IWC to ceniony producent zegarków. Mi kojarzy się szczególnie z modelami typu pilot. No i dziś właśnie zaprezentujemy IWC Big Pilot, ale - tu ciekawostka – powiązany z zupełnie przyziemną inspiracją, bo z samochodem. Choć oczywiście nie byle jakim, bo z legendarną G-Klasą od Mercedesa. Oto IWC Big Pilot Mercedes-AMG G 63 "Grand Edition".
Silniejsze niż czas
Maksymalna wytrzymałość i osiągi, utylitarne dziedzictwo oraz kody projektowe, które okazały się silniejsze niż czas. Legendarna Gelenda. To wręcz niewiarygodne, bo samochód ten wygląda niemal tak samo już od prawie 45 lat.
Dziś to 3 edycja tego modelu.
Opisane wyżej cechy leżą u podstaw trwałego sukcesu i popularności Klasy G, choć w międzyczasie od typowo użytkowego samochodu terenowego pojazd ten wyewoluował do auta luksusowego. Trochę podobnie jest z zegarkami IWC Pilot.
Najpierw były to typowo użytkowe zegarki lotników, a dziś to zegarki luksusowe dla miłośników pięknej mikromechaniki. Zegarek IWC Schaffhausen Big Pilot i Klasa G od Mercedes-Benz mają podobną historię i mają głęboko zakorzenione utylitarne dziedzictwo. Oba zostały początkowo opracowane tak, aby spełniały czysto funkcjonalne kryteria. Jeden miał być czytelny i wysoce wytrzymały, a drugi oferować bezkompromisowe możliwości terenowe. Z biegiem lat zachowały swoje użytkowe, praktyczne cechy związane z konkretnym przeznaczeniem i jednocześnie ewoluowały, stając się współczesnymi ikonami w swoich kategoriach.
Można rzec, że oba są luksusowe.
Po prawie 20 latach współpracy z Mercedes-AMG, szwajcarski producent zegarków świętuje te ikony dwoma efektownymi, edycjami specjalnymi Big Pilot.
Wyglądem zegarki te nawiązują na przykład do charakterystycznych elementów stylistycznych Klasy G, takich jak reflektory czy osłona koła zapasowego. Jeden z modeli ma kopertę wykonaną z materiału luksusowego i klasycznego, jakim jest złoto. Tutaj to wytrzymały stop Armor Gold®, by podkreślić cechy nietuzinkowego samochodu. Druga wersja to jednocześnie pierwszy zegarek IWC z obudową wykonaną z kompozytu ceramicznego (CMC).
Koperta ze zbrojonego złota
Zegarek IWC Big Pilot AMG G 63 o nr ref. IW501201 ma w pierwszej wersji kopertę i koronkę wykonane z 18-karatowego złota Armor Gold®, czarną tarczę i czarny gumowy pasek z wkładką z mikrofibry.
Kolory w czarno – złotej tonacji to inspiracja wynikająca z kolorystyki lakieru nadwozia i wykończenia wnętrza niedawno wprowadzonego na rynek Mercedesa-AMG G 63 "Grand Edition". Materiał do budowy koperty, Armor Gold®, to innowacyjny stop, który podnosi twardość złota na zupełnie nowy poziom i sprawia, że ten stosunkowo miękki w normalnym wydaniu, szlachetny metal jest znacznie bardziej odporny na wpływy zewnętrzne.
Każdy, kto używa zegarka ze złota wie, że koperta rysuje się niemal od… samego patrzenia na nią. Dzięki ulepszonej mikrostrukturze ten specjalny stop jest znacznie twardszy i bardziej odporny na zużycie niż konwencjonalne złoto 5N. Połączenie piaskowanych powierzchni i polerowanych krawędzi nadaje temu zegarkowi elegancki i zarazem nowoczesny charakter.
Koperta z kompozytu ceramicznego
Druga wersja Big Pilot AMG G 63 (nr ref. IW506201) to pierwszy zegarek tej firmy, którego kopertę wykonano z kompozytu ceramicznego (CMC).
Zaprojektowano ją w ścisłej współpracy z Niemieckim Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki. W przeciwieństwie do konwencjonalnych polimerów wzmocnionych włóknem węglowym, włókna tego materiału kompozytowego są osadzone w matrycy ceramicznej, a nie polimerowej. Dlatego komponenty CMC są wyjątkowo odporne na uszkodzenia.
Ponieważ są również niewrażliwe na szoki termiczne, są materiałem z wyboru do zastosowań o bardzo wysokich wymaganiach pod względem lekkości, wytrzymałości i odporności na temperaturę - od lotnictwa po produkcję tarcz hamulcowych do samochodów sportowych i luksusowych. Punktem wyjścia do produkcji koperty zegarka CMC jest konwencjonalny polimer wzmocniony włóknem węglowym. Podczas obróbki cieplnej zwanej pirolizą, trwającej kilka dni, matryca polimerowa jest przekształcana w węgiel, pozostawiając gęsty splot włókien osadzonych w porowatej matrycy węglowej.
Następnie kryształy krzemu są umieszczane na wierzchu komponentu, a wszystko jest podgrzewane w piecu. Podczas tak zwanej silikonizacji krzem jest wchłaniany do wnęk i reaguje chemicznie z węglem, tworząc nową matrycę wykonaną z ceramiki z węglika krzemu.
Po wykończeniu narzędziami diamentowymi, koperty CMC mają matowy czarny kolor i unikalną strukturę określoną przez włókna, dzięki czemu każdy element jest naprawdę wyjątkowy, tak jak i każda tak wykonana koperta.
Wracając do cech i parametrów zegarka.
Imitują typowe reflektory Klasy G
Oprócz charakterystycznego dla Big Pilota wskaźnika rezerwy chodu na godzinie 3., obie nowe edycje zegarków IWC mają mały drugi licznik na godzinie 9., to tzw. mała sekunda. Przeciwlegle ułożone małe tarcze z zewnętrznymi, białymi pierścieniami imitują typowe reflektory z przodu Klasy G z ledowymi obwódkami. Czarne tarcze mają wytłoczoną strukturę przypominającą relief, a inspirowaną wlotami powietrza samochodów Mercedes-AMG Performance.
W przeciwieństwie do klasycznego zegarka Big Pilot, który ma drukowane cyfry i indeksy, te specjalne edycje zawierają indeksy nakładane, które zostały pokryte powłoką PVD w kolorze czarnym, i wypełnione świecącym materiałem.
Tarcze są, jak przystało na zegarki dla pilotów -bardzo czytelne. Masa świecąca w wersji złotej jest beżowa, a w czarnej w kolorze białym. Wskazówki są klasyczne dla pilota, mają kształt mocno spłaszczonych rombów, a zestaw wskazań uzupełnia datownik na godzinie 6.
Manufakturowy mechanizm
Obie wersje prezentowanego zegarka mają manufakturowy mechanizm IWC kaliber 52010.
Części układu naciągu w tym zegarkowym sercu, które są poddawane szczególnie dużym naprężeniom podczas pracy, są wytwarzane z praktycznie niezużywającej się ceramiki, tlenku cyrkonu. Opracowany przez byłego dyrektora technicznego IWC, Alberta Pellatona w 1940 roku, pomysłowy mechanizm automatycznego naciągu wykorzystuje nawet najmniejsze ruchy rotora w obu kierunkach do naciągu sprężyny zwiększając rezerwę chodu, która w tym modelu ma poziom aż siedmiu dni, dzięki zastosowaniu dwóch beczek ze sprężynami.
W deklach jest lekko przyciemnione przeszklenie, przez które możemy podziwiać ten atrakcyjnie wyglądający mechanizm. Ułatwia to ażurowanie wahnika ze złotym medalionem.
Nieco utrudnia zaś umieszczona centralnie gwiazda Mercedesa na „ramieniu”, co w całości zdradza inspiracje umieszczonym na tylnych drzwiach samochodu kołem zapasowym, jego osłoną.
IWC Big Pilot’s Watch AMG G 63 – dostępność i cena
Edycja IWC Big Pilot AMG G 63 z 18-karatowego złota Armor Gold® i wersja z ceramicznego kompozytu CMC są dostępne w butikach IWC lub online. Ponadto zegarki te kwalifikują się do rejestracji w ramach programu opieki My IWC, co pozwala skorzystać z 6-letniego przedłużenia standardowej, 2-letniej międzynarodowej gwarancji.
Cena modelu IWC Big Pilot’s Watch AMG G 63 z kopertą ze złota to 35 000 CHF, a kompozytowego 44 000 CHF, czyli odpowiednio około 171 000 złotych i 215 000 złotych.
08:30 02.11.2023Zegarki
Zegarki inspirowane legendarnym Mercedesem Klasy G. IWC Big Pilot’s Watch AMG G 63
Tagi:
zegarek męski na paskuzegarki automatyczneprestiżowe zegarkiczarny zegarekeleganckie zegarkizłoty zegarekchronografzegarek mechanicznyzegarki męskie eleganckiezegarki męskie mechaniczneluksusowe zegarkizegarki szwajcarskie
TAG Heuer – powstanie i dzieje marki, wraz z tłem historycznym
Historia znanej współcześnie marki TAG Heuer, będącej jedną z najstarszych firm w branży zegarmistrzowskiej, jest momentami nieco banalna, a zarazem wyjątkowa i fascynują ...
Atlantic - historia i najważniejsze wydarzenia w dziejach marki
Zegarki marki Atlantic cieszą się nad Wisłą dużą popularnością. Po raz pierwszy, czasomierze sygnowane charakterystycznym logotypem cyrkla pojawiły się w naszym kraju w I ...
Victorinox. Od scyzoryków oficerskich do marki o globalnym zasięgu!
Markę Victorinox zna zapewne niemal każdy. Szwajcarskie scyzoryki oficerskie to produkt obecny na całym świecie i to właśnie Victorinox jest ich synonimem. Z kolei osoby ...
Tudor Pelagos FXD. Diver wykonany we współpracy z czynnymi wojskowymi
Już od połowy lat 50. XX wieku divery od Tudora można było zobaczyć na nadgarstkach żołnierzy marynarki wojennej USA. W 1958 roku marka ta oficjalnie zagościła w US Navy, ...
Fiyta Aeronautic “Manned Spaceflight”. Hołd dla chińskiej stacji kosmicznej
Kiedy mówimy o zegarkach chińskich to, niestety, zazwyczaj na myśl przychodzą modele o bardzo wątpliwej reputacji. To wynika oczywiście z zalewu różnego rodzaju portali a ...
Davosa Ternos Medium California Automatic. „Nurek” dostosowany do potrzeb kobiet
Jak każdy szanujący się producent, także i Davosa stara się pamiętać o kobietach, oferując zegarki ze swoich najważniejszych kolekcji, które przeznaczone są właśnie dla p ...
Propozycje zegarków dla pokolenia Baby Boomers. „Zegarki przez pokolenia”
Przedstawiamy wyniki pierwszej ankiety w ramach wspólnej kampanii Zegarki i Pasja x Czasoholicy „Zegarki przez pokolenia”, która wystartowała pod koniec maja 2024. W nasz ...
Recenzja: Davosa Ternos Professional 68H Automatic
Redakcyjny kolega Paweł w artykule o modelu Davosa Ternos Professional Diver 68H, który niedawno ukazał się na łamach naszego portalu, cytował szefową tej firmy, Corrinę ...
Maurice Lacroix Aikon Automatic i Automatic Chronograph. Tytan i dwa nowe kolory
Jest takie powiedzenie: „nie wymienia się zwycięskiego składu.” To motto mocno musieli wziąć sobie do serca managerowie i projektanci ze szwajcarskiej firmy Maurcie Lacro ...
IWC Schaffhausen Ingenieur Automatic 40 z niebieską tarczą
Marka IWC poszerzyła pod koniec 2024 roku swoją kolekcję Ingenieur o nowy wariant (nr ref. W328907) z niebieskim cyferblatem i naniesionym nań wzorem szachownicy. Seria p ...
Oris ProPilot X Miss Piggy Edition. Różowy zegarek, któremu nie można się oprzeć
No i jak tu nie podchodzić poważnie do deklaracji Orisa. Przypomnę, to firma, która zachowując pełną powagę związaną z mechanicznym zegarmistrzostwem, chce prezentować si ...
Rolex podnosi ceny zegarków w 2025. Które modele zdrożeją i dlaczego?
Jednym z najgorętszych zegarkowych newsów na początku 2025 roku jest informacja o podwyżkach cen zegarków marki Rolex. Jak powszechnie wiadomo, jedna z najlepiej rozpozna ...
0 Komentarzy
Średnia 0.00