W obecnych czasach tradycyjny zegarek na rękę jest nie tylko narzędziem służącym do odmierzania czasu. Ten fakt jest oczywisty. Aktualnie noszony dumnie na nadgarstku czasomierz jest elementem podkreślającym styl i niejednokrotnie cechy charakteru właściciela, zdradzając także wiele na temat stylu życia jaki on prowadzi. Istnieje jednak kategoria zegarków, które zostały stworzone przede wszystkim jako biżuteria mająca wywoływać zachwyt i fascynację wśród wielu miłośników piękna.
W niniejszym artykule pragniemy zaprezentować top 3 luksusowe marki zegarkowe wywodzące się nie z typowych firm zegarmistrzowskich, ale z wielkich domów mody, wyznaczających styl oraz obowiązujące trendy pośród odzieży i akcesoriów. Przedstawione przykładowe modele zegarków, mimo swojego “modowego” pochodzenia, prezentują jakość wykonania, a przede wszystkim wartość zegarmistrzowską, stając się swoistymi klasykami, pomimo “młodego wieku” na rynku w porównaniu do historycznych modeli najbardziej zasłużonych szwajcarskich manufaktur.
Dla wielu osób śledzących trendy nie tylko w branży zegarmistrzowskiej, lecz także w branży modowej jest wyraźnie zauważalne, że klasyka jest ponadczasowa, a zainteresowanie nią jest na to świetnym dowodem. Na przykład “Panthère de Cartier” jest uważany za najsłynniejszy zegarek dla kobiet zaprezentowany w latach 80. XX wieku, z kolei model “Cartier Tank” pomimo upływu wielu lat od swojego debiutu nadal pozostaje obiektem pożądania i tzw. “klasykiem gatunku”.
Ze względu na dużą liczbę marek wytwarzających czasomierze, które wywodzą się wprost z wielkich domów mody i świata dóbr luksusowych, nasze zestawienie podzielimy na dwie części, aby jeszcze dokładniej przybliżyć Wam sylwetki tych ciekawych, czasem nadal niedocenianych producentów. Dziś prezentujemy część pierwszą tego cyklu.
Hermès - techniczne mistrzostwo z artystycznym rozmachem
Hermès znalazł się na pierwszym miejscu naszego zestawienia, a sama marka w świecie luksusowych przedmiotów na arenie międzynarodowej zajmuje szczególne miejsce.
Założona w 1837 roku przez T. Hermèsa firma specjalizowała się w produkcji bardzo wysokich jakościowo siodeł i uprzęży przeznaczonych do jazdy konnej. Produkty te w bardzo krótkim czasie zyskały popularność, a liczba klientów rosła w szybkim tempie. Wraz z rozwojem przedsiębiorstwa oferta wyrobów sukcesywnie się poszerzała, obejmując swym zakresem również zegarki. W 1927 roku marka ta zaprezentowała pierwszy zegarek kieszonkowy stworzony we współpracy z firmą Movado, dla której Hermès wyprodukował skórzane etui.
Rozwój marki z silnym uwzględnieniem w swojej ofercie zegarków skutkował otwarciem w 1978 roku zakładu produkcyjnego “La Montre Hermès”, zlokalizowanego w szwajcarskim Biel. Hermès dodatkowo zapewnił sobie udział w manufakturze zajmującej się wytwarzaniem doskonałych mechanizmów, jaką jest “Vaucher Manufacture Fleurier”, zwłaszcza, że firma ta współpracowała wcześniej z siostrzaną firmą Parmigiani.
Dzięki temu “La Montre Hermès” stał się bezpośrednio obecny przy tworzeniu i wprowadzaniu na rynek mechanizmów najwyższej klasy. Przekłada się to oczywiście na szeroką ofertę ciekawych czasomierzy sygnowanych logo Hermès.
Wśród szerokiej gamy zegarków wyposażonych w liczne komplikacje konstrukcji należy wymienić m.in. zaprezentowany w 2017 roku “Slim d'Hermès Quantième Perpétuel”, wyposażony w funkcję wiecznego kalendarza (obecnie w cenie około 163 000 PLN).
Na uwagę zasługuje także zegarek Hermès Arceau L'heure de la lune, który zadebiutował na targach SIHH w 2019 roku, z miejsca stając się gwiazdą całego pokazu.
Oprócz ciekawego projektu tarczy, dodatkowa funkcja w postaci wskazania faz księżyca jest realizowane w tym modelu za pośrednictwem dwóch dodatkowych tarcz. Przy czym jedna z nich pokazuje fazę księżyca na północnej, a druga na południowej półkuli w tym samym czasie. Wersje tego modelu wykonane były z metali szlachetnych oraz minerałów, takich jak Lapis Lazuli. Dostępne były też wersje zawierające prawdziwy meteoryt pochodzenia księżycowego oraz niezwykle rzadkiego meteorytu pochodzenia marsjańskiego.
Ten nieprzecięty zegarek mieliśmy okazję w 2019 roku zobaczyć na żywo.
H08 - wielki sukces marki
Jednak to model znany jako H08 stał się wielkim sukcesem marki, i najpopularniejszym zegarkiem w jej portfolio od momentu wprowadzenia go do sprzedaży.
Hermès H08 jest sportowym zegarkiem mechanicznym z kopertą zaprojektowaną przez Philippe’a Delhotala, który sprawuje funkcję dyrektora kreatywnego w Hermès Horloger. Najnowsze cztery wersje tego modelu (w kolorach niebieskim, zielonym, pomarańczowym i żółtym) zostały zaprezentowane na targach Watches & Wonders 2023, wywołując niemałe zainteresowanie zarówno ze strony odwiedzających, jak również magazynów prasowych o tematyce zegarmistrzowskiej z całego świata.
To model będący ciekawą propozycją dla osób poszukujących uniwersalnego zegarka mechanicznego z kwadratową kopertą, w tym przypadku o wymiarach 39 mm x 39 mm, z zaokrąglonymi rogami, z miejsca przywołując na myśl styl modny w latach 70. XX wieku.
Za pomiar czasu odpowiedzialny jest - widoczny przez przeszklony dekiel - wysokiej jakości mechanizm Hermès H1837 z automatycznym naciągiem sprężyny. Jego konstrukcja została opracowana wspólnie z Vaucher Manufacture, i jest to podstawowy mechanizm mający być bazą dla całej rodziny mechanizmów firmy Hermès. Ponadto został w nim wprowadzony szereg ulepszeń, oraz uzyskano jeszcze większą precyzję. Werk pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę (4 Hz) i dysponuje rezerwą chodu na poziomie 50 h.
To jedynie nieliczne przykłady haute horlogerie w wydaniu Hermès, bowiem w całej ofercie tego producenta istnieje duża liczba modeli w szerokiej rozpiętości cenowej, aby idealnie dopasować się do oczekiwań klientów ceniących tradycję, piękno i jakość wykonania.
Louis Vuitton - legenda w świecie mody
Współcześni miłośnicy luksusowych przedmiotów nie chcą podróżować ze zwykłym bagażem, tak samo jak nie chcą zwiedzać świata bez dobrego zegarka na nadgarstku, pasującego do pozostałych elementów stroju i stylu. Grupa LVMH jest właścicielem do praw marki LV i jako międzynarodowy koncern sukcesywnie podąża za osobami idącymi tą drogą.
Osoby kierujące tą korporacją uważają, że producent znany z wytwarzania doskonałych akcesoriów podróżnych powinien posiadać w swojej ofercie zegarki wykonane i dopracowane w takim stopniu, co torby i walizki podróżne. Zwłaszcza, że do francuskiego, luksusowego koncernu LVMH należą takie marki zegarkowe jak: TAG Heuer, Hublot, Zenith. Z tego względu LV wszedł na rynek zegarków w 1989 roku prezentując tzw. zegarek podróżny.
Był to model z mechanizmem kwarcowym, z innowacyjnym wskazaniem czasu światowego. Marka IWC Schaffhausen była odpowiedzialne za rozwój i produkcję tego czasomierza.
Nazwa Louis Vuitton jest szeroko rozpoznawalna na świecie, będą dla wielu synonimem luksusu i doskonałej jakości oferowanych wyrobów. Firma stale się rozwija, a aby sprostać zapotrzebowaniu i oczekiwaniom klientów regularnie prezentuje nowe modele w kolekcji zegarków o nazwie “Tambour”, skierowanej zarówno do kobiet jak i mężczyzn.
Aktualnie marka posiada własną pracownię produkcyjną znajdującą się w Genewie, w której od 2009 roku wytwarzane są zegarki oraz ich mechanizmy. La Fabrique du Temps, której głównym założeniem jest połączenie mistrzostwa jaki prezentują zegarmistrzowie ze stylem w dziedzinie projektowania jednego z największych domów mody na świecie. Wytwarzane tam zegarki prezentują bardzo wysoką jakość wykonania, a wzornictwo w połączeniu z ciekawą stylistyką dokładnie oddaje DNA marki sukcesywnie budowanej na przestrzeni lat.
Bogata kolekcja zegarków
Kolekcja zegarków sygnowanych LV składa się z kilku linii modelowych, każda skierowana jest do innej grupy klientów. W ofercie tego producenta są zegarki sportowe, eleganckie oraz typowo biżuteryjne, a ich cechami wspólnymi są: jakość wykonania, bardzo dopracowane mechanizmy i ciekawe wzornictwo z bogatą paletą zestawień kolorystycznych.
Wspomniana wcześniej seria “Tambour” zapoczątkowała wejście LV w świat „poważnych” czasomierzy, do dziś pozostając flagową kolekcją, z której zegarki wybierane są przez ludzi ceniących styl i ciekawe wzornictwo. Dopełnieniem czego jest liczba różnokolorowych pasków dostępnych w szerokiej gamie materiałów użytych do ich wykonania.
LV często wprowadza kolekcje jubileuszowe, objęte limitacją, jak np. “Louis Vuitton Tambour Twenty” w ograniczonej do 200 egzemplarzy liczbie zegarków. Producent wprowadził tę kolekcję latem 2022 roku w celu celebrowania obecności serii “Tambour” na rynku. W tym przypadku mamy do czynienia z zegarkiem wyposażonym w funkcję stopera, lecz najciekawszym elementem jest jego “mechaniczne serce”. To mechanizm z naciągiem automatycznym, oznaczony jako “LV277”, bazujący na legendarnym mechanizmie El Primero pochodzącym z manufaktury Zenith.
W celu podkreślenia ekskluzywności model ten ma wahnik wykonany z 22-karatowego złota. Maksymalny czas pracy przy pełnym naciągu sprężyny wynosi 50 godzin, a balans pracuje z częstotliwością 36 000 wahnięć na godzinę.
Od samego początku funkcjonowania, jak podaje marka, La fabrique du Temps skupia się na produkcji zegarków z utrzymaniem surowych norm jakościowych, czego doskonałym przykładem jest czasomierz o nazwie Flying Tourbillon Poinçon de Genève, wyposażony w skomplikowany tourbillon, jednocześnie będący obecnie jednym z najbardziej ekskluzywnych i skomplikowanych technicznie zegarków w ofercie marki Louis Vuitton.
Zegarek ma Pieczęć Genewską (Poinçon de Genève), dołączając tym samym do wąskiego grona producentów wyróżnionych tym ważnym potwierdzeniem precyzji i jakości.
Z pełną ofertą tego producenta, a także z aktualnymi cenami oferowanych przez niego zegarków, możecie zapoznać się na oficjalnej stronie Louis Vuitton.
Ralph Lauren - styl wykraczający poza ramy
Kolejnym słynnym projektantem znajdującym się w naszym zestawieniu jest Ralph Lauren. Podobnie jak inne duże marki modowe także on na pewnym etapie uznał, że w jego ofercie brakuje zegarków. W roku 2009 wprowadził on trzy linie czasomierzy nawiązujących swoją formą do stylu vintage. Od tamtego czasu gama dostępnych zegarków niezwykle szybko się rozbudowuje, a w jej ofercie można znaleźć zarówno zegarki sportowe - idealne do użytku na co dzień, ale i modele bardzo eleganckie, wykonane z metali szlachetnych.
Wszystkie zegarki RL, niezależnie od linii stylistycznej, są ciekawie zaprojektowane, a ich cechą wspólną jest użycie stonowanych kolorów i niepowtarzalny styl, tak charakterystyczny dla RL. Bogata oferta zegarków jest oczywiście uzupełniona o dużą liczbę pasków do nich, aby posiadacz mógł jeszcze lepiej dopasować wybrany model do własnych preferencji.
Ogromny sukces zegarków z motywem sympatycznego niedźwiedzia
Jako bardzo ciekawy przykład zegarka od RL można przytoczyć model o nazwie Ralph Lauren Polo - Ralph & Ricky Bear, przedstawiający dwa niedźwiedzie trzymające się za ręce, ubrane w klasyczne stroje Ralph Lauren.
Projekt sympatycznych misiów idących razem był wzorowany na fotografii zrobionej parze Ralph i Ricky w ich posiadłości znajdującej się w Bedford ,w stanie Nowy Jork.
Ten relatywnie prosty technicznie zegarek mechaniczny ma kopertę o średnicy 38 mm, co sprawia, że może być noszony zarówno przez kobiety jak i przez mężczyzn. Sercem zegarka jest mechanizm z automatycznym naciągiem oznaczony jako “RL200”, bazujący na dobrze znanym, szwajcarskim mechanizmie “Sellita SW 200-1”, oferującym 38 godzin rezerwy chodu.
Wraz z upływem czasu liczne kolekcje takie jak m.in: inspirowana jeździectwem “The Stirrup Collection” czy “The Safari Collection” poszerzały liczbę dostępnych modeli, znajdując coraz większe grono miłośników charakterystycznego stylu RL.
Na uwagę również zasługują chociażby ciekawa linia zegarków oznaczona jako “The 867 Collection”, której stylistyka zamknięta została w kwadratowej obudowie. Styl Art Deco został zaczerpnięty z wystroju flagowego butiku marki, mieszczącego się przy 867 Madison Avenue w Nowym Jorku. A także kolekcja Ralph Lauren Automotive, którą swego czasu opisywaliśmy.
Ralph Lauren w swojej indywidualnej wizji stworzył liczne czasomierze, które ciągle ewoluują i nieustannie są udoskonalane, zdobywając serca nowych klientów oraz miłośników mody.
Luksusowe zegarkowe marki modowe
Jak widać na przykładzie raptem 3 marek przedstawionych powyżej, zegarki często określane mianem “modowe” są ciekawymi, nieoczywistym, i zaskakującymi czasomierzami, w pełni zasługując na określenia przypisywane dla zegarków opuszczających pracownie światowych manufaktur zegarmistrzowskich. Modele wywodzące się od znanych domów mody mogą być ciekawym wyborem dla osób poszukujących nieco odmiennych stylistycznie, ale klasycznych czasomierzy, a wiele z tych zegarków bez wątpienia może być ozdobą niejednej kolekcji.
Więcej tego typu zegarkowych zestawień prezentujemy w dziale: zegarkowe ciekawostki.
Zdjęcia: www.hermes.com, eu.louisvuitton.com
07:57 25.08.2023Ciekawostki
Top 3 luksusowe zegarkowe marki modowe (część I)
Tagi:
zegarki szwajcarskiezegarki młodzieżowezegarki automatyczneluksusowe zegarkinietypowe zegarkizegarki męskie mechanicznezegarki męskie klasycznechronografzegarek wodoszczelnyzegarki męskie eleganckiezegarki sportoweprestiżowe zegarkizegarek do garnituruzegarek mechanicznyeleganckie zegarkizegarki damskie
Epizod 10. Zegarek bazowy. Urządzenie wskazujące
Zadaniem urządzenia wskazującego, jest przekazanie informacji o czasie bieżącym. Pierwsze zegary mechaniczne nie posiadały wskazówek, a aktualny czas sygnalizowany był za ...
Mondaine Stop2Go, a zegar dworcowy...
Stylistyka zegarów dworcowych szwajcarskich kolei znana jest nie tylko zegarkomaniakom i znawcom wzornictwa przemysłowego. Nie tak dawno temu, dzięki zgłoszonemu naruszen ...
Atlantic – transformacja logotypu marki i inne inszości. Część 1
W poniższym artykule, chciałbym przybliżyć nieco proces transformacji logotypu marki Atlantic w latach 30.-90., który to proces starałem się poznać samodzielnie, analizuj ...
Montblanc Iced Sea 0 Oxygen Deep 4810. Koperta beztlenowa i imponująca wodoszczelność!
Producent słynący z innowacyjności i precyzji produkowanych przez niego zegarków mechanicznych, po raz kolejny przesunął granice wytrzymałości swojego modelu zegarka. Mon ...
Chaotyczne piękno. Frederique Constant Manufacture Slimline Moonphase Date seconde/seconde/
Frederique Constant, to względnie młoda, szwajcarska marka zegarków o raczej klasycznej stylistyce i eleganckim wzornictwie, choć nie stroniąca od modeli sportowych, ale ...
Recenzja: Mudita Element
7 maja opublikowaliśmy artykuł na temat nowego modelu zegarka polskiej marki Mudita. Przypomnę w skrócie informacje o tej firmie. Czym jest Mudita? Sami określają siebie ...
Omega x Swatch MoonSwatch Mission to Earthphase. Ziemia widziana z Księżyca
Najnowsze wcielenie MoonSwatcha, Mission to Earthphase, jest ukłonem w stronę załogowych lotów na Księżyc oraz podkreśleniem związku dwóch najbliższych sobie ciał niebies ...
Szron, Burza i Noc – nowe zegarki w kolekcji Błonie Jantar
Czas pokazał, że firma Błonie rozwija się w dobrym kierunku. Regularnie pojawiają się nowe zegarki, a każdy z nich – mniej lub bardziej - nawiązuje do modeli z kolekcji t ...
IWC Schaffhausen Ingenieur Automatic 40 z niebieską tarczą
Marka IWC poszerzyła pod koniec 2024 roku swoją kolekcję Ingenieur o nowy wariant (nr ref. W328907) z niebieskim cyferblatem i naniesionym nań wzorem szachownicy. Seria p ...
Oris ProPilot X Miss Piggy Edition. Różowy zegarek, któremu nie można się oprzeć
No i jak tu nie podchodzić poważnie do deklaracji Orisa. Przypomnę, to firma, która zachowując pełną powagę związaną z mechanicznym zegarmistrzostwem, chce prezentować si ...
Rolex podnosi ceny zegarków w 2025. Które modele zdrożeją i dlaczego?
Jednym z najgorętszych zegarkowych newsów na początku 2025 roku jest informacja o podwyżkach cen zegarków marki Rolex. Jak powszechnie wiadomo, jedna z najlepiej rozpozna ...
Portal Zegarki i Pasja przekroczył 100 tysięcy wizyt w grudniu 2024!
Z dumą informujemy, że portal "Zegarki i Pasja" zakończył rok 2024 spektakularnym sukcesem – w grudniu nasz serwis odnotował ponad 100 tysięcy wizyt! To wyjątkowe osiągni ...
0 Komentarzy
Średnia 0.00