Marka Orient Star nie próżnuje. Japoński producent zegarków mechanicznych bardzo konsekwentnie stawia na klasykę. Chodzi o klasyczne zegarki w aspekcie ich stylu i wyglądu, ale producent ma też na względzie klasyczne rozwiązania techniczne. Mimo tego, marce udaje się regularnie prezentować nowe zegarki różnego rodzaju, za każdym razem wyjątkowe.
Te nowości, które prezentujemy dziś, są nawet bardzo wyjątkowe.
To trzy nowe modele, oczywiście o ponadczasowym, tradycyjnym wzornictwie. Kolekcja M. Marka Orient Star wprowadziła nową kolekcję wzornictwa, M, która dołączy do obecnej gamy Classic, Contemporary i Sports. Kolekcje zegarków M czerpią inspiracje z mitologii greckiej, a także z mgławic i gromad gwiazd. Najnowsza seria jest nie tylko dla entuzjastów naręcznych zegarków mechanicznych, ale także dla tych, którzy szukają zegarków wyższej jakości.
Wieczny przepływ czasu
Kolekcja M45, nazwana na cześć Plejad, skomponowana jest z wzorów wyrażających wieczny przepływ czasu i składa się z uniwersalnych, ikonicznych modeli marki Orient Star. Kolekcja M34, inspirowana gromadą gwiazd Perseusza, znaną z jej rocznego roju meteorów Perseid, to kolekcja zegarków o ostrym, mocnym, nowatorskim wzornictwie, wyprzedzającym swoje czasy, składająca się z modeli nadających się do noszenia przy różnych okazjach.
Tymczasem w kolekcji M42, nazwanej na cześć Oriona, który miał być synem Posejdona, starożytnego greckiego boga morza, główną rolę odgrywają wysokiej jakości nurkowe zegarki mechaniczne, z nowatorskimi i zaawansowanymi rozwiązaniami technicznymi i wspierane historią. Divery z tej kolekcji charakteryzują się funkcjonalnością i komfortem noszenia, dzięki czemu są odpowiednie dla osób lubiących aktywny styl życia.
Dziś zaprezentujemy trzy nowe zegarki z serii M34.
To modele z kolekcji Orient Star M34 F7 Semi Skeleton.
M34, znana również jako Messier 34 lub NGC 1039, to gromada otwarta gwiazd w konstelacji Perseusza. Zawiera około 60 gwiazd. Odkrył ją Giovanni Batista Hodierna jeszcze przed 1654 rokiem. Niezależnie od odkrycia Hodierny, 25 sierpnia 1764 roku gromada została skatalogowana przez Charlesa Messiera.
Dynamiczne kolory zorzy polarnej
Jednak nowe modele zegarków Orient Star emanują oryginalnością, a to dzięki subtelnie zabarwionym tarczom, które są inspirowane nie tylko blaskiem gwiazd, ale i oddają dynamiczne kolory zorzy polarnej, kurtyny kolorowego światła unoszącej się na nocnym niebie.
Japońskiej marce udało się uzyskać efekt pięknie opalizującej powierzchni tarczy, dzięki zastosowaniu masy perłowej. Tarcza z masy perłowej z zabarwieniem gradientowym dostępna jest w trzech kolorach: niebieskim, zielonym i grafitowym.
Każdy jest na swój sposób ciekawy.
Wersja niebieska z odcieniami błękitu jest w naturalny sposób najbardziej wyrazista, rzucająca się w oczy. Wersja zielona wydaje się być bardziej stonowana i jednolita, ale nadal wyjątkowa i przyciągająca wzrok. Natomiast zegarek Orient Star M34 Semi Skeleton z tarczą w kolorze grafitowym jest jubileuszowy, a w związku z tym limitowany do 500 sztuk.
Okazję do prezentacji tej wersji stanowi 20-lecie modelu Semi Skeleton. Poza limitacją, zestaw jest wzbogacony dodatkowo o pasek wykonany z certyfikowanej skóry cielęcej (certyfikat Leather Working Group - Organizacja non-profit, która promuje najlepsze praktyki i pozytywne zmiany społeczne i środowiskowe w zakresie odpowiedzialnej produkcji skóry).
Poza różnymi kolorami tarcz wykonanych z masy perłowej, oraz limitacją modelu jubileuszowego, pozostałe cechy tych trzech zegarków są wspólne. I teraz nieco o nich.
Ostre, mocne wzornictwo
Stalowa koperta zegarka wyróżnia się ostrym, wyraźnym wzornictwem.
Takie odczucia dają obróbka powierzchniowa poprzez szczotkowania, jak również jej pozostałe powierzchnie, które mają lustrzane wykończenie uzyskane przez polerowanie Sallaz. Ta technika wykończenia pozwala na uzyskanie idealnie gładkich, nawet bardzo małych powierzchni, bez żadnych zniekształceń. Okrągły kształt koperty zestawiono z prostymi liniami na uszach, które mocno się zwężają, dając poczucie wyjątkowej smukłości.
Podkreśla je ułożenie wobec siebie różnie obrabianych powierzchni. Boki koperty i górne części uszu są szczotkowane, a relatywnie szerokie fazowanie - biegnące od ucha do ucha na każdym z boków - jest polerowane. Krawędzie są ostre i wyraziste.
Dość płaska, duża, o prostym kształcie koronka na godzinie 3. doskonale komponuje się z całością wizerunku tego zegarka. Na jej czołowej części znajduje się lekko wystające logo marki.
Odwracając zegarek na drugą stronę zobaczymy stalowy dekiel, na którym wygrawerowane zostały najważniejsze informacje o tym modelu. Centralną część dekla stanowi przeszklenie szkłem szafirowym, które ukazuje mechanizm. I tu się na chwilę zatrzymamy.
To oczywiście manufakturowy mechanizm marki Orient Star, konstrukcja o oznaczeniu F7F44. Ma on automatyczny naciąg sprężyny napędowej z możliwością ręcznego dokręcania, oraz praktyczną funkcję stop sekundy. Rezerwa chodu jest na bardzo przyzwoitym poziomie, wynosi 50 godzin. Łożyskowanie odbywa się na 24 kamieniach.
Mechanizm ten zapewnia dużą precyzję, od +15 sekund do –5 sekund na dobę. Wygląda też całkiem dobrze. Krawędzie są fazowane i naniesiony jest szlif genewski na wahniku. Mostki niżej, pod nim, są perłowane.
Indywidualny charakter każdego egzemplarza
Od góry tę atrakcyjną kopertę wieńczy dość wąska, polerowana luneta.
Okala ona wypukłe szkło szafirowe z naniesioną powłoką super antyrefleksyjną (SAR) po obu stronach, co zapewnia wyraźny, można powiedzieć „czysty” widok mocnych linii elementów widocznych pod nim, i zmieniających się odcieni tarczy.
Przejdźmy więc do zegarkowej twarzy, a dokładnie do wspólnych cech każdej z nich.
Zastosowanie masy perłowej zapewnia indywidualnych charakter każdego egzemplarz zegarka, jak również ciekawe efekty wizualne, bo takie tarcze w świetle pięknie się mienią.
Każdy indeks jest nakładany i wielopłaszczyznowy. Podstawa ma kształt mocno wydłużonego trapezu. Indeks godziny 12. wyróżniono, stosując tam nakładaną cyfrę rzymską. W modelu limitowanym indeks jest w złotym kolorze. Znacznik na godzinie 4. jest skrócony, ponieważ nachodzi na niego ramka okalająca otwór, w którym doskonale - z racji przeszklenia dekla - widać pracujący balans. Marka Orient Star, właśnie przez ten zabieg stylistyczny, określa ten zegarek jako Semi Skeletonem, ale w branży częściej spotykamy się z określeniem Open Heart.
Warto wspomnieć, że mostek balansu, który widzimy od strony tarczy, jest wypolerowany na wysoki połysk. Pomiędzy osią wskazówek a godziną 6. umieszczono tarczę małego sekundnika. W każdej wersji ma ona czarne tło i nakładaną, srebrzystą ramkę na której naniesiono skalę sekundową co 5.
Po przeciwnej stronie, między osią a godziną 12., widoczne jest wskazanie rezerwy chodu zegarka. To wskaźnik o kształcie wycinka koła, gdzie krawędź ze skalą jest w takim samym stylu, jak ramka sekundnika. Tu została naniesiona skala do 50, w postaci rowków i trzech oznaczeń liczbowych.
Po prawej stronie, przy indeksie godziny 3., widoczne jest nakładane logo marki i nadrukowana nazwa firmy, oraz informacja o sposobie naciągu sprężyny napędowej.
A więc na tarczy – mówiąc potocznie - „dzieje się” sporo, ale wskazówki dobrano tak, by odczyt wskazań był łatwy. Ich ramiona są odpowiednio szerokie i dobrze widoczne. Dodatkowo, mają one złocisty kolor, taki jak indeks godziny 12. w modelu limitowanym. Każda z nich jest precyzyjnie wykończona, oraz ma trójpłaszczyznową powierzchnię górną.
Orient Star M34 Semi Skeleton – dostępność i cena
Każdy z zegarków, w mojej ocenie, niezależnie od koloru prezentuje się świetnie.
Orient Star M34 Semi Skeleton to po prostu super codzienny zegarek. Wpisuje się w oczekiwani miłośników modeli z tak zwanymi „otwartymi sercami”, choć zapewne nie tylko. Koperta i tarcza z jej detalami są świetnie dopracowane.
Zegarki mają klasę wodoszczelności na poziomie do 100m, więc całkiem sporo.
W zestawie jest także solidna, stalowa bransoleta o pięciorzędowej konstrukcji. Ma ona trzy rzędy szczotkowanych ogniw, a rząd środkowy ma po obu stronach wąskie, polerowane elementy. Zapięcie to klasyczna, składana klamra zwalniana przyciskami ze szczotkowaną powierzchnią i wygrawerowanym logo i nazwą marki.
Muszę przyznać, iż moim faworytem jest zegarek z niebieska tarczą.
Zegarki są dostępne w Polsce. Ceny Orient Star M34 Semi Skeleton to 6 850 złotych za warianty niebieski i zielony, oraz 7 370 złotych za wersję grafitową, limitowaną, z dodatkowym paskiem.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Orient Star znajdują się w portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Orient Star.
07:00 20.10.2023Zegarki
Orient Star M34 Semi Skeleton. Blask gwiazd i dynamiczne kolory zorzy polarnej
Tagi:
zegarki męskie mechanicznezegarek wodoszczelnyzegarek męski na paskuprestiżowe zegarkieleganckie zegarkizegarki męskie klasycznezegarki japońskiezegarek do garniturusrebrny zegarekzegarek na prezentzegarki automatycznezegarek mechanicznyjapoński zegarekzegarek męski na bransoleciezegarki męskie eleganckiezegarek szkieletowy

REKLAMA

Magazyn Europa Star prezentuje: „Powtórka z historii zegarków”. Wstęp i lata 60.
Jest oczywiste, że zawsze warto w nowy, odmienny sposób przedstawić historię zegarków i zegarmistrzostwa, nawet jeśli planowany do prezentacji okres nie jest wcale tak od ...

Zegary Pana Tadeusza
Kto choć raz przeczytał „Pana Tadeusza”, z pewnością nie zapomni sceny powitania z rodzinnym domem młodzieńca, wracającego „ze świata” po dziesięcioletnim okresie edukacj ...

Carl F. Bucherer (Lucerne 1888) - historia marki
Wiek XIX można najcelniej określić jako czas przemian. Zmiany technologiczne wymuszane przez rewolucję przemysłową wykreowały zupełnie inne podejście do procesu produkcji ...

Wystawa Planet OMEGA w Nowym Jorku. Zegarki (także vintage), Bond i wiele więcej!
Historię Omegi można teraz poznać bliżej podczas specjalnej ekspozycji w Chelsea Factory w Nowym Jorku. Od 9. do 19. listopada 2023 wystawa Planet OMEGA przybliża unikaln ...

Grand Seiko 25th Anniversary 9S Mechanical. Jubileuszowe zegarki z funkcją GMT
Prestiżową linię zegarków Grand Seiko wskrzeszono w 1988 roku. Częściowo, bo jej ostateczne odrodzenie moim zdaniem nastąpiło w 1998 roku, wraz z premierą po prostu niezb ...

Hołd dla historycznego tool watcha. Nivada Super Antarctic 3/6/9
Myśląc o zegarkach o typowo utylitarnym charakterze, najczęściej w naszej wyobraźni rysuje się diver o wysokiej klasie wodoszczelności, czasem wzbogacony o dodatkowe funk ...

Omega ponownie Oficjalnym Chronometrażystą Diamentowej Ligi. W ten weekend także w Polsce
Marka słynąca ze swojej niebagatelnej roli podczas Igrzysk Olimpijskich ponownie będzie służyć jako Oficjalny Chronometrażysta Diamentowej Ligi. OMEGA będzie odmierzać wy ...

75 lat serii Mark: IWC Schaffhausen Pilot’s Watch Mark XX z nową tarczą
Kolekcja Mark należy do jednej z najbardziej rozpoznawalnych linii zegarków spośród całego portfolio ofertowego manufaktury IWC Schaffhausen. Powstała ona w 1948 roku na ...

Yema Yachtingraf Tourbillon Mareographe. Wyjątkowy zegarek z okazji 75-lecia marki
W przepięknie położonej dolinie nad rzeką Doubs we wschodniej Francji, 5 kilometrów od granicy ze Szwajcarią i 10 kilometrów od Le Locle, leży małe, urokliwe miasteczko M ...

Pierwszy butik Jaeger-LeCoultre w Monachium już otwarty
Prestiżowa marka Jaeger-LeCoultre ogłosiła otwarcie nowego butiku w samym sercu Monachium. Butik, położony w doskonałej lokalizacji przy Maximilianstraße 24, zajmuje dwa ...

G-SHOCK League of Legends. Zegarki, które przenoszą w świat fantasy
Japońskie marka G-SHOCK nie zwalnia tempa, nawet na moment. Liczba nowych modeli w wielu wariantach czy też limitowane serie zegarków pojawiają się tak szybko, że trzeba ...

Smok Wawelski powraca… na nadgarstki. Premiera nowych zegarków Błonie!
W listopadzie prezentowaliśmy relację ze spotkania w pracowni marki Błonie (Notatki z prywatki z Błonie), wspominaliśmy w niej, iż polska firma szykuje ciekawe nowości, k ...