Przyrodnicze inspiracje to coraz bardziej popularny kierunek projektantów zegarków. Szczególnie aktywni w tym temacie są Japończycy, którzy zdają się tym coraz silniej potwierdzać panujący pogląd o ich szczególnym zamiłowaniu do natury.
Ekipa z Orient Star nie jest wyjątkiem - proponuje trzy nowe modele zegarków mechanicznych, których wykonaniu towarzyszy hasło przewodnie: „Emocjonalne kolory, które łączą świat".
Orient Star to gałąź premium japońskiego producenta, coś więcej, niż samo hasło "Orient".
Wszystko co najlepsze w Oriencie, znajdziemy właśnie w ramach marki Orient Star, która posługuje się własnym logo i nieco odmienną, własną stylistyką. Jest ona szczególnie widoczna w kolekcji Contemporary, która oferuje klientom zegarki stanowiące fuzję nowoczesnych elementów z tradycyjnymi, zwykle z dodatkowymi komplikacjami i częściowo odkrytym z przodu mechanizmem.
Dwie z trzech limitowanych nowości Orient Star reprezentują właśnie tę rodzinę i ten kierunek.
Modern Skeleton - niebo górujące nad morzem
Najwięcej z filozofii Contemporary Series przedstawia model RE-AV0122L.
Współczesny charakter tego modelu to przede wszystkim skomplikowana tarcza, z typowym dla Orient Star wskazaniem rezerwy chodu na szczycie, nieco poniżej rzymskiej dwunastki, kontrastującej z pozostałymi, nakładanymi indeksami. Została ona podzielona na dwa odmienne kolorystycznie poziomy, które reprezentują niebo górujące nad morzem. Różowozłote dodatki to z kolei nawiązanie do intensywnych promieni wschodzącego słońca, które miękko rozkładają się na tafli oceanu.
Spotkanie nowoczesności z klasyką obrazuje również obecność tradycyjnej subsekundy na godzinie szóstej. Efektownie skomponowaną tarczę przykrywa odporne na zarysowania szkło szafirowe z wyjątkowo skuteczną, powszechnie docenianą powłoką antyrefleksyjną.
Użytkownicy Orientów Star chwalą się nawet, że ich zegarki zdają się nie mieć szkieł.
Mechanizm zastosowany w modelu Orient Star RE-AV0122L to jednostka „in-house” o oznaczeniu F6F44. Mechanizm z automatycznym naciągiem, z możliwością ręcznego nakręcania, wydłużoną do 50 godzin rezerwą chodu i obecnym od strony tarczy jej wskaźnikiem.
Norma japońskiego producenta zakłada, że mechanizm ten powinien pracować z dokładnością do +25 sekund / -15 sekund na dobę, w częstotliwości 21 600 wahnięć balansu na godzinę.
Mechanizm F6F44 jest także kalibrem, który - jako jeden z nielicznych - stanowi integralną część stylistyki tarczy każdego modelu zegarka „OS”, który go zawiera. To efekt przeprojektowanych mostków, które pozwalają na efektowną prezencję pracy koła balansowego.
Semi Skeleton - według tego samego przepisu
Kolejny model to Semi Skeleton RE-AT0017L, również będący częścią kolekcji Contemporary.
W rezultacie zegarek ten został zaprojektowany według tego samego przepisu, co opisany poprzednim - z uwzględnieniem charakterystycznej mieszanki indeksów i wskaźnika rezerwy chodu.
Inne jest natomiast podejście do wykonania powierzchni tarczy, która jest wyraźnie bardziej konserwatywna, prostsza i silniej eksponuje szlif promienisty. Widoczne są tu wskazówki dauphine o sporych rozmiarach, szczególnie kojarzone z japońskimi zegarkami premium. Różnicę widać również w pierścieniu okalającym tarczę, na który przeniesiono drukowaną podziałkę minutową oraz obecne na niej luminescencyjne punkty.
Wyraźnie inna jest również koperta zegarka.
W Modern Skeletonie ma 41 mm średnicy, boki są zupełnie zintegrowane z uszami, tworząc całość bez wyraźnych granic na linii koperta-uszy. Tu, w Semi Skeleton, 39,3 mm średnicy w pewien sposób przywraca tę różnicę. Projektanci dokonali tego delikatnymi zwężeniami uwidaczniającymi krągłość koperty i jednocześnie odchudzającymi uszy.
Stylistyczną sztuczką zmieniającą percepcję ich wielkości jest również fazowana krawędź, stosowana z powodzeniem również w droższym i bardziej skomplikowanym "bracie".
Sercem Semi Skeletona jest mechanizm F6R42, również in-house'owy, o bardzo zbliżonym projekcie i parametrach technicznych. Niezmienne są wartości dotyczące liczby kamieni łożyskujących (24 w obu przypadkach), normy dokładności chodu i jego długości.
Najbardziej istotną różnicą jest umiejscowienie sekundnika, który w mechanizmie F6R42 powrócił na środek, poruszając się nad parą głównych wskazówek.
To teoretycznie subtelna zmiana, ale zupełnie odmienia odbiór zegarków budowanych na podstawie tego mechanizmu - są one z reguły oszczędniejsze w wyrazie, bardziej minimalistyczne.
Classic Semi Skeleton - typowo damski
Nie zapomniano również o mniejszym, bo jedynie 30,5 mm, typowo damskim modelu o oznaczeniu RE-ND0019L. To jedyny model premierowy będący częścią kolekcji Classic Semi Skeleton.
Jak nazwa wskazuje, jest to zdecydowanie najbardziej konserwatywny model zegarka z całej zaprezentowanej trójki, z wypukłym szkłem mineralnym i rzymską, drukowaną tarczą współpracującą z oldschool'ową parą różowo-złotych wskazówek. Rzadziej widoczne różowe złoto na tarczy uzupełniono zdobiąc nim koronkę o lekko rozszerzającym się, zaokrąglonym kształcie.
Wewnątrz koperty znajdziemy oczywiście autorską konstrukcję Orienta, mechanizm o oznaczeniu 55C22. Pracuje do 40 godzin po pełnym nakręceniu, ma 20 kamieni łożyskujących, pozwala nakręcać się ręcznie i zatrzymać dzięki funkcji stop-sekundy, tak jak większe, męskie modele. Jest mechanizmem dedykowanym do zegarków damskich, o skromnych, klasycznych w tym segmencie wymiarach.
Stalowe bransolety
Każda z nowości Orient Star połączona jest ze stalową bransoletą.
Różnią się od siebie wielkością oraz stylistyką - męskie modele mają bransolety zbudowane są z trzech rzędów ogniw, które jeszcze podzielono optycznie tworząc dodatkowe, ozdobne pasy. Taki zabieg podziału przestrzeni sprawia, że bransolety wydają się lżejsze i węższe optycznie. Z tego powodu, filigranowy, damski Classic Semi Skeleton nie zawiera tych elementów.
Do całej trójki przewidziano również, dołączone w zestawach, paski wykonane z delikatnej, tłoczonej skóry cielęcej, z wygodnymi i eleganckimi zapięciami motylkowymi. Granatowa barwa skóry świetnie równoważy blask jasnobłękitnych cyferblatów, tonując wizerunek każdego z zegarków.
Orient Star RE-AV0122L, RE-AT0017L i RE-ND0019L – cena i dostępność
Nowości Orient Star to mix cech - sprawdzone, własne mechanizmy, dopracowane detale i dobry stosunek ceny do jakości. Zegarki w nowych, limitowanych odsłonach, to również odważna i koherentna kolorystyka, która ma swoje korzenie w japońskim uwielbieniu natury.
Zegarki są już dostępne w Polsce.
Jak na współczesne standardy i praktyki, na rynek trafią relatywnie niewielkie porcje tych modeli: tylko 1200 sztuk RE-AV0122L – w cenie 5 240 złotych, 850 egzemplarzy RE-AT0017L – w cenie 4 150 złotych, oraz jedynie 400 damskich RE-ND0019L – w cenie 3 260 złotych.
Szukasz informacji o nowościach marki Orient Star i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Orient Star.
14:35 25.11.2023Zegarki
Nowe, limitowane zegarki Orient Star inspirowane morzem i zachodem słońca
Tagi:
srebrny zegarekzegarki męskie mechanicznezegarki damskiezegarek mechanicznyzegarek damski na paskuzegarek na prezentzegarek szkieletowyzegarki japońskiejapoński zegarekzegarki męskie klasycznezegarek męski na bransolecieeleganckie zegarki

REKLAMA

Smocza krzywka – regulacja ustawienia wychwytu w zegarkach
Konstruując zegarek, jego projektanci wiedzą, że jedną z bardzo ważnych, ukształtowanych przez lata i stulecia ich własności jest całkowita zamienność części. Taki wymóg ...

Haute Horlogerie – co oznacza to pojęcie?
Haute Horlogerie (wymowa: ot orlożeri) – określenie pochodzące z języka francuskiego, które oznacza dosłownie wielkie/elitarne zegarmistrzostwo. Pojęcie to używane jest w ...

Davosa - nowoczesność zakorzeniona w tradycji
W 2014 DAVOSA odbyła niecodzienną podróż w stratosferę na wysokość 35 km. Z DAVOSą na ręku w głębiny mórz zanurza się mistrz w swobodnym nurkowaniu pod lodem. O czym mowa ...

Propozycje zegarków dla pokolenia Millenialsów. „Zegarki przez pokolenia”
Za nami trzecia ankieta w ramach wspólnej kampanii Zegarki i Pasja x Czasoholicy „Zegarki przez pokolenia”, która wystartowała pod koniec maja 2024. Tym razem członkowie ...

Propozycje zegarków dla pokolenia X. „Zegarki przez pokolenia”
Za nami druga ankieta w ramach wspólnej kampanii Zegarki i Pasja x Czasoholicy „Zegarki przez pokolenia”, która wystartowała pod koniec maja 2024. Tym razem wybieraliśmy ...

Wyniki eksportu szwajcarskich zegarków w 2024 roku i prognozy na 2025
Eksport szwajcarskich zegarków w 2024 r. miał wartość 25,99 mld franków szwajcarskich i był o 2,8 proc. niższy niż w roku 2023, kiedy wyniósł 26,74 mld franków. Przedstaw ...

Video recenzja: Junghans Meister Chronoscope
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Meister Chronoscope niemieckiej marki Junghans. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klas ...

Nomos Club Campus Starlight i Night Sky. Odważny minimalizm z osobistym akcentem
Są w życiu chwile, które warto celebrować w wyjątkowy sposób. Ukończenie studiów, awans w pracy, zaręczyny, okrągła rocznica ślubu, narodziny dziecka, a może przeprowadzk ...

Rado DiaStar Original x Tej Chauhan. Zegarek przekraczający granice designu
Gdy pierwszy raz spojrzysz na Rado DiaStar Original x Tej Chauhan natychmiast zauważysz, że to zegarek inny niż wszystkie. To nie jest klasyczny, elegancki model, ani też ...

Crafter Blue. Osobliwe, mocarne zegarki z Hongkongu (AuroChronos 2025)
W ramach cyklu publikacji na temat marek zegarkowych biorących udział w tegorocznej edycji AuroChronos 2025 przedstawiamy kolejnego wystawcę, który będzie bohaterem ninie ...

Omega Seamaster Diver 300M Bronze Gold. Brązowe złoto i burgundowa luneta
Firma Omega niemal od samego początku swojego funkcjonowania ma bardzo silną rynkową pozycję, a mimo tego ostatnio odnoszę wrażenie, że ta pozycja podniosła się na jeszcz ...

Grand Seiko i Tokujin Yoshioka na Fuorisalone 2025. Między czasem a naturą
Marki Grand Seiko zapewne nie trzeba nikomu przedstawiać, jej renoma i prestiż zdobyte przez lata istnienia są niepodważalne. Nic więc dziwnego, że nawet na Starym Kontyn ...