• Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Perrelet

Recenzja: Michel Herbelin Newport Automatique


Firma, której zegarek dziś zaprezentujemy w formie recenzji, działa od 1947 roku, a jej założyciel na początku działalności oferował swoje zegarki pod marką Impec. Historia zaczyna się w kolebce francuskiego zegarmistrzostwa, w Charquemont, wiosce położonej w sercu gór Jura. Rodzice Michela Herbelina chcieli, aby przejął ich rodzinny interes, ale on marzył wyłącznie o mechanice precyzyjnej. Po kilku latach spędzonych w lokalnej fabryce zegarków, której jakość produktów nie spełniała jego wymagań, a także w wyniku ambicji przywrócenia znaczenia i pozycji tradycyjnemu, francuskiemu zegarmistrzostwu, zrezygnował na etacie. Michel Herbelin postanowił wziąć sprawy we własne ręce - na ostatnim piętrze domu swoich rodziców w Charquemont, w wieku 26 lat, otworzył własny warsztat zegarmistrzowski, gdzie tworzył swoje pierwsze zegarki. W 1965 roku, bazując na odniesionym sukcesie swoich kolekcji, postanowił stworzyć nową markę, która wiązałby się z nim jako twórcą. Wtedy to Impec zamienia się w „Michel Herbelin”. Francuską firmę zegarmistrzowską znaną do dziś.

70 lat pasji i doświadczenia

Tworzenie z wielkim zaangażowaniem zegarków naręcznych to praca zawodowa Michela Herbelina przez ponad 40 lat. To także naturalne, że swoją zegarmistrzowską pasję z sukcesem postanowił przekazać  dwóm synom. Jean-Claude i Pierre-Michel dołączyli do swojego ojca w jego zegarkowej przygodzie.

W tym czasie pojawiły się stosowane w branży na masową skalę mechanizmy kwarcowe. Podczas gdy niektórzy postrzegali to jako zwiastun upadku francuskiego zegarmistrzostwa, poniekąd słusznie, bo wiele firm w tym czasie zakończyło działalność, dla Michela Herbelina i jego synów stało się to okazją do uwolnienia kreatywności projektantów i sprostania przyszłym wyzwaniom.

Przekazywanie „know-how” i pasji jest istotną wartością pielęgnowaną w firmie Michel Herbelin. Dziś troje wnuków założyciela przyczynia się do sukcesu rodzinnego biznesu. Ich kreatywność i doświadczenie nadają marce impulsu do dalszego rozwoju. W zgodzie z pierwotnymi wartościami, jakie przyświecały założycielowi, firma działa już ponad 70 lat.

Recenzja: Michel Herbelin Newport Automatique

Synowie Michela Herbelina zastąpili go w 1980 roku. Wtedy powstał charakterystyczny model Newport Yacht Club. Zegarek ten wizualnie inspirowany jest oknami, czyli iluminatorami stosowanymi na statkach transatlantyckich. Zegarki Michel Herbelin produkowane są we Francji i wyposażone w szwajcarskie mechanizmy mechaniczne lub kwarcowe firm ETA i Ronda . Montowane są ręczne, a każdy z nich przechodzi rygorystyczna kontrolę jakości.

W 2014 roku firma Michel Herbelin sprzedała ponad 100 000 zegarków i miała 3 000 punktów sprzedaży w ponad 50 krajach. Od 1947 roku w zakładach marki powstało ponad 10 milionów zegarków. W segmencie damskich modeli zegarków Michel Herbelin ma aż 33 % francuskiego rynku. Także niemal co trzeci damski zegarek naręczny w przedziale cenowym od 300 do 1 000 euro sprzedany we Francji nosi logo Michel Herbelin.

Zegarek z lekkim, sportowym zacięciem

Zegarki Michel Herbelin od niedawna możemy oficjalnie nabyć także w Polsce.

Firma Morwa, będąca oficjalnym dystrybutorem tej francuskiej marki, udostępniła nam do zapoznania się i zrecenzowania model Newport Automatique. Właśnie ten świetny, wspomniany już wcześniej, niemal kultowy we Francji zegarek. Bardzo ciekawy model, przeznaczony do codziennego użytku, o charakterze dość eleganckim, choć z lekkim sportowym zacięciem. Ten niepowtarzalny, nietypowy design modelu Newport trafi na pewno w gust kogoś, kto szuka nietuzinkowego zegarka mechanicznego.

Recenzja: Michel Herbelin Newport Automatique

Recenzja: Michel Herbelin Newport Automatique

Zegarka odróżniającego się od ogromnej liczby tworzonych na bieżąco klasycznych modeli, zbudowanych w oparciu o bezpieczne, często oczywiście piękne, ale utarte i popularne kanony wzornicze. W przypadku zegarka Michel Herbelin Newport mamy zapewnione co najmniej dwie cechy, które go wyróżniają. Po pierwsze - markę, której produkty póki co, na pewno nie są zbyt często spotykane w Polsce, a po drugie - pod względem wyglądu w tym modelu znajdziemy sporo nietypowych rozwiązań stylistycznych, począwszy od kształtu koperty na bardzo nietypowym mocowaniu paska kończąc.

Pierwsze zegarki z kolekcji Newport powstawały 30 lat temu. Dzisiejsze, najnowsze elementy tej kolekcji to zegarki, w których widać powiew stylistycznej świeżości wnoszony do tej emblematycznej kolekcji. Zachowano oczywiście w pełni DNA modelu. Cechy za które był ceniony są nadal, ale jakość wykonania, nowoczesna technika, oraz stosowane mechanizmy wpłynęły na wizualne i techniczne odświeżenie kolekcji.

Michel Herbelin Newport Automatique

Model, który trafił do naszej redakcji, to jedna z najprostszych, trójwskazówkowych wersji tego zegarka. Zaprojektowany jak pierwowzór w morskim, żeglarskim stylu.

Recenzja: Michel Herbelin Newport Automatique

Recenzja: Michel Herbelin Newport Automatique

Kształt koperty rzeczywiście przywodzi na myśl iluminatory statku.

Ze względów technicznych zazwyczaj są one właśnie okrągłe. Styl ten podkreślają widoczne, lekko zagłębione w lunecie główki imbusowych śrubek. Także mocowanie paska, jak pisałem, wykonane w nietypowy sposób, wkomponowuje się w ten marynistyczny wygląd.

Od razu warto w tym miejscu zaznaczyć, że mimo tak nietypowego sposobu mocowania, udało się znaleźć rozwiązanie na stosowanie zupełnie standardowych pasków, choć na pierwszy rzut oka wydaje się to niemożliwe. Pasek, jego końcówka z otworem na teleskop, jest wsuwana w specjalną obejmę, będącą okręgiem z przerwą na grubość paska, stanowiącą nietypowe uszy koperty. Tak przygotowany pasek jest skręcany z obu stron elementem utrzymującym go we właściwym miejscu. Wygląda to niepowtarzalnie, a przy okazji sama wymiana jest łatwa.

Recenzja: Michel Herbelin Newport Automatique

Recenzja: Michel Herbelin Newport Automatique

Uniwersalna koperta

Koperta zegarka Michel Herbelin Newport Automatic jest wykonana ze stali. Jej wymiary można uznać za uniwersalne - ma ona średnicę 41 mm i grubość zaledwie 11 mm.

Ze względu na sposób mocowania paska, bardzo blisko krawędzi koperty, model Newport Automatic będzie moim zdaniem pasował nawet na bardzo szczupłe nadgarstki. Optycznie też wydaje się mniejszy. Kształt koperty to okrąg, ze specjalnymi wypustkami na godzinie 12. i 6.

Jak wspomniałem, zastępują one klasyczne uszy koperty zegarka. Są one pionowo szczotkowane i wizualnie podzielone poprzez wyżłobioną, dość szeroką linię biegnącą symetrycznie przez środek, wzdłuż elementu.

Wsunięty pasek jest ograniczony z obu stron śrubami ze stożkowymi łebkami, które są polerowane na wysoki połysk. Od góry koperta jest zwieńczona lunetą. Jest ona okrężnie szczotkowana i ma symetrycznie rozmieszczone otwory w których widać łebki imbusowych śrubek. Nawet w ich przypadku widać dbałość marki o szczegóły i dopieszczenie detali. Wewnątrz otworka na klucz powierzchnia jest matowa, a okrągły kołnierz z wewnętrznym, sześciokątnym wycięciem jest polerowany.

Recenzja: Michel Herbelin Newport Automatique

Recenzja: Michel Herbelin Newport Automatique

Recenzja: Michel Herbelin Newport Automatique

W położeniu na godzinie 6. nie ma śrubki. Tam wygrawerowano nowoczesną czcionką napis Newport, czyli nazwę modelu. Boczne, lekko ukośne powierzchnie pierścienia są polerowane. Nie licują się one z kopertą, która w bardzo niewielkim stopniu wystaje spod spodu lunety i rozszerza się ku środkowi boków. Tak jest wyprowadzona wąska i szczotkowana linia tworząca okrąg od którego znów zaczyna się polerowany element zwężający się ku deklowi. Dało to kształt swego rodzaju dysku, który powstał jakby z połączenia dwóch talerzykowatych połówek. Taki kształt to kolejny, poza sposobem mocowania paska, element stanowiący o wyjątkowości prezentowanego zegarka.

Dekiel jest polerowany i przykręcany sześcioma śrubkami. Wpasowano go w płytki kołnierz utworzony na krawędzi koperty. Przez centralne przeszklenie widać mechanizm, o którym więcej napiszę za chwilę. Na stalowej części dekla wygrawerowano podstawowe informacje o zegarku, wraz z nieczęsto spotykanym w tej branży napisem „Made in France”.

Ostatni element związany z obudową to koronka. Ma ona kształt zbliżony do łebków śrubek mocujących pasek, z tą różnicą, że jest większa, a jej boki mają nacięcia ułatwiające operowanie nią. Umieszczona została tradycyjnie na godzinie trzeciej.

Recenzja: Michel Herbelin Newport Automatique

Recenzja: Michel Herbelin Newport Automatique

Od spodu widać, że dla stabilności, wałek z koronką wychodzi ze specjalnego kominka, gdyż bok koperty jest ustawiony skośnie, a koronka wypada w szczytowym punkcie na wąskim okręgu. Element ten powoduje, że odciągnięcie koronki jest nieco kłopotliwe. Oczywiście zegarek jest wystarczająco precyzyjny, więc konieczność takiego działania jest na tyle nieczęsta, iż nie stanowi to większego problemu. Egzemplarz, który trafił do nas, podczas krótkotrwałego używania miał odchyłkę wskazań na poziomie 4 do 5 sekund na plus.

No i możemy przejść do opisu zastosowanego mechanizmu.

W naszym zegarku jest to Sellita SW200-1 z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej. Sprawdzony i ceniony mechanizm, który jest łożyskowany na 26 kamieniach, ma 38 godzin rezerwy chodu i co ciekawe, jest ładnie wykończony.

Recenzja: Michel Herbelin Newport Automatique

Patrząc przez przeszklenie dekla widzimy mechanizm z powierzchniami perłowanymi, radełkowanymi. Zastosowano też pasy genewskie na wahniku i przyozdobiono go nazwą firmy w postaci wypełnionego złocistym lakierem graweru. Także widoczne śrubki są zabarwione na niebiesko. Wybór tego mechanizmu oznacza także, w razie konieczności, zupełnie akceptowalne koszty ewentualnego serwisu. Mechanizm jest atrakcyjny wizualnie. Jak przystało na zegarek powiązany z żeglarstwem – klasa wodoszczelności to 100m.

Tarcza - morski kolor, gradient i szlif

No i oczywiście kolei na zegarkową twarz, czyli tarczę zegarka Newport.

W naszym modelu ma ona kolor ciemnego, oceanicznego błękitu z zabarwieniem gradientowym i pięknym szlifem słonecznym. Te dwa elementy bardzo mocno podnoszą atrakcyjność wizualną zegarka. Morski kolor, gradient i szlif pozwalają na pięknie wyglądającą wędrówkę światła na tarczy zegarka, kiedy nim poruszamy.

Recenzja: Michel Herbelin Newport Automatique

Recenzja: Michel Herbelin Newport Automatique

Na powierzchni tarczy są umieszczone wielopłaszczyznowe, polerowane i nakładane indeksy godzinowe z paskami masy luminescencyjnej biegnącymi wzdłuż osi dzielącej na dwie połówki każdy z indeksów. Te nakładane elementy są częściowo jakby zanurzone w pierścieniu na krawędzi, na którego skośnej powierzchni nadrukowano podziałkę minutową.

Sprawia to wrażenie, jakby indeksy wysuwały się gdzieś z wnętrza. Indeks godziny 3. skrócono na rzecz okienka datownika. Widzimy w nim wskazanie dnia miesiąca na czarnym tle w prostokątnym okienku z fazowanymi krawędziami. Długie ramiona wskazówek są proste, choć stylistycznie dopasowane do znaczników godzin, i przedzielone tak jak one na całej długości pasami masy świecącej, której część jest nawet za osią na której je osadzono. To ciekawy zabieg stylistyczny, z jakim chyba się jeszcze nie spotkałem.

Pod godziną 12, nadrukowano nazwę firmy. Drobną czcionką „Michel”, a sporo większą napis „Herbelin”. Pod wskazówkami, a zarazem nad godziną 6. widoczny jest jeszcze napis Automatique, czyli informacja o sposobie naciągu sprężyny napędowej w języku francuskim. Cyferblat chroni płaskie szkło szafirowe.

Recenzja: Michel Herbelin Newport Automatique

Recenzja: Michel Herbelin Newport Automatique

Opisane elementy składają się na udane połączenie zegarka sportowego z eleganckim. Uniwersalny rozmiar koperty oraz dobre parametry techniczne czynią z niego świetny, wielozadaniowy zegarek na co dzień. Jest spora doza elegancji, doskonała czytelność wskazań, także w ciemności. Sprawdzałem poziom luminescencji po kilku godzinach od naświetlenia, nad ranem, i nadal widać było wskazania.

Dodatkowo ogromna doza niepowtarzalności i spora wodoszczelność.

Wprawdzie nasz zegarek otrzymujemy na bardzo dobrze wyglądającym i tak samo wykonanym skórzanym pasku w świetnym, jasnobrązowym odcieniu, który niespecjalnie nadaje się do kontaktu z wodą, ale model ten dostępny jest też w wersji w której możemy skorzystać z poziomu wodoszczelności.

Recenzja: Michel Herbelin Newport Automatique

Recenzja: Michel Herbelin Newport Automatique

Dostępny jest bowiem wariant na bransolecie, co oczywiście pozwala w pełni cieszyć się z zegarka w wodzie, jak i wersja na gumowym pasku o specjalnej, opatentowanej konstrukcji, która przyczynia się do tego, że firma Michel Herbelin udziela na niego aż 10-letniej gwarancji.

Michel Herbelin Newport Automatique – ocena i cena

Podsumowując, zegarek Newport Automatique jest bardzo charakterystyczny, nietypowy w wielu aspektach, a zarazem świetnie wykonany, obiektywnie atrakcyjny. Oferuje całkiem dobre parametry techniczne, oraz wysoki poziom uniwersalności.

Cena Michel Herbelin Newport Automatique to 4 600 złotych.

Decydując się na zakup otrzymujemy w zamian ciekawy czasomierz mechaniczny o wspomnianych cechach, pochodzący z kraju, który dziś nie jest tak bardzo kojarzony z produkcją zegarków, a to może stanowić atut.
 

Plusy (+) Minusy (-)
+ nietuzinkowy wygląd - trudne odciąganie koronki
+ wysoka jakość wykonania  
+ dobra luminescencja  
+ ładnie wykończony mechanizm  
+ pasek wysokiej jakości  


Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Michel Herbelin znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu - MICHEL HERBELIN.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Recenzja: Delbana Recordmaster II L...
Recenzja: Delbana Recordmaster II L...
15.06.2021
Recenzja: Tissot Seastar 1000 Quart...
Recenzja: Tissot Seastar 1000 Quart...
15.07.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco