bulova Lunar Pilot Meteorite Limited Edition jest oczywiście podobny do wcześniejszych Lunar Pilot’ów, jednak jest też wyjątkowy pod pewnymi względami.

Pierwsza, i nieco mniej oczywista różnica to materiał zastosowany do stworzenia koperty – jest ona wykonana ze tytanu klasy 5, poddanego szczotkowaniu, za wyjątkiem lunety, która jest stalowa. Wspomniana koperta mierzy 43,5 mm i jest to dokładnie tyle, ile miała Bulova Dave’a Scotta.

Warto zobaczyć krótkie wideo prezentujące ten nowy zegarek:
 


Dodam, że pierwsza reedycja z 2015 roku miała kopertę o średnicy 45 milimetrów.

Na prawym boku koperty umieszczono koronkę oraz przyciski w kształcie kropli, służące do sterowania stoperem. Dzięki specyficznemu kształtowi nie ma możliwości zaczepienia przyciskami o cokolwiek.

Wystająca mocno w górę luneta jest też znakiem rozpoznawczym serii Lunar Pilot, na jej szczycie osadzono płaskie szkło szafirowe z nałożonymi powłokami likwidującymi refleksy światła.

Z kopertą zestawiono skórzany pasek typu NATO o szerokości 20 milimetrów wyposażony w system szybkiej jego zmiany.

Bulova Lunar Pilot Meteorite Limited Edition. Kosmiczny zegarek z tarczą z meteorytu

Bulova Lunar Pilot Meteorite Limited Edition. Kosmiczny zegarek z tarczą z meteorytu

Bulova Lunar Pilot Meteorite Limited Edition. Kosmiczny zegarek z tarczą z meteorytu

Wierność oryginałowi przejawia się również w braku datownika, który występował w zegarku z 2015 roku, ale nie było go w modelu 88510/01.

Od tyłu kopertę zamyka zakręcany dekiel z wizerunkiem astronauty, datą misji Apollo 15, informacją o pochodzeniu materiału tarczy oraz limitacji. Zegarek jest wodoszczelny do 50 metrów.

Tarcza z kosmosu

Tarcza nowego „pilota księżycowego” została wykonana z materiału pochodzącego z kosmosu, dokładnie z kawałka meteorytu Muonionalusta.

Meteoryt ten należy do klasy drobnych oktaedrytów, a konkretnie do typu IVA. Uderzył on w północnej Skandynawii, na zachód od granicy między Szwecją a Finlandią, około miliona lat temu. Pierwszy fragment tego meteorytu został odkryty w 1906 roku w pobliżu wioski Kitkiöjärvi.

Obecnie znanych jest około czterdziestu kawałków Muonionalusty, z których niektóre są dość duże. Dodatkowe fragmenty były znajdowane na obszarze 375 kilometrów kwadratowych w gminie Pajala, około 140 kilometrów na północ od koła podbiegunowego.

Bulova Lunar Pilot Meteorite Limited Edition. Kosmiczny zegarek z tarczą z meteorytu

Meteoryt Muonionalusta został po raz pierwszy opisany w 1910 roku przez profesora A. G. Högboma, który nazwał go na cześć pobliskiego miejsca Muonionalusta nad rzeką Muonio. Jest to prawdopodobnie najstarszy znany meteoryt, którego wiek szacowany jest na co najmniej 4,5 miliarda lat.

Analiza tego silnie zmetamorfizowanego meteorytu żelaznego wykazała zawartość 8,4% niklu oraz śladowe ilości rzadkich pierwiastków, takich jak gal, german i iryd. Wykryto również obecność formy kwarcu (stiszowitu), która powstała na skutek działania wysokiej temperatury rzędu 1500 stopni Celsjusza oraz ekstremalnie wysokiego ciśnienia na poziomie 160 tysięcy atmosfer. Ten proces mógł zajść w chwili uderzenia w ziemię lub wcześniej, podczas rozpadu po zderzeniu z innym obiektem w przestrzeni kosmicznej.

Zastosowanie tego materiału do wykonania cyferblatu zegarka sprawia, że żadna z 5000 tarcz (bo tyle przewidziano egzemplarzy tego zegarka) nie będzie dokładnie taka sama, kupując Lunar Pilot Meteorite dostajemy jeden, niepowtarzalny i unikalny zegarek.

Bulova Lunar Pilot Meteorite Limited Edition. Kosmiczny zegarek z tarczą z meteorytu

Bulova Lunar Pilot Meteorite Limited Edition. Kosmiczny zegarek z tarczą z meteorytu

Wskazówki i nakładane indeksy są szare i wypełnione zieloną substancją SuperLuminova, indeksy na godzinach 3., 6. i 9. są innego kształtu z uwagi na umieszczone w ich okolicy subtarcze, a indeks na godzinie 12. ma podwójną szerokość.

Trzy czarne małe tarczki wkomponowane w meteorytową tarczę odpowiadają za wskazania: sekund (na godzinie szóstej), czasu stopera z dokładnością do 1/20 (na godzinie 3) i minut stopera – do 60 (na godzinie 9). Wskazania stopera uzupełnia centralny, niemal płynnie biegnący po skali tachometru sekundnik, dzięki zastosowaniu mechanizmu o 8 razy wyższej częstotliwości oscylatora niż w typowych zegarkach kwarcowych.

Wokół tarczy, we wgłębieniu, producent umieścił podziałkę sekundową, a na chropowatym, pięknie komponującym się ze strukturą tarczy pierścieniu – skalę tachometru.

Szybkie serce

Wewnątrz koperty osadzono mechanizm NP20, którego kwarcowe serce drga z bardzo wysoką częstotliwością 262 144 Hz, czyli dokładnie 8 razy szybciej niż w typowych mechanizmach zegarków kwarcowych. Mimo włączenia Bulovy do grupy Citizen, mechanizmy Precisionist będą stosowane wyłącznie w zegarkach tej marki.

Bulova Lunar Pilot Meteorite Limited Edition. Kosmiczny zegarek z tarczą z meteorytu

Bulova Lunar Pilot Meteorite Limited Edition. Kosmiczny zegarek z tarczą z meteorytu

Wizualną oznaką tak szybkiego taktowania zegara jest płynniejszy ruch sekundnika stopera oraz możliwość pomiaru odcinków czasu z dokładnością do 1/20 sekundy, ale główną zaletą takiego rozwiązania jest znacząco wyższa dokładność chodu zegarka.

Bulova Lunar Pilot Meteorite Limited Edition - gdzie kupić i za ile?

Zegarek Bulova Lunar Pilot Meteorite Limited Edition oznaczony referencją 96A312 jest już dostępny w przedsprzedaży na stronie dystrybutora, a jego cenę ustalono na 5 995 złotych.

Zegarki mają być wysyłane do klientów od 30 maja 2024, na cały świat przewidziano 5000 egzemplarzy. Do każdego z zegarków dołączany jest certyfikat autentyczności meteorytu oraz limitacji egzemplarza.

Szukasz informacji o nowościach marki Bulova i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Bulova.


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Mudita Element. Nowy zegarek polski...
Mudita Element. Nowy zegarek polski...
07.05.2024
Eberhard & Co Traversetolo. Klasycz...
Eberhard & Co Traversetolo. Klasycz...
10.05.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco