• Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Perrelet

Nowy rok, nowa data. 4 ponadczasowe zegarki z funkcją wiecznego kalendarza


Z okazji nowego, 2024 roku i związanego z nim przestawienia daty, pragniemy zaprezentować Wam kilka ciekawych, wybranych przez nas zegarków mechanicznych wyposażonych w funkcję wskazania wiecznego kalendarza. Nie są to modele nowe, ale i tak wiecznie aktualne.

Dla wielu miłośników zegarmistrzostwa komplikacja konstrukcji mechanizmu w formie wskazania wiecznego kalendarza uważana jest za szczególną. Związane jest to z trudną i złożoną technicznie pracą zegarmistrzów nad tego typu mechanizmami, a tego typu modele zegarków są cenione za wygodę odczytu wskazań i za piękno ich wykonania.

Dla przypomnienia - funkcja wiecznego kalendarza jest rodzajem komplikacji w zegarku mechanicznym, która prezentuje aktualne wskazania takie jak: dzień tygodnia, datę i miesiąc, oraz opcjonalnie także aktualny rok. Komplikacja ta potrafi wskazać liczbę dni w każdym miesiącu i roku, dzięki czemu automatycznie dostosowuje się do roku przestępnego. Więcej o tej funkcji możecie przeczytać w naszym Słowniku pojęć zegarmistrzowskich – wieczny kalendarz.

Niektórzy producenci decydują się na wzbogacenie swoich zegarków z tą komplikacją o dodatkowe funkcje, takie jak chociażby wskazanie faz księżyca. Wieczne kalendarze są niezwykle cenione za ich dokładność i skomplikowaną budowę. Chociaż na rynku występuje spora liczba firm oferujących modele z tą funkcją, to jednak jest kilku producentów, których zegarki wyróżniają się na tle konkurencji.

My przyjrzymy się kilku z nich.

1. Vacheron Constantin - Traditionnelle Perpetual Calendar Chronograph

W niniejszym zestawieniu znalazły się dwie szwajcarskie manufaktury uznawane za członków tzw. “Wielkiej Trójki”. Mowa oczywiście o firmie Patek Philippe, której czasomierz także znajduje się w naszym zestawieniu, natomiast pierwsze w kolejności jest dzieło genewskiej manufaktury - Vacheron Constantin.

Vacheron Constantin - Traditionnelle Perpetual Calendar Chronograph

Vacheron Constantin - Traditionnelle Perpetual Calendar Chronograph

W pierwszym momencie wielu znawców zauważy pewne podobieństwo w projekcie tego zegarka do modelu Patek Philippe 5270P. W prezentowanej odsłonie Vacheron Constantin połączył harmonijnie chłodny odcień koperty wykonanej z platyny i cyferblatu w ciepłym, łososiowym kolorze. Na tarczy, pomimo zachowania klasycznej stylistyki, mówiąc potocznie – „dzieje się” naprawdę dużo, jednak przy tej liczbie wskazań tarcza jest czytelna, a jej elementy niezwykle uporządkowane.

W górnej części cyferblatu dostępne są wskazania: dnia tygodnia, miesiąca i cyklu roku przestępnego. Na dole tarczy natomiast umieszczone jest wskazanie aktualnej fazy księżyca, którą okala matowy pierścień. Na nim naniesione są cyfry odpowiadające za dni miesiąca wskazane za pomocą małej błękitnej wskazówki. Pozostałe dwie subtarcze wskazują upływające sekundy (na godz. 9.) i 30-minutowy stoper (na godz. 3.).

Vacheron Constantin - Traditionnelle Perpetual Calendar Chronograph

Vacheron Constantin - Traditionnelle Perpetual Calendar Chronograph

Vacheron Constantin - Traditionnelle Perpetual Calendar Chronograph

Czasomierz ten ma mechanizm o oznaczeniu 1142QP z manualnym naciągiem sprężyny, oferujący maksymalny czas pracy wynoszący 42 godziny.

Cena zegarka Vacheron Constantin Traditionnelle Perpetual Calendar Chronograph, gdy wchodził na rynek, wynosiła 121.250 €, a więc ponad pół miliona złotych.

2. Patek Philippe Grandes Complications 5270P - 014

Drugie miejsce naszego krótkiego zestawienia przypadło jednemu z modeli zaprezentowanych przez manufakturę Patek Philippe, o nr referencyjnym: 5270P - 014.

Zegarek emanuje elegancją, a luksusowy producent postawił na bardzo wyraziste połączenie kolorystyczne. Ciemno-zielona, lakierowana tarcza na jaką zdecydowano się w tym modelu oraz nakładane indeksy godzinowe sprawiają, że Patek Philippe Grandes Complications był jedną z największych premier w świecie zegarków w 2022 roku.

Patek Philippe Grandes Complications 5270P - 014

Patek Philippe Grandes Complications 5270P - 014

Ta wersja, wchodząca w skład linii “Grandes Complications”, wprowadziła nowy, odważny element w postaci głęboko ciemnozielonego koloru tarczy. Do 2022 modele zegarków PP z tej serii stylistycznie bazowały na stonowanych kolorach, natychmiast stając się pożądanymi zegarkami przez kolekcjonerów (co jest typowe dla tej genewskiej manufaktury).

Oprócz pięknej prezencji mamy do czynienia z czasomierzem wyposażonym oczywiście w komplikację wiecznego kalendarza, a sam odczyt wskazań tej funkcji dodatkowej zbliżony jest do wcześniej zaprezentowanego modelu od Vecheron Constantin. Ponadto Grandes Complications 5270P – 014 również został wyposażony w funkcję wskazań fazy księżyca, znajdującą się na godz. 6. Po dwóch stronach tarczy umieszczone zostały dwa okrągłe okienka wskazujące: rok przestępny, a także wskazanie dzień - noc.

Patek Philippe Grandes Complications 5270P - 014

Patek Philippe Grandes Complications 5270P - 014

Patek Philippe Grandes Complications 5270P - 014

Skomplikowany, pięknie wykonany i dekorowany mechanizm został osadzony w kopercie wykonanej z platyny (41 mm średnicy). Klasa wodoszczelności jest na poziomie 30m. Czasomierz oferowany jest na skórzanym pasku wykonanym ze skóry aligatora, z przeszyciami zieloną nicią, odpowiadającą barwie cyferblatu tego zegarka.

Cena Patek Philippe Grandes Complications 5270P – 014 w momencie premiery wynosiła 208.191 €, a więc niespełna milion złotych.

3. Panerai Luminor Goldtech™ Calendario Perpetuo

Kolejne miejsce w naszym zestawieniu przypadło firmie wywodzącej się z malowniczej Florencji - mowa oczywiście o Panerai Luminor.
    
Zegarek Panerai Luminor Goldtech™ Calendario Perpetuo, oferujący funkcję wskazań wiecznego kalendarza, powstał w limitowanej liczbie zaledwie 33 egzemplarzy. W tym przypadku nie mamy do czynienia z klasycznym, stonowanym zegarkiem – jak miało to miejsce z dwoma poprzednimi. Jego dosyć spora, jak na aktualne trendy, koperta o średnicy 44 mm prezentuje zupełnie inne podejście do skomplikowanego w budowie czasomierza.

Panerai Luminor Goldtech™ Calendario Perpetuo

Panerai Luminor Goldtech™ Calendario Perpetuo
 
Za napęd tego modelu odpowiada mechanizm P.4100 z automatycznym naciągiem sprężyny, pracujący z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę. Werk został wyposażony w mikro-rotor wykonany z 22-karatowego złota, zapewniając rezerwę chodu aż do 3 dni. Zegarek ten cechuje się nietypowym wskazaniem rezerwy chodu oraz wskazań roku i miesiąca, wszystko to za sprawą półprzezroczystego dekla od spodu koperty. Panerai wyposażyło ten model też kolejną dodatkową funkcję - wskazanie czasu dla drugiej strefy czasowej (funkcja GMT).

Jako ciekawostkę warto dodać, iż każdy nabywca tego modelu zegarka został zaproszony na podróż do siedziby firmy - do Florencji, aby mógł podziwiać zapierające dech w piersi malownicze krajobrazy połączone ze zwiedzaniem słynnych, historycznych miejsc.

Panerai Luminor Goldtech™ Calendario Perpetuo

Panerai Luminor Goldtech™ Calendario Perpetuo

Panerai Luminor Goldtech™ Calendario Perpetuo

Nowy zegarek Panerai Luminor Goldtech™ Calendario Perpetuo oferowany był za kwotę 78.000 €, czyli około 400 000 tysięcy złotych.

4. Jaeger-LeCoultre Polaris Perpetual Calendar

I ostatni w naszym zestawieniu - Polaris Perpetual Calendar. To zegarek o tyle wyjątkowy, że model ten był pierwszym w popularnej, sportowej kolekcji Polaris marki Jaeger-LeCoultre, który otrzymał komplikację konstrukcji wiecznego kalendarza.

Jaeger-LeCoultre Polaris Perpetual Calendar

Jaeger-LeCoultre Polaris Perpetual Calendar

Mechanicznym sercem tego zegarka jest relatywnie nowy werk (2022 rok) oznaczony jako 868AA, będący zmodyfikowanym mechanizmem pochodzącym z 2013 roku, oferującym zwiększoną rezerwę chodu do poziomu 70 godzin.

Cyferblat w kolorze granatu oraz umieszczone na nim cztery subtarcze zapewniają dobrą czytelność wskazań. Górna subtarcza (na godzinie 12.) wskazuje miesiąc, a dwa okienka wskazują rok. Odczyt informacji z tarczy na godz. 9. odpowiada za wskazanie daty, a wskazania na godz. 3. pokazują dzień tygodnia. Koperta ma 42 mm średnicy oraz 11.9 mm wysokości, co w połączeniu z tak dużą liczbą funkcji dodatkowych jest doskonałym wynikiem.

Jaeger-LeCoultre Polaris Perpetual Calendar ma dwie koronki, co jest charakterystyczne dla zegarków z linii Polaris. Jego tarczę chroni wypukłe szkło szafirowe, a od spodu, od strony dekla mamy możliwość obserwacji wspomnianego mechanicznego serca tego czasomierza.

Jaeger-LeCoultre Polaris Perpetual Calendar

Jaeger-LeCoultre Polaris Perpetual Calendar

Jaeger-LeCoultre Polaris Perpetual Calendar

Zegarek przygotowano w dwóch wersjach: wariant z kopertą ze stali szlachetnej był wyceniany na kwotę 36.900 €, czyli około 150 000 złotych, z kolei wersja w obudowie wykonanej z czerwonego złota kosztowała 54.500 €, około 220 000 złotych.

Zakończenie i podsumowanie

Komplikacja wiecznego kalendarza z zegarkach mechanicznych wyróżnia się wyniesieniem sztuki, jaką jest zegarmistrzostwo i mikro mechanika na bardzo wysoki pułap. Sam poziom skomplikowania takich zegarków oraz użyteczność oferowanych przez nie funkcji sprawiają, że mamy do czynienia z klasycznym rzemiosłem w pięknym wydaniu. Określenie “wieczny kalendarz” jest umowne, gdyż ręczna ingerencja posiadaczy takich zegarków będzie wymagana, tyle że pierwsza korekta wskazań nastąpi w dniu… 01.03.2100 roku.

Wielkie zegarmistrzostwo prezentując swoje flagowe modele z tą właśnie funkcją zajmuje szczególne miejsce w całej branży zegarmistrzowskiej. Zaprezentowane 4 modele to oczywiście tylko fragment całej oferty tego typu zegarków dostępnych na rynku.

Więcej ciekawych informacji ze świata zegarków tu: zegarkowe ciekawostki.


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Unikatowe zegarki na aukcji Christi...
Unikatowe zegarki na aukcji Christi...
02.12.2023
Pechowy zegarek Arnolda Schwarzeneg...
Pechowy zegarek Arnolda Schwarzeneg...
22.01.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco