• Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Seiko

Zegarki inspirowane legendarnym Mercedesem Klasy G. IWC Big Pilot’s Watch AMG G 63


IWC to ceniony producent zegarków. Mi kojarzy się szczególnie z modelami typu pilot. No i dziś właśnie zaprezentujemy IWC Big Pilot, ale - tu ciekawostka – powiązany z zupełnie przyziemną inspiracją, bo z samochodem. Choć oczywiście nie byle jakim, bo z legendarną G-Klasą od Mercedesa. Oto IWC Big Pilot Mercedes-AMG G 63 "Grand Edition".

Silniejsze niż czas

Maksymalna wytrzymałość i osiągi, utylitarne dziedzictwo oraz kody projektowe, które okazały się silniejsze niż czas. Legendarna Gelenda. To wręcz niewiarygodne, bo samochód ten wygląda niemal tak samo już od prawie 45 lat.

Dziś to 3 edycja tego modelu.

Mercedes-AMG G 63 “Grand Edition”

Mercedes-AMG G 63 “Grand Edition”

Mercedes-AMG G 63 “Grand Edition”

Opisane wyżej cechy leżą u podstaw trwałego sukcesu i popularności Klasy G, choć w międzyczasie od typowo użytkowego samochodu terenowego pojazd ten wyewoluował do auta luksusowego. Trochę podobnie jest z zegarkami IWC Pilot.

Najpierw były to typowo użytkowe zegarki lotników, a dziś to zegarki luksusowe dla miłośników pięknej mikromechaniki. Zegarek IWC Schaffhausen Big Pilot i Klasa G od Mercedes-Benz mają podobną historię i mają głęboko zakorzenione utylitarne dziedzictwo. Oba zostały początkowo opracowane tak, aby spełniały czysto funkcjonalne kryteria. Jeden miał być czytelny i wysoce wytrzymały, a drugi oferować bezkompromisowe możliwości terenowe. Z biegiem lat zachowały swoje użytkowe, praktyczne cechy związane z konkretnym przeznaczeniem i jednocześnie ewoluowały, stając się współczesnymi ikonami w swoich kategoriach.

Można rzec, że oba są luksusowe.

Mercedes-AMG G 63 “Grand Edition”

Mercedes-AMG G 63 “Grand Edition”

Po prawie 20 latach współpracy z Mercedes-AMG, szwajcarski producent zegarków świętuje te ikony dwoma efektownymi, edycjami specjalnymi Big Pilot.

Wyglądem zegarki te nawiązują na przykład do charakterystycznych elementów stylistycznych Klasy G, takich jak reflektory czy osłona koła zapasowego. Jeden z modeli ma kopertę wykonaną z materiału luksusowego i klasycznego, jakim jest złoto. Tutaj to wytrzymały stop Armor Gold®, by podkreślić cechy nietuzinkowego samochodu. Druga wersja to jednocześnie pierwszy zegarek IWC z obudową wykonaną z kompozytu ceramicznego (CMC).

Koperta ze zbrojonego złota

Zegarek IWC Big Pilot AMG G 63 o nr ref. IW501201 ma w pierwszej wersji kopertę i koronkę wykonane z 18-karatowego złota Armor Gold®, czarną tarczę i czarny gumowy pasek z wkładką z mikrofibry.

Mercedes-AMG G 63 “Grand Edition”

Mercedes-AMG G 63 “Grand Edition”

Mercedes-AMG G 63 “Grand Edition”

Kolory w czarno – złotej tonacji to inspiracja wynikająca z kolorystyki lakieru nadwozia i wykończenia wnętrza niedawno wprowadzonego na rynek Mercedesa-AMG G 63 "Grand Edition". Materiał do budowy koperty, Armor Gold®, to innowacyjny stop, który podnosi twardość złota na zupełnie nowy poziom i sprawia, że ten stosunkowo miękki w normalnym wydaniu, szlachetny metal jest znacznie bardziej odporny na wpływy zewnętrzne.

Każdy, kto używa zegarka ze złota wie, że koperta rysuje się niemal od… samego patrzenia na nią. Dzięki ulepszonej mikrostrukturze ten specjalny stop jest znacznie twardszy i bardziej odporny na zużycie niż konwencjonalne złoto 5N. Połączenie piaskowanych powierzchni i polerowanych krawędzi nadaje temu zegarkowi elegancki i zarazem nowoczesny charakter.

Koperta z kompozytu ceramicznego

Druga wersja Big Pilot AMG G 63 (nr ref. IW506201) to pierwszy zegarek tej firmy, którego kopertę wykonano z kompozytu ceramicznego (CMC).

Zaprojektowano ją w ścisłej współpracy z Niemieckim Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki. W przeciwieństwie do konwencjonalnych polimerów wzmocnionych włóknem węglowym, włókna tego materiału kompozytowego są osadzone w matrycy ceramicznej, a nie polimerowej. Dlatego komponenty CMC są wyjątkowo odporne na uszkodzenia.

Mercedes-AMG G 63 “Grand Edition”

Mercedes-AMG G 63 “Grand Edition”

Mercedes-AMG G 63 “Grand Edition”

Ponieważ są również niewrażliwe na szoki termiczne, są materiałem z wyboru do zastosowań o bardzo wysokich wymaganiach pod względem lekkości, wytrzymałości i odporności na temperaturę - od lotnictwa po produkcję tarcz hamulcowych do samochodów sportowych i luksusowych. Punktem wyjścia do produkcji koperty zegarka CMC jest konwencjonalny polimer wzmocniony włóknem węglowym. Podczas obróbki cieplnej zwanej pirolizą, trwającej kilka dni, matryca polimerowa jest przekształcana w węgiel, pozostawiając gęsty splot włókien osadzonych w porowatej matrycy węglowej.

Następnie kryształy krzemu są umieszczane na wierzchu komponentu, a wszystko jest podgrzewane w piecu. Podczas tak zwanej silikonizacji krzem jest wchłaniany do wnęk i reaguje chemicznie z węglem, tworząc nową matrycę wykonaną z ceramiki z węglika krzemu.

Po wykończeniu narzędziami diamentowymi, koperty CMC mają matowy czarny kolor i unikalną strukturę określoną przez włókna, dzięki czemu każdy element jest naprawdę wyjątkowy, tak jak i każda tak wykonana koperta.

Wracając do cech i parametrów zegarka.

Imitują typowe reflektory Klasy G

Oprócz charakterystycznego dla Big Pilota wskaźnika rezerwy chodu na godzinie 3., obie nowe edycje zegarków IWC mają mały drugi licznik na godzinie 9., to tzw. mała sekunda. Przeciwlegle ułożone małe tarcze z zewnętrznymi, białymi pierścieniami imitują typowe reflektory z przodu Klasy G z ledowymi obwódkami. Czarne tarcze mają wytłoczoną strukturę przypominającą relief, a inspirowaną wlotami powietrza samochodów Mercedes-AMG Performance.

Mercedes-AMG G 63 “Grand Edition”

Mercedes-AMG G 63 “Grand Edition”

W przeciwieństwie do klasycznego zegarka Big Pilot, który ma drukowane cyfry i indeksy, te specjalne edycje zawierają indeksy nakładane, które zostały pokryte powłoką PVD w kolorze czarnym, i wypełnione świecącym materiałem.

Tarcze są, jak przystało na zegarki dla pilotów -bardzo czytelne. Masa świecąca w wersji złotej jest beżowa, a w czarnej w kolorze białym. Wskazówki są klasyczne dla pilota, mają kształt mocno spłaszczonych rombów, a zestaw wskazań uzupełnia datownik na godzinie 6.

Manufakturowy mechanizm

Obie wersje prezentowanego zegarka mają manufakturowy mechanizm IWC kaliber 52010.

Części układu naciągu w tym zegarkowym sercu, które są poddawane szczególnie dużym naprężeniom podczas pracy, są wytwarzane z praktycznie niezużywającej się ceramiki, tlenku cyrkonu. Opracowany przez byłego dyrektora technicznego IWC, Alberta Pellatona w 1940 roku, pomysłowy mechanizm automatycznego naciągu wykorzystuje nawet najmniejsze ruchy rotora w obu kierunkach do naciągu sprężyny zwiększając rezerwę chodu, która w tym modelu ma poziom aż siedmiu dni, dzięki zastosowaniu dwóch beczek ze sprężynami.

Mercedes-AMG G 63 “Grand Edition”

Mercedes-AMG G 63 “Grand Edition”

W deklach jest lekko przyciemnione przeszklenie, przez które możemy podziwiać ten atrakcyjnie wyglądający mechanizm. Ułatwia to ażurowanie wahnika ze złotym medalionem.

Nieco utrudnia zaś umieszczona centralnie gwiazda Mercedesa na „ramieniu”, co w całości zdradza inspiracje umieszczonym na tylnych drzwiach samochodu kołem zapasowym, jego osłoną.

IWC Big Pilot’s Watch AMG G 63 – dostępność i cena

Edycja IWC Big Pilot AMG G 63 z 18-karatowego złota Armor Gold® i wersja z ceramicznego kompozytu CMC są dostępne w butikach IWC lub online. Ponadto zegarki te kwalifikują się do rejestracji w ramach programu opieki My IWC, co pozwala skorzystać z 6-letniego przedłużenia standardowej, 2-letniej międzynarodowej gwarancji.

Mercedes-AMG G 63 “Grand Edition”

Cena modelu IWC Big Pilot’s Watch AMG G 63 z kopertą ze złota to 35 000 CHF, a kompozytowego 44 000 CHF, czyli odpowiednio około 171 000 złotych i 215 000 złotych.


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Montblanc 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Prezentujemy: Montblanc 1858 GMT (z...
Prezentujemy: Montblanc 1858 GMT (z...
30.10.2023
Zegarek, rodzinna pamiątka. Jacob &...
Zegarek, rodzinna pamiątka. Jacob &...
03.11.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco