Pod koniec listopada 2023 nasza redakcja otrzymała wiadomość dotyczącą zbliżającej się aukcji zegarków organizowanej przez renomowany Dom Aukcyjny Christie's Watches NYC. Będzie to o tyle niezwykła aukcja, że poza dwoma niezwykle rzadko spotykanymi zegarkami Cartier, pojawi się na niej również zegarek Patek Philippe.
Zegarki tej marki na aukcjach pojawiają się dość powszechnie, ale tym razem mowa o unikatowym egzemplarzu Patka o referencji 3448, wykonanym z 18-karatowego złota. Gdyby ta informacja nadal nie spowodowała u was dreszczyku emocji, może sprawi to fakt, że zegarek ten należał do samego Andy’ego Warhola.
A to już zdecydowanie budzi emocje, szczególnie wśród kolekcjonerów.
Christie’s Watches NYC
Rzadko zdarza się, aby na jednej aukcji oferowano tak wiele historycznych zegarków, które jednocześnie w niezwykły sposób pokazują kunszt zegarmistrzowski swoich czasów. Obecne wydanie “Important Watch” obejmuje zegarki tak renomowanych marek jak Patek Philippe, Rolex, F.P. Journe, Richard Mille, Audemars Piguet. Trudno o lepszą okazję, aby stać się posiadaczem wyjątkowego kawałka historii.
Najciekawsze modele zegarków z aukcji zostały zaprezentowane w Hongkongu w dniach od 24 do 26 listopada, a następnie powróciły do Nowego Jorku, gdzie całe portfolio aukcji można oglądać podczas Christie’s Luxury Marquee Week w Rockefeller Center w dniach od 1 do 4 grudnia 2023 roku.
Zegarków na sprzedaż wystawionych jest wiele, my przyjrzymy się trzem.
Patek Philippe nr ref. 3448.
Wieczny kalendarz z fazami księżyca, 18-karatowe złoto „Andy Warhol”, 1977.
Wartość szacunkowa: 350 000–600 000 USD.
Ten egzemplarz zegarka marki Patek Philippe sam w sobie jest bardzo pożądanym obiektem kolekcjonerskim. Wyjątkowości dodaje fakt, że jego poprzednim właścicielem był sam Andy Warhol, jeden z najbardziej znanych i wpływowych artystów XX wieku, który również był zapalonym kolekcjonerem.
(zdjęcie: Christie’s Images Limited 2023)
(zdjęcie: Christie’s Images Limited 2023)
Kolekcjonerzy przywiązują dziś dużą wagę do niepowtarzalności, zwłaszcza jeśli chodzi o wyrafinowaną sferę skomplikowanych dzieł Patka Philippe'a. Ten konkretny zegarek, pochodzący z osobistej kolekcji Andy'ego Warhola, jest jednym z najbardziej nieuchwytnych spośród wybitnych klasyków wystawionych na aukcję.
Zegarek jest zachowany w doskonałym stanie.
Ma tarczę z ostatniej serii z satynowym, opalowym wykończeniem, czyli znak rozpoznawczy Stern Frères. Wprowadzony na rynek w 1962 roku model o ref. 3448 był pierwszym zegarkiem z automatycznym naciągiem oraz z funkcją wskazań wiecznego kalendarza tej prestiżowej firmy.
(zdjęcie: Christie’s Images Limited 2023)
(zdjęcie: Christie’s Images Limited 2023)
Źródła podają, że wyprodukowano jedynie 586 sztuk tego modelu: około 450 z żółtego złota, około 130 z białego złota, dwa egzemplarze z platyny i jeden z różowego złota.
Model Patek Philippe nr ref. 3448 ma uznany mechanizm Patek Philippe kaliber 27-460, uważany za jeden z najbardziej zaawansowanych techniczne, a zarazem bogato zdobionych mechanizmów z automatycznym naciągiem, jakie kiedykolwiek opracowano.
Wieczny styl Cartiera
Wraz ze wzrostem zainteresowania na rynku rzadko spotykanymi modelami zegarków wykonanych przez londyńskie warsztaty Cartiera w latach 60. i 70. XX wieku, organizatorzy aukcji Christie’s New York z tym większą przyjemnością zaprezentowali dwa przykłady kunsztu projektowania, rzemiosła i zegarmistrzostwa marki Cartier z tej szczególnej epoki.
Na aukcję trafią dwa zegarki tego producenta.
Ultracienki Cartier „Tank Louis”
Zegarek wykonamy z 18-karatowego złota, sygnowany Cartier London, 1971.
Wartość szacunkowa: 15 000-25 000 USD
Kultowy Cartier Tank jest powszechnie uznawany za jeden z najbardziej rozpoznawalnych i pożądanych zegarków naręcznych na świecie.
Od swojego debiutu w 1918 roku „Tank” stał się podwaliną dla wielu wspaniałych zegarków z tej serii. Jednym z nich, a przy okazji jednym z najrzadziej spotykanych, jest wyprodukowany w Londynie model Tank Louis „Ultra-Thin”.
(zdjęcie: Christie’s Images Limited 2023)
Zegarek ten, noszący londyński znak rozpoznawalności z 1971 roku, pochodzi z czasów, gdy londyńskie atelier Cartiera słynęło z kunsztownie, ręcznie wykonanych interpretacji kultowych projektów Cartiera.
Dzieła „Cartier London” mają obecnie szczególny urok dla kolekcjonerów.
Ten konkretny, ultra cienki egzemplarz Tank Louis jest bardzo smukły – jego koperta ma zaledwie 4,5 mm grubości, co nadaje mu wyrafinowany, nowoczesny profil.
(zdjęcie: Christie’s Images Limited 2023)
Na kopercie znajdują się cechy charakterystyczne modeli “London”.
Jeden z największych rarytasów wśród wszystkich “czołgów” Cartiera, wyprodukowany w Londynie Louis „Ultra-Thin” z początku lat 70. XX wieku, jest gratką dla każdego kolekcjonera.
Cartier Baignoire Allongée “Maxi Oval”
Zegarek z zakrzywioną kopertą wykonaną z 18-karatowego złota, sygnowany Cartier London, 1968.
Wartość szacunkowa: 100 000 - 200 000 USD.
Dla miłośników i kolekcjonerów Cartiera zegarki pochodzące z londyńskiego atelier tej prestiżowej marki mają niezrównany urok. Baignoire Allongée to wydłużona wersja legendarnego Baignoire. Właśnie ta cecha spowodowała, że zegarek otrzymał przydomek „Maxi Oval”.
Skrupulatnie, ręcznie wykonany w bardzo limitowanej edycji zegarek pozostał rzadkością. W ciągu ostatnich 25 lat model z tej serii pojawił się jedynie cztery razy na aukcjach na świecie.
(zdjęcie: Christie’s Images Limited 2023)
Ten konkretny egzemplarz Baignoire Allongée, zaprezentowany na aukcji w Christie’e przez znanego kolekcjonera, jest doskonałym przykładem najbardziej fascynujących i pożądanych projektów Cartiera.
Solidna złota koperta, nosząca pełne londyńskie oznaczenia probiercze z 1968 roku, oraz pasujące numerowane złote zapięcie sprawiają, że jest to znalezisko jedyne w swoim rodzaju. Lata 60. XX wieku w Londynie były czasem fascynujących innowacji, a wizją Jean-Jacques’a Cartiera dotyczącą jego londyńskich warsztatów było stworzenie zegarków, które odzwierciedlałyby żywy charakter tej epoki.
(zdjęcie: Christie’s Images Limited 2023)
Kreacje z tego okresu, w tym „Crash” i ten Baignoire Allongée, nie tylko wyprzedzały swoje czasy, ale celowo kontrastowały z konwencjonalnymi projektami tamtych lat.
Świadectwo „geniuszu Cartiera”
Te dwa zegarki z londyńskich, swingujących lat 60. Ubiegłego wueku urzekają swoimi wyjątkowymi projektami i kunsztem wykonania, stanowiąc prawdziwe świadectwo „geniuszu Cartiera” – marki, która stała się synonimem najwyższego luksusu. Od początku XX wieku Cartier oczarowywał wymagających klientów na całym świecie nie tylko innowacyjnym zegarmistrzostwem, ale przede wszystkim nieskazitelną i odważną stylistyką swoich projektów.
Jest oczywistością, że tworzone w Londynie zegarki Cartier z lat 60. i 70. XX wieku, a zwłaszcza te noszące kuszący podpis „Cartier London”, należą do najcenniejszych egzemplarzy tej marki, jakie każdy kolekcjoner może pragnąć posiadać.
Aukcja Christie’s Watch, na której znajdą się zarówno przedstawione powyżej trzy niezwykłe zegarki, jak również 104 inne, wystawione przedmioty, odbędzie się 5 grudnia 2023 roku.
Zapowiada się emocjonująca dla każdego miłośnika zegarmistrzostwa końcówka roku.
Więcej ciekawych informacji ze świata zegarków tu: zegarkowe ciekawostki.
18:20 02.12.2023Ciekawostki
Unikatowe zegarki na aukcji Christie’s, w tym Patek Philippe Andy’ego Warhola
Tagi:
eleganckie zegarkizegarki damskiezegarki męskie mechaniczneluksusowe zegarkiprestiżowe zegarkizegarki szwajcarskiestare zegarki
REKLAMA
Codziennie w rytm Marszu Mokotowa. Zegar na Gołębniku
Tak warszawiacy, jak i odwiedzający stołeczne miasto goście mknący wzdłuż ulicy Puławskiej, niestety zwykle nie zauważają zegara, który od początku roku 1969 zdobi ścianę ...
Krótka historia zegarmistrzostwa od II Wojny Światowej. „Bitwa o handel”
Nie tylko na fali ujawniania tajemnic funkcjonowania powojennej Polski, bardzo ciekawą może okazać się próba przedstawienia historii niezwykłego zawodu, jakim jest zegarm ...
Patek i Czapek w Rapperswilu
W centrum położonego nad brzegiem jeziora Zurychskiego, szwajcarskiego miasteczka Rapperswil, w salach średniowiecznego, usytuowanego na wzniesieniu zamku mieści się Muze ...
Turecki hitman. Olimpijczyk Yusuf Dikeç i jego zegarek
Turecki strzelec sportowy, Yusuf Dikeç, szturmem zdobył Internet po tym, jak wywalczył srebrny medal w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego na 10m w mikście ze swoją par ...
Oris Aquis Date Taste of Summer. Arbuzowe kolory lata
Lato rządzi swoimi prawami. Nie inaczej jest w świecie zegarków - to właśnie latem często odbywają się targi zegarków i ich najgłośniej komentowane premiery. Najczęściej ...
Oris od 120 lat kroczy własną drogą! Przybliżamy tę markę i jej historię
W 2024 roku Oris, niezależna manufaktura z Hölstein, świętuje 120 lat istnienia, kreowania innowacji i podążania własną drogą. Mimo postępującej konsolidacji branży, mark ...
Omega Constellation Meteorite. Każda tarcza zegarka jest unikatowa!
Constellation to druga najstarsza linia zegarków Omegi, produkowana nieprzerwanie od 1952 roku, starszy jest jedynie Seamaster, wprowadzony na rynek w 1948 roku. Omega Co ...
Zegar historii. Konkurs plastyczny dla dzieci zorganizowany przez Zamek Królewski
W cyklu konkursów: „Zamek w dziecięcej wyobraźni”, który organizuje Zamek Królewski w Warszawie, w tym roku, w związku z 50. rocznicą odtworzenia zegara na wieży zamkowej ...
Czapek & Cie Place Vendôme Complicité Stardust Cobalt. Mechaniczna symfonia!
Debiutujący zaledwie rok temu podczas Geneva Watch Days 2023, zegarek Czapek Place Vendôme Complicité był zaskoczeniem ze względu na swój poziom złożoności i wykonanie. B ...
Relacja: przedpremierowy pokaz filmu „Kulej dwie strony medalu” – historia z Omegą w tle
We wtorek, 8 października, dzięki uprzejmości marki Omega mieliśmy przyjemność wziąć udział w przedpremierowym pokazie filmu „Kulej dwie strony medalu”. Nie tylko w pokaz ...
Ankieta nr 5 – Pokolenie Alfa. „Zegarki przez pokolenia”
Ankieta nr 5 - Pokolenie Alfa W 2024 roku nasz portal Zegarki i Pasja obchodzi 10-lecie. Przez tę dekadę funkcjonowania dookoła nas wydarzyło się bardzo wiele - szybki ro ...
Recenzja: Frederique Constant Chopin Limited Edition – zapraszamy do poloneza
Polonez – szczytowe osiągnięcie polskiej myśli technicznej i przemysłu motoryzacyjnego czasów PRL, produkt FSO na Żeraniu, obiekt westchnień i pożądania milionów Polaków. ...