Marka Montblanc, mimo stosunkowo młodego wieku w zegarkowym świecie, cały czas udowadnia, że nie pozostaje w tyle względem swoich “starszych” kolegów. W ostatnich latach ta szwajcarska firma wypracowała charakterystyczny styl swoich produktów. W projektach spod znaku “białej śnieżynki” można znaleźć wyraźne inspiracje dawnymi modelami czasomierzy z manufaktury Minerva, jak również odniesienia do tego, co bardziej wiąże się z nazwą marki, czyli do góry Mont Blanc. Nie inaczej jest w przypadku dzisiejszego bohatera, ponieważ zegarek ten ma obie te cechy.
Dziedzictwo
Na zegarkową historię marki Montblanc możemy spojrzeć w dwojaki sposób.
Jedna opowieść zaczyna się w 1997 roku, kiedy to firma słynąca z wytwarzania luksusowych artykułów piśmiennych zaprezentowała swoją pierwszą linię zegarków.
Druga historia zaczyna się 10 lat później, w momencie połączenia Montblanc z renomowaną, szwajcarską manufakturą zegarmistrzowską Minerva. Ta założona w 1858 roku marka wsparła swoim wieloletnim doświadczeniem Montblanc.
Na przestrzeni lat zegarki Montblanc zmieniały się, choć w sumie lepiej określić to zjawisko mianem ewolucji. Nie da się ukryć, że od samego początku producent ten chciał zaistnieć na rynku zegarków luksusowych, i to się udawało. Jednak nieco czasu zajęło jej odnalezienie własnej drogi i stylu. Ostatecznie marka podjęła decyzję o zredukowaniu swojej kolekcji, ale tak naprawdę była to konwersja najlepszych cech. Tak powstała m.in. seria Star Legacy, czyli łącząca w sobie cechy dwóch innych kolekcji z - jak sama nazwa mówi - dziedzictwem Manufaktury Minerva.
Co ciekawe, inaczej, niż w przypadku innej kolekcji, z której mieliśmy niedawno okazję recenzować jeden z zegarków, czyli Montblanc 1858 Iced Sea Automatic Date, Star Legacy nie odnosiło się do historycznych zegarków naręcznych, ale kieszonkowych!
Przyglądając się dzisiejszemu bohaterowi, nie trudno dostrzec te nawiązania.
Klasyka zawsze w modzie
Zegarek Star Legacy Automatic Date 39mm Limited Edition, bo tak brzmi jego pełna nazwa, można z czystym sumieniem nazwać klasycznym. Przynajmniej jeśli chodzi o formę.
Jego koperta ze stali szlachetnej, poddana polerowaniu powierzchni, jest pierwszym nawiązaniem do zegarków kieszonkowych. Nie dziwi to ponieważ jej budowa przywodzi na myśl pasówki, czyli zegarki kieszonkowe, do których lutowano uszy i zakładano pasek do noszenia na nadgarstku.
W przypadku zegarka Montblanc wyraźnie widzimy rozdział między kopertą a uszami. Budowa tych drugich również inspirowana jest “dorabianymi” uszami pasówek, ale oczywiście w bardziej nowoczesnym stylu. Jeśli już mówimy o uszach koperty, warty uwagi jest fakt jak są wyprofilowane. Mocno skierowane w dół, w połączeniu z kompaktową średnicą koperty powodują, że zegarek bardzo wygodnie układa się zarówno na niewielkich, jak i na bardziej obszernych nadgarstkach.
Na godzinie 3. umieszczono charakterystyczną dla tej linii zegarków koronkę w kształcie cebulki, która zwieńczona jest białą gwiazdką Montblanc.
Wszystkie elementy koperty zostały zaoblone, co najbardziej widać w przypadku lunety. To w połączeniu z lekko wypukłym szkłem szafirowym daje ciekawy efekt wizualny.
Dekiel zegarka jest częściowo transparentny, dzięki czemu możemy podziwiać mechanizm. Na jego zewnętrznej części, wykonanej ze stali szlachetnej, wygrawerowano standardowe informacje, jak klasę wodoszczelności, ale też limitację.
Przez dekiel widzimy mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej, o oznaczeniu MB 24.17. Jest to dobrze znany, szanowany szwajcarski mechanizm Sellita SW200, łożyskowany na 26 kamieniach i z rezerwą chodu wynoszącą 38 godzin.
Fragment lodowca na nadgarstku
Główną atrakcją zegarka Star Legacy Limited Edition jest jego tarcza.
Można ją podzielić na dwie strefy - zewnętrzną i wewnętrzną. Obie są w tym samym odcieniu koloru niebieskiego, ale część zewnętrzna jest gładka. To tam naniesiono skalę minutową, której forma jest czymś pomiędzy klasycznym torowiskiem, a skalą punktową. Indeksy godzinowe mają formę cyfr arabskich pokrytych różowym złotem. Tym samym materiałem zostały pokryte wskazówki. Tutaj też na uwagę zasługuje przeciwwaga sekundnika, która przybrała formę gwiazdki Montblanc.
Druga, wewnętrzna strefa tarczy ma formę płaskorzeźby przedstawiającej wzór lodu inspirowany Mer de Glace, czyli głównym lodowcem masywu Mont Blanc. Wzór ten został wykonany przy pomocy specjalnie przygotowanego stempla.
Na godzinie 6. umieszczono okienko wskazania dnia miesiąca. Znajduje się ono na łączeniu obu stref tarczy. Zaraz nad datownikiem we wzór lodowca także wkomponowano gwiazdkę Montblanc, co jest miłym dla oka akcentem.
Limitacja 1786 sztuk - skąd taka liczba?
Zapewne nie każdy wie, że w przypadku zegarka Montblanc Star Legacy Limited Edition istnieje korelacja między liczbą limitacji, a niebieskim kolorem tarczy tego modelu. Powiązanie staje się oczywiste w momencie, kiedy poznajemy historię góry Mont Blanc, a dokładniej historię pierwszego zdobycia jej szczytu.
Liczba limitacji, czyli 1786 egzemplarzy zegarków z tej serii, to nic innego, jak rok w którym Jacques Balmat jako pierwszy człowiek zdobył szczyt “Białej Góry” - dokładnie było to w dniu 7 sierpnia 1786 roku, o godzinie 18:23.
W przypadku powodu zastosowania koloru niebieskiego podpowiedzią jest wspomniana wcześniej godzina. Bowiem kolor ten nawiązuje do “niebieskiej godziny”- “I’heure bleue”. W czasie zmierzchu, kiedy wschodzi Księżyc i gwiazdy, światło które pada na lodowiec przybiera odcień intensywnego błękitu.
Montblanc Star Legacy Automatic Date 39mm Limited Edition - dostępność i cena
Prezentowany zegarek został zestawiony z niebieskim, pasującym do kolory tarczy paskiem wykonanym ze skóry cielęcej, tłoczonej na wzór aligatora. Mamy tutaj również klasyczną klamerkę sygnowaną nazwą Montblanc. Wodoszczelność tego czasomierza została wyznaczona na 50m. Można uznać to dobry poziom, jak na ten typ zegarka.
Montblanc Star Legacy został wyceniony na kwotę 11 570 złotych, co w przypadku zegarków tego producenta i faktu, że jest to edycja limitowana można uznać za przystępną.
Prezentowany zegarek Montblanc, tak jak wiele innych modeli tego producenta, są dostępne w Polsce w salonach sieci Noble Place (oficjalny dystrybutor).
Szukasz informacji o nowościach marki Montblanc i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Montblanc.
16:00 13.02.2024Zegarki
Montblanc Star Legacy Automatic Date 39 mm Limited Edition. Klasyka zawsze w modzie
Tagi:
zegarek do garnituruzegarek na prezentzegarek wodoszczelnyzegarki męskie eleganckiezegarek męski na paskuzegarki automatycznezegarki szwajcarskiesrebrny zegarekeleganckie zegarkiprestiżowe zegarkizegarki męskie klasycznezegarek mechanicznyzegarki męskie mechaniczne
REKLAMA
SŁAVA niejedno ma imię – o budzikach Дружба, Мир, Пионер, Слава…
Na pewno wielu, a może i większość z nas pamięta charakterystyczne budziki noszące nazwy Slava, Mir, Drużba. Z pewnością są też tacy, którzy nakręcali je co wieczór, by n ...
Zegarek Vintage lipiec 2016 wybrany - poznajcie finalistów i zwycięzcę!
Jakiś czas temu pisaliśmy o rozpoczęciu współpracy pomiędzy portalem Zegarki i Pasja oraz grupą Stare Zegarki / Vintage Watches. Głównym celem współpracy jest zwrócenie u ...
Zegary roczne – wykład klasy światowej!!!
Zajęcia w ramach Warsztatów zegarmistrzowskich Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków nabierają niezwykłej fachowości i cały czas podnoszą swój merytoryczny poziom. Nie ma w ...
Odliczanie do Olimpiady rozpoczęte! Omega Speedmaster Chronoscope Paris 2024
W 1932 roku świat wyglądał zupełnie inaczej niż dziś, ale pomimo bardzo wielu zmian, część rzeczy pozostała taka sama. Jedną z nich jest partnerstwo Igrzysk Olimpijskich ...
Herbelin partnerem Gdynia Sailing Days 2024, jubileuszowej 25. edycji
Gdynia Sailing Days to największy w Polsce cykliczny, międzynarodowy festiwal żeglarski realizowany od 2000 roku. W ramach festiwalu orgaznizowane są zawody rangi mistrzo ...
Rok przestępny: 1 dzień, raz na 4 lata. Kto wymyślił lata przestępne i po co?
Mawiają, że szczęśliwi czasu nie liczą. Jest w tym ziarno prawdy, ponieważ odkąd nauczyliśmy się mierzyć czas, to zaczęliśmy się… spóźniać. Niezupełnie o to chodzi, jedna ...
Recenzja: Mudita Element
7 maja opublikowaliśmy artykuł na temat nowego modelu zegarka polskiej marki Mudita. Przypomnę w skrócie informacje o tej firmie. Czym jest Mudita? Sami określają siebie ...
Omega X Paryż 2024. Najnowsze technologie w chronometrażu i olimpijskie zegarki
Dla miłośników sportu data 26 lipca bieżącego roku, to bardzo waży, wyczekiwany moment. Wtedy rozpoczynają się XXXIII letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Paryż 2024. Zm ...
Panerai Luminor Dieci Giorni GMT Ceramica. Funkcja GMT, 10 dni rezerwy chodu i super trwałe materiały
Zegarki marki Panerai to projekty mocno wyróżniające się, które w swej szerokiej liczbie wariantów mogą jednak trafić w gusta niemalże każdego klienta. Panerai podczas wy ...
GPHG 2024 - prezentujemy wybrane, nagrodzone zegarki. Oscary branży zegarmistrzowskiej rozdane!
Le Grand Prix d'Horlogerie de Genève, czyli w skrócie GPHG, już za nami. W 2024 roku nagrodzeni producenci wyjątkowych zegarków mieli okazję do zaprezentowania swoich pop ...
Omega x Swatch MoonSwatch Mission to Earthphase. Ziemia widziana z Księżyca
Najnowsze wcielenie MoonSwatcha, Mission to Earthphase, jest ukłonem w stronę załogowych lotów na Księżyc oraz podkreśleniem związku dwóch najbliższych sobie ciał niebies ...
Recenzja: Nomos Tangente 2date. Niemiecki Datomistrz
W październiku Nomos zaprezentował zupełnie nowy, ręcznie nakręcany mechanizm DUW 4601, wraz z dwoma wariantami nowego i niezwykle interesującego modelu: Tangente 2date. ...