• Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Alpina

Montblanc Star Legacy Automatic Date 39 mm Limited Edition. Klasyka zawsze w modzie


Marka Montblanc, mimo stosunkowo młodego wieku w zegarkowym świecie, cały czas udowadnia, że nie pozostaje w tyle względem swoich “starszych” kolegów. W ostatnich latach ta szwajcarska firma wypracowała charakterystyczny styl swoich produktów. W projektach spod znaku “białej śnieżynki” można znaleźć wyraźne inspiracje dawnymi modelami czasomierzy z manufaktury Minerva, jak również odniesienia do tego, co bardziej wiąże się z nazwą marki, czyli do góry Mont Blanc. Nie inaczej jest w przypadku dzisiejszego bohatera, ponieważ zegarek ten ma obie te cechy.

Dziedzictwo

Na zegarkową historię marki Montblanc możemy spojrzeć w dwojaki sposób.

Jedna opowieść zaczyna się w 1997 roku, kiedy to firma słynąca z wytwarzania luksusowych artykułów piśmiennych zaprezentowała swoją pierwszą linię zegarków.

Druga historia zaczyna się 10 lat później, w momencie połączenia Montblanc z renomowaną, szwajcarską manufakturą zegarmistrzowską Minerva. Ta założona w 1858 roku marka wsparła swoim wieloletnim doświadczeniem Montblanc.

Na przestrzeni lat zegarki Montblanc zmieniały się, choć w sumie lepiej określić to zjawisko mianem ewolucji. Nie da się ukryć, że od samego początku producent ten chciał zaistnieć na rynku zegarków luksusowych, i to się udawało. Jednak nieco czasu zajęło jej odnalezienie własnej drogi i stylu. Ostatecznie marka podjęła decyzję o zredukowaniu swojej kolekcji, ale tak naprawdę była to konwersja najlepszych cech. Tak powstała m.in. seria Star Legacy, czyli łącząca w sobie cechy dwóch innych kolekcji z - jak sama nazwa mówi - dziedzictwem Manufaktury Minerva.

Co ciekawe, inaczej, niż w przypadku innej kolekcji, z której mieliśmy niedawno okazję recenzować jeden z zegarków, czyli Montblanc 1858 Iced Sea Automatic Date, Star Legacy nie odnosiło się do historycznych zegarków naręcznych, ale kieszonkowych!

Montblanc Star Legacy Automatic Date 39 mm Limited Edition

Przyglądając się dzisiejszemu bohaterowi, nie trudno dostrzec te nawiązania.

Klasyka zawsze w modzie

Zegarek Star Legacy Automatic Date 39mm Limited Edition, bo tak brzmi jego pełna nazwa, można z czystym sumieniem nazwać klasycznym. Przynajmniej jeśli chodzi o formę.

Jego koperta ze stali szlachetnej, poddana polerowaniu powierzchni, jest pierwszym nawiązaniem do zegarków kieszonkowych. Nie dziwi to ponieważ jej budowa przywodzi na myśl pasówki, czyli zegarki kieszonkowe, do których lutowano uszy i zakładano pasek do noszenia na nadgarstku.

Montblanc Star Legacy Automatic Date 39 mm Limited Edition

Montblanc Star Legacy Automatic Date 39 mm Limited Edition

W przypadku zegarka Montblanc wyraźnie widzimy rozdział między kopertą a uszami. Budowa tych drugich również inspirowana jest “dorabianymi” uszami pasówek, ale oczywiście w bardziej nowoczesnym stylu. Jeśli już mówimy o uszach koperty, warty uwagi jest fakt jak są wyprofilowane. Mocno skierowane w dół, w połączeniu z kompaktową średnicą koperty powodują, że zegarek bardzo wygodnie układa się zarówno na niewielkich, jak i na bardziej obszernych nadgarstkach.

Na godzinie 3. umieszczono charakterystyczną dla tej linii zegarków koronkę w kształcie cebulki, która zwieńczona jest białą gwiazdką Montblanc.

Wszystkie elementy koperty zostały zaoblone, co najbardziej widać w przypadku lunety. To w połączeniu z lekko wypukłym szkłem szafirowym daje ciekawy efekt wizualny.

Montblanc Star Legacy Automatic Date 39 mm Limited Edition

Montblanc Star Legacy Automatic Date 39 mm Limited Edition

Dekiel zegarka jest częściowo transparentny, dzięki czemu możemy podziwiać mechanizm. Na jego zewnętrznej części, wykonanej ze stali szlachetnej, wygrawerowano standardowe informacje, jak klasę wodoszczelności, ale też limitację.

Przez dekiel widzimy mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej, o oznaczeniu MB 24.17. Jest to dobrze znany, szanowany szwajcarski mechanizm Sellita SW200, łożyskowany na 26 kamieniach i z rezerwą chodu wynoszącą 38 godzin.

Fragment lodowca na nadgarstku

Główną atrakcją zegarka Star Legacy Limited Edition jest jego tarcza.

Można ją podzielić na dwie strefy - zewnętrzną i wewnętrzną. Obie są w tym samym odcieniu koloru niebieskiego, ale część zewnętrzna jest gładka. To tam naniesiono skalę minutową, której forma jest czymś pomiędzy klasycznym torowiskiem, a skalą punktową. Indeksy godzinowe mają formę cyfr arabskich pokrytych różowym złotem. Tym samym materiałem zostały pokryte wskazówki. Tutaj też na uwagę zasługuje przeciwwaga sekundnika, która przybrała formę gwiazdki Montblanc.

Montblanc Star Legacy Automatic Date 39 mm Limited Edition

Druga, wewnętrzna strefa tarczy ma formę płaskorzeźby przedstawiającej wzór lodu inspirowany Mer de Glace, czyli głównym lodowcem masywu Mont Blanc. Wzór ten został wykonany przy pomocy specjalnie przygotowanego stempla.

Na godzinie 6. umieszczono okienko wskazania dnia miesiąca. Znajduje się ono na łączeniu obu stref tarczy. Zaraz nad datownikiem we wzór lodowca także wkomponowano gwiazdkę Montblanc, co jest miłym dla oka akcentem.

Limitacja 1786 sztuk - skąd taka liczba?

Zapewne nie każdy wie, że w przypadku zegarka Montblanc Star Legacy Limited Edition istnieje korelacja między liczbą limitacji, a niebieskim kolorem tarczy tego modelu. Powiązanie staje się oczywiste w momencie, kiedy poznajemy historię góry Mont Blanc, a dokładniej historię pierwszego zdobycia jej szczytu.

Liczba limitacji, czyli 1786 egzemplarzy zegarków z tej serii, to nic innego, jak rok w którym Jacques Balmat jako pierwszy człowiek zdobył szczyt “Białej Góry” - dokładnie było to w dniu 7 sierpnia 1786 roku, o godzinie 18:23.

Montblanc Star Legacy Automatic Date 39 mm Limited Edition

W przypadku  powodu zastosowania koloru niebieskiego podpowiedzią jest wspomniana wcześniej godzina. Bowiem kolor ten nawiązuje do “niebieskiej godziny”- “I’heure bleue”. W czasie zmierzchu, kiedy wschodzi Księżyc i gwiazdy, światło które pada na lodowiec przybiera odcień intensywnego błękitu.

Montblanc Star Legacy Automatic Date 39mm Limited Edition - dostępność i cena

Prezentowany zegarek został zestawiony z niebieskim, pasującym do kolory tarczy paskiem wykonanym ze skóry cielęcej, tłoczonej na wzór aligatora. Mamy tutaj również klasyczną klamerkę sygnowaną nazwą Montblanc. Wodoszczelność tego czasomierza została wyznaczona na 50m. Można uznać to dobry poziom, jak na ten typ zegarka.

Montblanc Star Legacy został wyceniony na kwotę 11 570 złotych, co w przypadku zegarków tego producenta i faktu, że jest to edycja limitowana można uznać za przystępną.

Montblanc Star Legacy Automatic Date 39 mm Limited Edition

Prezentowany zegarek Montblanc, tak jak wiele innych modeli tego producenta, są dostępne w Polsce w salonach sieci Noble Place (oficjalny dystrybutor).

Szukasz informacji o nowościach marki Montblanc i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Montblanc.


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Junghans Meister Chronoscope. Beżow...
Junghans Meister Chronoscope. Beżow...
12.02.2024
Dystyngowany urok. Frederique Const...
Dystyngowany urok. Frederique Const...
15.02.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco