Szwajcarska marka Frederique Constant, działająca obecnie w ramach silnej grupy Citizen, stale się rozwija. Kiedyś pisałem nawet, że bez kompleksów rozpycha się łokciami na zegarkowych salonach, wśród producentów bazujących nie zawsze na aktualnych osiągnięciach, a na tych z przeszłości, czy też na historii, oczywiście często długiej i bogatej. A tego akurat Frederique Constant brakuje. Tyle że dla nas, klientów, miłośników zegarków lepiej, bo firma ta zrobiła w ramach rynku więcej niż niejeden konkurent w okresie wielokrotnie dłuższym. I co ważne, z zachowaniem stanu wynikającego z hasła przewodniego firmy, które głosi, że celem jest oferowanie zegarków na wysokim poziomie, luksusowych, za jak najbardziej przystępne ceny.
Dziś zaprezentujemy zegarek kwarcowy. One rzadziej goszczą na naszym portalu. Ale mają wielu entuzjastów, bo w odróżnieniu od zegarków mechanicznych ich kwarcowi „bracia” wymagają zazwyczaj o wiele mnie atencji, są odporniejsi na wstrząsy, zazwyczaj działają dokładniej wskazując czas i - póki baterii dostarcza prąd, a to czasem trwa wiele lat - są zawsze gotowe do użycia.
Dystyngowany urok
Naszym bohaterem, a zarazem jedną z nowości Frederique Constant, jest model Classics Index Business Timer. To zegarek elegancki. Może nie jest typowym garniturowcem, z racji sporej liczby wskazań, ale nie można odmówić mu dystyngowanego uroku, dopasowania do formalnych stylizacji, choćby z racji wymiarów i bardzo klasycznej koperty.
I od niej zacznę.
Obudowa jest wykonana ze stali.
Na wstępie wspomnę, że do wyboru jest wersja klasyczna, ale także z powłoką w kolorze różowego złota wykonaną w technice PVD. Charakteryzują ją delikatne linie, zaokrąglenia, obłe powierzchnie. Tylko na prostopadle wyprowadzonych uszach są bardziej wyraziste krawędzie, choć z profilu te uszy są również zakończone zaokrągleniami.
Patrząc na nie od góry widzimy równoległe do siebie boki i skośnie ułożone końce. To takie nowoczesne akcenty pod względem wizualnym. Tu warto wspomnieć, że są one dość szerokie i masywne, ale pasują do całości. Także w ramach samej koperty boczna część przechodzi w górną bardzo łagodnie, delikatnym łukiem, a tam „spotkamy” zaraz nałożoną, także zaokrąglona lunetę. Dodatkowo, wszystkie powierzchnie są polerowane na wysoki połysk, podkreślając elegancki charakter. Koperta jest nieco szersza w górnej części i leciutko zwęża się ku dołowi, gdzie spotyka się z niemal zlicowanym z jej krawędzią wkręcanym deklem.
Jest on pełny, polerowany, ze znów zaokrągloną krawędzią. Na części płaskiej w okręgu ułożono wygrawerowane podstawowe informacje o tym modelu, a centralnie widzimy logo i nazwę firmy.
„Elegant” i jego wymiary
Koperta daje obraz zegarka bardzo klasycznego, a to oznacza również ponadczasowość, bo to stylistyka do której producenci sięgają od lat, a w ramach kolekcji Frederique Constant również ma chyba od samego początku swoją reprezentację.
Koronka umieszczona na godzinie 3. ma odpowiednią wielkość. Bardzo niewiele wystaje poza obrys koperty, ponieważ jest nieco zagłębiona w jej boku. Widzimy po jej obu stronach dwa dodatkowe zagłębienia z ukrytymi przyciskami. Służą one do korekty dodatkowych wskazań, o których za chwilę.
Oczywiście, by zegarek mógł pełnić rolę „eleganta”, to ważne są jego wymiary. Tu mamy 40 mm średnicy oraz 9,94 mm grubości koperty. To daje pewność, że Classics Index Business Timer dopasuje się niemal do każdego nadgarstka, ale i wsunie się pod każdy mankiet.
Miłym zaskoczeniem dla osób lubiących szerokie paski jest odległość między uszami. To 22 mm. Sporo, ale nie zaburza to w żaden sposób harmonijnego wyglądu całości. Wodoszczelność na poziomie do 6 atm powinna w tego typu zegarku w pełni wystarczyć.
Dwa kolory tarczy do wyboru
Czas na tarczę. Mamy do wyboru tarczę niebieską oraz białą.
Obie wersje mają matową powierzchnię i drobnoziarnistą jej strukturę. Niezależnie od koloru cyferblatu, zegarek oferuje takie same funkcje dodatkowe. Na krawędzi nadrukowano skalę od 1 do 52 (liczba tygodni w roku), z punkcikami pomiędzy pełnymi godzinami. To wskazanie prezentujące aktualny numer tygodnia, które w pierwszym momencie można pomylić z funkcją GMT. Dalej są nałożone - bardzo oszczędne w formie - polerowane indeksy godzinowe. To proste, trójwymiarowe i mocno wydłużone elementy. Ten na godzinie 12. jest podwójny, a z kolei 3., 6. i 9. nieco skrócono, bo tam znajdują się tarcze dodatkowych wskazań.
Pod godziną 12. nadrukowano nazwę marki, tradycyjnie pod nią jest nazwa miasta, siedziby firmy, czyli Genewa. Eleganckie, centralne wskazówki godzinowa i minutowa mają kształt wydłużonych liści i są polerowane na wysoki połysk.
Nie ma tu sekundnika, jest za to trzecia centralna wskazówka, pozwalająca odczytać numer aktualnego tygodnia na skali od 1 do 52, o której wspominałem na początku opisu tarczy. Ramię tej wskazówki jest proste, również polerowane i zakończone wyrazistym, czerwonym grotem. Trzy małe tarcze są minimalnie zagłębione, a ich powierzchnia ma wzór koncentrycznie ułożonych rowków. Ta na 3. wskazuje nam dni miesiąca. To po porostu datownik. Na godzinie 9. jest jego uzupełnienie - to tarcza wskazań dni tygodnia. Pozostaje nam tarcza na 6., a w zasadzie nie tarcza, a okrągłe miejsce wskazania faz księżyca z charakterystycznym okienkiem, gdzie na niebieskim tle widzimy złociste gwiazdy i złocisty… Srebrny Glob.
W mojej ocenie, zegarek jest atrakcyjny.
Forma wskazań daty w taki sposób wzbogaca tarczę, a wskazanie faz księżyca jest lubianą komplikacją konstrukcji mechanizmu. To nieco wpływa na poziom czytelności, ale - jak sami widzicie na zdjęciach - nadal jest on łatwy. Wskazanie faz księżyca i czerwona końcówka wskazówki numeru tygodnia to jednocześnie kontrastowe akcenty. Tarczę chroni odporne na zrysowania szkło szafirowe.
Ostatnia sprawa to zegarkowe serce. Wspominałem już, że w tym modelu to mechanizm kwarcowy, który ma oznaczenie kaliber FC-270. Opracowany na podstawie szwajcarskiego mechanizmu Ronda 706 B. Mechanizm ten zapewnia precyzję w odmierzaniu czasu, jak i wspomniane funkcje dodatkowe w postaci wskazania daty, dnia tygodnia i numeru tygodnia w roku, oraz wskazania faz księżyca. Jest on łożyskowany na 5 kamieniach, ma zaimplementowaną funkcję EOL, wskazującą koniecznością wymiany baterii. Dobrej jakości ogniwo zapewnia 44 miesiące pracy.
Frederique Constant Classics Index Business Timer – dostępność i cena
Zegarek z tarczą niebieską występuje w opcji z kopertą złotą lub standardową, w kolorze stali. Do złotej jest dobrany skórzany, granatowy pasek, a w wersji klasycznej zamiast niego jest założona stalowa bransoleta. Ma ona 5-rzędową konstrukcję o naprzemiennie wykończonych ogniwach. Boczne i centralne są polerowane, a pośrednie są pionowo szczotkowane. Zegarek biały dostępny jest w klasycznej kopercie i zestawiony z czarnym paskiem ze skóry.
Zegarek Frederique Constant Classics Index Business Timer wyceniono na 4 390 złotych za model ten w wersji z klasyczną kopertą na pasku, 4 890 złotych za wersję stalową na bransolecie, oraz 5 390 złotych za opcję w kolorze różowego złota.
Szukasz informacji o nowościach marki Frederique Constant i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Frederique Constant.
10:10 15.02.2024Zegarki
Dystyngowany urok. Frederique Constant Classics Index Business Timer
Tagi:
prestiżowe zegarkizegarki szwajcarskieeleganckie zegarkizegarek męski na paskuzłoty zegarekzegarki męskie eleganckiezegarki kwarcowezegarek na prezentsrebrny zegarekzegarek męski na bransolecie

REKLAMA

Montres EPOS SA - historia marki
Historia marki Epos może nie wydawać się tak długą jak dzieje innych znanych i szeroko rozpoznawalnych Szwajcarskich producentów czasomierzy. Warto jednak zwrócić uwagę n ...

TRASER – 30 lat zegarków taktycznych
Bardzo wiele zegarków opisywanych jest przed producentów lub sprzedawców jako wojskowe, militarne. Zazwyczaj mamy jednak do czynienia z modelami, którym nadano jedynie wo ...

Epizod 1. Wprowadzenie
Zegarek noszony na nadgarstku, nie tylko obecnie, obok wskazywania aktualnego czasu, ma równie istotne znaczenie dekoracyjne. Można wręcz powiedzieć, że przez całą histor ...

Video recenzja: PRIM Wratislavia Edycja Limitowana. Komfort i harmonia
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Wratislavia Edycja Limitowana marki PRIM. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klasycznej ...

Raport: rośnie rynek dóbr luksusowych i zegarków w Polsce
Rynek dóbr luksusowych w Polsce na koniec 2024 r. osiągnie rekordową wartość 55,6 mld zł. Szacowana wartość rynku luksusowej biżuterii i zegarków w Polsce w 2024 roku to ...

Zegarek Winstona Churchilla wystawiony na sprzedaż!
Postaci Winstona Churchilla chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Można by wręcz powiedzieć, że jest to najsłynniejszy polityk znany w nowożytnej historii. W 2002 roku, w ...

Tissot PRX Automatic. Wersje z tarczami gradientowymi i w kolorze mięty
Zaprezentujemy dziś zegarki w modnym, sportowym stylu. Sportowym, ale o częściowo eleganckim charakterze. Styl ten zapoczątkował Gerald Genta swoimi projektami, które zos ...

Piaget Altiplano Ultimate Concept Tourbillon 150th Anniversary z kopertą o grubości… 2 mm!
Podczas tegorocznej odsłony Watches & Wonders odbywającej się w Genewie, marka Piaget zaprezentował kolejny zegarek z linii Altiplano. Kolekcja ta jest tradycyjnie kojarz ...

Epos 3439 BM V-Style. Nietypowa tarcza i astronomiczna konwencja (zdjęcia live)
Firma Epos to niezależna marka, która oferuje zegarki mechaniczne w klasycznym stylu, w rozsądnej cenie. Ten szwajcarski producent stara się zaoferować w swoich modelach ...

Grand Seiko Heritage 62GS sekki Rikka i Shūbun ze stali Ever-Brilliant (SBGH351 i SBGH353)
Grand Seiko to marka mająca od lat bardzo duże grono zwolenników, choć znajdą się także w zegarkowym światku jej kontestatorzy. Zwolennicy wychwalają wyśrubowane standard ...

Premiera zegarka Tissot PRC 100 Solar. Władca światła w... chmurach - relacja i zdjęcia
13 marca 2025, godzina 8:55 - szybka winda wiezie mnie wraz z kilkoma innymi osobami oraz psem na 46 piętro najwyższego budynku w Unii Europejskiej. Liczący 310 metrów Va ...

Rozmowa z Robertem Makłowiczem o podróżach, gotowaniu i przepisie na ulubiony… zegarek!
W ostatnich miesiącach redakcja wydawnictwa „Zegarki i Pasja” miała przyjemność przeprowadzić kilka wywiadów z bardzo znanymi osobistościami, a teraz do tego zacnego gron ...