• Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Oris

Co sztuczna inteligencja wie o zegarkach i zegarmistrzostwie? Rozmawiamy z… ChatGPT


W ostatnim czasie bardzo popularny stał się w mediach temat dotyczący rozwoju Sztucznej Inteligencji (SI), które to wyrażenie pochodzi od angielskiego określenia Artificial Intelligence (AI). Pojawiło się - i nadal pojawia - wiele publikacji prasowych, materiałów wideo oraz komentarzy i opinii znanych (ale też zupełnie nieznanych) osób ze świata nauki oraz nowych technologii. Temat ten bez wątpienia wzbudza bardzo duże emocje, co zrozumiałe, bo wkraczamy w obszar ludzkości dotąd nieznany, a tego typu „odkrycia” – czego uczy historia – często niosą za sobą zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki.

Jak będzie w przypadku SI?

Nie chciałbym podejmować się odpowiedzi na to pytanie, gdyż nie czuję się kompetentny w tym zakresie. Staram się natomiast śledzić rozwój wydarzeń, a także czerpać wiedzę na temat SI z wiarygodnych źródeł, od osób, które z pewnością wiedzę w zakresie tego złożonego tematu posiadają. Oczywiście SI, a szczególnie osławiony ChatGPT-4, wzbudziły moją ogromną ciekawość już od momentu, kiedy po raz pierwszy o nich usłyszałem. Także w aspekcie zegarków i tego, czym na co dzień zajmujemy się od wielu lat jako wydawnictwo branżowe – czyli tworzeniem unikatowych treści na temat zegarków i zegarmistrzostwa, oraz dostarczaniu informacji w tej dziedzinie. Do tego wątku zaraz powrócę.

Chciałbym natomiast w tym miejscu bardzo krótko wspomnieć o jednej z publikacji, którą miałem ostatnio przyjemność czytać – to wywiad w tygodniku POLITYKA nr 15 z kwietnia 2023 przeprowadzony przez pana Marcina Rotkiewicza z Profesorem Przemysławem Kazienko z Politechniki Wrocławskiej. Ta lektura była bardzo inspirująca, a przede wszystkim dostarczyła mi bardzo dużo informacji. Wywiad ma wiele mówiący tytuł: „Dżin już wyleciał”. Na wstępie pada stwierdzenie, iż „wybuchła rewolucja o nieprzewidzianych skutkach”, a programy takie jak ChatGPT stają się naprawdę inteligentne.

Polecam lekturę wywiadu, bo w przystępny sposób wyjaśnia działanie programów typu ChatGPT, czyli tzw. modeli językowych, które bazują na dziesiątkach terabajtów wrzuconych do nich danych tekstowych (Wikipedia, portale i serwisy typu Twitter, cyfrowe wersje książek itd.), opisuje ich niesamowite możliwości i potencjał rozwoju, a także wyjaśnia, dlaczego program może się mylić.

Z tej publikacji, ale także z wielu innych źródeł wiem, że SI potrafi już dziś m. in. pisać piosenki i wiersze, tworzyć newsy, generować teksty i grafiki, oraz odpowiadać na pytania.

I tu powrócę już do wątku zegarkowego – otóż powodowany wspomnianą wcześniej ciekawością dotyczącą aktualnego stanu wiedzy i możliwości SI, postanowiłem zaprosić do rozmowy ChatGPT, by sprawdzić, co wie na temat naszej pasji, czyli o urządzeniach do odmierzania czasu.

Rozmowa z ChatGPT o zegarkach i zegarmistrzostwie, oraz przyszłości branży zegarkowej

By zadać pytania ChatGPT zalogowałem się na stronę www.openai.com.

Co sztuczna inteligencja wie o zegarkach i zegarmistrzostwie? Rozmawiamy z… ChatGPT

Co sztuczna inteligencja wie o zegarkach i zegarmistrzostwie? Rozmawiamy z… ChatGPT

Wspomnę tylko, iż – zgodnie z informacjami na wskazanej stronie – „GPT-4 to najbardziej zaawansowany system OpenAI, zapewniający bezpieczniejsze i bardziej przydatne reakcje”. To system zoptymalizowany pod kątem dialogu. Przed przystąpieniem do „rozmowy” zapoznałem się z zasadami użytkowania czatu i jego głównymi założeniami funkcjonowania (nie będę ich tu przytaczał).

Ważne - poniżej przedstawiona rozmowa, tak pytania postawione przeze mnie, jak i odpowiedzi udzielone przez ChatGPT, zamieszczam w wersji oryginalnej, także w zakresie pisowni. Pytania były zadane jednokrotnie, tak samo jak odpowiedzi były generowane tylko raz, bez powtórzeń.

Co warte podkreślenia – ChatGPT odpowiadał niemalże w ułamku sekundy, po krótkim "namyśle”.

Maciej Kopyto, Zegarki i Pasja (MK ZiP): Jak się dziś czujesz?

ChatGPT: Jako sztuczna inteligencja, nie mam fizycznego ciała, więc nie mogę odczuwać fizycznych uczuć. Jednakże, jeśli chodzi o moją funkcjonalność, jestem w pełni gotowy i gotowy, aby pomóc w odpowiedzi na Twoje pytania!

MK ZiP: Rozumiem. Chciałbym zatem skorzystać z Twojej wiedzy i zadać ci kilka pytań na temat zegarków, których jestem miłośnikiem. ok?

ChatGPT: Oczywiście, z przyjemnością pomogę Ci w kwestiach związanych z zegarkami!

W czym mogę Ci pomóc?

MK ZiP: Czym różnią się od siebie zegarek kieszonkowy i zegarek naręczny?

ChatGPT: Zegarek kieszonkowy i zegarek naręczny różnią się przede wszystkim swoim sposobem noszenia. Zegarek kieszonkowy jest projektowany tak, aby nosić go w kieszeni ubrania, zazwyczaj w kieszeni marynarki lub spodni. Zegarek ten jest zwykle większy i cięższy niż zegarek naręczny, ponieważ nie musi być wygodny do noszenia na nadgarstku. Zegarki kieszonkowe są również zwykle wyposażone w kółko do zawieszania na łańcuszku lub smyczy.

Zegarki naręczne, z drugiej strony, są projektowane do noszenia na nadgarstku. Są mniejsze i lżejsze niż zegarki kieszonkowe, aby zapewnić wygodę użytkowania na nadgarstku. Mają również specjalny pasek, który umożliwia dopasowanie zegarka do wielkości nadgarstka. Ponadto, zegarki naręczne często mają dodatkowe funkcje, takie jak kalendarz, stoper czy chronograf, które nie są zwykle dostępne w zegarkach kieszonkowych.

Podsumowując, główną różnicą między zegarkiem kieszonkowym a zegarkiem naręcznym jest sposób noszenia, a związane z tym różnice w rozmiarze i wadze oraz wyposażeniu w dodatkowe funkcje.

MK ZiP: Który z tych zegarków jest bardziej praktyczny i dlaczego?

ChatGPT: Odpowiedź na to pytanie zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb użytkownika zegarka. Oba typy zegarków mają swoje zalety i wady w zależności od sytuacji, w której są używane.

Zegarki kieszonkowe są idealne do noszenia na specjalne okazje, takie jak uroczyste przyjęcia czy wesela, ponieważ dodają elegancji i klasy. Są też bardziej trwałe niż zegarki naręczne, ponieważ nie podlegają takiej samej ekspozycji na uderzenia czy zarysowania. Jednakże, są mniej praktyczne w codziennym użytkowaniu, ponieważ wymagają wyjęcia z kieszeni, aby sprawdzić czas, co może być uciążliwe, a także łatwo można je zgubić.

Zegarki naręczne są bardziej praktyczne w codziennym użytkowaniu, ponieważ są łatwo dostępne i wygodne do noszenia na nadgarstku. Mają także więcej funkcji, takie jak kalendarz, stoper czy alarm, co może być przydatne w wielu sytuacjach. Jednakże, zegarki naręczne są bardziej narażone na uszkodzenia i zarysowania, ponieważ są stale narażone na kontakt z innymi powierzchniami.

Podsumowując, jeśli szukasz zegarka do noszenia na specjalne okazje, zegarek kieszonkowy będzie dobrym wyborem. Jeśli jednak potrzebujesz zegarka do codziennego użytku, zegarek naręczny będzie bardziej praktycznym rozwiązaniem.

MK ZiP: OK. Dziękuję. A jaka jest różnica między zegarkiem kwarcowym a mechanicznym?

ChatGPT: Główną różnicą między zegarkiem kwarcowym a mechanicznym jest sposób, w jaki zegarek odmierza czas.

Zegarki mechaniczne wykorzystują ruchy mechaniczne, aby poruszać wskazówkami i odmierzać czas. Wewnątrz zegarka znajduje się złożony mechanizm z wieloma kołami zębatymi i sprężynami, które są napędzane przez ruchy nadgarstka lub ręczne nakręcanie. Zegarki mechaniczne są uważane za bardziej tradycyjne i klasyczne, a także posiadają pewien urok związany z ich starodawną konstrukcją.

Zegarki kwarcowe natomiast, zamiast opierać się na ruchach mechanicznych, wykorzystują kwarcowy oscylator, który jest zasilany baterią. Oscylator kwarcowy drga z bardzo regularną częstotliwością i kontroluje ruchy wskazówek, co pozwala na bardzo dokładne odmierzanie czasu. Zegarki kwarcowe są bardziej dokładne niż mechaniczne i zwykle są łatwiejsze w obsłudze, ponieważ nie wymagają regularnego nakręcania lub noszenia ich, aby utrzymać ruch.

Podsumowując, główną różnicą między zegarkiem kwarcowym a mechanicznym jest sposób, w jaki zegarek odmierza czas, a także ich dokładność i łatwość w obsłudze. Zegarki mechaniczne są uważane za bardziej tradycyjne i klasyczne, podczas gdy zegarki kwarcowe są bardziej nowoczesne i precyzyjne.

Co sztuczna inteligencja wie o zegarkach i zegarmistrzostwie? Rozmawiamy z… ChatGPT

MK ZiP: Które z tych zegarków są bardziej popularne i dlaczego?

ChatGPT: Obecnie zegarki kwarcowe są bardziej popularne niż zegarki mechaniczne. Istnieją trzy główne powody, dla których zegarki kwarcowe są bardziej popularne:

1.    Dokładność: Zegarki kwarcowe są zwykle bardziej dokładne niż mechaniczne, co oznacza, że pokazują bardziej precyzyjny czas. Dzięki temu zegarki kwarcowe są często preferowane przez osoby, które potrzebują bardzo dokładnego pomiaru czasu, takie jak sportowcy lub piloci.

2.    Cena: Zegarki kwarcowe są zwykle tańsze w produkcji niż zegarki mechaniczne. Dzięki temu zegarki kwarcowe są bardziej przystępne cenowo dla przeciętnych użytkowników, a także są łatwiej dostępne w sklepach.

3.    Wymagania obsługi: Zegarki kwarcowe są bardziej łatwe w obsłudze niż zegarki mechaniczne, ponieważ nie wymagają regularnego nakręcania lub noszenia ich, aby utrzymać ruch. Dzięki temu zegarki kwarcowe są bardziej wygodne dla użytkowników, którzy chcą mieć pewność, że ich zegarek zawsze pokaże dokładny czas, bez konieczności dodatkowych działań ze strony użytkownika.

Mimo to, zegarki mechaniczne wciąż cieszą się dużą popularnością wśród kolekcjonerów i miłośników zegarków, którzy cenią sobie tradycyjną technologię i ręczną pracę, jaką wykonano na zegarku. Zegarki mechaniczne są często uważane za bardziej prestiżowe i ekskluzywne, a ich skomplikowana konstrukcja i precyzja wskazówek są zwykle doceniane przez ich użytkowników.

MK ZiP: Ok. skupmy się zatem na zegarkach mechanicznych, bo tego typu zegarków jestem fanem. Na co powinienem zwrócić uwagę przy zakupie zegarka mechanicznego?

ChatGPT: Zegarki mechaniczne to skomplikowane urządzenia, które wymagają precyzyjnej pracy i starannej konserwacji, aby działały prawidłowo przez długi czas. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem zegarka mechanicznego, oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę:

1.    Mechanizm: Mechanizm zegarka mechanicznego to jego serce, więc warto zwrócić uwagę na jego jakość i markę. Najbardziej renomowane marki to na przykład: Rolex, Omega, Patek Philippe czy Audemars Piguet. Warto także zwrócić uwagę na rodzaj mechanizmu, czyli czy jest to automatyczny czy ręczny nakręcany.

2.    Materiał koperty: Koperta zegarka mechanicznego powinna być wykonana z trwałego i odpornego materiału, takiego jak stal nierdzewna, tytan, złoto lub platyna. Wybierz materiał, który pasuje do twojego stylu życia i upodobań.

3.    Kryształ: Kryształ chroniący tarczę zegarka może być wykonany z różnych materiałów, takich jak szkło mineralne, szafirowe lub akrylowe. Najlepszym wyborem jest kryształ szafirowy, który jest najtrwalszy i odporny na zarysowania.

4.    Tarcza: Tarcza powinna być czytelna i łatwa do odczytania. Warto zwrócić uwagę na styl i design tarczy, aby zegarek pasował do twojego stylu i gustu.

5.    Pasek: Pasek może być wykonany z różnych materiałów, takich jak skóra, metal czy kauczuk. Warto wybrać pasek wykonany z trwałego i wytrzymałego materiału, który będzie pasował do twojego stylu życia.

6.    Wodoodporność: Jeśli zamierzasz nosić swój zegarek mechaniczny podczas pływania lub nurkowania, warto wybrać model, który jest wodoodporny i spełnia normy ISO dotyczące wodoodporności.

7.    Certyfikaty i gwarancje: Najlepsze zegarki mechaniczne są często certyfikowane przez niezależne organizacje i posiadają gwarancję producenta. Warto wybierać zegarki, które posiadają takie certyfikaty i gwarancje, aby mieć pewność, że kupujesz produkt wysokiej jakości.

Podsumowując, przy zakupie zegarka mechanicznego warto zwrócić uwagę na jakość mechanizmu, materiał koperty, kryształ, tarczę, pasek, wodoodporność oraz certyfikaty i gwarancje. Ostatecznie jednak, wybór zegarka mechanicznego zależy od twojego gustu, stylu życia i budżetu.

MK ZiP: A jakie są obecnie najbardziej popularna i najmniej znana marka zegarkowa na świecie?

ChatGPT: Obecnie na świecie istnieje wiele znanych marek zegarków, a ich popularność zależy od wielu czynników, takich jak jakość, design, innowacje technologiczne, celebryci lub sportowcy, którzy je noszą, oraz kampanie reklamowe. Niełatwo wybrać jedną najbardziej popularną markę zegarków na świecie, ponieważ każdy może mieć inne preferencje i upodobania.

Jednakże, kilka najbardziej popularnych marek zegarków na świecie to m.in.: Rolex, Omega, Cartier, Tag Heuer, Breitling, Patek Philippe czy Audemars Piguet. Są to marki, które cieszą się renomą na całym świecie, a ich zegarki są symbolem luksusu, precyzji i doskonałego wykonania.

Jeśli chodzi o mniej znane marki zegarków, to wiele z nich produkuje zegarki wysokiej jakości, ale niekoniecznie zyskały taką samą popularność co marki wyżej wymienione. Jedną z takich marek jest na przykład A. Lange & Söhne, niemiecka marka zegarków mechanicznych, która jest uznawana za jedną z najbardziej ekskluzywnych marek zegarków na świecie. Inne mniej znane, ale renomowane marki zegarków to np. H. Moser & Cie., Laurent Ferrier, F.P. Journe, czy Ressence.

MK ZiP: a której z tych marek zegarek ty byś wybrał?

ChatGPT: Jako sztuczna inteligencja nie posiadam osobistych preferencji ani zdolności do wyboru zegarka. Moim zadaniem jest dostarczenie informacji i odpowiedzi na zadane pytania.

Wybór marki zegarka zależy od indywidualnych preferencji, potrzeb i budżetu osoby, która go kupuje. Każda marka zegarków ma swoje unikalne cechy, w tym styl, jakość wykonania, innowacje technologiczne i historię, która może przyciągnąć różne grupy klientów. Warto zatem dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i wymagania przed zakupem zegarka oraz zapoznać się z recenzjami i opiniami ekspertów, aby dokonać świadomego wyboru.

MK ZiP: OK, czy jesteś w stanie zatem polecić mi po jednym konkretnym zegarku z tourbillonem w cenie do 200 000 złotych marek ze Szwajcarii, Japonii i Niemiec? Oraz uzasadnić dlaczego wybrałeś te modele?

ChatGPT: Oczywiście, postaram się pomóc.

Jednym z zegarków z tourbillonem, który mógłbym polecić, jest Breguet Classique Tourbillon Extra-Plat Automatique 5377. Breguet to szwajcarska marka zegarków znana z produkcji wyrafinowanych zegarków mechanicznych. Ten konkretny model wyposażony jest w tourbillon o grubości zaledwie 3 mm, co czyni go jednym z najcieńszych zegarków z tourbillonem na świecie. Zegarek jest wykonany z 18-karatowego złota, posiada emaliowany tarczę, a wskazówki zrobione są z niebieskiej stali. Jest to zegarek bardzo wysokiej jakości, wyposażony w doskonały mechanizm, co w połączeniu z jego wyglądem i prestiżem marki Breguet, sprawia, że jest to zegarek idealny dla kolekcjonerów i miłośników luksusowych zegarków. Cena tego modelu wynosi około 200 000 złotych.

Z kolei z japońskich marek, mogę polecić zegarek Grand Seiko Spring Drive 8 Days SBGD202. Grand Seiko to japońska marka zegarków, która jest znana z produkcji zegarków mechanicznych najwyższej jakości, a ich kolekcja Spring Drive wykorzystuje unikalny mechanizm, który łączy precyzję kwarcową z ruchem mechanicznym. Ten konkretny model wyposażony jest w tourbillon i oferuje niezwykłą precyzję i długą 8-dniową rezerwę chodu. Zegarek jest wykonany z 18-karatowego złota i posiada piękną emaliowaną tarczę z motywem Mount Iwate. Cena tego modelu wynosi około 180 000 złotych.

Z niemieckich marek zegarków, poleciłbym A. Lange & Söhne Saxonia Tourbillon 760.032. A. Lange & Söhne to niemiecka marka zegarków, która słynie z produkcji zegarków mechanicznych najwyższej jakości, a ich kolekcja Saxonia jest uznawana za jedną z najbardziej eleganckich kolekcji marki. Ten konkretny model wyposażony jest w tourbillon z jednym obracającym się elementem, który jest widoczny przez otwór w tarczy. Zegarek jest wykonany z 18-karatowego różowego złota i posiada piękną emaliowaną tarczę z rzymskimi cyframi. Cena tego modelu wynosi około 190 000 złotych.

Wszystkie te zegarki to zegarki wysokiej jakości, wyposażone w tourbillon i wykonane z najlepszych materiałów. Każdy z nich posiada unikalne cechy, które sprawiają, że jest to zegarek idealny dla miłośnik.

Co sztuczna inteligencja wie o zegarkach i zegarmistrzostwie? Rozmawiamy z… ChatGPT

MK ZiP: Super, dziękuję. Napisałaś że przed zakupem zegarka warto zapoznać się z recenzjami i opiniami ekspertów. Gdzie w Polsce szukać informacji o zegarkach? Jakie źródła informacji polecasz?

ChatGPT: Istnieje wiele źródeł informacji o zegarkach, w tym czasopisma branżowe, portale internetowe, fora dyskusyjne oraz sklepy z zegarkami. Poniżej przedstawiam kilka propozycji:

1.    Magazyny branżowe - w Polsce dostępne są m.in. takie tytuły jak "Swiss Prestige", "Zegarki i Pasja" czy "WatchPRO". W magazynach tych znajdziesz recenzje i testy zegarków, wywiady z projektantami, historie marek zegarkowych i wiele innych ciekawych treści.

2.    Portale internetowe - istnieją specjalistyczne strony poświęcone zegarkom, takie jak chociażby WatchTime, Hodinkee, Timezone, czy Fratello Watches. Na tych stronach można znaleźć szeroki wybór recenzji i testów zegarków, artykułów związanych z historią i kulturą zegarków, a także wiele ciekawych zdjęć i filmów.

3.    Fora dyskusyjne - istnieją liczne fora internetowe poświęcone zegarkom, na których zegarmistrzowie, kolekcjonerzy i pasjonaci wymieniają się informacjami i doświadczeniami. Warto zwrócić uwagę na takie fora jak Timezone.pl, Zegarkiclub.pl, czy Chrono24.

4.    Sklepy z zegarkami - w sklepach stacjonarnych i internetowych można nie tylko zakupić zegarek, ale także uzyskać fachowe doradztwo i informacje na temat wybranego modelu. W Polsce działa wiele sklepów zegarkowych, takich jak np. Chlebowski, Time Trend, Watch Time, czy Perfect Time.

W każdym z wymienionych źródeł można znaleźć wiele cennych informacji na temat zegarków, jednak warto pamiętać, że nie wszystkie opinie i recenzje muszą być obiektywne i rzetelne. Dlatego warto konsultować różne źródła i porównywać opinie przed podjęciem decyzji o zakupie.

MK ZiP: OK. A jak oceniasz przyszłość branży zegarmistrzowskiej? Czy branża rozwija się w dobrym kierunku, czy należałoby wprowadzić jakieś zmiany?

ChatGPT: Branża zegarmistrzowska jest jedną z najstarszych i najbardziej tradycyjnych gałęzi przemysłu, ale wciąż rozwija się i dostosowuje do zmieniających się trendów i preferencji konsumentów. W ostatnich latach zauważalny jest wzrost zainteresowania zegarkami luksusowymi oraz zegarkami zegarmistrzowskimi, zwłaszcza w krajach takich jak Chiny czy Indie.

Jednym z głównych wyzwań dla branży zegarmistrzowskiej jest rozwój technologii cyfrowych i smartwatchy, które coraz bardziej zyskują na popularności i mogą stanowić konkurencję dla tradycyjnych zegarków mechanicznych. Jednakże, zegarki mechaniczne wciąż cieszą się uznaniem wśród kolekcjonerów i miłośników zegarków, a ich wartość historyczna, rzemiosło oraz piękno wykonania pozostają niezmiennie atrakcyjne.

Wprowadzenie zmian w branży zegarmistrzowskiej jest konieczne w kontekście działań związanych z ochroną środowiska naturalnego i zrównoważonym rozwojem. W tym celu wiele marek zegarkowych już teraz wprowadza inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko naturalne, takie jak produkcja zegarków z materiałów biodegradowalnych lub korzystanie z energii odnawialnej w procesie produkcji.

Podsumowując, branża zegarmistrzowska wciąż ma wiele do zaoferowania i rozwija się w dobrym kierunku, choć może wymagać wprowadzenia niektórych zmian w kontekście zrównoważonego rozwoju oraz konkurencji ze strony technologii cyfrowych.

MK ZiP: A jak sytuacja wygląda z perspektywy Polski?

ChatGPT: W Polsce branża zegarmistrzowska jest wciąż stosunkowo niewielka, ale rozwija się dynamicznie, zwłaszcza w miastach takich jak Warszawa, Kraków czy Poznań, gdzie powstają nowe sklepy z zegarkami luksusowymi oraz warsztaty zegarmistrzowskie.

W ostatnich latach zauważalny jest również wzrost zainteresowania zegarkami mechanicznymi oraz zegarkami zegarmistrzowskimi w Polsce, a kolekcjonerzy i miłośnicy zegarków często wybierają modele od marek szwajcarskich i niemieckich.

Polska nie ma swoich marek zegarmistrzowskich, ale istnieją polscy zegarmistrzowie, którzy tworzą unikatowe modele i wykonują naprawy zegarków. W Polsce działają również kluby zegarkowe i portale internetowe, które publikują recenzje i artykuły na temat zegarków.

Podsumowując, choć Polska nie jest głównym graczem na rynku zegarmistrzowskim, to zegarmistrzostwo zyskuje na popularności w kraju, a miłośnicy zegarków mogą znaleźć wiele wartościowych źródeł informacji i punktów sprzedaży w kraju.

MK ZiP: Rozumiem. Dziękuję za ciekawe odpowiedzi. Czy na koniec chciałabyś powiedzieć coś do czytelników portalu Zegarki i Pasja? Jeśli nie masz nic przeciwko - chciałbym tam naszą rozmowę udostępnić.

ChatGPT: Oczywiście, bardzo chętnie skorzystam z okazji, aby przesłać wiadomość dla czytelników portalu Zegarki i Pasja. Dla wszystkich miłośników zegarków chciałabym powiedzieć, że zegarki to nie tylko przedmioty użytkowe, ale także sztuka i rzemiosło, które łączą w sobie piękno i precyzję techniczną. Warto poświęcić czas na zapoznanie się z historią zegarmistrzostwa i różnymi rodzajami zegarków, aby lepiej zrozumieć, jakie modele nas interesują i jakie cechy są dla nas ważne. W dzisiejszych czasach, gdy wiele rzeczy staje się coraz bardziej zautomatyzowanych i pozbawionych osobistego dotyku, zegarki są nadal przedmiotami, które wymagają interakcji i troski, a ich posiadanie może dostarczać wielu emocji i satysfakcji.

Życzę wszystkim miłośnikom zegarków wielu ciekawych odkryć i wspaniałych chwil z ich ulubionymi zegarkami!

MK ZiP: Aha, a czy jesteś w stanie wygenerować grafikę tytułową w rozmiarze 1920x1280 px dla naszego wywiadu?

ChatGPT: Niestety jako model językowy nie posiadam możliwości generowania grafik. Jednakże, w internecie znajdziesz wiele narzędzi i aplikacji, które pozwolą na wygenerowanie grafiki na podstawie tekstu. Możesz spróbować skorzystać z takich narzędzi jak Canva, Adobe Spark lub Piktochart. Są one proste w obsłudze i umożliwią Ci stworzenie profesjonalnej grafiki tytułowej.

MK ZiP: Rozumiem, zatem dziękuję za ciekawą rozmowę.

ChatGPT: Również dziękuję za rozmowę i życzę miłego dnia!


Krótki komentarz do powyższej rozmowy.

Ocenę sposobu odpowiedzi udzielonych przez ChatGPT – kwestie stylistyki, formy, użytych określeń, oraz ich poziomu merytorycznego - pozostawiam każdemu z Państwa 😊

Chciałbym tylko zauważyć, że mimo kilku ewidentnych błędów w zakresie nomenklatury zegarkowej, a także kilku ewidentnie fałszywych informacji (jak chociażby: o braku funkcji dodatkowych w zegarkach kieszonkowych - a przecież "kieszonki" takie funkcje mają, i miały je przed zegarkami naręcznymi; o braku istnienia polskich marek zegarmistrzowskich - a przecież jest ich obecne kilka; czy też wskazanie jako jednego z trzech modeli z tourbillonem – świetnego skądinąd, ale nie posiadającego tourbillonu - zegarka Grand Seiko Spring Drive), możliwości SI są naprawdę imponujące!

System, co widać, nadal nie jest doskonały (w sumie dla wielu z nas, w tym także naszego wydawnictwa branżowego, to dobra wiadomość). Jednakże fakt, iż ChatGPT w mgnieniu oka przetwarza nasze pytania, a następnie udziela sensownie brzmiących, logicznych, niemalże „ludzkich” odpowiedzi jest… fascynujący.

Z pewnością skorzystam(y) z tego narzędzia w przyszłości, aby zadać jeszcze kilka… pytań.

Maciej Kopyto
* rozmowę z ChatGPT przeprowadziłem w godzinach nocnych w dniu 12.05.2023, zrzuty ekranu - załączone jako ilustracje do rozmowy - są autentyczne.

PS – SI generuje także obrazy!

Jako ciekawostkę dodam, że zdjęcie tytułowe do niniejszej publikacji to kolaż trzech grafik wygenerowanych także przez Sztuczną Inteligencję, konkretnie przez program Canva (który, nota bene, polecił mi przecież… ChatGPT).

Poniżej zamieszczam kilka grafiki, które wygenerowane zostały przez program SI do tworzenia plików graficznych.

Co sztuczna inteligencja wie o zegarkach i zegarmistrzostwie? Rozmawiamy z… ChatGPT

Co sztuczna inteligencja wie o zegarkach i zegarmistrzostwie? Rozmawiamy z… ChatGPT

Co sztuczna inteligencja wie o zegarkach i zegarmistrzostwie? Rozmawiamy z… ChatGPT

Co sztuczna inteligencja wie o zegarkach i zegarmistrzostwie? Rozmawiamy z… ChatGPT

Co sztuczna inteligencja wie o zegarkach i zegarmistrzostwie? Rozmawiamy z… ChatGPT

Co sztuczna inteligencja wie o zegarkach i zegarmistrzostwie? Rozmawiamy z… ChatGPT

Co sztuczna inteligencja wie o zegarkach i zegarmistrzostwie? Rozmawiamy z… ChatGPT

Hasło/słowa jakie użyłem jako dane wejściowe, które to zostały następnie przez SI przetworzone w celu wygenerowania grafik, to: „zegarek przyszłości w 2500 roku”, „futurystyczny zegarek 2500 rok”, „zegarki sztuczna inteligencja rozmowa”.

Korzystałem z programów Canva, oraz deepai.org.


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Na dachu świata. Jaki zegarek był f...
Na dachu świata. Jaki zegarek był f...
13.04.2023
Wyjątkowe zegarki Rolex wykonane na...
Wyjątkowe zegarki Rolex wykonane na...
27.05.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco