• Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Luminox

Top 3 luksusowe zegarkowe marki modowe (część I)


W obecnych czasach tradycyjny zegarek na rękę jest nie tylko narzędziem służącym do odmierzania czasu. Ten fakt jest oczywisty. Aktualnie noszony dumnie na nadgarstku czasomierz jest elementem podkreślającym styl i niejednokrotnie cechy charakteru właściciela, zdradzając także wiele na temat stylu życia jaki on prowadzi. Istnieje jednak kategoria zegarków, które zostały stworzone przede wszystkim jako biżuteria mająca wywoływać zachwyt i fascynację wśród wielu miłośników piękna.

W niniejszym artykule pragniemy zaprezentować top 3 luksusowe marki zegarkowe wywodzące się nie z typowych firm zegarmistrzowskich, ale z wielkich domów mody, wyznaczających styl oraz obowiązujące trendy pośród odzieży i akcesoriów. Przedstawione przykładowe modele zegarków, mimo swojego “modowego” pochodzenia, prezentują jakość wykonania, a przede wszystkim wartość zegarmistrzowską, stając się swoistymi klasykami, pomimo “młodego wieku” na rynku w porównaniu do historycznych modeli najbardziej zasłużonych szwajcarskich manufaktur.

Dla wielu osób śledzących trendy nie tylko w branży zegarmistrzowskiej, lecz także w branży modowej jest wyraźnie zauważalne, że klasyka jest ponadczasowa, a zainteresowanie nią jest na to świetnym dowodem. Na przykład “Panthère de Cartier” jest uważany za najsłynniejszy zegarek dla kobiet zaprezentowany w latach 80. XX wieku, z kolei model “Cartier Tank” pomimo upływu wielu lat od swojego debiutu nadal pozostaje obiektem pożądania i tzw. “klasykiem gatunku”.

Ze względu na dużą liczbę marek wytwarzających czasomierze, które wywodzą się wprost z wielkich domów mody i świata dóbr luksusowych, nasze zestawienie podzielimy na dwie części, aby jeszcze dokładniej przybliżyć Wam sylwetki tych ciekawych, czasem nadal niedocenianych producentów. Dziś prezentujemy część pierwszą tego cyklu.

Hermès - techniczne mistrzostwo z artystycznym rozmachem

Hermès znalazł się na pierwszym miejscu naszego zestawienia, a sama marka w świecie luksusowych przedmiotów na arenie międzynarodowej zajmuje szczególne miejsce.

Top 3 luksusowe zegarkowe marki modowe (część I)

Założona w 1837 roku przez T. Hermèsa firma specjalizowała się w produkcji bardzo wysokich jakościowo siodeł i uprzęży przeznaczonych do jazdy konnej. Produkty te w bardzo krótkim czasie zyskały popularność, a liczba klientów rosła w szybkim tempie. Wraz z rozwojem przedsiębiorstwa oferta wyrobów sukcesywnie się poszerzała, obejmując swym zakresem również zegarki. W 1927 roku marka ta zaprezentowała pierwszy zegarek kieszonkowy stworzony we współpracy z firmą Movado, dla której Hermès wyprodukował skórzane etui.

Rozwój marki z silnym uwzględnieniem w swojej ofercie zegarków skutkował otwarciem w 1978 roku zakładu produkcyjnego “La Montre Hermès”, zlokalizowanego w szwajcarskim Biel. Hermès dodatkowo zapewnił sobie udział w manufakturze zajmującej się wytwarzaniem doskonałych mechanizmów, jaką jest “Vaucher Manufacture Fleurier”, zwłaszcza, że firma ta współpracowała wcześniej z siostrzaną firmą Parmigiani.

Dzięki temu “La Montre Hermès” stał się bezpośrednio obecny przy tworzeniu i wprowadzaniu na rynek mechanizmów najwyższej klasy. Przekłada się to oczywiście na szeroką ofertę ciekawych czasomierzy sygnowanych logo Hermès.

Wśród szerokiej gamy zegarków wyposażonych w liczne komplikacje konstrukcji należy wymienić m.in. zaprezentowany w 2017 roku “Slim d'Hermès Quantième Perpétuel”, wyposażony w funkcję wiecznego kalendarza (obecnie w cenie około 163 000 PLN).

Top 3 luksusowe zegarkowe marki modowe (część I)

Na uwagę zasługuje także zegarek  Hermès Arceau L'heure de la lune, który zadebiutował na targach SIHH w 2019 roku, z miejsca stając się gwiazdą całego pokazu.

Oprócz ciekawego projektu tarczy, dodatkowa funkcja w postaci wskazania faz księżyca jest realizowane w tym modelu za pośrednictwem dwóch dodatkowych tarcz. Przy czym jedna z nich pokazuje fazę księżyca na północnej, a druga na południowej półkuli w tym samym czasie. Wersje tego modelu wykonane były z metali szlachetnych oraz minerałów, takich jak Lapis Lazuli. Dostępne były też wersje zawierające prawdziwy meteoryt pochodzenia księżycowego oraz niezwykle rzadkiego meteorytu pochodzenia marsjańskiego.

Top 3 luksusowe zegarkowe marki modowe (część I)

Top 3 luksusowe zegarkowe marki modowe (część I)

Top 3 luksusowe zegarkowe marki modowe (część I)

Ten nieprzecięty zegarek mieliśmy okazję w 2019 roku zobaczyć na żywo.

H08 - wielki sukces marki

Jednak to model znany jako H08 stał się wielkim sukcesem marki, i najpopularniejszym zegarkiem w jej portfolio od momentu wprowadzenia go do sprzedaży.

Hermès H08 jest sportowym zegarkiem mechanicznym z kopertą zaprojektowaną przez Philippe’a Delhotala, który sprawuje funkcję dyrektora kreatywnego w Hermès Horloger. Najnowsze cztery wersje tego modelu (w kolorach niebieskim, zielonym, pomarańczowym i żółtym) zostały zaprezentowane na targach Watches & Wonders 2023, wywołując niemałe zainteresowanie zarówno ze strony odwiedzających, jak również magazynów prasowych o tematyce zegarmistrzowskiej z całego świata.

To model będący ciekawą propozycją dla osób poszukujących uniwersalnego zegarka mechanicznego z kwadratową kopertą, w tym przypadku o wymiarach 39 mm x 39 mm, z zaokrąglonymi rogami, z miejsca przywołując na myśl styl modny w latach 70. XX wieku.

Top 3 luksusowe zegarkowe marki modowe (część I)

Top 3 luksusowe zegarkowe marki modowe (część I)

Top 3 luksusowe zegarkowe marki modowe (część I)
 
Za pomiar czasu odpowiedzialny jest - widoczny przez przeszklony dekiel - wysokiej jakości mechanizm Hermès H1837 z automatycznym naciągiem sprężyny. Jego konstrukcja została opracowana wspólnie z Vaucher Manufacture, i jest to podstawowy mechanizm mający być bazą dla całej rodziny mechanizmów firmy Hermès. Ponadto został w nim wprowadzony szereg ulepszeń, oraz uzyskano jeszcze większą precyzję. Werk pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę (4 Hz) i dysponuje rezerwą chodu na poziomie 50 h.

To jedynie nieliczne przykłady haute horlogerie w wydaniu Hermès, bowiem w całej ofercie tego producenta istnieje duża liczba modeli w szerokiej rozpiętości cenowej, aby idealnie dopasować się do oczekiwań klientów ceniących tradycję, piękno i jakość wykonania.

Louis Vuitton - legenda w świecie mody

Współcześni miłośnicy luksusowych przedmiotów nie chcą podróżować ze zwykłym bagażem, tak samo jak nie chcą zwiedzać świata bez dobrego zegarka na nadgarstku, pasującego do pozostałych elementów stroju i stylu. Grupa LVMH jest właścicielem do praw marki LV i jako międzynarodowy koncern sukcesywnie podąża za osobami idącymi tą drogą.

Osoby kierujące tą korporacją uważają, że producent znany z wytwarzania doskonałych akcesoriów podróżnych powinien posiadać w swojej ofercie zegarki wykonane i dopracowane w takim stopniu, co torby i walizki podróżne. Zwłaszcza, że do francuskiego, luksusowego koncernu LVMH należą takie marki zegarkowe jak: TAG Heuer, Hublot, Zenith. Z tego względu LV wszedł na rynek zegarków w 1989 roku prezentując tzw. zegarek podróżny.

Top 3 luksusowe zegarkowe marki modowe (część I)

Był to model z mechanizmem kwarcowym, z innowacyjnym wskazaniem czasu światowego. Marka IWC Schaffhausen była odpowiedzialne za rozwój i produkcję tego czasomierza.

Nazwa Louis Vuitton jest szeroko rozpoznawalna na świecie, będą dla wielu synonimem luksusu i doskonałej jakości oferowanych wyrobów. Firma stale się rozwija, a aby sprostać zapotrzebowaniu i oczekiwaniom klientów regularnie prezentuje nowe modele w kolekcji zegarków o nazwie “Tambour”, skierowanej zarówno do kobiet jak i mężczyzn.

Top 3 luksusowe zegarkowe marki modowe (część I)

Aktualnie marka posiada własną pracownię produkcyjną znajdującą się w Genewie, w której od 2009 roku wytwarzane są zegarki oraz ich mechanizmy. La Fabrique du Temps, której głównym założeniem jest połączenie mistrzostwa jaki prezentują zegarmistrzowie ze stylem w dziedzinie projektowania jednego z największych domów mody na świecie. Wytwarzane tam zegarki prezentują bardzo wysoką jakość wykonania, a wzornictwo w połączeniu z ciekawą stylistyką dokładnie oddaje DNA marki sukcesywnie budowanej na przestrzeni lat.
    
Bogata kolekcja zegarków

Kolekcja zegarków sygnowanych LV składa się z kilku linii modelowych, każda skierowana jest do innej grupy klientów. W ofercie tego producenta są zegarki sportowe, eleganckie oraz typowo biżuteryjne, a ich cechami wspólnymi są: jakość wykonania, bardzo dopracowane mechanizmy i ciekawe wzornictwo z bogatą paletą zestawień kolorystycznych.

Wspomniana wcześniej seria “Tambour” zapoczątkowała wejście LV w świat „poważnych” czasomierzy, do dziś pozostając flagową kolekcją, z której zegarki wybierane są przez ludzi ceniących styl i ciekawe wzornictwo. Dopełnieniem czego jest liczba różnokolorowych pasków dostępnych w szerokiej gamie materiałów użytych do ich wykonania.

Top 3 luksusowe zegarkowe marki modowe (część I)

Top 3 luksusowe zegarkowe marki modowe (część I)

Top 3 luksusowe zegarkowe marki modowe (część I)

LV często wprowadza kolekcje jubileuszowe, objęte limitacją, jak np. “Louis Vuitton Tambour Twenty” w ograniczonej do 200 egzemplarzy liczbie zegarków. Producent wprowadził tę kolekcję latem 2022 roku w celu celebrowania obecności serii “Tambour” na rynku. W tym przypadku mamy do czynienia z zegarkiem wyposażonym w funkcję stopera, lecz najciekawszym elementem jest jego “mechaniczne serce”. To mechanizm z naciągiem automatycznym, oznaczony jako “LV277”, bazujący na legendarnym mechanizmie El Primero pochodzącym z manufaktury Zenith.

W celu podkreślenia ekskluzywności model ten ma wahnik wykonany z 22-karatowego złota. Maksymalny czas pracy przy pełnym naciągu sprężyny wynosi 50 godzin, a balans pracuje z częstotliwością 36 000 wahnięć na godzinę.

Od samego początku funkcjonowania, jak podaje marka, La fabrique du Temps skupia się na produkcji zegarków z utrzymaniem surowych norm jakościowych, czego doskonałym przykładem jest czasomierz o nazwie Flying Tourbillon Poinçon de Genève, wyposażony w skomplikowany tourbillon, jednocześnie będący obecnie jednym z najbardziej ekskluzywnych i skomplikowanych technicznie zegarków w ofercie marki Louis Vuitton.

Top 3 luksusowe zegarkowe marki modowe (część I)

Top 3 luksusowe zegarkowe marki modowe (część I)

Top 3 luksusowe zegarkowe marki modowe (część I)

Zegarek ma Pieczęć Genewską (Poinçon de Genève), dołączając tym samym do wąskiego grona producentów wyróżnionych tym ważnym potwierdzeniem precyzji i jakości.

Z pełną ofertą tego producenta, a także z aktualnymi cenami oferowanych przez niego zegarków, możecie zapoznać się na oficjalnej stronie Louis Vuitton.

Ralph Lauren - styl wykraczający poza ramy

Kolejnym słynnym projektantem znajdującym się w naszym zestawieniu jest Ralph Lauren. Podobnie jak inne duże marki modowe także on na pewnym etapie uznał, że w jego ofercie brakuje zegarków. W roku 2009 wprowadził on trzy linie czasomierzy nawiązujących swoją formą do stylu vintage. Od tamtego czasu gama dostępnych zegarków niezwykle szybko się rozbudowuje, a w jej ofercie można znaleźć zarówno zegarki sportowe - idealne do użytku na co dzień, ale i modele bardzo eleganckie, wykonane z metali szlachetnych.

Wszystkie zegarki RL, niezależnie od linii stylistycznej, są ciekawie zaprojektowane, a ich cechą wspólną jest użycie stonowanych kolorów i niepowtarzalny styl, tak charakterystyczny dla RL. Bogata oferta zegarków jest oczywiście uzupełniona o dużą liczbę pasków do nich, aby posiadacz mógł jeszcze lepiej dopasować wybrany model do własnych preferencji.

Ogromny sukces zegarków z motywem sympatycznego niedźwiedzia

Jako bardzo ciekawy przykład zegarka od RL można przytoczyć model o nazwie Ralph Lauren Polo - Ralph & Ricky Bear, przedstawiający dwa niedźwiedzie trzymające się za ręce, ubrane w klasyczne stroje Ralph Lauren.

Top 3 luksusowe zegarkowe marki modowe (część I)

Projekt sympatycznych misiów idących razem był wzorowany na fotografii zrobionej parze Ralph i Ricky w ich posiadłości znajdującej się w Bedford ,w stanie Nowy Jork.

Ten relatywnie prosty technicznie zegarek mechaniczny ma kopertę o średnicy 38 mm, co sprawia, że może być noszony zarówno przez kobiety jak i przez mężczyzn. Sercem zegarka jest mechanizm z automatycznym naciągiem oznaczony jako “RL200”, bazujący na dobrze znanym, szwajcarskim mechanizmie “Sellita SW 200-1”, oferującym 38 godzin rezerwy chodu.

Wraz z upływem czasu liczne kolekcje takie jak m.in: inspirowana jeździectwem “The Stirrup Collection” czy “The Safari Collection” poszerzały liczbę dostępnych modeli, znajdując coraz większe grono miłośników charakterystycznego stylu RL.

Na uwagę również zasługują chociażby ciekawa linia zegarków oznaczona jako “The 867 Collection”, której stylistyka zamknięta została w kwadratowej obudowie. Styl Art Deco został zaczerpnięty z wystroju flagowego butiku marki, mieszczącego się przy 867 Madison Avenue w Nowym Jorku. A także kolekcja Ralph Lauren Automotive, którą swego czasu opisywaliśmy.

Top 3 luksusowe zegarkowe marki modowe (część I)

Top 3 luksusowe zegarkowe marki modowe (część I)

Top 3 luksusowe zegarkowe marki modowe (część I)

Top 3 luksusowe zegarkowe marki modowe (część I)

Ralph Lauren w swojej indywidualnej wizji stworzył liczne czasomierze, które ciągle ewoluują i nieustannie są udoskonalane, zdobywając serca nowych klientów oraz miłośników mody.

Luksusowe zegarkowe marki modowe

Jak widać na przykładzie raptem 3 marek przedstawionych powyżej, zegarki często określane mianem “modowe” są ciekawymi, nieoczywistym, i zaskakującymi czasomierzami, w pełni zasługując na określenia przypisywane dla zegarków opuszczających pracownie światowych manufaktur zegarmistrzowskich. Modele wywodzące się od znanych domów mody mogą być ciekawym wyborem dla osób poszukujących nieco odmiennych stylistycznie, ale klasycznych czasomierzy, a wiele z tych zegarków bez wątpienia może być ozdobą niejednej kolekcji.

Więcej tego typu zegarkowych zestawień prezentujemy w dziale: zegarkowe ciekawostki.

Zdjęcia: www.hermes.com, eu.louisvuitton.com


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

SEIKO 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Po sąsiedzku, czyli zegarki produce...
Po sąsiedzku, czyli zegarki produce...
10.08.2023
Marka Jacob & Co. zaprojektowała......
Marka Jacob & Co. zaprojektowała......
14.10.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco