• Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Mudita

Dystyngowany urok. Frederique Constant Classics Index Business Timer


Szwajcarska marka Frederique Constant, działająca obecnie w ramach silnej grupy Citizen, stale się rozwija. Kiedyś pisałem nawet, że bez kompleksów rozpycha się łokciami na zegarkowych salonach, wśród producentów bazujących nie zawsze na aktualnych osiągnięciach, a na tych z przeszłości, czy też na historii, oczywiście często długiej i bogatej. A tego akurat Frederique Constant brakuje. Tyle że dla nas, klientów, miłośników zegarków lepiej, bo firma ta zrobiła w ramach rynku więcej niż niejeden konkurent w okresie wielokrotnie dłuższym. I co ważne, z zachowaniem stanu wynikającego z hasła przewodniego firmy, które głosi, że celem jest oferowanie zegarków na wysokim poziomie, luksusowych, za jak najbardziej przystępne ceny.

Dziś zaprezentujemy zegarek kwarcowy. One rzadziej goszczą na naszym portalu. Ale mają wielu entuzjastów, bo w odróżnieniu od zegarków mechanicznych ich kwarcowi „bracia” wymagają zazwyczaj o wiele mnie atencji, są odporniejsi na wstrząsy, zazwyczaj działają dokładniej wskazując czas i - póki baterii dostarcza prąd, a to czasem trwa wiele lat - są zawsze gotowe do użycia.

Dystyngowany urok

Naszym bohaterem, a zarazem jedną z nowości Frederique Constant, jest model Classics Index Business Timer. To zegarek elegancki. Może nie jest typowym garniturowcem, z racji sporej liczby wskazań, ale nie można odmówić mu dystyngowanego uroku, dopasowania do formalnych stylizacji, choćby z racji wymiarów i bardzo klasycznej koperty.

I od niej zacznę.

Frederique Constant Classics Index Business Timer

Frederique Constant Classics Index Business Timer

Obudowa jest wykonana ze stali.

Na wstępie wspomnę, że do wyboru jest wersja klasyczna, ale także z powłoką w kolorze różowego złota wykonaną w technice PVD. Charakteryzują ją delikatne linie, zaokrąglenia, obłe powierzchnie. Tylko na prostopadle wyprowadzonych uszach są bardziej wyraziste krawędzie, choć z profilu te uszy są również zakończone zaokrągleniami.

Patrząc na nie od góry widzimy równoległe do siebie boki i skośnie ułożone końce. To takie nowoczesne akcenty pod względem wizualnym. Tu warto wspomnieć, że są one dość szerokie i masywne, ale pasują do całości. Także w ramach samej koperty boczna część przechodzi w górną bardzo łagodnie, delikatnym łukiem, a tam „spotkamy” zaraz nałożoną, także zaokrąglona lunetę. Dodatkowo, wszystkie powierzchnie są polerowane na wysoki połysk, podkreślając elegancki charakter. Koperta jest nieco szersza w górnej części i leciutko zwęża się ku dołowi, gdzie spotyka się z niemal zlicowanym z jej krawędzią wkręcanym deklem.

Frederique Constant Classics Index Business Timer

Jest on pełny, polerowany, ze znów zaokrągloną krawędzią. Na części płaskiej w okręgu ułożono wygrawerowane podstawowe informacje o tym modelu, a centralnie widzimy logo i nazwę firmy.

„Elegant” i jego wymiary

Koperta daje obraz zegarka bardzo klasycznego, a to oznacza również ponadczasowość, bo to stylistyka do której producenci sięgają od lat, a w ramach kolekcji Frederique Constant również ma chyba od samego początku swoją reprezentację.

Koronka umieszczona na godzinie 3. ma odpowiednią wielkość. Bardzo niewiele wystaje poza obrys koperty, ponieważ jest nieco zagłębiona w jej boku. Widzimy po jej obu stronach dwa dodatkowe zagłębienia z ukrytymi przyciskami. Służą one do korekty dodatkowych wskazań, o których za chwilę.

Frederique Constant Classics Index Business Timer

Frederique Constant Classics Index Business Timer

Oczywiście, by zegarek mógł pełnić rolę „eleganta”, to ważne są jego wymiary. Tu mamy 40 mm średnicy oraz 9,94 mm grubości koperty. To daje pewność, że Classics Index Business Timer dopasuje się niemal do każdego nadgarstka, ale i wsunie się pod każdy mankiet.

Miłym zaskoczeniem dla osób lubiących szerokie paski jest odległość między uszami. To 22 mm. Sporo, ale nie zaburza to w żaden sposób harmonijnego wyglądu całości. Wodoszczelność na poziomie do 6 atm powinna w tego typu zegarku w pełni wystarczyć.

Dwa kolory tarczy do wyboru

Czas na tarczę. Mamy do wyboru tarczę niebieską oraz białą.

Obie wersje mają matową powierzchnię i drobnoziarnistą jej strukturę. Niezależnie od koloru cyferblatu, zegarek oferuje takie same funkcje dodatkowe. Na krawędzi nadrukowano skalę od 1 do 52 (liczba tygodni w roku), z punkcikami pomiędzy pełnymi godzinami. To wskazanie prezentujące aktualny numer tygodnia, które w pierwszym momencie można pomylić z funkcją GMT. Dalej są nałożone - bardzo oszczędne w formie - polerowane indeksy godzinowe. To proste, trójwymiarowe i mocno wydłużone elementy. Ten na godzinie 12. jest podwójny, a z kolei 3., 6. i 9. nieco skrócono, bo tam znajdują się tarcze dodatkowych wskazań.

Frederique Constant Classics Index Business Timer

Frederique Constant Classics Index Business Timer

Pod godziną 12. nadrukowano nazwę marki, tradycyjnie pod nią jest nazwa miasta, siedziby firmy, czyli Genewa. Eleganckie, centralne wskazówki godzinowa i minutowa mają kształt wydłużonych liści i są polerowane na wysoki połysk.

Nie ma tu sekundnika, jest za to trzecia centralna wskazówka, pozwalająca odczytać numer aktualnego tygodnia na skali od 1 do 52, o której wspominałem na początku opisu tarczy. Ramię tej wskazówki jest proste, również polerowane i zakończone wyrazistym, czerwonym grotem. Trzy małe tarcze są minimalnie zagłębione, a ich powierzchnia ma wzór koncentrycznie ułożonych rowków. Ta na 3. wskazuje nam dni miesiąca. To po porostu datownik. Na godzinie 9. jest jego uzupełnienie - to tarcza wskazań dni tygodnia. Pozostaje nam tarcza na 6., a w zasadzie nie tarcza, a okrągłe miejsce wskazania faz księżyca z charakterystycznym okienkiem, gdzie na niebieskim tle widzimy złociste gwiazdy i złocisty…  Srebrny Glob.

Frederique Constant Classics Index Business Timer

Frederique Constant Classics Index Business Timer

W mojej ocenie, zegarek jest atrakcyjny.

Forma wskazań daty w taki sposób wzbogaca tarczę, a wskazanie faz księżyca jest lubianą komplikacją konstrukcji mechanizmu. To nieco wpływa na poziom czytelności, ale - jak sami widzicie na zdjęciach - nadal jest on łatwy. Wskazanie faz księżyca i czerwona końcówka wskazówki numeru tygodnia to jednocześnie kontrastowe akcenty. Tarczę chroni odporne na zrysowania szkło szafirowe.

Ostatnia sprawa to zegarkowe serce. Wspominałem już, że w tym modelu to mechanizm kwarcowy, który ma oznaczenie kaliber FC-270. Opracowany na podstawie szwajcarskiego mechanizmu Ronda 706 B. Mechanizm ten zapewnia precyzję w odmierzaniu czasu, jak i wspomniane funkcje dodatkowe w postaci wskazania daty, dnia tygodnia i numeru tygodnia w roku, oraz wskazania faz księżyca. Jest on łożyskowany na 5 kamieniach, ma zaimplementowaną funkcję EOL, wskazującą koniecznością wymiany baterii. Dobrej jakości ogniwo zapewnia 44 miesiące pracy.

Frederique Constant Classics Index Business Timer – dostępność i cena

Zegarek z tarczą niebieską występuje w opcji z kopertą złotą lub standardową, w kolorze stali. Do złotej jest dobrany skórzany, granatowy pasek, a w wersji klasycznej zamiast niego jest założona stalowa bransoleta. Ma ona 5-rzędową konstrukcję o naprzemiennie wykończonych ogniwach. Boczne i centralne są polerowane, a pośrednie są pionowo szczotkowane. Zegarek biały dostępny jest w klasycznej kopercie i zestawiony z czarnym paskiem ze skóry.

Frederique Constant Classics Index Business Timer

Zegarek Frederique Constant Classics Index Business Timer wyceniono na 4 390 złotych za model ten w wersji z klasyczną kopertą na pasku, 4 890 złotych za wersję stalową na bransolecie, oraz 5 390 złotych za opcję w kolorze różowego złota.

Szukasz informacji o nowościach marki Frederique Constant i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Frederique Constant.


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Montblanc Star Legacy Automatic Dat...
Montblanc Star Legacy Automatic Dat...
13.02.2024
Yema Superman Slim CMM.20. Superman...
Yema Superman Slim CMM.20. Superman...
16.02.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco