• Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Alpina

Cedric Bellon CB01 GMT. Przykład zrównoważonego rozwoju zegarków typu „tool watch”


Cedric Bellon urodził się w Nantes. Dorastał w tradycyjnej rodzinie, a od najmłodszych lat fascynowała go nauka, ze szczególnym uwzględnieniem geologii, ekologii i antropologii. Czyli na początku swojej edukacji był raczej daleko od zegarmistrzostwa. Ukończył też projektowanie w Nantes's School of Design. W wieku 27 lat, z racji problemów zdrowotnych, musiał ograniczyć swoją aktywność, ale był to czas, w którym zainteresował się chorologią. Jako człowiek ambitny, kilka swoich pomysłów na stworzenie zegarków przelał na papier w postaci projektów, następnie wysłał je do renomowanych marek (z których większość początkowo nawet nie odpowiedziała). Jednak po pewnym czasie Bell & Ross i TAG Heuer stali się jego pierwszymi klientami, niejako doceniając pomysły Cedrica.

W 2005 roku założył firmę Cedric Bellon & Partner, dzięki czemu projektowanie zegarków stało się jego podstawowym zajęciem.

Zegarkowy ghostwriter i Zegarkowe Anioły

Od tego czasu pracował dla wielu renomowanych firm.

Sam siebie opisuje jako odpowiednika ghostwritera dla przemysłu zegarmistrzowskiego. Wśród jego klientów są marki Longines, Bell & Ross, Hermès, Frederique Constant, TAG Heuer, Graham, Whitings, TechnoMarine, Alpina i inni.

Cedric Bellon

Jako wstęp do opisu zegarka Cedric Bellon CB01 GMT, będącego bohaterem dzisiejszego artykułu, warto też wspomnieć o Watch Angels. To firma z siedzibą w Mendrisio w Szwajcarii. O jej wyjątkowości przesądza opracowany system produkcji. Obejmuje on twórcę, czyli markę lub projektanta zegarka, oraz społeczność współfinansującą całe przedsięwzięcie i producenta. Na Watch Angels społeczność może finansować projekty produkcji zegarków opracowane przez niezależnych twórców, jak i znane, cenione marki. To najszybsza droga, w stylu crownfoundingowym, jaka istnieje.

Watch Angels koordynując wszystko ma odpowiednie doświadczenie i zaplecze. To niezależny, rodzinny szwajcarski producent zegarków funkcjonujący od 1979 roku. Firma zatrudnia ponad 200 pełnych pasji, wykwalifikowanych zegarmistrzów, inżynierów, techników, operatorów CNC, polerów, ekspertów ds. kontroli jakości, ekspertów posprzedażnych i ekspertów logistycznych.

Doświadczony projektant i doświadczony producent to przepis na sukces.

Zrównoważony rozwój na poziomie 87,59%

Cedric Bellon CB01 GMT to zegarek mechaniczny w stylu narzędziowym, technicznym.

Cedric Bellon CB01 GMT

Cedric Bellon CB01 GMT

Cedric Bellon CB01 GMT

To jednocześnie już drugi rozdział współpracy Cedric Bellon Sustainable Tool Watches z Watch Angels. Z racji tego, że ważnym elementem misji Cedric Bellon jest ekologia, zegarek jest produkowany i obrabiany w 100% z certyfikowanej stali nierdzewnej pochodzącej z recyklingu (PuReSteel®). Model CB01 osiąga wynik zrównoważonego rozwoju na poziomie 87,59%.

CB01 GMT został zaprojektowany w taki sposób, aby do jego produkcji była możliwość ponownego wykorzystania tych samych narzędzi, które służyły do stworzenia pierwszego  zegarka tej marki, czyli modelu CB01. To pozwala na uniknięcie marnotrawstwa, oraz ponownego, niepotrzebnego wykorzystywania energii.

Koncepcja techniczna została udoskonalona, aby jeszcze bardziej uprościć proces produkcji, czyniąc go mniej materiało i czasochłonnym niż w przypadku CB01.

Podobnie jak w przypadku modelu CB01, także w wersji z funkcją GMT wykorzystano zegarkowe serce pochodzące z zapasu nieużywanych mechanizmów Soprod C125 GMT.

Dbanie o środowisko wynika z pasji Cedrica Bellona. Obiektywny wskaźnik zrównoważonego rozwoju pomaga w wyborze projektu i produkcji. Model CB01 GMT osiągnął nieco wyższy wynik zrównoważonego rozwoju niż CB01, mimo że oferuje elementy wymagające dodatkowych nakładów i czynności. Chodzi o czarną tarczę z nałożoną powłoką PVD i kolorową wskazówkę GMT. Spadek współczynnika zrównoważonego rozwoju spowodowany tymi komponentami został zrównoważony prostszą konstrukcją zegarka.

Użyteczna komplikacja konstrukcji mechanizmu

Dodatkowa wskazówka z dużą strzałką, będącą jej grotem, zdradza, że mamy bez wątpienia do czynienia z zegarkiem z funkcją GMT. To użyteczna komplikacja konstrukcji mechanizmu. Do tego tarcza i koperta wykonane ze stali pochodzącej z odzysku. No i sam projekt. Prosty, efektywny i praktyczny o - jak wspomniałem na wstępie - technicznym charakterze.

Cedric Bellon CB01 GMT

Cedric Bellon CB01 GMT

Cedric Bellon CB01 GMT

Sercem każdego z zegarków jest wymieniany na wstępie mechanizm Soprod C-125 w wersji odpowiednio z certyfikatem COSC lub bez niego. To mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej, łożyskowany na 25 kamieniach, pracujący z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę, i oferujący 42-godzinną rezerwę chodu.

6 wersji zegarka
Cedric Bellon CB01 GMT to linia zegarków obejmująca 6 wersji.

Dwie z nich to opcje z certyfikatem chronometru.

Pierwszy ma bardzo charakterystyczny, pomarańczowy grot wskazówki GMT, będący kontrastowym akcentem na stonowanej tarczy z zagłębionymi w niej indeksami wypełnionymi masą luminescencyjną i prostymi, czytelnymi wskazówkami w stylu „pen”. Skala 24-godzinna, służąca do odczytu czasu w drugiej strefie, jest naniesiona na ukośnie ustawionym pierścieniu oddzielającym tarczę od szkła. Ma on taki sam jak tarcza, szary kolor. Tarcza ma pionowe szczotkowanie, a pierścień kołowe. To model CB01 GMT 90 COSC.

Cedric Bellon CB01 GMT

Cedric Bellon CB01 GMT. Przykład zrównoważonego rozwoju zegarków typu „tool watch”

Model ten w wersji CB01 60 COSC różni się tym, ze wskazówka GMT nie ma kontrastowej barwy, a zastosowana masa luminescencyjna jest w kolorze „old radium”.

Pozostałe warianty zegarka bez certyfikatu chronometru, to dwie wersje kolorystyczne z tarczami o podobnym wykończeniu. Opcja czarna występuje ze wskazówką GMT z pomarańczowym grotem, lub z niezabarwionym, ale z beżową masą świecącą. Podobnie jest w przypadku wersji z tarczą szarą. Opcje różnią się kolorem masy świecącej i wskazówką GMT.

Wszystkie zegarki mają na godzinie 3. datownik, a pod godziną 12. nadrukowane logo marki Cedric Bellon, czyli ustawione pionowo, jedna nad drugą litery CB w ramce, z zaokrąglonymi „rogami”. Ciekawostką są polerowane śrubki na godzinach 2:24 i 8:24, służące zapewne do mocowania tarczy, ale i stanowiące ciekawy element stylistyczny.

Kształt znany ze „skin diverów”

Koperta Cedric Bellon CB01 GMT bazuje wizualnie na kształcie znanym ze „skin diverów”, pochodzących z lat 60. XX wieku. Nota bene klasa wodoszczelności zegarka to - godne divera - 200m.

Górna część koperty jest kołowo szczotkowana, a jej boki są wykończone pionowym szczotkowaniem. Pomiędzy nimi jest fazowanie, którego powierzchnię wypolerowano na wysoki połysk. Otwory na teleskopy w uszach są wiercone na wylot.

Cedric Bellon CB01 GMT

Cedric Bellon CB01 GMT

Cedric Bellon CB01 GMT

Spora koronka jest dokręcana, oraz przyozdobiona na części czołowej stylizowanym kwiatem (a może jest to czterolistna koniczyna?). Dekiel jest pełny i wkręcany.

Każdy z wariantów zegarka jest dostępny na skórzanym pasku w stylu vintage.  

Paski CB01 to ręcznie wykonane paski ze skóry naturalnej, tworzone przez lokalnego rzemieślnika. Są naturalnie garbowane, bez użycia jakichkolwiek środków chemicznych. Szycie odbywa się za pomocą naturalnego, lnianego sznurka i kleju na bazie wody.

Cedric Bellon CB01 GMT – dostępność i cena

Cena zegarków Cedric Bellon CB01 GMT zależy od wersji. Wariant z certyfikatem COSC to koszt 1 750 CHF, czyli około 8 000 złotych (zapewne + VAT). Wersje bez certyfikatu są oferowane w cenie 1 490 CHF, czyli około 6 868 złotych + VAT.

Zegarki CB01 GMT są dostępne wyłącznie w sklepie Watch Angels.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Luminox MIL-SPEC 3350 Series. Zegar...
Luminox MIL-SPEC 3350 Series. Zegar...
04.08.2023
Davosa Ternos Professional Mountain...
Davosa Ternos Professional Mountain...
09.08.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco